Központi zár szerelés.
Kedves F Astra tulajdonosok! Elvégeztem a zármotor cseréjét, és azt gondolom, talán nem haszontalan dolog megosztani a tapasztalatokat - lévén, eddig még senki sem jelentkezett, hogy pontosan tudná, hogy kell csinálni, illetve az e típus korából adódóan most már sűrűbben jelentkezhetnek hasonló problémák.
Eszköz és anyagszükséglet:
csillagcsavarhózó közepes
csillagcsavarhúzó vékony szárú, kisebb fejű
TORX csavarhúzó 40-es/20-as
széles fejű lapos csavarhúzó
zseblámpa/fejlámpa
csere alkatrész
Időszükséglet: kb. 1 óra
Fontos! Lapátkezű és türelmetlen emberek ne fogjanak hozzá!
Szedjük le a visszapillantó tükör belső takaró panelját, és kössük ki a hangszóró vezetéket.
Csavarozzuk ki az ajtókárpit csavarjait. (Középen egy, alul három, amiből az egyik a 20-as TORX)
A széles lapos csavarhúzóval óvatosan pattintgassuk ki a rögzítő szemeket, vigyázva, hogy bele ne törjük. Ha elektromos ablakemelő van, egy kis csavarhúzóval kiemelve csatlakoztassuk szét a vezetékeket, ha pedig mechanikus akkor szedjük le a tekerőkart. Ezt követően a kárpitot kissé felfelé emelve leemeljük az ajtógombról. Az ajtófólia zár felőli részét bontsuk meg, hogy a nyílások szabaddá váljanak. A teljes fóliát nem kell leszedni. Itt szembesülünk az első problémával, hogy nagyon kicsi nyílások vannak és a hely sem túl nagy odabent. Elcsodálkozunk azon, hogy hogyan sikerült azt a rengeteg cuccot bepakolni az ajtóba?
Az ajtó oldalán 3 db TORX csavar tartja a zárat (40-es), ezeket csavarjuk ki. Ekkor az ajtózár odabent mozgatható, de ne örüljünk nagyon mert nem fog kijönni...
A központi zár egységéről vegyük le az elektromos csatlakozót. A kilincs rudazatot próbáljuk kipattintani a zár felőli oldalon a kis műanyag tartókájából. Káromkodjunk egyet, mert eközben levertük a kezünket.
Ha ezzel megvagyunk, a zár még jobban mozgatható. Próbáljuk lejátszani, hogy az alsó nyíláson hozzáférjünk a központi zárat a zárkerethez rögzítő alsó csavarhoz. A kis csillagcsavarhúzóval csavarozzuk ezt ki, némi kínlódás és szentségelés után egész jól fog menni. (Azt még nem írtam, hogy ezekhez a műveletekhez, hol az egyik, hol a másik nyíláson kell bedugjuk a kezünket és szembesülnünk azzal, hogy anatómiailag nem arra lettünk kitalálva, hogy ilyeneket csináljunk. Most már csak a felső csavar tartja a helyén a motort, de azt már sehogy sem tudjuk elérni.
Már pánikba kezdünk esni, amikor észrevesszük, hogy az okos német mérnökök gondoltak erre is, és az ajtólemezen egy furatot helyeztek el e célból. Nincs is már semmi dolgunk, csak a furattal egy vonalba hozni a csavart és itt a vékonyszárú csavarhúzót bedugva máris kicsavarozhatjuk. Persze ezt a műveletet jelentősen akadályozza, hogy egyszerre, csak egy szemmel tudunk benézni az ajtó belsejébe és a térlátás csodájától megfosztva, bizony nem kis időbe telik, mire sikerül a művelet.
Ekkor örülhetünk, mert kezünkben a hibás alkatrész!
A cseredarab bontóban 3000 Ft, de hogy az élet azért ne legyen annyira egyszerű, 1997-ben módosították a csatlakozót. Nekem - mit ad isten - pont 97-es autóm van, így nem lehetett tudni, hogy a régi, vagy az új csatlakozós motor van-e benne. (A motor különben ugyan az) Így mindkettőt megvettem, azzal, hogy amelyik nem kell, majd visszaviszem.
Tehát a megfelelő motor visszabűvészkedjük, és megpróbáljuk rákapatni a csavart. Ez már sokkal komplikáltabb feladat, mint a kiszerelés, és a 3D hiánya is jobban fáj. De sok türelemmel megoldható. Ne szorítsuk meg a csavart, mert a hátsót is el kell találni. Miközben a hátsó csavart bűvöljük a helyére, figyeljünk oda, hogy a motor mozgó füle, ne akadjon le a helyéről, mert akkor lehet újra szétszedni a végén, és az nem túl vicces. A nyílásokon és lyukakon keresztül húzzuk meg a csavarokat, s közben ne felejtsük el buzgón emlegetni a német mérnökcsapat nőnemű szüleit. A zár visszaszerelése, innentől kezdve már szinte gyerekjáték, és ha mindent visszakötöttünk, még működni is fog! Sok sikert, fotókat még mellékelek.