Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

vzsolo

Fórumlakó
  • Hozzászólások

    29
  • Csatlakozott

  • Utolsó látogatás

Everything posted by vzsolo

  1. vzsolo

    Elektromos

    Tőle vettem egy A verziósat
  2. vzsolo

    Elektromos

    Sziasztok! Megérkezett az Opcom csájnából. Jó móka. (Szó nélkül felment amúgy a drivere Win 7 64 bitre.) Viszont így 20 percnyi különböző vezetési stílusú kocsikázás, meg fél nap excelezés után van pár dolog amit nem értek: A TPS értéke felengedett és lepadlózott gázpedálnál 10 és 91% között mozog, miközben rajta eső feszültségnek 0-t (?) ill. 1,75 V-ot mutat. Az alapjárat melegen 950 1/p, tehát a valóságban nincs ennyire nyitva a pillangó. Vagy mégis, és az alapjárati motor kompenzálja (értéke ekkor 23)? Az "O2 BLM Cell Content" (multiplikatív adaptáció?) átlagos értéke 141. A legkisebb értéke pedig 129. Ennek nem ugyanúgy 128 körül kellene mozognia, mint az integrátor értékének? Vagy valamiért folyamatosan szegény a keverékem és ~9%-nyit rá kell tolnia a gyári értékre, hogy sztöchiometrikus legyen? Mindeközben a lambda-szonda feszültsége 4 és 990 mV között váltakozik. Az integrátor 106 és 149 között, átlaga pontosan 128. Utalhatnak ezek valami rendellenességre? Az autó amúgy jó, a fogyasztás így olajcsere után az előző olajcserénél tapasztalt egyéni rekordhoz lesz közel ismét. (Arra kíváncsi vagyok, hogy benzin és benzin között látható e a BLM értékében valami különbség.) Mikor még fennállt a motorrángatásos problémám elmélkedtem itt az ECU számomra következetlen működéséről, miszerint random időben, motorhőfokhoz nem köthetően villantott MIL-t lehúzott lambda-szonda esetén. Most az adatokból látszik, hogy amint a szonda feszültsége jelentősebben eltér 450 mV-tól closed loopba kerül a vezérlés, ami jelen tesztvezetésnél már nagyjából 1 perccel motorindítás után (<35°C) be is következett.
  3. vzsolo

    Elektromos

    Miért, ÍGY nem megy fel Win 7-re?
  4. vzsolo

    Elektromos

    Értem. Akkor beruházok egy OpComra. Köszönöm a segítséget!
  5. vzsolo

    Elektromos

    Sziasztok! >EZ< az Op-Com jó egy 16 pines diagnosztikai csatlakozós, '96-os, C14SE motoros F Astrához? Esetleg van valami megbízható eladó akitől már többen rendeltetek? Lehet amúgy valami buktató a dologban, vagy ugyanazt a cuccot árulja az összes? >EZ< tényleg csak '97 utáni autókhoz jó? Hiába 16 pines a diag csatim nem fog vele kommunikálni?
  6. vzsolo

    Karosszéria

    Sziasztok! Az első lökhárítón mi változott a facelifttel? A felfogatás? Mert képek alapján kinézetre számomra teljesen egyformának tűnnek, de autósboltokban van 94 előtti, meg utáni változat. Vagy nincs jelentősége az évjáratnak?
  7. vzsolo

    Karosszéria

    Boldog karácsonyt! Kalapács, türelem és bontós etalon helyett szemre egy villanyoszlop és spanifer segítségével ezt sikerült összehoznom egy óra alatt: A géptető nagyjából úgy nyílik/csukódik, mint előtte, a hűtő és a kereszttartó is egész jól visszajött, és a hűtőmaszk füleinek nyílásai is jó magasságba kerültek vissza. Persze van még van mit finomítani rajta; legközelebb leveszem a lökhárítót is, hogy a zárhídlemez élét vissza tudjam hajlítgatni, mert most nem fértem tőle hozzá a kombinált fogóval, ill. úgy vissza tudom majd húzni a kereszttartó alsó részét is.
  8. vzsolo

    Karosszéria

    Arra a lökös mögötti kereszttartóra értettem én homlokfalat (webshopokban ilyen néven láttam), azt akartam én meghúzni, a zárhidat inkább felfelé kéne visszacsavarni, de mindkettőre jobb, finomabb megoldásnak tűnik ez az emelős dolog; köszönöm a tippet. Mivel nem nézegettem és nem is fényképeztem amikor még minden a helyén volt, így a netről kukázott képek alapján próbálok rájönni kevés sikerrel, hogy mi és mennyit mászott arrébb. Az ismeretségi körömben csak egy Astra van, de sajnos annak is össze-vissza áll az eleje, így az sem mérvadó. Azt jól gondolom, hogy ennek a kereszttartónak a hűtő felőli része teljesen egyenes, míg a lökhárító felől gyárilag ívelt? A zárhidat oldalról nézve viszont nem találom meg benne azt a ~3 centit amennyivel nem stimmel a motorháztetőhöz képest. A bal sárvédő első csavarjánál látszik kb. 3 mm elmozdulása hátra felé. Tudnátok esetleg képet mutatni amivel össze tudnám hasonlítani?
  9. vzsolo

    Karosszéria

    Sziasztok! Nagy örömömre platós VW alá mentem. A hátsólámpájának a konzolja lenyomta a géptetőm elejét, vele a zárhidat, ami pedig az összekötő lemezen keresztül a homlokfalat hátra tolta a hűtő felé Mennyire vészes ez? Itthoni körülmények között hogyan tudnám visszaalakítani? Esetleg járható-e az az út, miszerint vascsövet (vagy valami masszív, egyenes akármit) rakok a homlokfal mögé, amit kikötök és óvatosan hátramenetben visszahúzom vele? A zárhidat alulról ütlegelve vajon visszacsavarodna annyit, hogy fel tudjak rá rakni egy új hűtőrácsot?
  10. vzsolo

    Motor

    Végül is állandó, csak halkabb. Eddig nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, azt hittem a normál működés velejárója, elvégre áramlik víz, levegő, kipufogógáz, benzin, forog ez-az. De tegnap feltűnően hangos lett. A generátort majd megnézem, ha tényleg nem normális ez a hang, akkor remélem csak ő a felelős érte. A kattogó injektorok jobban zavartak anno, de több szerelő is azt mondta, hogy nem kell vele foglalkozni, meg jobban belemélyedve a Multec-M rendszerbe ha jól értem szimultán befecskendezéssel működik; 4 elektromágneses szelep egyidejű működése meg csak járhat ilyen hanggal...
  11. vzsolo

    Motor

    Köszönöm mindegyikőtök hozzászólását! Épp a(z ezek szerint) ~80 foktól induló lambda szabályzás miatt érdekes, hogy -5 fokosnak hitt motornál miért szűnt meg a rángatás ha lehúztam az amúgy most jól működőnek tűnő (~100 km-t tettem meg az új hőfokjeladóval és mintha most egy másik autót vezetnék, annyit javult) lambda-szondát. Ez a tény, és az, hogy a valóstól jóval hidegebbnek hitt motor ellenére láthatóan nem dúsította túl az ECU a keveréket (lásd fogyasztás, gyertyák stb.), számomra azt sugallja, hogy az ECU mégsem egy bizonyos motorhőfoktól kezdi el számításba venni a lambda jelét (vagy igen, de akkor ez a motorhőfok messze nem 80 fok), továbbá valóban az lehet, hogy különböző motor "rezsimeknél" (fordulatszám, terhelés) más-más súllyal veszi figyelembe az egyes érzékelőktől beérkező jeleket, így ahogy csökkent a fordulatszám, úgy került egyre nagyobb hangsúly a motorhőfokra és kezdte el a kelleténél jobban túldúsítani a keveréket, ami miatt rángatni kezdett (bár én pont, hogy elszegényedő keverékre tippeltem ez alapján). További adalék, hogy többnyire rövid távokon használom az autót (napi 2×3,5km), tehát az üzemidő nagyobb részében a motor 80 fok alatti hőmérsékletű, ennek ellenére nem volt jele túldúsított keveréknek. Az is érdekes, hogy rángatáskor ha benyomtam a kuplungot, a motor teljesen simán kezdett el járni, ill. ha csak egy pillanatra megérintettem a gázpedált akkor is abba hagyta és simán vitte a kocsit 5-ben is alapjáraton. Mindenesetre érdekes lenne jobban ismerni az ECU "gondolkodásmódját", nem beszélve arról, hogy mennyiben könnyítené meg egy-egy hiba forrásának beazonosítását és nem ennyi szopóka, meg bosszankodás után lehetne csak összerakni a mozaikokból, hogy miért is úgy reagált, ahogy. Más: Tegnap hosszabb távú, tempósabb autókázás után konstans sziszegő hangot (kb. mintha benyomnám a szelepet a keréken) hallatott a motor a vezérlés környékéről. Lehetséges, hogy valamelyik csapágy kezdi feladni a harcot? Nincs 10 ezer km a vezérlésben, így korainak tartanám. Bár ettől a generátor csapágya még okozhatja. Esetleg szíj tud ilyen hangot kiadni?
  12. vzsolo

    Motor

    Sziasztok! Mások számára okulásként ill. kíváncsiságból osztom meg az alábbiakat: Egyelőre úgy tűnik megoldottam egy rég fennálló problémát, miszerint alkalomadtán (semmihez nem volt köthető, néha csinálta, néha nem) motorfékezéskor a "befecskendezési fordulatra" lassuláskor durván rángatott a motor, ill. gázadásra késve reagált, torpant. Cseréltem MAP- és TPS-szenzort, tisztítottam az alapjárati motort, de a megoldást a kétvezetékes motorhőfok jeladó cseréje jelentette. Hideg motornál még az előírásnak megfelelő volt az ellenállása, de műszer szerinti cca. 40 °C-nál hirtelen megnőtt annyira az értéke, ami kb. -5 °C-os motorhőfoknak felelne meg (6,5 kOhm). Több érdekesség is felmerült, amíg kerestem a hiba okát: a motorhőfok jeladón menet közben feszültségesést mérve tisztán megfigyelhető volt az a pont, ahol egyik pillanatról a másikra durván megnő az ellenállása, a rángatás azonban mégsem volt ehhez köthető, azaz akkor is ugyanúgy rángatott, amikor még jó jelet adott. Továbbá HIDEG motornál is azonnal megszűnt a rángatás, amint lehúztam az egyvezetékes(!) lambda-szonda csatiját. Ezt egyáltalán nem értem, már csak azért sem, mert MIL-t ekkor nem gyújtott. Sőt az - amúgy jól mérő - műszeregységbeli motorhőmérséklet műszeren figyelve teljesen eltérő hőmérsékleteknél (90 és 95 °C között) kezdte el hiányolni a lambda jelét - bár azt konkrétan nem tudom, hogy az ECU mihez köti a keverékképzésbeli figyelembe vételét, én egy bizonyos vízhőfok elérésére gondoltam (vagy honnan tudja, hogy elérhette a 300 °C fokot?), ezért lett gyanús a motorhőfok jeladó. Létezhet, hogy az ECU már figyelembe veszi a lambda-szonda jelét, de ha ez a jel megszűnik még nem dob check engine-t? A valósnál jóval hidegebbnek hazudott motorhőfok miatt túlfogyasztásra, füstölésre, és kokszos gyertyákra számítottam volna, de ezek egyike sem volt megfigyelhető (6,5 l/100km nyári vegyes fogyasztás, füst egyáltalán nincs, a gyertyák tiszták, sőt kissé fehéresek), és a problémák is elszegényedő keverékre utaltak. Ebből én arra következtetek, hogy a lambda jele magasabb prioritású, mint a vízhőfok jeladóé, ezért hiába hiszi az ECU nagyon hidegnek a motort, ha a kipufogógáz oxigénszintje alapján úgy véli, hogy a benzin nem csapódik le a(z amúgy nem) hideg motorban, akkor visszacsökkenti a befecskendezési időt. De ha a lambda "übereli" a vízhőfokot, akkor miért javult meg az utóbbit mérő jeladó cseréjétől?
  13. vzsolo

    Motor

    Köszi, megpróbálom majd. Azt olvastam itt, hogy a benzinkutakon pontatlanul, ill. össze-vissza mérnek. Ezek a hipermarketes úszós fagyálló-mérők viszont mennyire tekinthetők hitelesnek?
  14. vzsolo

    Motor

    Köszönöm! Akkor majd megpróbálom gyorsan kicserélni. :D
  15. vzsolo

    Motor

    Sziasztok! A kétvezetékes vízhőfok jeladót ki lehet úgy cserélni, hogy a helyén ne folyjon ki a hűtőfolyadék? Jól gondolom, hogy ez kivitelezhető lenne azzal, ha a kiegyenlítő tartály sapkáját addig kicserélném valamire, ami vele ellentétben nem enged levegőt a rendszerbe? Vagy van erre valami más trükk? Vagy amúgy se folyik ki?
  16. vzsolo

    Sebességváltó

    Köszi!
  17. vzsolo

    Sebességváltó

    Sziasztok! Az alábbi képek alapján meg tudnátok mondani, hogy milyen típusú váltóm van? Néztem Opel-Infos-on, de nem jártam sikerrel.
  18. Türelmetlen voltam; csak kevéssel 90 fölé vittem a vízhőfokot. Mentem vele többet és ~93 foktól kezd el világítani.
  19. Sziasztok! Ha üzemmeleg motornál széthúzom a lambdaszonda (egy vezetékes) csatiját, akkor nem kellene kigyulladnia a check engine-nek?
  20. Köszi! A csavaroknál rángatva van némi hangja, de kotyogást nem érzek. Azonban álló helyzetben ide-oda mozgatva a kormányt az utastérben simán hallhatóan tompán "klattyog", középállásban halkabban, míg kitekert kormánynál erőteljesebben.
  21. Sziasztok! Tavaly nyáron elkezdett remegni a kormányom (legalábbis akkor tűnt fel). Az érdekes az benne, hogy változatlan kormánypozíciónál nem érezhető a remegés, csak akkor, amikor a kormányt mozdítom - az amúgy elég nagy - holtjátékon belül, tehát tekerés közben ütemesen piciket visszaránt, de ha abbahagyom a kormány tekerését és megállítom egy adott helyzetben, akkor szintén nem ráz. Ha gyorsabban megyek, nem erősödik. Ezek a rángatások érzésre olyanok, mint mikor pl. egy működő flexet mozgat az ember és az meg akar maradni eredeti forgási síkjában (giroszkóp hatás). Ebből - és a nagy holtjátékból - én arra gondoltam, hogy esetleg ki van kopva a kormánymű, és azt érzem a kormányon, ahogy a fogasléc a kopottsága miatt szakaszosan téríti ki a kerekeket, amik azok a kopottság miatt picit vissza tudnak mozdulni a kitérítés előtti síkjukba, picit visszarántva ezzel a kormányt (szervo nincs). Lehet, hogy túlbonyolítottam a dolgot, és a kerekeknél kellene keresni a jelenség okát. Először én is rájuk gyanakodtam, ugyanis a nyári kerekeket levéve és a téliket felrakva (mindkét garnitúra saját lemezfelnin, méretük 175/70 R13) a remegés megszűnt. Most, mielőtt visszaraktam volna a nyárikat, elvittem őket centrírozásra, hátha az a baj. Nem volt bennük nagy eltérés, de az is ki lett hozva nullára. A gumikon szálszakadásra utaló jel nem látható, a felnik épek. Felraktam őket, és ugyanúgy remeg velük a kormány. Felcseréltem őket a hátsókkal, és azokkal is remeg, ergo a gumik és a kerekek nem lehetnek, vagy akkor egyszerre 4 rossz. De ha nem a nyári kerekek rosszak, akkor a téliekkel miért nem remeg? Mind a téli, mind a nyári gumik egyébként jó állapotúak, alig kopottak. Rángattam a kormányösszekötőket, de nem kotyognak. Mi lehet ez?
  22. Most megnéztem, és a kijelzőn cca. 6 km/h-val alámér a műszerfali sebességmérőhöz képest. Melyik az igazi? Ennyivel a valós fölé van kalibrálva a kilóméteróra, vagy a kettőnek egyeznie kellene? A benzinszag forrását pedig úgy tűnik most meg is találtam. Jó helyen éreztem én: az AC-tól jövő cső van szétmállva az injektor sorra csatlakozása előtt a bilincs alatt. Remélem csak ő a felelős a szagért. Bár ha az egyik gumicsövet megette az idő, akkor a többi sem lehet jobb állapotban...
  23. Sziasztok! Az aláírásomban szereplő autó rakoncátlankodik kissé. Kétféle probléma is fennáll, mindkettőt leírom, hátha van közük egymáshoz. Vigyázat! Hosszú lesz. Az egyik, hogy mind üzemmeleg, mind hideg motornál motorféküzemben, alacsony fordulaton, az alapjárati fordulatszámhoz közeledve (hogy pontosan mennyi, arról lövésem sincs, nincs fordulatmérőm) iszonyat mód elkezd rángatni a motor. Viszont ha _megérintem_ (értsd: nagyon minimális mértékben nyomom csak be) a gázpedált, majd leveszem róla a lábam, akkor a rángatás megszűnik, és simán viszi az autót alapjáraton is (nem ez a cél, csak a hiba felderítése végett próbálgatom ezt) mindegyik fokozatban. Ha rángatáskor kinyomom a kuplungot, akkor viszont nem áll le a motor, hanem alapjáraton jár tovább. A jelenségből én arra következtettem, hogy közeledve az alapjárathoz az ECU nem kapcsolja vissza az üzemanyag-befecskendezést (vagy legalábbis nem ad elég üzemanyagot ahhoz, hogy a fokozatban lévő autót a motor mozgásban tudja tartani). Annak okán, hogy kuplungoláskor nem áll le a motor, én inkább az utóbbira tippelek. Abból, hogy gázpedál érintéstől megjavul arra gondoltam, hogy nem érzékeli megfelelően a fojtószelep helyzetét (bár teljesen zárt pillangószelepnél "zártabb" értéket nem hiszem, hogy mérhet, hisz potméterről van szó, ha meg nem venné teljesen zártnak a pillangószelepet, akkor meg motorféküzembe se kerülne). Próbaképpen azért lehúztam a fojtószelepállás-jeladó csatlakozóját, de a hiba továbbra is fennállt. A MAP szenzor csatijának lehúzásakor minden fordulaton rángatott, viszont mikor visszadugtam a hiba megszűnt motorfékezéskor is. Hoppá! Azóta már kapirgáltam a csatlakozó érintkezőit, hátha kontakthiba (bár a check engine nem gyulladt ki sosem, csak mikor lehúztam a csatiját), néztem a vákuumcsövét, de azon túl, hogy ha hozzáérek a csőhöz olyan mintha kormos lenne repedés, vagy egyéb sérülés nincs rajta. Viszont most a hiba már nem állandó, hanem random vagy előjön, vagy nem. Csak sejtéseim vannak arról, hogy az ECU milyen paraméterekből állapítja meg, hogy a fenti állapotban mennyi üzemanyagot fecskendez be, de gondolom kell neki (a lambda és vízhőfokon túl) a fojtószelep helyzete, hogy tudja, hogy motorfékezünk, egy fordulatjel, hogy tudja mikor éri el a motor azt a fordulatszámot, ahol már kell a benzin, illetve motorterhelési jelzés, hogy nem "szokványos" alapjáratról van szó, tehát többlet üzemanyagra van szükség. Ugye pont a MAP szenzor hivatott mérni a motor terhelését, így szerintem érthető, hogy annak babrálásakor múlt el a probléma. A kérdésem az, hogy jó e a sejtésem, vagy tejesen máshol kellene keresnem a probléma forrását? A másik problémám pedig az, hogy néha, de leginkább hideg motornál mikor leállítom a motort (talán az is összefüggésben állhat vele, hogy előtte forgolódok, tolatgatok), elég durva benzinszag érezhető kint az autó alól valahonnan. De csak kint, az utastérben nem. Folyásnak nyoma sincs, és szaglás útján is csak nagyjából tudom belőni a szag irányát; a nyomásszabályzó környékén érezni erősebben, de nem igazán lehet megállapítani, és csont száraz az egész. A városi fogyasztásom kicsivel 7 liter fölött van most, nyáron. Az aktív szenes szűrő csövei is megvannak, és épek. Nem sikerült összefüggést felfedeznem a rángatás és a szag között. De ha valamiért túl dús keverékkel menne (de miért? rossz a hőfok jeladó?) és ezért lenne szaga (az létezhet?), akkor viszont nem kellene rángatnia, mert lenne bőven benzin, hogy ne fulladjon be motorfékezés végén. Bár ha a MAP szenzor rossz jelei miatt nem ad elég levegőt az alapjárati motor, akkor ugyanúgy fulladhat a túl dús keveréktől is, nem? Vagy nem is a MAP szenzorom rossz, hanem az alapjárati motor? Ti mit gondoltok? (Azon kívül, hogy regényt kellene írnom inkább. :D ) Üdv!
  24. vzsolo

    Riasztó

    Működött persze. Jól vannak visszarakva, korrodáció nincs. Azért gyújtással, meg nyitott ajtóval akarom bekapcsolni, mert "ha nincs rajta a gyújtás, akkor hiába nyomkodom (hosszan, röviden, akárhogy) a távirányítót (akár közvetlenül a riasztó mellett), nem reagál semmit." Miután ezt konstatáltam elkezdtem a neten nézelődni, és egy másfajta riasztó életrekeltésének módjaként ezt írták, gondoltam kipróbálom.
  25. vzsolo

    Riasztó

    Kerestem, de írtam is, hogy nincs semmi. Nem túl elterjedt szerintem. Ma meg már pláne, ugyanis 94-es gyártmány.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.