Sziasztok!
Két témához szeretnék röviden hozzászólni. Nehéz lesz, mert az akkumulátorok lelkivilágáról könyvet lehetne írni, de a teljesség igénye nélkül megpróbálom a lényeget kiemelni.
Hónapok óta nagy érdeklődéssel olvastam az akkumulátorokkal és azok töltésével foglalkozó bejegyzéseket. Nem szeretném minősíteni őket, azonban annyit megjegyeznék, hogy a nagy igyekezetben és egymás cikizésében ugyan nem volt hiány, azonban - megítélésem szerint - a laikusok nem kaptak megfelelő útmutatást.
Tehát! Az öreg szakik tudják, hogy egy akkumulátor (nem kötött elektrolitú) állapotáról az elektrolit (folyadék) állapota mindent elárul. Voltak ugyan erre célzások, de konkrét adatokkal senki sem szolgált.
Most szeretném ezt pótolni.
20 C, jól beállított (10-15 mmrel a lemezek felett) elektrolit esetén.
1,143 kg/dm3 alatt az akkumulátor teljesen kimerült
1,190 kg/dm3 25%-os állapot
1,230 kg/dm3 50%-os állapot
1,263 kg/dm3 75%-os állapot
1,285 kg/dm3 felett teljesen feltöltött állapotú az akkumulátor.
A mérés nagyon egyszerűen és gyorsan végrehajtható. Különböző eszközök kaphatók a kereskedelemben. Fajsúly mérőnek hívják az eszközt. Létezik talán még úgynevezett felszippantós kivitel, amely 1-2 ezerért kapható volt még néhány éve. Van digitális is, de az húzósabb.
Mindenek előtt szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy az elektrolit folyadék - a kénsav tartalma miatt - erősen maró hatású, a vele való foglalatosság nagy körültekintést igényel!!!
A fajsúly mérést két részre osztanám.
Hiba esetén egyszerűen meg lehet állapítani érdemes-e foglalkozni az aksival, vagy mehet a kukába. Amennyiben a cellák között (azonos szint esetén) jelentős különbségek vannak, akkor kuka. Már szemrevételezéssel is láthatóak a durva hibák, mert - jelentősebb eltérés esetén - a magasabb szintű cella valószínűleg a rossz. A töltőre feltéve, 5-10 amperral töltve, kb. fél óra múlva látható, hogy melyik cella hibás. Amelyik nyugodt, nem termel buborékokat az a rossz, jellemzően cellazárlatos. Az aksi kuka!
Preventív céllal is érdemes ránézni az aksira, mert a cellák közötti eltérések (a fenti adatok) már előre vetítik a későbbi gondokat.
Arra azért szeretném felhívni a figyelmet, - mint ahogyan egy hozzászólásban már valaki nagyon helyesen leírta, - ezek az értékek a töltés után csak 24-48 óra múlva mérhetőek, de jó aksinál azért néhány óra múlva már mérhető a változás.
A töltő feszültségről és az általa létrehozott áramokról majd később. Annyit azonban megjegyeznék, ha valaki az akkumulátor és a generátor közé sorba beköt egy normál kézi műszert, az sok biztosítékot tartson magánál, vagy egy egyszerűbb - megfelelő védelem nélküli műszernél - poroltót is vegyen magához. Ne mérjetek így, mert nagyon veszélyes!!! Az ilyen mérést egyenáramú lakatfogóval lehet elkövetni büntetlenül.
Üdv.