Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Recommended Posts

Ebből is látszik, hogy egy kismotor sokkal jobb. ;)

Ennek inkább a dugósebességekhez van köze, mert ott már csak fordulatszámból lehet teljesítményt hozni. :lol:

Egy ilyen magas fordulaton forgó C20XE dugattyú középsebessége meg már eleve vetekszik egy forma1-es motoréval.

Tehát ott azért már van terhelés.

Link to comment
Megosztás:

Hellotok!

Hétvégén ki kell cserélni a hengerfej-tömítést a gépben, és az lenne a kérdésem, hogy milyen nyomatékkal húzzam meg a hengerfejet? Egyből le lehet húzni, vagy kell közben pihentetni kicsit? Köszi! ;)

A tömítés csomagolásán rajta lesz minden adat amire szükséged van. De ebként 25 Nm, utána 3X 60 fokban kell ráhúzni. Csigavonalban, bentről kifelé.

Link to comment
Megosztás:

Hellotok!

Hétvégén ki kell cserélni a hengerfej-tömítést a gépben, és az lenne a kérdésem, hogy milyen nyomatékkal húzzam meg a hengerfejet? Egyből le lehet húzni, vagy kell közben pihentetni kicsit? Köszi! :lol:

Valaki mintha ezt kérdezte volna nemrég és a csavarok meghúzásának a sorrendje is le volt írva... :lol:

szerk.: Meg is találtam ;)

Link to comment
Megosztás:

A tömítés csomagolásán rajta lesz minden adat amire szükséged van. De ebként 25 Nm, utána 3X 60 fokban kell ráhúzni. Csigavonalban, bentről kifelé.

Egyből mehet 25Nm, vagy azért illik előtte meghúzni kicsit a hf csavarokat kicsit? /A bentről kifelé módszer még megmaradt a régi sulis időkből.... ;) / Olvastam valahol, h. érdemes kicserélni a hf csavarokat is, ez igaz? Nem tudom hogy lettek-e cserélve, mikor pár éve síkolva lett a hengerfej. (sajnos ez a kiadás most fontosabb, mint a felni, amiket ajánlottál, de azért azt is köszi :lol: )

Link to comment
Megosztás:

Egyből mehet 25Nm, vagy azért illik előtte meghúzni kicsit a hf csavarokat kicsit? /A bentről kifelé módszer még megmaradt a régi sulis időkből.... ;) / Olvastam valahol, h. érdemes kicserélni a hf csavarokat is, ez igaz? Nem tudom hogy lettek-e cserélve, mikor pár éve síkolva lett a hengerfej. (sajnos ez a kiadás most fontosabb, mint a felni, amiket ajánlottál, de azért azt is köszi :lol: )

Illik cserélni a csavarokat is. Ám én eddig sose cseréltem, és nem volt belőle probléma. Amúgy nem drága, 4-5 ezer egy garnitúra.

Link to comment
Megosztás:

Honnan van ennyi pénzed?

És ha tényleg van, akkor miért nem egy nagyobb motort építesz meg normálisan? :lol:

Nyertem a lottón ;) és tök mindegy milyen motort építek, nem az a lényeg, hanem hogy hogyan...

sztem először csinálj(atok) egy "mezei" turbósítást a kocsihoz, és ha ez meg van, akkor már jobban fogod látni, hogy mégis mi merre hogyan, meg persze nem mindegy, hogy 0,4 bar-on, vagy 2,0 baron fogja tudni ezt a teljesítményt.

De tényleg sok sikert hozzá.

Hát srácok nem ártana figyelmesen olvasgatni amit írok... Én komoly fejlesztőmunkáról beszéltem nem amolyan sufnituningról meg betolom valakihez és kétkilóból csodátcsinál. Szakmai szemmel és komoly céllal akarom csinálni, ha azt akarom, hogy világítson a turbó meg sziszegjen a lefújó akkor feltolom egy kamion turbóját és kerticsapot rakok a nyomócsőbe... :lol:

Link to comment
Megosztás:

.....Én komoly fejlesztőmunkáról beszéltem......

hát akkor majd kb 3 év múlva, kifizetett 5-10 milla után és kb letesztelet 10.000 km után visszatérünk rá.

Sok sikert hozzá.

De amugy, én azt ajánlom, hogy válassz ki kb 5 alkatrészt a motorból, és azok tuningolását nézd meg, illetve ird le. Szakdogát sem szoktak irni teljes motorból...

Link to comment
Megosztás:

Lemostam szépen a motort Brigéciollal (alul-felül, ahogy illik), s miután mentem vele kicsit, meglett az olajszivárgás helye: a bal kerék mellet, a lendkerék-ház mellet könnyezik a motor (az illesztésnél) a belső, motor felőli oldalon, közvetlenül a dekni mellett. Szal ilyenkor mi lehet a gond, nagy renovéra kell felkészülni? Ez nem lehet pl. főtengelyszimering?

Link to comment
Megosztás:

hát akkor majd kb 3 év múlva, kifizetett 5-10 milla után és kb letesztelet 10.000 km után visszatérünk rá.

Sok sikert hozzá.

Hát igen, ez tipikusan jellemző a magyarokra. Ahogy valaki előáll valami elképzeléssel, a többiek rögtön azt kezdik el boncolgatni, miért nem fog sikerülni, mibe fog belebukni, ahelyett, hogy segítenék egymást. Amíg így állunk egymáshoz, addig inkább a Balkánhoz fogunk tartozni mint sem a nyugathoz...

De amugy, én azt ajánlom, hogy válassz ki kb 5 alkatrészt a motorból, és azok tuningolását nézd meg, illetve ird le. Szakdogát sem szoktak irni teljes motorból...

Erre csak azt tudom mondani, hogy 1983-ban egy Havassy Péter nevű ifjú suhanc a diplomamunkáját egy teljesen önállóan épített Lada motorról írta... Biztos ő is a híd alól lesi az autókat, mert hogy majd 3 év múlva és sok pénz múlva visszatérünk rá...

Honnan sikerült összegyűjteni ezt a hatalmas érdeklődést és bizalmat???

Mellesleg egy motor összerakása 1-2 nap, nem az az idő, hanem míg frankón kitalálod mi hogy miből legyen...

A hülye is tudja nyomni a gázt azt még se tudja mitől megy az autó...

Link to comment
Megosztás:

Hát igen, ez tipikusan jellemző a magyarokra. Ahogy valaki előáll valami elképzeléssel, a többiek rögtön azt kezdik el boncolgatni, miért nem fog sikerülni, mibe fog belebukni, ahelyett, hogy segítenék egymást. Amíg így állunk egymáshoz, addig inkább a Balkánhoz fogunk tartozni mint sem a nyugathoz...

Nyugi. Ebből erőt kell meríteni. ;)

Link to comment
Megosztás:

Nyertem a lottón ;) és tök mindegy milyen motort építek, nem az a lényeg, hanem hogy hogyan...

Hát sok sikert, örülünk az ilyen lelkes újoncoknak ;)

De azért kicsit szkeptikus vagyok a projekteddel kapcsolatban, mert szerintem te alapvetően

kihagysz pár szempontot ebből az "álomból" :D Pl ha azt vesszük, hogy a blokköntvény adott...

ezt az öntvényt tervezték amire tervezték ugye... az egy dolog, hogy teszel bele nagyon franya

egyanyag főtengelyt, meg hipiszupi hajtókarokat, meg spéci dugókat... de pl a főtengelynél

számoltál erőket, hogy mennyivel lesz több a rögzítési pontokra ható? ;) Szerinted az pl ott

fog maradni a helyén, ha kihozod belőle az álomszerű KW-ot? :P

De ugyanígy a hf-re is nézheted a terheléseket. Ha ott maradsz az eredeti hf átdolgozásánál,

akkor annak is ugye adott a Nm/cm2 értéke... és ha járatot akarsz bővíteni (merthogy ekkora

teljesítménynél az kell ugye), akkor azt a kevés értéket is tovább rontod. Új hf gyártatása

pedig sokmilliós összeg, de aki nyert a lottón... -_-

Link to comment
Megosztás:

Hát igen, ez tipikusan jellemző a magyarokra. Ahogy valaki előáll valami elképzeléssel, a többiek rögtön azt kezdik el boncolgatni, miért nem fog sikerülni, mibe fog belebukni, ahelyett, hogy segítenék egymást. Amíg így állunk egymáshoz, addig inkább a Balkánhoz fogunk tartozni mint sem a nyugathoz...

Erre csak azt tudom mondani, hogy 1983-ban egy Havassy Péter nevű ifjú suhanc a diplomamunkáját egy teljesen önállóan épített Lada motorról írta... Biztos ő is a híd alól lesi az autókat, mert hogy majd 3 év múlva és sok pénz múlva visszatérünk rá...

Honnan sikerült összegyűjteni ezt a hatalmas érdeklődést és bizalmat???

Mellesleg egy motor összerakása 1-2 nap, nem az az idő, hanem míg frankón kitalálod mi hogy miből legyen...

A hülye is tudja nyomni a gázt azt még se tudja mitől megy az autó...

szia

nekem nagyon tetszik az ötlet. Tudásilag a béka feneke alatt vagyok az autók terén "Értem én,hogy gőzgép de mi hajtjaaa?"

Ha van rá pénz, és van egy jó ötlet, nem szabad veszendőbe hagyni. A világ legjobb ötletei Magyaroktól erednek, csak sajnos ez ezen a szinten meg is áll, mert hát Magyarországon élünk és erről a próblémáról abban a topicban is lehetne beszélgetni. Sajnos a pénzhiány nameg az állam nemtörődömsége miatt mindenki csak külföldön találja meg a támogatókat és a segítséget. ;) De mindig jó ha vannak olyan emberek akik megpróbálják. Szerintem ha az elgondolás megvan, az kezdő lépésnek tökéletes. Ha valami nem stimmel az úgyis a gyakorlatban derül ki. Itt a többiek is írják, hogy mit lehet, mit nem lehet, de senki sem tudhat mindent és a terven még mindig lehet változtatni és ez jó kihívás. Végülis a saját bőrén tapasztal az ember. Én csak azt mondom , hogy hajrá, sőt szívesen ott is lennék, hogy lássam mit csináltok. Abból is tanulnék.

;)

Link to comment
Megosztás:

Elindítottam egy C20NE-t ami kb 5 hónapot állt. Mentem vele pár km-t és az olajbeöntő sapka alján fehér cucc volt. A nívón pedig sárgás habos volt az olaj.

Ma amikor elindítottam először, volt fehér cucc a kupakon. Aztán kb 15 perc járatás után eltűnt és amikor leengedtem az olajat az is teljesen fekete volt.

Valakinek valamilyen elképzelése?? Először azt hittem, hogy hengerfejes.

Esetleg lehet az, hogy fordulaton jobban nyom bele vizet és alapjáraton meg ki tud párologni??? És ezért tűnt el a sárga, meg fehér cucc??

Link to comment
Megosztás:

Nem lehetetlen dolgokat akarsz építeni, csak épp az 1.4 8V alapmotort nem értem.

Ha már ennyit tudsz áldozni egy motorra, akkor miért nem veszel egy jobb alapot?

Az oké, hogy ebben van kihívás, de rengeteg korlátba ütközöl, ami mondjuk egy 2000 16V motornál már egyrészt megoldott gyárilag, másrészt sokkal több a tapasztalat és alkatrész létezik hozzá.

Blokkot simán ki lehet merevíteni, hogy bírja 600 ló felett is, főtengellyel nem szokott gond lenni 500 ló felett sem, dugók és hajtókarok pedig kaphatók hozzá több gyártótól is, illetve van gyári Opel dugattyú is, ami kis atakítással passzol bele és eddig 660 lovat simán bírtak.

Akkor ott van az előny, hogy egy függőlegesen szelepelt 8V nek soha nem lesz olyan öblítése, mint egy 16V-nek, hogy külön fokolhatóak a szívó és a kipufogószelepek, ez 8V-nél csak új tengely gyártásával lehetséges.

Egy 2000 16V motor esetégen se fogod megúszni a blokkot 800e alatt (kb. 500 LE-ig), holott ott minden szükséges alkatrész kapható és semmit nem kell terveztetni és legyártatni.

Akkor kell még egy rendes szívósor pillangóval, egy jó leömlő, egy turbó (GT3076R kb. 500 lóig, afelett GT35),

injektorok, üzemagyagrendszer (E85 nélkül szinte lehetetlen elérned az Euro3-at), veztengelyek, hengerfejoptimálás, kipufogórendszer, kuplung, hajtás, programozható ECU (300e- a csillagos ég), rengeteg műszer, stb, stb...

És ez még egy olyan út, amit már sokan tapostak és taposnak most is.

Nem olyan nehéz egy erős motort építeni, csak megfelelő pénzmag kell hozzá. De egy erős, tartós és főleg használható motorhoz már nem elég a pénz, hacsak nem döntesz úgy, hogy kifizetsz egy Stephan Klasen-nak, vagy más neves tunernak tizenpárezer eurót, esetleg huszonpárezret és ők csinálnak neked egy motort, ami működik és tudja a dolgát.

Link to comment
Megosztás:

Na jó, lehet hogy egy csöppet túloztam. Természetesen feltöltéses lesz a motor, és blokkot se akarok önteni. Igazából hajtókart, dugót is - ha találok katalógusban megfelelőt - venni akarom bele. (habár a dugattyúfelszín geometriája biztos nem lesz 100%-os)

Az elképzelés konkrétan egy önállóan kidolgozott TDK munka volna, rendesen megcifrázva a technikai dolgokkal, mintegy ugródeszkának szánom, hátha valakinek megtetszik és a szárnyai alá vesz...

Az alapkoncepció, hogy egy C14NZ-ből C14NET-t készítsek. Igaz szép vállalkozás és nem 2 hetesre tervezem, jelenleg még csak az ötletelésnél tartok benne, útközben lehet hogy változik a felállás. Azért erre a motorra esett a választás, mert strapabíró a blokk és ráadásul van is egy ilyenem kompletten ;) Valószínűleg lesz partnerem az építkezésben, úgyhogy az elektronikát is megbuheráljuk, de ahhoz nem nagyon van magamtól indíttatásom. Az egész műveletet szigorú külső monitoring alatt végzem majd, teljes terv és kivitelezési dokumentációval, mérési és kísérleti eredményekkel. Anyagi oldalról biztos hogy 7 számjegy környékén lesz a végösszeg, viszont minőségre felveszi majd a versenyt bármelyik nyugati tuning cég munkájával. Tehát ennyire komoly beavatkozásra készülök, persze ár/teljesítmény arányban bőven rosszabb lesz mint a direktszűrő power vagy a streetracing matrica, de hangsúlyozom, NEM az a cél hogy 2 fillérből összehányjak valamit. Ja és a pláne, hogy az egyik fő cél az EURO3 emissziós szint elérése.

Miután megépült, utána meg bekerül egy autóba és mindenkit rommá verek vele... ;)

Ha van kérdés, szívesen válaszolok...

Miért nem EURO IV-re fejlesztesz ? Mire elkészülsz vele, majd nem tudod forgalomba helyezni ! ;)

Amúgy sok sikert a vállalkozáshoz, szerintem nem vagy tisztában vele, hogy mibe nyúlsz, de majd ez is megjön menet közben.

Ha az öntvény szintről akarsz indulni, akkor már a blokk módosításával indíthatsz, mert a 8V-s blokk köszönő viszonyban sincs a mostani Turbó blokkokkal a főtengelyről már nem is beszélve...

Mit szeretnél ezzel a projekttel bizonyítani ??

Link to comment
Megosztás:

konzulens még nem mondta, h tdk-hoz ez merités egy kicsit sok?

tdk-hoz egybalkatrész optimalizálaása épp elegendö, havassy úr is csak egy tengelyt kézitett, nem mindent.

teljes motor tervezése a terv és tesztdokumentáció kidolgozásának minöségét is predesztinálja...

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.