Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

F Astra tuning


Tiv.

Recommended Posts

Újra fogyott a lendkerekem. Már csak 4,5kg. Közepes fordulaton elég élénk lett, ami kifejezetten jó hatást tett az 1-esemre.

Viszont még mindig elég sima az alapjárat, és igazán más káros hatást sem tapasztaltam. Kíváncsi vagyok mennyire lehetne könnyíteni utcai használathoz.

Egy darabig most hagyom így de előbb utóbb lesz még kevesebb is. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Na ezt fejtsd már ki bővebben. Mitől? Vagy inkább milyen helyzetekben. Mert ugye nyomatékot a hengerekben lévő benzin-levegő keverék elégetéséből nyerünk, nem pedig a főtengely végére biggyesztett súlyokból.

A pontos tudományos magyarázat annál bonyolultabb, hogy ezt én elő tudjam adni. :rolleyes:

De mondok egy kézzelfoghatóbb gyakorlati dolgot: a japán motorok többsége ugye

alapvetően pörgetős típus, alacsony fordulatszámokon nincs nyomatéka. Ha megnézed

ezeket a motorokat, 3 alapvető tényt fedezel fel:

- nincs nagy lendítőtömeg (kis súlyú főtengely, kicsi lendkerék, hatékony szelepvezérlés)

- szívósor rövidre hangolva

- kisebb kompresszió (ezt már a kevés lendítősúly is megkívánja)

Egyébként nagyjából ezek jellemzik a versenyautókban levő szívómotorokat is, a japcsik

ezt ültették át utcára, szolidabban. Csakhogy az alacsony fordulaton kevés nyomaték nem

éppen célszerű az utcán, ugyanis ott nem 6-7ezres fordulaton szoktad használni a verdát. <_<

Link to comment
Megosztás:

A pontos tudományos magyarázat annál bonyolultabb, hogy ezt én elő tudjam adni...

Pedig reménykedtem, szerintem ez egy kicsit (nagyon) urban legend. A példa meg nem igazán jó, mert túl sok az ismeretlen változó (rövid szívósor, vezérlés, konkrét tömegek a motorban), aminek az egymásra hatásait meg sem próbálom átgondolni.

A motor nyomatékát adott fordulaton semmiképpen nem befolyásolhatja, Newton első és második törvényére alapozva. A kerékre jutó nyomaték adott fordulaton szintén nem változhat.

Olyan helyzeteket el tudok képzelni hogy a júzer nyomatéktalanabbnak érezze a gépet, de semmiképp nem veszhet el belőle. Ilyen például hogy adott sebességgel nekifogunk egy emelkedőnek és ha kevesebb a forgó tömeg, akkor kevesebb energia van eltárolva, ezért jobban be fog lassulni az autó. De hogy azonos külső körülmények közt rossz lenne, ha a gyorsításnál kevesebb tömeget kell megmozdítanunk/forgatnunk, azt nem hiszem. (talán nagyon alacsony fordulaton, ahol a munkaütemeket nem tudja kellően kiegyenlíteni a a lendkerék... de ez már nagyon szőrszálhasogatás)

Link to comment
Megosztás:

túl sok az ismeretlen változó (rövid szívósor, vezérlés, konkrét tömegek a motorban), aminek az egymásra hatásait meg sem próbálom átgondolni...

A motor nyomatékát adott fordulaton semmiképpen nem befolyásolhatja...

Pedig nem ártana átgondolni. :rolleyes:

Az tény, hogy a lendítőtömeg befolyásolja a motor jelleggörbéjét, főleg a nyomatékgörbét.

Viszont nem önmagában tekintendő adat, erősen összefügg pl a kompressziós értékekkel.

De erről asszem kérdezhetnél egy szakit inkább, mert ebbe én sem tudok belefolyni

"tudományos" oldalról. Szuromi, Havassy, Gál, stb...

Link to comment
Megosztás:

Pedig nem ártana átgondolni. :rolleyes:

Az tény, hogy a lendítőtömeg befolyásolja a motor jelleggörbéjét, főleg a nyomatékgörbét.

Viszont nem önmagában tekintendő adat, erősen összefügg pl a kompressziós értékekkel.

De erről asszem kérdezhetnél egy szakit inkább, mert ebbe én sem tudok belefolyni

"tudományos" oldalról. Szuromi, Havassy, Gál, stb...

Ok. Átgondlom, ha megmondod milyen rövid a szívósor mekkora átmérőjű, mekkora a pillangószelep, mekkora a kompresszió, milyen paraméterekkel bír a vezérműtengely (mindkét állásában), mekkora a lendkerék tömege és milyen az eloszlása, mekkorák a dugyattyúk és hajtókarok, a főtengely, hogy néz ki a kipufogó (átmérők, csőszakaszhosszak), milyen elvek szerint programozták fel, stb...

Ugyanmár, ha azt akarták hogy felül menjen, relatíve nagy csőátmérőkkel (és pillangószeleppel) kellett tervezniük mind szívó mind kipufogó oldalon, ha ehhez hozzáveszed hogy az 5 gen. vti honda is 1080 kg gyárilag, akkor nyilvánvaló hogy alul nem fog túl jól menni.

A motor jeleggörbéjét már miért befolyásolná? Adott fordulaton az égéstérben lévő gáz ugyanakkora erőt fejt ki a dugyattyúkra.

Tömegcsökkentéssel közvetlenül szerintem nem lehet teljesítményt növelni.

Link to comment
Megosztás:

Érdekes dolgok ezek.

AVE a timeslip oldalon egyszer könnyített lendkereket és rosszabb lett asszem a 200m-res eredménye, mint előtte volt. Igaz, az indulás része lett nagyon gyatra, utána majdnem behozta, de összességében rosszabb időt ment a könnyítés után. Ha esetleg tényleg sikerül beszélni valami szakival (konkrétan mondjuk inkább mérnökkel <_<), akkor engem is nagyon érdekelne a válasza. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Ok. Átgondlom, ha megmondod milyen rövid a szívósor mekkora átmérőjű, mekkora a pillangószelep, mekkora a ...

A motor jeleggörbéjét már miért befolyásolná? Adott fordulaton az égéstérben lévő gáz ugyanakkora erőt fejt ki a dugyattyúkra.

Tömegcsökkentéssel közvetlenül szerintem nem lehet teljesítményt növelni.

Nagyon egy síkon gondolkozol. :rolleyes:

De mint mondtam, nem velem kéne vitatkozni, hanem jobban utánajárni a szakiknál, akik már legalább 10 tervezett motorépítést

hajtottak végre sikeresen. <_< A japán motorok ezen adataiból biztos jópárat meg fogsz találni a neten. ;)

Link to comment
Megosztás:

Nagyon egy síkon gondolkozol. :rolleyes:

De mint mondtam, nem velem kéne vitatkozni, hanem jobban utánajárni a szakiknál, akik már legalább 10 tervezett motorépítést

hajtottak végre sikeresen. ;) A japán motorok ezen adataiból biztos jópárat meg fogsz találni a neten. :D

Nem tudom mit értesz azon hogy egysíkon gondolkozom, de biztos igaz. <_<

Azért vitatkozom veled mert te állítottad, hogy túl sok csökkentéstől csökkenni fog a nyomatékom, mivel általában tudod igazolni saját véleményed gondoltam most is ez lesz a helyzet. És igazából én úgy gondolom, hogy jól gondolom, és ez az állapot marad is addig amíg meg nem győz valaki az ellenkezőjéről. A Havassytól nem hallottam olyat, hogy csökkenne a nyomatékom, ő mindössze annyit mondott a lendkerék stacioner egység. (ezt arra a kérdésre hogy a tavalyi programozást nem kellene-e inkább a lendekerékkönnyítés utánra hagyni) Ebből számomra következik, hogy nem alakít semmit a görbéken.

Találtam egy másik hozzászólást is: (kicsit hosszú)

"Képzeld el amint Mari néni (elnézést minden Mari nénito~l) indul a Ladával: engedi fel a kuplungot, gázt vagy nem ad vagy ordít a motor. Összeér a kuplung, majd megmozdul az autó és már le is ugrik a kuplungról. A gáz és kuplung összhangjáról nem is hallot. NEKIK kell a nagy lendkerék: enélkül lefulladna a motor, vagy mindjárt üveghangon ordítana.

Ha kiszámolod akkor a motor egyenlo~tlenségi foka (a fordulatszám ill szögsebesség változása) a legnagyobb mértéku^ könnyítés ellenére sem változik jelento~sen: kb. 1/s vagyis 60 1/min-t sem éri el. (ez szinte lendkerék nélkül) Gondolom van akinek széria lendkerékkel is többet ingadozik. A motor által leadott nyomatékot/teljesítményt a lendkerék nem befolyásolja. Ez nem a kerékre vonatkozik: pl.: üveghangon pörgettt motor mellet egyesben leugrasz a kuplungról akkor nyilván a motorteljesítmény és a forgási energia(ennek egy része a lendkerék) gyorsítja az autót, de minden egyéb esetben csak a motor hajt. Ez elo~zo~ példából következik, hogy ezt a lendkerékben tárolt energiát a motor hozza létre attól kell elvenni és ez a lényeg. Minden gyorsítás alkalmával egy baromi nehéz lendkereket kell felgyorsítani.

Bármelyik szimulációs programmal kiszámítható, hogy a lendkerék tehetlenségi nyomatéka kb annyit jelent egyesben mint 200-500 kg terhelés. NEM tévedés: az áttételto~l és a lendkerékto~l függo~en olyan mintha 200-500 kg-al lenne könnyebb az autód egy könnyített lendkeréknek köszönheto~en.

Természetesen minél kisebb a fordultszám változás annál kisebb a javulás: ötödikben szinte elenyészo~.

Aki próbált már könnyített lendkereket igazolhatja a számokat."

Ebben benne van Ave rajtjának romlása is.

Link to comment
Megosztás:

Bármelyik szimulációs programmal kiszámítható, hogy a lendkerék tehetlenségi nyomatéka kb annyit jelent egyesben mint 200-500 kg terhelés. NEM tévedés: az áttételto~l és a lendkerékto~l függo~en olyan mintha 200-500 kg-al lenne könnyebb az autód egy könnyített lendkeréknek köszönheto~en.

Ezt nem tudom ki írta, de oltári nagy baromság ;)

kb mintha egy gimis másodikas gyereket hallanék, aki még nincs tisztában teljesen a fizika gyakorlati alkalmazásával, és elfelejt

néhány tényezőt az egyenletébe vonni. :rolleyes:

Szerintem nem arra a tényre kell alapozni, hogy a lendkerék az autó "lendítésében" játszik szerepet, ergo nem arra tárol

energiát, hogy az autót nagyobb nyomatékkal gyorsítsa. Inkább onnan kell megközelíteni a dolgot, hogy az otto motor igenis

egy nagyon hatékonytalan állat, iszonyat rossz a hatásfoka. És a saját üzemben tartásához kell sok energia, amit pufferelni

kell. Erre való a motorba épített forgó alkatrészek összes lendítő tömege, ami képes azt az energiát tárolni, ami szükséges

az üzemi folyamat minden pillanatban történő fenntartásához (tehát pl amikor nincs már munkavégzési ütemből nyerhető

energia, még mindig sűríteni, szívni és kipufogni kell egy-egy hengert a 4 közül... igaz rövid időpillanat, de sok energiát igényel).

No hogyha rontod az ehhez az energiatároláshoz szükséges lendítőtömeg nagyságának arányát, akkor az igenis befolyásolja

majd a nyomatékgörbét, ez azt hiszem még ilyen nem túl elégséges magyarázat alapján is belátható. Alacsony fordulaton

mindenképpen, hiszen ott nagyobb az az intervallum, amikor a motor pufferelt energiát igényel. Magas fordulaton már nem

látszik meg a görbén annyira, azt aláírom. :D

De részemről tényleg nem tudok hozzátenni semmi többet, én tényként kezelem a dolgot, mert én ezt már nem egy szaki

szájából hallottam, akiknek el is hiszem. De cáfold meg a dolgot... mérjetek egy nyomatékgörbét, könnyíts, aztán mérjetek

még egyet. Kíváncsian várjuk. <_<

Link to comment
Megosztás:

Ezt nem tudom ki írta, de oltári nagy baromság :D

kb mintha egy gimis másodikas gyereket hallanék, aki még nincs tisztában teljesen a fizika gyakorlati alkalmazásával, és elfelejt

néhány tényezőt az egyenletébe vonni. <_<

Ezeket a kifogásokat nagyon nem szeretem mert nem mondasz semmi konkrétat. Puffogni mindenki tud, cáfold meg mi a nem jó benne. Én mondjuk a számokat tartottam kicsit nagynak, de egy nehezebb lendkerékből talán még ez is kijöhet. Amúgy valami ladás fórum volt. Gugliban kerestem.

Szerintem nem arra a tényre kell alapozni, hogy a lendkerék az autó "lendítésében" játszik szerepet, ergo nem arra tárol

energiát, ... Alacsony fordulaton mindenképpen, hiszen ott nagyobb az az intervallum, amikor a motor pufferelt energiát igényel. Magas fordulaton már nem

látszik meg a görbén annyira, azt aláírom. :lol:

Ez már sokkal jobban tetszik. Erre mondtam 1-2 hozzászólással előbb, hogy nagyon alacsony fordulaton...

Amúgy a tárolt energiából gyorsítsani csak akkor lehet ha a kezdeti fordulatszám magasabb (pl: üresből indulásnál), adott fokozatban nem, csak a lassulást csökkented. Úgyhogy én a lendkeréknek inkább csak kiegyenlítő funkciót tulajdonítok. És tulajdonképpen innen indult az egész, hogy amíg nem érezni rángatást (vagyis sima a futás/alapjárat/stb...) addig szerintem nem lehet probléma.

De részemről tényleg nem tudok hozzátenni semmi többet, én tényként kezelem a dolgot, mert én ezt már nem egy szaki

szájából hallottam, akiknek el is hiszem. De cáfold meg a dolgot... mérjetek egy nyomatékgörbét, könnyíts, aztán mérjetek

még egyet. Kíváncsian várjuk. ;)

A szakikat elismerem, de az ez meg az ezt meg azt mondta dolgok megint nagyon ellenszenvesek, mert sokszor kiderül hogy igazából nem is arra mondta ami mondott, vagy egyáltalán nem húzható erre a példára az adott vélemény.

Ha finanszírozod megméretem. :P (mérés óta lett könnyítve) De számomra kicsit olyan mintha kivettem volna a hátsó ülést és elmennék teljesítményt méretni, mert az autó jobban megy. :rolleyes: És abban sem vagyok biztos, hogy az itthoni padokkal olyan hűdepontosan lehetne mérni, hogy ugyanazt kapjam vissza ugyanolyan állapotú autóval.

Link to comment
Megosztás:

Ezeket a kifogásokat nagyon nem szeretem mert nem mondasz semmi konkrétat. Puffogni mindenki tud, cáfold meg mi a nem jó benne. Én mondjuk a számokat tartottam kicsit nagynak, de egy nehezebb lendkerékből talán még ez is kijöhet. Amúgy valami ladás fórum volt. Gugliban kerestem.

Ez a számítás teljesen levegőből kapott, valahogy az autó súlyát próbálja arányítani a lendkerék súlyváltozásához, ráadásul érzékelhetően

rossz arányokkal. De ha te ezt elhiszed, próbáld ki hogy ugyanolyat megy-e a lendkerékkönnyítés után az autód + 400kg terheléssel, mint

előtte, 1esben. <_< De látom azért te is érzékeled, hogy valami nem okés ezekkel az adatokkal. :lol:

Ez már sokkal jobban tetszik. Erre mondtam 1-2 hozzászólással előbb, hogy nagyon alacsony fordulaton...

Úgyhogy én a lendkeréknek inkább csak kiegyenlítő funkciót tulajdonítok.

Igen, jól látod, "kiegyenlítő", vagyis inkább energiapufferelő szerepe van a lendítősúlynak. Ha ez nem optimális az adott

karakterisztikára tervezve, akkor a motor rosszabb hatásfokkal dolgozik alacsonyabb fordulatszámokon, ergo a leadott

nyomaték is kevesebb lehet ott (nem is olyan kicsivel).

"A szakikat elismerem, de az ez meg az ezt meg azt mondta dolgok megint nagyon ellenszenvesek, mert sokszor kiderül hogy igazából nem is arra mondta ami mondott, vagy egyáltalán nem húzható erre a példára az adott vélemény."

Ebben sosem volt vita a különböző szakik között. De legközelebbi Havassy előadáson majd felvethető kérdés lesz ez, ha ennyire érdekel. ;)

"Ha finanszírozod megméretem. :P (mérés óta lett könnyítve) De számomra kicsit olyan mintha kivettem volna a hátsó ülést és elmennék teljesítményt méretni, mert az autó jobban megy. :rolleyes: És abban sem vagyok biztos, hogy az itthoni padokkal olyan hűdepontosan lehetne mérni, hogy ugyanazt kapjam vissza ugyanolyan állapotú autóval."

Hehe, még az enyém sincs mérve... :D

Azért a nyomatékgörbe változása jól nyomonkövethető lenne különböző padokon is. :lol:

Az meg hogy azt érzed, az autó jobban megy, valós is lehet. Lehet hogy most optimális a lendítősúly ahhoz nálad, hogy még ne legyen

alul túl kevés a nyomaték, de már pörgősebb legyen felül. Viszont ha könnyíted még, lehet hogy átesel a ló túloldalára. Valahol innen

indult a beszélgetés, erre akartalak figyelmeztetni. :omg:

Link to comment
Megosztás:

...A példa meg nem igazán jó...

Mondok jobbat: Hoffer traktor. Egyhengeres motor, alacsony fordulat, irdatlan lendkerék (igazi töff-töff traktor). Ha a nagy dagonya előtt volt ideje a lendkeréknek kicsit jobban felpörögnie, akkor úgy húz ki a tengelyig érő sárból, hogy nagyon nem is erölködik. MTZ, modern(ebb) négyhengeres motor, kisebb lendtömeg. Ha a dagonya előtt nem tudsz lendületet venni, akkor még gurulás közben telefonon hívatod a Rábást, mert onnan az életben magadtól ki nem jössz. Ez a példám a nyomaték-lendtömeg kérdésre (szemléletes, de elismerem, hogy semmi köze az autókhoz).

Ja, és tudom, hogy nem szántani akarsz az Astra-val. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Ez a számítás teljesen levegőből kapott, valahogy az autó súlyát próbálja arányítani a lendkerék súlyváltozásához, ráadásul érzékelhetően

rossz arányokkal. De ha te ezt elhiszed, próbáld ki hogy ugyanolyat megy-e a lendkerékkönnyítés után az autód + 400kg terheléssel, mint

előtte, 1esben. <_< De látom azért te is érzékeled, hogy valami nem okés ezekkel az adatokkal. :P

Én is néztem furcsán első olvasásra, de aztán rájöttem hogy a teljes lendkerékről beszél. Azért egy realtíve nehezebb lendkerekes autónál 10+ kg nem tartom elképzelhetetlennek. Igaz ahová ekkora kell az befulladna még magasabb fordulaton is lk nélkül.

Ha ez nem optimális az adott karakterisztikára tervezve, akkor a motor rosszabb hatásfokkal dolgozik alacsonyabb fordulatszámokon, ergo a leadott

nyomaték is kevesebb lehet ott (nem is olyan kicsivel).

Hmmm. Mondjuk nyilván van egy lendkeréktömeg ami adott fordulat alatt már nem jó. Nekem sem most nem az előző könnyítésnél (5,5 kg) nem változott sem alapjáraton sem terhelésen a kiegyenlítés 'jósága'. Azaz nem kell feljebb pörgetni, hogy olyan szépen járjon a motor. Vajon melyik mászna el előbb? Valahogy úgy érzem, amíg ezek a fordulatszámok a helyükön maradnak addig nincs gond, ha meg egy picit elkezd feljebb menni, akkor ott kell megállni. Nagy kár, hogy nem egyszerűbb kiszedni a lendkereket. :rolleyes:

Minél nagyobb a lökettérfogat és minél kevesebb a hengerszám annál nagyobb lendkerék szükséges, és fordítva, igaz?

De legközelebbi Havassy előadáson majd felvethető kérdés lesz ez, ha ennyire érdekel. ;)

Asse lesz már soha. Idén vagy tavaly tavaszra lett ígérve a folytatás? :D Főleg ha mindig annyi dolga van mint múlthét csütörtökön.

Link to comment
Megosztás:

Én is néztem furcsán első olvasásra, de aztán rájöttem hogy a teljes lendkerékről beszél. Azért egy realtíve nehezebb lendkerekes autónál 10+ kg nem tartom elképzelhetetlennek. Igaz ahová ekkora kell az befulladna még magasabb fordulaton is lk nélkül.

Teljesen rossz az arányosítás. A lendkerék megpörgetéséhez szükséges energiát kell arányosítani az autó teljes tömegének mozgatásához szükséges

energiával. És a két különböző tömegű lendkerékre számolt energia különbségét kell viszonyítani a teljes tömeg energiájához. Elenyésző lesz. <_<

Hmmm. Mondjuk nyilván van egy lendkeréktömeg ami adott fordulat alatt már nem jó. Nekem sem most nem az előző könnyítésnél (5,5 kg) nem változott sem alapjáraton sem terhelésen a kiegyenlítés 'jósága'. Azaz nem kell feljebb pörgetni, hogy olyan szépen járjon a motor. Vajon melyik mászna el előbb? Valahogy úgy érzem, amíg ezek a fordulatszámok a helyükön maradnak addig nincs gond, ha meg egy picit elkezd feljebb menni, akkor ott kell megállni. Nagy kár, hogy nem egyszerűbb kiszedni a lendkereket. :rolleyes:

Szerintem neked mostanában érte el az optimálist, már csak arra is gondolva, hogy Patyi is csak kicsit több tömegre gyártatta az övét az 1.6-hoz.

Úgyhogy én a helyedben már nem játszanék vele, mert nagy valószínűséggel már csak ártasz vele.

Minél nagyobb a lökettérfogat és minél kevesebb a hengerszám annál nagyobb lendkerék szükséges, és fordítva, igaz?

Valahogy így lehet, de szerintem még sok más dolog is befolyásolja. Pl a kompresszióviszonyok is. Meg hogy egyáltalán milyen

karakterisztikára készül a motor. Mert lehet olyan motort is készíteni, ami mondjuk 4000 alatt semmit nem képes csinálni (lásd F1),

de pörgetve nagyon dinamikus lesz.

Link to comment
Megosztás:

http://www.folia.hu

Elég lelkiismeretes munkát végez, Csepelen van a műhelye.

Köszi a tippet!! Ez kb mennyibe fájna nekem??Minden üveg, F-es caravánom van!!

A másik kérdésem , h érdemes egy ilyen kipfogót felrakni??? Mennyi ideig bírja? ja és vizsgáztatásnál nem kötnek bele??

Ha van valamilyen ilyesmi kipufogókról tapasztalatok, akkor lécci írjatok

itt

Link to comment
Megosztás:

Köszi a tippet!! Ez kb mennyibe fájna nekem??Minden üveg, F-es caravánom van!!

ott az info a lapon: autófóliák -> árak menüpont alatt

A másik kérdésem , h érdemes egy ilyen kipfogót felrakni??? Mennyi ideig bírja? ja és vizsgáztatásnál nem kötnek bele??

Ha van valamilyen ilyesmi kipufogókról tapasztalatok, akkor lécci írjatok

itt

Ilyet semmiképpen mert nagyon hülyén néz ki Astrán......láttunk már ilyet :rolleyes:

Hivatalosan nem legális, mert gyáritól eltérő átalakítás és ezt kicsiny országunkban minden ésszerűség nélkül kezelik. Be kellene íratni forgalmiba, de az kb. felér "a nehéz vödrökben vizet cipelni messziről a folyóba" szívással. Ha nem ordít mint az állat akkor attól függ, hogy belekötnek e, hogy milyen napja van a vizsgabiztosnak <_<

Ha kipufogó akkr talán menj a Lenderhez, árakat nemtudok. Hivd fel beszéljétek meg mit szeretnél.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.