Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos dizájn (LEDek, neonok, xenon és társai)


ScatMan

Recommended Posts

  • Hozzászólások 1,6k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

...itt nálad azért láttam pár új 5letet. pl a nyáklapon a ledek.. ha jól gondolom a fordszám mögé.. meg az izzók helyére az smd ledesítést. Oda elösször sima ledeket gondoltam, de ezek vagányabbak lehetnek.

Majd csinálj már képet ha fullra kész van akkor is. meg visszajelzőkkel is.. kiváncsi vok, hogy néz majd ki.

A ledek "csak" sima smd-k, vagy vmi spécibb? mert vhol már láttam vmi spéci nagyszögűt(sugárzás) meg XXXL-es fényűt is :(

A fordszámmérő és a km-óra mögött is panelon vannak a legyek, sőt a hőfokmérőbe is került egy picike. Fénykép majd készül, egyenlőre elbaxtam a számlapfestést (illetve a maszkot vágták ki rosszul, én meg megcsináltam azzal), és még nem rendeltem másikat.

A ledek Osram HyperTopLED-ek.

Elég nagy szívás ilyenekkel megcsinálni a csoportot - asszem, nekem ez volt az utolsó - sokkal inkább javasolnám a világítófóliás megoldásokat. Anyagilag nem több, de jóval egyszerűbb megcsinálni, és garantáltan homogén lesz a fénye.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tud valaki ajánlani egy oldalt, vagy valakitől tudnék rendelni lehetőleg 3 mm-es kék LED-et? kellene kb 20-50 db, az ártól függően.

Illetve valaki megmondaná-e, hogy a LED fényességének mérésére szolgáló "mcd" mérőszámból mely az, aminek már elfogadhatóan erős fénye van, hogy nappal is meg tudja világítani a MID-et... (350mcd, 850-1800 mcd, vagy a legjobb az 5500-11000 mcd?)

Én az ElektroArt webshopjában nézegettem. Nem tudom a mostani árfolyamokat, de drága pl 194 Ft-ért egy 5mm-es kék ultafényes (5500-10000mcd) LED? Sajna 3mm-es ben csak 350 mcd-es van.

Segítsetek plíz :P

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tud valaki ajánlani egy oldalt, vagy valakitől tudnék rendelni lehetőleg 3 mm-es kék LED-et? kellene kb 20-50 db, az ártól függően.

Illetve valaki megmondaná-e, hogy a LED fényességének mérésére szolgáló "mcd" mérőszámból mely az, aminek már elfogadhatóan erős fénye van, hogy nappal is meg tudja világítani a MID-et... (350mcd, 850-1800 mcd, vagy a legjobb az 5500-11000 mcd?)

Én az ElektroArt webshopjában nézegettem. Nem tudom a mostani árfolyamokat, de drága pl 194 Ft-ért egy 5mm-es kék ultafényes (5500-10000mcd) LED? Sajna 3mm-es ben csak 350 mcd-es van.

Segítsetek plíz :P

Ez nem is olyan drága nálunk Hatvanba egy 5mm-s fehér 1000mcd adnak 650 ért, ha 10 felett vásárolsz akkor 450, de rendesek igaz.

Én a helyegbe 5mm-t raknák be és a fényereje legyen minnél magasabb, még így is lehet, hogy kell rakni más helyre is. Ezt sajna ki kell tapasztalni.

Nekem a BC csak smd fehérrel van kirakva, de jó sokkal és nappal is szépen virnyít. A 4 smd kevés volt bele, mert nappal nem látszik rendesen . :idea: :idea: :idea:

Link to comment
Megosztás:

Ez nem is olyan drága nálunk Hatvanba egy 5mm-s fehér 1000mcd adnak 650 ért, ha 10 felett vásárolsz akkor 450, de rendesek igaz.

Én a helyegbe 5mm-t raknák be és a fényereje legyen minnél magasabb, még így is lehet, hogy kell rakni más helyre is. Ezt sajna ki kell tapasztalni.

Nekem a BC csak smd fehérrel van kirakva, de jó sokkal és nappal is szépen virnyít. A 4 smd kevés volt bele, mert nappal nem látszik rendesen .  :idea:  :idea:  :idea:

Köszi! Az SMD led itt 108 Ft, és "csak" 28-112 mcd-t írnak a fényességére.

Nekem a legnagyobb bajom, hogy azon a két kis lyukon át, ahol most az izzók vannak nem bírnám belerakni az smd ledeket :P Persze szét lehetne szedni, csak az nálam nem olyan egyszerű, mert Kadettba van beépítve az Astra BC, és szinte fixre kellett rögzítenem. Tehát arra gondoltam, hogy a ledeket úgyis oldalra világítva kell beraknom, akkor berakok kb 4db 3mm-est (beforgatom a kis lyukon kereszt alakban), de akkor érdemesebb nagy "látószögű" ledet venni, vagy a BC - úgylátom - fehér hátuljáról visszaverődhet annyira a fény, hogy átvilágítja a kijelzőt, illetve meg kéne csiszolnom a ledek fejét? De azt meg hogy kell? a tetejét simára csiszolom?

Az SMD LED bekötése egyszerű? Mert ahogy láttam egy rajzon 4 kivezetése volt, egy +, és 3 -. Vagy simán csak egyikre +, másikra -.

Érdemes-e pl. 4-5 SMD LED-et sorba kötni, és akkor ellenállás se kell?

Hát hirtelen ennyi kérdés merült fel bennem :D

Jönnek a hosszú téli esték, és elforrasztgatok a lakásban.

Link to comment
Megosztás:

Nekem a legnagyobb bajom, hogy azon a két kis lyukon át, ahol most az izzók vannak nem bírnám belerakni az smd ledeket  
Miért?Egymás után simán beférnek,csak jó sokat kéne ahoz bedobálni,hogy útközben ne zörögjenek :P (bocs,de nem bírtam kihagyni)

De félre a tréfával!SMD ledek is csak kétpolusúak.Nem érdemes sorba kötni,sok hátránya van:Ha egy mégiscsak elromlana akkor a többi sem fog világítani.Az egyforma tipusúaknak is van gyártási szórásuk azaz nem 100%-osan egyforma az áramfelvételük,ezért nem fognak egyforma erősséggel világítani,amelyik nagyon sokat venne fel,az fel is veszi és saját magát túlterheli(előbb-utóbb"kiég").Pontosan kell számolni a darab/A-t,

ami nem egyszerű,ha ki is számolod a ledek nem biztos,hogy jónak tartják az eredményeidet :wink: (az elméletet nem mindig igazolja a gyakorlat)

Amúgy meg egy 1/4W-os ellenállás max3Ft,ha100 db kell is,nem hiszem hogy ezen érdemes spórolni

Tehát arra gondoltam, hogy a ledeket úgyis oldalra világítva kell beraknom, akkor berakok kb 4db 3mm-est (beforgatom a kis lyukon kereszt alakban), de akkor érdemesebb nagy "látószögű" ledet venni, vagy a BC - úgylátom - fehér hátuljáról visszaverődhet annyira a fény, hogy átvilágítja a kijelzőt, illetve meg kéne csiszolnom a ledek fejét?
Ezek bizonytalan dolgok,persze kisérletezni lehet.

Jelen esetben úgy tudsz időt és energiát spórolni,ha mégiscsak kiszeded és tuti megoldást választasz! Azt hiszem Laci4 képtárában vannak a jó megoldásról képek.(bármelyik hivatkozásról ami erre a tárra mutat elérhető a ledes rész is(keress Laci4-től egy hivatkozást valamelyik saját képére))

i.

Link to comment
Megosztás:

Azthiszem láttam azokat a képeket.

A sorbakötésre azért gondoltam, mert igaz, hogy 3 Ft egy ellenállás, de mire mindegyikre ráforrasztom... :P Ha belegondolok igazad van ám, bár ha mind ugyanolyan ellenállással van bekötve, akkor is még eltérhet a fényük, de ez megakadályozható azzal, hogy sokat rakok egymás mellé.

Talán legegyszerűbb, ha veszek ilyen univerzális, előre kilyuggatott nyákot, és abba forrasztgatom. Pöcsölős meló, de nagyon nem illik a kék képbe a sárga MID.

Javítsatok ki, ha tévedek, de ha az asztalon adok 12V-ot a MID megfelelő (3 db) lábaira, akkor nem kell mindig lefutkozni a kocsihoz igaz?

Nos lassan összeáll a kép a fejemben, már csak olcsó SMD LED-eket kéne kutatni gyorsan. Persze plusz 10-et venni kell, mert múltkor is elfüstöltem párat :D Kék led is tud először sárgán, majd pirosan világítani, aztán utána jó büdös :D

Köszönöm a jótanácsokat!! :P

Utolsó kérdés: A LED fényereje változik-e, ha csökken ill. nő a feszültség? Vagy egy bizonyos felett nyit, és világít egyformán?

Nemám túl fényes lesz :D:):D

Link to comment
Megosztás:

Utolsó kérdés: A LED fényereje változik-e, ha csökken ill. nő a feszültség? Vagy egy bizonyos felett nyit, és világít egyformán?

Elméletileg nyit és egyformán világít,de gyakorlatban,mint Npasi írta változik a fénye.

Pl egy átlagos led 12v-on 1Kohm-al kímélősen van meghajtva,a fénye sem a max ,de még jó.Ugyanez a led a számolás szerinti 530 ohm-on eléggé túlhajtottnak néz ki. 470 ohm-ot alkalmazva egy optimális középutat érsz el,még a fényerő szabályozóval is lehet a fényét szabályozni(persze valószinüleg a többi értéknél is)

Link to comment
Megosztás:

Pl egy átlagos led 12v-on 1Kohm-al kímélősen van meghajtva,a fénye sem a max ,de még jó.Ugyanez a led a számolás szerinti 530 ohm-on eléggé túlhajtottnak néz ki. 470 ohm-ot alkalmazva egy optimális középutat érsz el,még a fényerő szabályozóval is lehet a fényét szabályozni(persze valószinüleg a többi értéknél is)

Őőőőő 530 ohm a túlhajtott, és 470 ohm a középút? Nem fordítva, ha az 1 kohm meg kímélős? :P

A fényerőszabályzó jelen esetben egy megfelelő méretű potméter lehet ugye? :D

Link to comment
Megosztás:

bár ha mind ugyanolyan ellenállással van bekötve, akkor is még eltérhet a fényük

Ez nem teljesen így van!

A ledeknél nem olyan szigorú a tűrés,mert csak jelző,világító szerepük van, azaz saját max áramfelvételük jelentősen eltérhet.

Az ellenállások szigorúbb feltételekkel készülnek,azt hiszem max 10%.Azt meg fényerőben nem látod.(ebben az esetben az ellenállás szabályozza a max felvehető áramot)

Link to comment
Megosztás:

Őőőőő 530 ohm a túlhajtott, és 470 ohm a középút? Nem fordítva, ha az 1 kohm meg kímélős?  

A fényerőszabályzó jelen esetben egy megfelelő méretű potméter lehet ugye?

Bocs egy kis dixlexia a 470 ohm az 740 ohm akart lenni!!

Fényerőszabályzó a kocsi saját műszer fényerő szabályozója.

Link to comment
Megosztás:

Ellenállásban az 0,1%-tól a 20%-ig van minden. Általánosan használtak a 2-5-10%-sak. De ha egy szériát veszel, azok között elenyésző az eltérés. Az ellenállástól logikusan változik a fényáram, mivel az átfolyó áramot ez határozza meg. A rajta eső fesz, 1,7-2,4 V között van kb. Színtől, típustól függ. Elméletileg 20-30mA fölé nem szokták hajtani.

JÁNOSKA: a fényerőszabályzó a gyári szabályzód, amit tekergészel és tudod vele a műszerfal fényerejét is állítani.

Link to comment
Megosztás:

Köszi! Az SMD led itt 108 Ft, és "csak" 28-112 mcd-t írnak a fényességére.

Nekem a legnagyobb bajom, hogy azon a két kis lyukon át, ahol most az izzók vannak nem bírnám belerakni az smd ledeket :P Persze szét lehetne szedni, csak az nálam nem olyan egyszerű, mert Kadettba van beépítve az Astra BC, és szinte fixre kellett rögzítenem. Tehát arra gondoltam, hogy a ledeket úgyis oldalra világítva kell beraknom, akkor berakok kb 4db 3mm-est (beforgatom a kis lyukon kereszt alakban), de akkor érdemesebb nagy "látószögű" ledet venni, vagy a BC - úgylátom - fehér hátuljáról visszaverődhet annyira a fény, hogy átvilágítja a kijelzőt, illetve meg kéne csiszolnom a ledek fejét? De azt meg hogy kell? a tetejét simára csiszolom?

Az SMD LED bekötése egyszerű? Mert ahogy láttam egy rajzon 4 kivezetése volt, egy +, és 3 -. Vagy simán csak egyikre +, másikra -.

Érdemes-e pl. 4-5 SMD LED-et sorba kötni, és akkor ellenállás se kell?

Hát hirtelen ennyi kérdés merült fel bennem :D

Jönnek a hosszú téli esték, és elforrasztgatok a lakásban.

Na figy.

nekem úgy van megoldava, hogy nincs benne ellenállás, mert fehér ill. a kék smd led 3.6V-n nyit. Négy darab sorba van kötve öszt viszlát, és ebből a sorozatból van egy pár. Én azt ajánlon szedd szét a BC-t nem ojan ördöngősség, és pakold teli smd-vel panelra vagy anélkül. nekem a belső villany, hátsó renszám világítás, helyzetjelző is SMD-s.

Ahol én dolgozok ott műszerfalakat is gyártanak pl. audi, vw, lamborghini, bmw, és elhiheted mennyit kisérleteztünk ledekkel, van annyi mint a rakat minden színből. Az én meglátásom az, hogy a fényerőt úgy kell beállítani ellenállással, hogy ne nagyon melegedjen, mert ettől függ a led élettartama. Majd rakok fel képeket ha érdekel.

Link to comment
Megosztás:

Na figy.

nekem úgy van megoldava, hogy nincs benne ellenállás, mert fehér ill. a kék smd led 3.6V-n nyit. Négy darab sorba van kötve öszt viszlát, és ebből a sorozatból van egy pár. Én azt ajánlon szedd szét a BC-t nem ojan  ördöngősség, és pakold teli smd-vel panelra vagy anélkül. nekem a belső villany, hátsó renszám világítás, helyzetjelző is SMD-s.

Ahol én dolgozok ott műszerfalakat is gyártanak pl. audi, vw, lamborghini, bmw, és elhiheted mennyit kisérleteztünk ledekkel, van annyi mint a rakat minden színből. Az én meglátásom az, hogy a fényerőt úgy kell beállítani ellenállással, hogy ne nagyon melegedjen, mert ettől függ a led élettartama. Majd rakok fel képeket ha érdekel.

Igen érdekel :P

Nálatok nem lehet kapni SMD LED-eket? Illetve honnan szerzitek be?

Csak sajna ahogy nézem, általában egy led 100-200 Ft, és kell belőle min 20, de inkább több 30, 40...

Ráadásul neten még a fényerejét se látom. Amit vettem legutóbb, és tudom milyen (nagyon :D) erős, az 194 Ft.

Köszi mindenkinek! Most aztán kiművelődtem LED témából. :D

Link to comment
Megosztás:

Igen érdekel :P

Nálatok nem lehet kapni SMD LED-eket? Illetve honnan szerzitek be?

Csak sajna ahogy nézem, általában egy led 100-200 Ft, és kell belőle min 20, de inkább több 30, 40...

Ráadásul neten még a fényerejét se látom. Amit vettem legutóbb, és tudom milyen (nagyon :D) erős, az 194 Ft.

Köszi mindenkinek! Most aztán kiművelődtem LED témából. :D

Gyere le adok ingyen amrnnyi kell és amilyen színű :P :D :D

Link to comment
Megosztás:

Igen érdekel :P

Nálatok nem lehet kapni SMD LED-eket? Illetve honnan szerzitek be?

Csak sajna ahogy nézem, általában egy led 100-200 Ft, és kell belőle min 20, de inkább több 30, 40...

Ráadásul neten még a fényerejét se látom. Amit vettem legutóbb, és tudom milyen (nagyon :D) erős, az 194 Ft.

Köszi mindenkinek! Most aztán kiművelődtem LED témából. :D

Na így néz ki SMD ledekkel megoldva egy kék és egy piros=lila, persze mindegyik elé másfajta ellenállás van rakva mert a piros 1.6 a kék pedig 3.6 V-n nyit.

Link to comment
Megosztás:

Na bekékült az LCD-m :P Igaz még nem tökéletes, de KÉK :D

Írásvetítő fóliára rányomtattam az LCD rajzolatát, aztán mégegyszer ugyanarra a fóliára, és szép élénk kék lett... Majd kivettem a színes lapot az LCD-ből, és helyére tettem a nyomtatott fóliát, mögé meg zsírpapírt, hogy nagyjából egyenletes fénye legyen.

Sajnos mivel nem tejfehér plexi van mögötte, ezért az LCD szegmensek szélei kicsit elmosódottak.

Tanácsom a következő: Kell venni öntapadós átlátszó nyomtatható fóliát, egy jó nyomtatóval rányomtatni a színes formát, majd ráragasztani egy tejfehér plexire (de nagyon pontosan, mert elcsúsznak a színek.

Sajnos fogalmam sincs honnan tudnék szerezni ilyen 2mm vastag fehér plexit. Van ötlete valakinek?

Ha kell az LCD rajzolat, akkor letölthetitek innen:

http://www.opelfreundeheavensgate.de/downl...te/lcd-blau.rar

Ezt photoshoppal könnyű átszínezni, és át is kell, mert szerintem ami kéket használtak ott, az elég halovány. (én a 0,0,255) kódú kékkel csináltam.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.