Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumik, felnik


Tápiószecső

Recommended Posts

a tehermentesítő lényege nem az, hogy megtartsa a kereket, hanem tehermentesítse a csavarokat

ugyanis a csavar - akármennyire is húzod meg - hajlik, görbül

minimálisan ugyan, de az épp elég ahhoz, hogy "rázzon" a kerék

a tehermentesítő-/központosító-gyűrű feladata az, hogy a felnit a kerékagy közepén tartsa, ezáltal csökkentve a csavarok terhelését

az pedig tényleg mindegy, hogy fém vagy műanyag, mert jelentős terhelés nincs rajta, csak nem hagyja össze-vissza mozogni a kereket

Link to comment
Megosztás:

Ki mondta azt, hogy az a gyűrű tehermentesíti a csavarokat??? :blink:

A csavaroknak az a dolga, hogy a felnit megfelelő erővel a kerékagyhoz húzzák, a többi

már a tapadási együttható dolga. Vagyis a felni ha hozzá van szorítva megfelelő erővel az

agyhoz (tárcsához közvetlenül, azon keresztül az agyhoz), akkor nem mozdulhat el rajta.

Mégegyszer: a gyűrű csak a felrakáskor központosítja a kereket, utána mintha ott sem lenne.

Csak úgy mellékesen, ha meglazulnak a csavarok (vagy neadjisten eltörik belőle több is),

nemhogy a műanyag, de az alu gyűrű sem tudna "tehermentesíteni", rögtön megmurdálna.

Aki meg szeretne ragaszkodni a saját verziójához, az csináltasson jó kemény acélból gyűrűket. B)

Link to comment
Megosztás:

Ki mondta azt, hogy az a gyűrű tehermentesíti a csavarokat??? :blink:

A csavaroknak az a dolga, hogy a felnit megfelelő erővel a kerékagyhoz húzzák, a többi

már a tapadási együttható dolga. Vagyis a felni ha hozzá van szorítva megfelelő erővel az

agyhoz (tárcsához közvetlenül, azon keresztül az agyhoz), akkor nem mozdulhat el rajta.

Mégegyszer: a gyűrű csak a felrakáskor központosítja a kereket, utána mintha ott sem lenne.

nem vitatkozom veled, mert te vagy az ész B)

nekem csak tapasztalatom van, meg egy nagyon régi - nem kispályás - gumis barátom

nem egy eltört csavart láttam én már a tehermentesítő hiánya miatt...

Link to comment
Megosztás:

Szerintem tapasztalatban és kerékcserés témában nem kéne vetélkednünk. :blink:

És hát én sem keveset járok gumisműhelybe, ahol már régesrég gyűlnek a tapasztalatok

nem csak utcai kerekes témában. ;)

Az eltört csavar oka lehet:

- régi, elgyengült

- olcsó rossz minőségű

- lelazult menet közben

Én Volvótól kunyerált svédacél csavarokat használok, azoknál nem egyhamar fordul elő a fenti

jelenség. B) Egyébként meg már volt csavartörés az Astrán, nem is olyan rég. Amikor elkészült

az autó, a műszakira kellett vinni, de csak régi csavarokat találtunk a műhelyben (még Mantáé

voltak). Az odaúton el is tört belőle 3. Aztán lecseréltük az időközben megtalált svéd csavarokra,

és megoldódott a probléma. :D Csak a megnyugtatásodra közlöm, hogy volt "tehermentesítő" gyűrű,

ami rögtön át is alakult szemétté, ahogy eltört a csavar. ;)

Témát befejeztem, részemről kitárgyalva. Aki nem hiszi, járjon utána. :D

Link to comment
Megosztás:

Tényleg nem akarok vitát, de a lemezfelnit sem a csavar tartja. Szerintem igenis kell az a sz@r.

a tehermentesítő-/központosító-gyűrű feladata az, hogy a felnit a kerékagy közepén tartsa, ezáltal csökkentve a csavarok terhelését

Módosítva : mörfi
Link to comment
Megosztás:

"a tehermentesítő-/központosító-gyűrű feladata az, hogy a felnit a kerékagy közepén tartsa, ezáltal csökkentve a csavarok terhelését"

Ha ez a véleménye ennek az embernek, akkor teljesen felesleges beszélni vele. :blink:

És mit jelent az, hogy szakavatott? B) Azt, hogy gumis? :D Ha szeretnék ezügyben

telefonálgatni, akkor inkább egy közlekedésmérnököt hívnék, nekik feketén-fehéren

le van írva, hogy mit kell erről tudni. :D

Link to comment
Megosztás:

Ez így ahogy van, hülyeség. B)

De nem akarok senkit sem győzködni, látom nagyon sok "szakértő" van itt. :blink:

Ok , uccsó hozzászolás ebben a témában részemről. Tehát akkor nem lényeg a középső(agy) furat átmérője? Ha nagyobb a felni belsőátmérője és a csavarok tartják a felnit akkor sincs semmi gond? Remélem jól értelmeztem.

Nem vagyok szakértő, de nincs is rajtam 2 számmal nagyobb nadrág :D

Link to comment
Megosztás:

gumis... kicst több annál, de akkor adj te egy telefonszámot ;)

de ha gondolod, nézzünk ki telefonkönyvből valakit és hívjuk fel

örülnék, ha egyszer végre beismernéd, ha hülyeséget írsz és most biztosan tudom, hogy azt írsz :D :blink:

Nem vagyok szakértő, de nincs is rajtam 2 számmal nagyobb nadrág B)

a nadrág jó példa: ha 2 számmal nagyobb, akkor hiába van rajtad nadrágtartó (hosenträger), a nadrág nem fog lecsúszni, de lötyögni fog

viszont ha kitöltöd egy kis hájjal, akkor már rendben is vagy :D

Link to comment
Megosztás:

gumis... kicst több annál, de akkor adj te egy telefonszámot ;)

de ha gondolod, nézzünk ki telefonkönyvből valakit és hívjuk fel

örülnék, ha egyszer végre beismernéd, ha hülyeséget írsz és most biztosan tudom, hogy azt írsz :D :blink:

a nadrág jó példa: ha 2 számmal nagyobb, akkor hiába van rajtad nadrágtartó (hosenträger), a nadrág nem fog lecsúszni, de lötyögni fog

viszont ha kitöltöd egy kis hájjal, akkor már rendben is vagy B)

Rendben is van, de attól nem a háj fogja tartani hanem a hosentréger,a hájjal csak azt éred el hogy ne lönyögjön :D

Ui: fingom nincs kinek van igaza csak nem jó a példa ;)

Link to comment
Megosztás:

gumis... kicst több annál, de akkor adj te egy telefonszámot ;)

de ha gondolod, nézzünk ki telefonkönyvből valakit és hívjuk fel

örülnék, ha egyszer végre beismernéd, ha hülyeséget írsz és most biztosan tudom, hogy azt írsz :D B)

a nadrág jó példa: ha 2 számmal nagyobb, akkor hiába van rajtad nadrágtartó (hosenträger), a nadrág nem fog lecsúszni, de lötyögni fog

viszont ha kitöltöd egy kis hájjal, akkor már rendben is vagy :D

Pontosan erre gondoltam ,Háj nélkül husentrogerral. :blink:

Persze ezen senki ne sértődjön meg ,nem ér annyit.

Link to comment
Megosztás:

Rendben is van, de attól nem a háj fogja tartani hanem a hosentréger,a hájjal csak azt éred el hogy ne lönyögjön :blink:

Ui: fingom nincs kinek van igaza csak nem jó a példa :D

de pont jó a példa, mert a tehermentesítő is ugyanott van, ahol a példában a hájad és a csavar pedig a nadrágtartó B)

Link to comment
Megosztás:

de pont jó a példa, mert a tehermentesítő is ugyanott van, ahol a példában a hájad és a csavar pedig a nadrágtartó B)

Sztem nem jó példa :blink:

A nadrágtartó megtartja a nacit max nem "középen",de ha kitömöd "hájjal", akkor szépen felfekszik de attól a nadrágtartó tartja,csak jobban áll :D

Link to comment
Megosztás:

Bazs!

Mi lenne ha egyszer te ismernéd el a dolgot? :blink:

Ha nem értek valamihez, nem szólok bele. Viszont ez most nem ez az eset. B)

Ha akarsz, telefonálgass, nekem nem szükséges a telefonálgatás, hogy tudjam azokat az infókat,

amit nap-mint-nap használok az "életem kockáztatására" a versenyautóban.

Mörfi!

Kell a központosító gyűrű! De csak arra, hogy a kerék felrakásánál központosan húzd rá a kereket

az agyra, különben rázni fog! Utána már semmi szerepe, legfőképpen nem tehermentesítésben!

Idézek egy nálam tanultabb embert a témában (Yasec néven ismert a sportolói körökben):

"

Az a "tehermentesítő gyűrű" sajna rossz nevet kapott. A csavarok akkor viszik át nyírással a terhelést, ha már lelazultak. Egyébként a surlódó felületek viszik át a nyomatékot, amit a csavarok összeszorító ereje biztosít.

Az a gyűrű nagyon fontos, amiről írsz, méghozzá a központosításban van szerepe.

Mindig csak az előírt nyomatékkal húzzátok meg a csavarokat! Simán agyon lehet őket húzni, és az is szar dolog!

"

Link to comment
Megosztás:

Bazs!

Mi lenne ha egyszer te ismernéd el a dolgot? :blink:

Ha nem értek valamihez, nem szólok bele. Viszont ez most nem ez az eset. B)

Ha akarsz, telefonálgass, nekem nem szükséges a telefonálgatás, hogy tudjam azokat az infókat,

amit nap-mint-nap használok az "életem kockáztatására" a versenyautóban.

Ne haragudjatok, hogy téves információkat próbáltam megosztani veletek! Leborulok a nagy Futó Gábor tudása és tapasztalata előtt és természetesen ez vonatkozik a Yasec nevű srácra is. Kérlek titeket, bocsássatok meg nekem!

Link to comment
Megosztás:

Félreértés ne essék. Nem a szükségességéről folyt a vita, hanem a funkciójáról.

Tehát akkor asszem végszóra lehet mondani:

- KELL a megfelelő központosító gyűrű, amennyiben nem gyári agyméretű a felni

- Teljesen mindegy az anyaga, ugyanolyan jó a műanyag is

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.