Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumik, felnik


Tápiószecső

Recommended Posts

Na, akkor osztom az észt tovább. ;)

Tehát két azonos szélességű, de különböző kerületű gumi közül az fog jobban tapadni, amelyiknek nagyobb a kerülete. Ugyanis az aszfalttal érintkező felület így %-os arányban elég nagy mértékben megnő. :D

(gyengébbek kedvéért: ne matematikailag szabályos körnek kell venni a gumi külső oldalát. Ahol tapad, ott "lapul". Nagyobb kerületnél ez a "lapulás" nagyobb felületen megy végbe.)

Hogy miért nem jobb a slikk egy "közepesen erős" autónál 200-400m-es egyenesben?

1. rajtnál nem lehet optimális nyomatékot leadni vele.

2. mivel jobban ragaszkodik az aszfalthoz, több erő elmegy a "semmibe" az "amúgy is kevésből".

3. ilyen autóknál rajt után már nem gond a túlpörgés, ha normális puha keverékű utcai gumma van fent.

Sokkal jobbat lehet menni egy megfelelően választott puha keverékű utcai gumival, ha az emberke tényleg tud rajtolni, és nem csak ő hiszi azt hogy tud. :lol:

Rallyban az aszfaltos út sem jó minőségű. Ezt tudja mindenki, aki egy magyar OB futamon legalább egyszer kiállt a pálya mellé élvezkedni... :D

Tóbiás! Volt már a kezedben ilyen "peres" gumi? :lol: Elárulom, hogy több mint 10 centis pereme van nekije. ;)

Stock!

"álló helyzetből már közepes gázzal sem volt hajlandó túlzottan megindulni,mert elforgott a kerék alatta.Pedig nem ugrottam le a kuplongról. "

Ez lehet egy rosszul választott gumi...

De meg kell tanulni ésszel rajtolni is. :(

Próbáld ki a 14-es peres gumis megoldást egyszer. :D

DuEn oldalon szokott néha lenni hirdetve.

Link to comment
Megosztás:

Na, akkor osztom az észt tovább. ;)

Tehát két azonos szélességű, de különböző kerületű gumi közül az fog jobban tapadni, amelyiknek nagyobb a kerülete. Ugyanis az aszfalttal érintkező felület így %-os arányban elég nagy mértékben megnő. :lol:

(gyengébbek kedvéért: ne matematikailag szabályos körnek kell venni a gumi külső oldalát. Ahol tapad, ott "lapul". Nagyobb kerületnél ez a "lapulás" nagyobb felületen megy végbe.)

Hát én ezt még mindig nem értem. Természetesen nem matematikai körnek vettem, de 2 eltérő átmérőjű, ám közel azonos anyagi jellemzőjű gumi azonos nyomás és azonos F erő hatására nem hinném, hogy nagyon eltérően lapulna.

Illetve miért kéne nagyobb felületen érintkeznie az úttal?

Link to comment
Megosztás:

Hát én ezt még mindig nem értem. Természetesen nem matematikai körnek vettem, de 2 eltérő átmérőjű, ám közel azonos anyagi jellemzőjű gumi azonos nyomás és azonos F erő hatására nem hinném, hogy nagyon eltérően lapulna.

Illetve miért kéne nagyobb felületen érintkeznie az úttal?

Gondolkodj nagyban!

A föld is gömbölyű, de mégis egyenesnek látjuk még akkor is ha csak 5-600 méterre nézünk.

Egy sima gömb (legyen most lufi) szintén rendelkezik ilyen "egyenes" szakaszokkal, csak lényegesen kisebb mértékben. (És esetünkben a szélesség most elhanyagolható, mert a gömböt is lehet körszeletenként vizsgálni.)

Kb ezt akarta Gabi is megértetni.

Az pedig, hogy %-os arányban mekkora a különbség az tudja jobban aki ugyanolyan gumival de más átmérővel is próbálkozott.

Na ezt most jól megmondtam ;) :lol:

Link to comment
Megosztás:

Tom!

Okos gyerek vagy te, gondolkozz még tovább! ;)

Egyébként Gepard jó úton indult el a megértetésében. :lol:

Ha csupán matematikai fejjel gondolkodsz, akkor tegyél egy egyenesre

egy meghatározott sugarú körre hajlított ívet. Ha ezt az ívet fogod és elkezded széthúzni, akkor nagy erőlködés után azt tapasztalad, hogy egyre nagyobb felületen közeledik az egyeneshez. :lol:

Namost a guminak nem sok köze van a matematikai modellhez, annál már kicsi sugárnövekedés arányaiban nagy tapadófelület-növekedést eredményez (kézeld el, hogy egy utcai gumi kb. két tenyérnyi felületen

tapad az úthoz). :(

Link to comment
Megosztás:

Tom!

Okos gyerek vagy te, gondolkozz még tovább! ;)

Egyébként Gepard jó úton indult el a megértetésében. :lol:

Ha csupán matematikai fejjel gondolkodsz, akkor tegyél egy egyenesre

egy meghatározott sugarú körre hajlított ívet. Ha ezt az ívet fogod és elkezded széthúzni, akkor nagy erőlködés után azt tapasztalad, hogy egyre nagyobb felületen közeledik az egyeneshez. :lol:

Namost a guminak nem sok köze van a matematikai modellhez, annál már kicsi sugárnövekedés arányaiban nagy tapadófelület-növekedést eredményez (kézeld el, hogy egy utcai gumi kb. két tenyérnyi felületen

tapad az úthoz). :(

Szerintem nem kell bevezetni az epszilon kicsi környezet és limes fogalmát. :oops:

Az a lényeg hogy ugyan akkora felület lapul be és érintekzik a talajjal mindkét esetben, illetve csak max. 1-2 százalék eltérés lehet a kettő között. SZERINTEM.

Na majd legközelebb lerajzolom egy sör mellet és akkor nincsen gond. :wink:

Link to comment
Megosztás:

Nekem hiába rajzolod az elméleti síkod szüleményét, én a gyakorlatból

tudom, hogy ez hogy működik. ;)

De ha a sörözés mellett rajzolgatni szeretnél, tudunk jobb témát is adni. :lol:

Jóvanna na, akkor feladom egyelőre. De amit meglesz a közlekes diplomám... :twisted: :twisted: :twisted:

Link to comment
Megosztás:

opel 16v!

Tehát két azonos szélességű, de különböző kerületű gumi közül az fog jobban tapadni, amelyiknek nagyobb a kerülete

Ebben egyetértek veled!

Avval a kiegészítéssel(ralis-kerekes eszmecserénk),hogy az erőkar is nagyobb,ezért több LE kell a túlpörgetéshez.Ezért gyorsulásnál-szerintem-

az ajó méret amit a motor nem igazán tud kipörgetni,de még nem olyan nagy,hogy gondot okozzon neki az autó megindítása(télen havon 2-es

ben könnyebben elindulsz ,mert a motor nem tudja túlpörgetni a kereket)

1. rajtnál nem lehet optimális nyomatékot leadni vele

Ezt nem igazán értem.

Optimálisan nyomaték úgy vihető át a talajra,ha a czúszás 0%

Arra gondolsz,hogy a motor nem tudja könnyen elérni terhelten az optimális nyomatékleadó tartományát?Ha igen,akkor sem a gumival (slick) mint típussal van a gond, hanem az autó gyenge vagy csak túl nagy az átmérője a keréknek a meglévő LE-höz.

Ez alapján gyenge autó esetében tényleg rossz választás a slick - ott kellhet a tulpörgés az optimális nyomatéksáv eléréséhez - a tapadás majd meg egyszer csak visszaál ;) ,de így aligha lehet nyerni,elindulni sem nagyon érdemes.

. mivel jobban ragaszkodik az aszfalthoz, több erő elmegy a "semmibe" az "amúgy is kevésből

Ez olyan számolgatós dolog: mennyit nyerek a jobb tapadással induláskor,mennyit vesztek a nagyobb gördülési ellenállással.Nem biztos,hogy nagyobb a veszteség.

ilyen autóknál rajt után már nem gond a túlpörgés

Gorsulásnál mindig gond ! Azt a kevés idődet ami van gumifüstölésre használod ahelyett hogy jobban haladnál.

Sokkal jobbat lehet menni egy megfelelően választott puha keverékű utcai gumival, ha az emberke tényleg tud rajtolni

Ebben egyetértünk.Nem minden a gumi,a motor,a lóerő stb, az autóban rejlő lehetőségeket tudni kell ésszel kihasználni.

Rallyban az aszfaltos út sem jó minőségű. Ezt tudja mindenki, aki egy magyar OB futamon legalább egyszer kiállt a pálya mellé élvezkedni...

Igaz.De a gumidefekt ott sem feltétlenül a peresség vagy az útminőség miatt következik be.

Tóbiás! Volt már a kezedben ilyen "peres" gumi? Elárulom, hogy több mint 10 centis pereme van nekije

Nem sajna.Igen ez nagy keréknek számít,nyilván megvan az autóban az erő hozzá.

Viszont annál több ladára és Renault Gordinire :lol: való kisméretű,alacsony oldalfalú kereket láttam.(Kb 1 év a régi nagymenők között a Volán Autós Sport telepén).Azok az autók egy kicsit közelebb álltak a mai széria autókhoz teljesítményben,és kis kereket kellett rájuk rakni - a ralihoz.

Link to comment
Megosztás:

Gyorsuláshoz minél kisebb átmérőt kell használni, a kezdeti túlpörgést meg ésszel koordinálni. Egyszerű recept, sok időt lehet vele hozni. :lol:

"Ezt nem igazán értem.

Optimálisan nyomaték úgy vihető át a talajra,ha a czúszás 0% "

Csakhogy ez nem igaz a rajtra. Ott nehezebben tudsz optimálisan elindítani 0 csúszással egy "közepesen erős" autót. Persze ahogy mondtam, a kipörgést ésszel kell tudni koordinálni.

"Gorsulásnál mindig gond ! Azt a kevés idődet ami van gumifüstölésre használod ahelyett hogy jobban haladnál. "

Mint már említettem, itt jön be az ésszel való rajt. :lol:

Ha utána egyszer optimális nyomatéknál sikerült ésszel megtapasztani a gumit, akkor utána már nincs olyan gondja az autónak, hogy túlpörgetné. :(

"Igaz.De a gumidefekt ott sem feltétlenül a peresség vagy az útminőség miatt következik be. "

A rallyban a defekt 99%-ban kátyúk és szegélyek miatt következik be, ahol maximálisan számít a peremmagasság.

A Ladákon is, csakúgy mint az én autómon is, 15 colos kerekek szoktak villogni, de ezeken sem peres a slikk, magasabb mint pl. a 195/50R15 gumi. Egyébként meg ha lenne pénzem, jobban megrövidíteném a váltót, és felraknék 17-es garnitúrát, de erről még álmodozni sem merek. ;)

Link to comment
Megosztás:

A rajthoz még annyit, hogy meg lehet nézni én hogy csinálom a versenyautóval

Meg fogom nézni.Voltam fenn a lapodon és(ez itt most csipkelődésnek fog tünni,de nem eza célom,tényleg érdekel!)2002 utánni eredményeket nem találtam - lehet csak béna vok.

Bocs az off-ét de talán még ez belefér.

Link to comment
Megosztás:

Szevasztok!

opel16v sajnos nem sikerült kerítenem 14-es alut "peres"gumival. ;)

Pedig gyanítom én is hogy ez lenne a nyerő. :smt045

Ezért 195/55 15-tel fogok rajthoz állni ha minden igaz.Jó nagy bumszli gumi!

Átmérőre még nagyobb mint a tavalyi 215/40 16.

Sok jót nem várok,de majd legfeljebb jövőre vetjük be a "kiskereket".

Link to comment
Megosztás:

Szevasztok!

opel16v sajnos nem sikerült kerítenem 14-es alut "peres"gumival. ;)

Pedig gyanítom én is hogy ez lenne a nyerő. :smt045

Ezért 195/55 15-tel fogok rajthoz állni ha minden igaz.Jó nagy bumszli gumi!

Átmérőre még nagyobb mint a tavalyi 215/40 16.

Sok jót nem várok,de majd legfeljebb jövőre vetjük be a "kiskereket".

A GSI-nek nem ez a gyári mérete?

Link to comment
Megosztás:

Hi!

Lenne 1 kérdésem: láttam jó áron O.Z. felniket, 7"x15" méretben, 4x100 osztással, ET35, 195/50R15 gumikkal. Beférne ez az én autóm alá? Nem lógna ki nagyon oldalra (nem kell peremeztetni hozzá)?

Elvileg befér, de 33mm-rel lesz kintebb mint a gyári ha jól számolok.

(nekem 23-al van, azzal tuti nincs gond)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.