Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj avagy ki mit és miért ezt az olajat tölti bele?


uhuhu

Recommended Posts

Ez ok, de van aki 1 év alatt megy 100-at. De olyat ismerek is, aki 1 év alatt 60-at belerak a kocsiba. Na most így egy 2 éves kocsi, már többet megy mint az enyém.

Azt nem értem, hogy miért azt kérdezik, hogy mikori a kocsi. Miért nem a motorkódot kérdezik? ...ha annyia értenek hozzá. A Km is biztosan számít, de szerintem nem 100km-nél öreg és kopott már egy motor, han mem 200-nál.

Link to comment
Megosztás:

Ez ok, de van aki 1 év alatt megy 100-at. De olyat ismerek is, aki 1 év alatt 60-at belerak a kocsiba. Na most így egy 2 éves kocsi, már többet megy mint az enyém.

Azt nem értem, hogy miért azt kérdezik, hogy mikori a kocsi. Miért nem a motorkódot kérdezik? ...ha annyia értenek hozzá. A Km is biztosan számít, de szerintem nem 100km-nél öreg és kopott már egy motor, han mem 200-nál.

Most mi van benne, és mi a bajod vele?

Link to comment
Megosztás:

Ez ok, de van aki 1 év alatt megy 100-at. De olyat ismerek is, aki 1 év alatt 60-at belerak a kocsiba. Na most így egy 2 éves kocsi, már többet megy mint az enyém.

Azt nem értem, hogy miért azt kérdezik, hogy mikori a kocsi. Miért nem a motorkódot kérdezik? ...ha annyia értenek hozzá. A Km is biztosan számít, de szerintem nem 100km-nél öreg és kopott már egy motor, han mem 200-nál.

Nem kötözködni akarok, de akkor ezen teória szerint egy 2000 km-t futott, gyári múzeum részére megtartott 85-ös Kadettba fullszintetikus 0-30as, míg egy 150.000-et futott 1 éves dízel C Vectra-ba 15-40-es ásványi? <_<

Számít a konstrukció is, nemcsak a futott kilométerek száma. Ezért ajánlanak Neked is 10w-40-est.

üdv

Link to comment
Megosztás:

1.6-16 V ( X16XEL , 95.000 km ) -be jó választás lenne a Valvoline Durablend 10W-40 , vagy a Castrol Magnatec 10W-40 motorolaj ? köszi

Akkor inkább a castrol.

Most jön az olajcserém. Jó választás még mindig, amit a múltkor mondtatok, a Metabond SPEED 10W40 motorolaj? X20XEV motorom van. 110e. Km.

Igen, tökéletes.

Az én mocimnál a gyári ajánlások közt van 5W-s is. Csak ha az üzletben meghallják, hogy 96-os akocsi, akkor mindjárt 10W!! De ugyan ezzel a mocival 2005-es G Astra, Vectra, áááá az már 5W. Pedig a moci ua.!! Ezért nem értem.

2005-ben nem volt már rég X-es motor.

A Z-s motorokba van 5W-s ajánlás, ne keverjük a dolgokat.

A tiedbe a 10W való, a motor illesztései erre a viszkozítási osztályra lettek

tervezve. Azaz egy jó 10W olaj fog megfelelő mennyiségben, minőségben

és időben eljutni mindenhova a motorba.

Link to comment
Megosztás:

A gyári ajánlás meg smafu. Miért nem 0W-40?

Nem reklámoztam egyiket sem, de ha már itt tartunk, akkor mindenki reklámozza a metát azzal, hogy leírja, hogy azt használja, mert itt jóformán mindeki azt használja. Mindeki szíve joga szerint választhat.

Nyugodtan használhatja a 10W-40-et, de jó állapotú X-es motornak az 5W-40 től sem lesz semmi baja sem. F-astra tulajt is ismerek, akinek 5W-30-al fut a kocsija, és biztosan tudok németországban is legalább egy szervízt (Opel -Dingolfing), ahol a vezetett szervízkönyves 13 éves F astrákba is új koruktól kezdve 5W-30 megy. Kiváló motorikus állapotban van, ezt magam is láthattam.

5W-40 és a 10W-40 nem mutat annyira komolyan eltérő különbséget mondjuk 100 C-on, ami egy ilyen motornak árthatna.

Azt az érvet, hoyg a 10W-40 azért jobb a motorba, mert erre lett tervezve, és az 5W-40 túl "híg" rondán mondva, nem tudom elfogadni. Csak egy példa: A Liqui Moly Super Leichtlauf 10W-40 viszkozitása 100 C -n 13,7 mm2/s, a Leichtlauf HC7 5W-40 -é pedig 14,4 , vagyis a különbség elenyésző. HTHS viszkozitással hasonló a helyzet.

Most persze fölöslegesen koptatom ez ügyben a billentyűzetet, mert mint írtam, elsősorban én is a 10W-40 mellett vagyok, csak abban az esetben tenném bele az 5W-40-et, ha ismerem a kocsi előéletét, vagy tényleg igen jó motorikus állapotban van.

Link to comment
Megosztás:

...

Most persze fölöslegesen koptatom ez ügyben a billentyűzetet, mert mint írtam, elsősorban én is a 10W-40 mellett vagyok, csak abban az esetben tenném bele az 5W-40-et, ha ismerem a kocsi előéletét, vagy tényleg igen jó motorikus állapotban van.

asszem, ebben benne van a válasz Somának...

Nem?

Nem az övé 0 km-től a kocsi. Szerintem.

Ja és én sem kötöszködni akarok, de eddig a fórumon nem egy ember csalódott az 5w-s olajakban X-es motorral..

Link to comment
Megosztás:

asszem, ebben benne van a válasz Somának...

Nem?

Nem az övé 0 km-től a kocsi. Szerintem.

Ja és én sem kötöszködni akarok, de eddig a fórumon nem egy ember csalódott az 5w-s olajakban X-es motorral..

Persze, igazad van. Ezért írtam, ha tényleg biztosan 110 ezer km van a kocsiban, akkor én érdemesnak tartom az 5W-40-et, ha nem leinformálható a gép, akkor meg mindegy.

Link to comment
Megosztás:

F-astra tulajt is ismerek, akinek 5W-30-al fut a kocsija, és biztosan tudok németországban is legalább egy szervízt (Opel -Dingolfing), ahol a vezetett szervízkönyves 13 éves F astrákba is új koruktól kezdve 5W-30 megy. Kiváló motorikus állapotban van, ezt magam is láthattam.

5W-40 és a 10W-40 nem mutat annyira komolyan eltérő különbséget mondjuk 100 C-on, ami egy ilyen motornak árthatna.

Azt az érvet, hoyg a 10W-40 azért jobb a motorba, mert erre lett tervezve, és az 5W-40 túl "híg" rondán mondva, nem tudom elfogadni. Csak egy példa: A Liqui Moly Super Leichtlauf 10W-40 viszkozitása 100 C -n 13,7 mm2/s, a Leichtlauf HC7 5W-40 -é pedig 14,4 , vagyis a különbség elenyésző. HTHS viszkozitással hasonló a helyzet.

Ezek már bizony jó érvek. :huh:

Ebben a témában nem vagyok viszont otthon, így várakozó álláspontra helyezkedem. <_<

Link to comment
Megosztás:

Viszont ha már itt tartunk, meg tudná mondani valaki, hogy az ACEA C3 előírásaihoz képest, a GM-LL-B-025 jóváhagyással rendelkező olajok milyen SAPS tartalommal bírnak? Vitázunk, hogy mennyiben lehet hibás az Opel a DPF-el szerelt dízelek meghibásodásaiban, a gyárilag ajánlott jóváhagyású olaj tükrében.

A DPF ugyanis igényli az alacsony SAPS tartalmú olajakat a lerakódások elkerülése végett, de jópár Opel dízel részecskeszűrője "bedugult", állítólag a GM-LL-B-025 jóváhagyású olajak magas szulfáthamu tartalma miatt. Vagyis állítólag a gyáriak nagyon benézték a dolgot. Én bízom benne, hogy azért nem ilyen hülyék hozzá, és próbálom bebizonyítnai az ártatlanságukat, de úgy látszik, szarban maradok.

Szóval valakinek nincs meg véletlenül katalógusban, mik a követelményei az LL-B-025-nek?

Link to comment
Megosztás:

Nem kötözködni akarok, de akkor ezen teória szerint egy 2000 km-t futott, gyári múzeum részére megtartott 85-ös Kadettba fullszintetikus 0-30as, míg egy 150.000-et futott 1 éves dízel C Vectra-ba 15-40-es ásványi? <_<

Számít a konstrukció is, nemcsak a futott kilométerek száma. Ezért ajánlanak Neked is 10w-40-est.

üdv

Mit gondolsz miért írtam, hogy mind2 X20XEV??

Link to comment
Megosztás:

Nem tudom mikor volt az utolsó X-es moci, de ha alkatrészt keresek hozzá, 2005-ös kocsiba még hozza ezt a motort. Biztos ot van a hiba. De ha nem is ennyire durván, de a jelenség létezik szerintem.

De az tuti, hogy G Astrában van ilyen motor.

A könyv szerint mehet 5W is bele amúgy.

De tényleg nem az enyém 0Km óta, ezért:

Maradok én a 10W-nél...

Mackósajt!

Mikor tudjuk elintézni a vásárlást? Tőled venném. Nem olyan sürgős, még van 700Km addig. (így 10.000-nél lesz a csere)

Link to comment
Megosztás:

Viszont ha már itt tartunk, meg tudná mondani valaki, hogy az ACEA C3 előírásaihoz képest, a GM-LL-B-025 jóváhagyással rendelkező olajok milyen SAPS tartalommal bírnak? Vitázunk, hogy mennyiben lehet hibás az Opel a DPF-el szerelt dízelek meghibásodásaiban, a gyárilag ajánlott jóváhagyású olaj tükrében.

A DPF ugyanis igényli az alacsony SAPS tartalmú olajakat a lerakódások elkerülése végett, de jópár Opel dízel részecskeszűrője "bedugult", állítólag a GM-LL-B-025 jóváhagyású olajak magas szulfáthamu tartalma miatt. Vagyis állítólag a gyáriak nagyon benézték a dolgot. Én bízom benne, hogy azért nem ilyen hülyék hozzá, és próbálom bebizonyítnai az ártatlanságukat, de úgy látszik, szarban maradok.

Szóval valakinek nincs meg véletlenül katalógusban, mik a követelményei az LL-B-025-nek?

Abban az előírásban még nincs benne a low-saps, csak a longlife előírásokat teljesíti. Metának is pl külön olaja van,

ami teljesíti ezt a low saps előírást, ez a C3 LSX 5W30 :huh:

http://www.opel16v.hu/metabond/meta_c3lsx.htm

Amúgy a meleg oldali viszkozítás összehasonlítása édeskevés, mivel teljesen más bázisú olajokról beszélünk, sok

kémiai és fizikai tulajdonságbeli eltérés van a két fajta viszkozítási osztály között. Nem halálos bűn belerakni egy

újszerű X-es motorba 5W-t, de akkor is jobb neki a 10W, a másik meg hogy már nem találsz újszerű állapotú X-es

motort <_<

Link to comment
Megosztás:

Abban az előírásban még nincs benne a low-saps, csak a longlife előírásokat teljesíti. Metának is pl külön olaja van,

ami teljesíti ezt a low saps előírást, ez a C3 LSX 5W30 :D

http://www.opel16v.hu/metabond/meta_c3lsx.htm

Amúgy a meleg oldali viszkozítás összehasonlítása édeskevés, mivel teljesen más bázisú olajokról beszélünk, sok

kémiai és fizikai tulajdonságbeli eltérés van a két fajta viszkozítási osztály között. Nem halálos bűn belerakni egy

újszerű X-es motorba 5W-t, de akkor is jobb neki a 10W, a másik meg hogy már nem találsz újszerű állapotú X-es

motort <_<

:huh:(( Szomorú vagyok, de azért köszi. De leírásod neked sincs, amiben a GM jóváhagyás követelményei le vannak fektetve ugye? Mert azt nagyon megköszönném.

Más:

Én nem a melegoldali viszkozitást hasonlítottam össze. A melegoldali viszkozitása 40 mindkettőnek, és ez egy viszonyszám csak.

Én a két olaj 100 C-n mért kinematikai viszkozitását hasonlítottam össze, megcáfolandó azt, hogy az 5W-40 a nem megfelelő viszkozitás miatt nem használható a motorhoz, merthogy az 10W-40 -re tervezett.

Az 5W-40 szinte teljesen ugyanazt az értéket hozza melegen, mint a 10W-40. Mondjuk a 150 C-n mért HTHS viszkozitásban is nagyon hasonlóak, amit elsősorban a siklócsapágyakban való alkalmazhatóság vizsgálatának tekintenek.

Rosszul mondod, a viszkozitások között semmilyen kémiai eltérés nincs, ugyanis a módszer, amivel a két olaj kin.visz. -át 100 C-n bemérték, ugyanaz. Tehát a két olaj esetében a mérési módszer egyforma, és semmi köze a mérési módnak a kémiai tulajdonságokhoz, az egy egyszerű fizikai tulajdonság vizsgálata méréssel.

Teljesen mindegy, hogy milyen bázisú a motorolaj ennek a vizsgálatnak a szempontjából, mivel pusztán a viszkozitásról beszélünk. Csak szerettem volna, ha sikerül valakit meggyőznöm, hogy a 10W-40 és az 5W-40 olajak melegen nem mutatnak akkora eltérést, hogy ebből bármi baj is származzon egy ilyen motorban, pusztán a viszkozitásból eredően.

Link to comment
Megosztás:

Nem!

Baljóslatú a neve is.

Slick--- Slick50?

vagy 15 éve öntögették az emberek a trabikba-wartburgokba. Teflonszerű bevonatot adott állítólag... vagy valami hasonlót.

(Rákerestem gyorsan. Bele ne tedd! Ez is bevonat! Szerinted mit fog okozni? pláne ha elkezd lekopni... )

BELE NE TEDD! Ez az én ajánlásom.

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Semmi komoly problémával nem kellene szembenézned akkor sem, ha fele-fele arányban kevernéd össze a szintetikus és a rész-szintetikus Castrol olajat, 10W-40 és 5W-30 viszkozitásút.

Tegyük fel, hogy 5W-30 olajat használ valaki. Egy idő után lecseréli, de 10W-40-re. A motorban mindíg marad 2-3 dl, sőt olykor még több olaj, tehát sokszor akaratlanul is összekeversz nemcsakhogy nem azonos viszkozitású, de eltérő márkájú olajakat is. Mégsincs ebből soha semmi baj sem, ilyen esetekben adalék kicsapódással, reakcióba lépéssel fenyegetőzni felesleges ilyesztgetés.

A viszkozitások közötti eltérés önmagában nem jelent bajt, ha 5W-30 és 10W-40 keveredik, akkor a kettő közé áll be valahova, attól függően, melyikből mennyi került bele.

Más kérdés, hogy tisztán ásványi , mondjuk 15W-40 és teljesen szintetikus, mondjuk 5W-30 keverése már tényleg nem szép dolog, de nem azért, mert motorkárt okoz, hanem azért, mert mindíg a gyengébb olaj teljesítménye érvényesül elsősorban, vagyis lerontja a szintetikust.

Köszi szépen a kimerítő választ.

Olvasgatva a hozzászólásokat, nekem az idestova 200e km-emmel akkor egy 10W40 (Castrol Magnatec - erre tudok kedvezményt kapni, nem is keveset) jó választás nem?

Link to comment
Megosztás:

Rosszul mondod, a viszkozitások között semmilyen kémiai eltérés nincs, ugyanis a módszer, amivel a két olaj kin.visz. -át 100 C-n bemérték, ugyanaz. Tehát a két olaj esetében a mérési módszer egyforma, és semmi köze a mérési módnak a kémiai tulajdonságokhoz, az egy egyszerű fizikai tulajdonság vizsgálata méréssel.

húha

nem akarok belefolyni mélyen, de azért az mindenképpen figyelemreméltó, hogy ha ugyanazzal a módszerrel vizsgálom két anyag tulajdonságát, akkor megegyezik a két anyag

tehát ha egy hagymát és egy szalonnát ugyanúgy egy másodperc alatt vágok el, akkor egyébb tulajdonságokban is megegyezik

érdekes dolog, azt hiszem, újra kell értékelnem a korábbi tanulmányaimat

Link to comment
Megosztás:

Metabonddal má van pozitív tapasztalatom de ezt nem ismerem, bele merjem tölteni????

Ha van már pozitív tapasztalatod a metával, akkor miért akarsz egy ismeretlenbe belemászni? <_<

:huh:(( Szomorú vagyok, de azért köszi. De leírásod neked sincs, amiben a GM jóváhagyás követelményei le vannak fektetve ugye? Mert azt nagyon megköszönném.

Más:

Én nem a melegoldali viszkozitást hasonlítottam össze. A melegoldali viszkozitása 40 mindkettőnek, és ez egy viszonyszám csak.

Én a két olaj 100 C-n mért kinematikai viszkozitását hasonlítottam össze, megcáfolandó azt, hogy az 5W-40 a nem megfelelő viszkozitás miatt nem használható a motorhoz, merthogy az 10W-40 -re tervezett.

Az 5W-40 szinte teljesen ugyanazt az értéket hozza melegen, mint a 10W-40. Mondjuk a 150 C-n mért HTHS viszkozitásban is nagyon hasonlóak, amit elsősorban a siklócsapágyakban való alkalmazhatóság vizsgálatának tekintenek.

Rosszul mondod, a viszkozitások között semmilyen kémiai eltérés nincs, ugyanis a módszer, amivel a két olaj kin.visz. -át 100 C-n bemérték, ugyanaz. Tehát a két olaj esetében a mérési módszer egyforma, és semmi köze a mérési módnak a kémiai tulajdonságokhoz, az egy egyszerű fizikai tulajdonság vizsgálata méréssel.

Teljesen mindegy, hogy milyen bázisú a motorolaj ennek a vizsgálatnak a szempontjából, mivel pusztán a viszkozitásról beszélünk. Csak szerettem volna, ha sikerül valakit meggyőznöm, hogy a 10W-40 és az 5W-40 olajak melegen nem mutatnak akkora eltérést, hogy ebből bármi baj is származzon egy ilyen motorban, pusztán a viszkozitásból eredően.

Nekem még mindig az a bajom, hogy csak a viszkozítási oldalat nézed. Holott még sok más jellemzője is akad egy olajnak, márpedig

azok a teljesen más bázis miatt eléggé eltérőek lehetnek. Ha megnézed a szakirodalmat, az ásványi bázisnak elég nagy fontosságot

tulajdonítanak a lazább illesztésű motorokban, pl azért is, mert nagyobb nyomáson is elég stabil marad.

akkor egy 10W40 (Castrol Magnatec - erre tudok kedvezményt kapni, nem is keveset) jó választás nem?

igen.

Link to comment
Megosztás:

A kül. az, hogy állítólag a Slick 80.000km garantál, míg a Metát minden olajcserénél kell tölteni...árban ugyanott vannak...

Ha betartod a mostanában divatba jövő 40-50e-es olajcsere periódust, és figyelembe veszed, hogy metából

csak fele flakon kell az első használat után, akkor arra is elmondható ez az intervallum <_<

Link to comment
Megosztás:

Borzasztó kérdésem van!

Ha egy 10w-40-es olajat nézünk, aminek a szivattyúzási határhőmérséklete -25fok ( remélem, jól mondom ), akkor mi lesz ezzel az olajjal -20, -25, -30fokon? <_<

Besűrűsödik? Megfagy? Vagyhogyisvanez? :huh:

Ezt folyáspontnak szokták mondani (jobb olajoknál -30 alatti, pl meta speed -36fok), eddig a hőmérsékletig olyan a folyadék

állaga, amit a szivattyú még fel tud venni, és el tud juttatni a megfelelő helyekre. Ez nem jelenti azt, hogy ebben az állapotában

túlságosan jól kenne az olaj, csak hogy szállítható :D

Ez alatti hőmérsékleten bedermed, szurokszerű lesz, és az adalékok jó része is kicsapódhat.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.