Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

Üdv Opelesek!

Szeretnék infót kérni, szerelt-e már valaki1.6 astrába autómata váltó helyett manuált ?

Köszönet

Szia! Konkrétan opelben még nem csináltam, viszont egy Ford mondeoban meg egy Japán vagy Koreai cuccban cseréltem, ez egyik sem volt egyszerű és olcsó mulatság 200 000.- felett jött ki mindegyik és a tapasztalatom is az, hogy sokat kell fúrni faragni ,ire minden bekerül a helyére. A teljesség igénye nélkül: pedálbak, váltó kulissza, kuplung bowden, lendkerék+komplett kuplung, váltótartó bakok és még ami biztosan kimaradt!

Buktatók (amikre emléxem): a mondeonak még a motor vezérlőjét is cserélni kellett (már nem tudom miért) nem volt kilyukasztva a kaszni a váltó kulisszának, segéd alvázat is kellett cserélni, mert nem ott voltak a váltótartó bakok elhelyezve a manuálisnál meg az automatánál, féltengelyek (talán kerékagyat nem kellett cserélni) most hirtelen nem jut eszembe más ja a váltó természetesen :rolleyes:

Szerintem ha egy hozzáértő(nem feltétlen opeles) csinálja 3-4 nap alatt meg lehet csinálni!

Én el gondolkodnék, egy bontott automata váltón!

Remélem segítettem

Szép napot

Link to comment
Megosztás:

Guruló helyzetben gyárilag nem lehet az egyest kapcsolni, mert nem szinkronizált. Be lehet persze erőltetni, de minek. A rükinek szintán gyári kapcsolási módja a duplakuplung, tehát kuplung be, rükit kapcsol-nád, de nem veszi be, ekkor kuplung ki, újra be, és rükit kapcsolsz. Ez meg azért van, mert ilyenkor a fogaskerekek foghegyei találkoznak, ezért kell újra felengedni. Ezt amúgy a kezelési kézikönyv is írja, tehát normális állapot, mint ahogy az is, hogy csak álló, vagy majdnem álló autónál lehet egyest kapcsolni. Ha nem veszi be a sebességet, vagy kidobja azt, akkor el lehet végezni a váltórudazat beállítást, leírást találsz róla a GYÍK-ben.

Bocsánat, hogy javítalak, de az egyes is szinkronizált, ugyanis ez ne kipolski hanem AUTÓ :rolleyes: :D A hátramenetet is vennie kellene elsőre hiába tolófogaskerekes, ha nem megy akkor jöhet a te megoldásod!

Még egyszer bocs, hogy bele vaúztam

Link to comment
Megosztás:

Tegnap menten (volt) anyós Astrájával /C14SE/, és ezt tapasztalam: a kuplungot rohadt nehezen lehet kinyomni, azt hittem a szőnyeg visszafogja v. vmi, de semmi nem ér hozzá. A váltó jól kapcsolható, könnyen jár, nem akad. A kuplungszerkezettel lehet gond?

Link to comment
Megosztás:

Ma megpróbáltam a váltó rudazat beállítását, de nem sikerült meglazítani a csavart... most nem eröltetem mert ha minden jól megy majd megyek le haverhoz akinek van akna és onnan könnyebb lessz!

Ami viszont kérdésként merült fel, hogy zavar az a nagy takonymennyiség a váltón, főként hogy nemrég kapott új nomrális olajat a váltó nem akarom h mind elcsöpögjön belőle...

Szóval amit nem tudok a váltó kulissza szimering mérete? mert minden levan szépen írva a GYIK-be de a méret nem :S

Link to comment
Megosztás:

Tegnap menten (volt) anyós Astrájával /C14SE/, és ezt tapasztalam: a kuplungot rohadt nehezen lehet kinyomni, azt hittem a szőnyeg visszafogja v. vmi, de semmi nem ér hozzá. A váltó jól kapcsolható, könnyen jár, nem akad. A kuplungszerkezettel lehet gond?

Kéne egy kis kenőanyag a huzalnak. Remélhetőleg azért szorul és nem a kinyomó rész.

Link to comment
Megosztás:

Ma megpróbáltam a váltó rudazat beállítását, de nem sikerült meglazítani a csavart... most nem eröltetem mert ha minden jól megy majd megyek le haverhoz akinek van akna és onnan könnyebb lessz!

Ami viszont kérdésként merült fel, hogy zavar az a nagy takonymennyiség a váltón, főként hogy nemrég kapott új nomrális olajat a váltó nem akarom h mind elcsöpögjön belőle...

Szóval amit nem tudok a váltó kulissza szimering mérete? mert minden levan szépen írva a GYIK-be de a méret nem :S

Milyen váltóolaj került bele?

Link to comment
Megosztás:

Milyen váltóolaj került bele?

Gyári piros vmi kétezer körül volt literje, igaz azt mondta h ebben nem kell cserélni mert ez váltóval eggyütt cserés... De akkor minek tartanak, tudom biztosan más tipushoz... opel szervízben...

Ne má senki nem tudja annak a vacak szomeringnek a méretét?

Link to comment
Megosztás:

Gyári piros vmi kétezer körül volt literje, igaz azt mondta h ebben nem kell cserélni mert ez váltóval eggyütt cserés... De akkor minek tartanak, tudom biztosan más tipushoz... opel szervízben...

Ne má senki nem tudja annak a vacak szomeringnek a méretét?

Ha lemennék a koscihoz, akkor meg tudnám mondani, mert megvan a régi, de ez szerintem a rudazattól is függ.

Mikor a bótba voltam ilyenért, akkor mondta srác, hogy ezt adja nekem, hátha enyémbe jó, mert előttem nem sokkal hozták vissza opelesek, mert övükébe nem volt jó. Enyémbe meg passzentos volt. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Ha lemennék a koscihoz, akkor meg tudnám mondani, mert megvan a régi, de ez szerintem a rudazattól is függ.

Mikor a bótba voltam ilyenért, akkor mondta srác, hogy ezt adja nekem, hátha enyémbe jó, mert előttem nem sokkal hozták vissza opelesek, mert övükébe nem volt jó. Enyémbe meg passzentos volt. :rolleyes:

Hm, akkor ebböl több fajta van :S akkor lehet keresek egy normális boltot itt és egy hétvége alkalmával kibontom és utána azonal megyek sziomeringgel szimeringért és bízom benne hogy lessz megfelelő méret mert ha nem akkor az aztán kétkezes...

Link to comment
Megosztás:

Emlékszem mikor újítottuk a kuplungom, szerelő pajti jól bezsírozta a váltó tengelyét amin a nyomórész mozgott és a pedált valamint a huzalt is. Eszméletlen könnyen múúúkodott utána :rolleyes:

Hm.. Ehhez viszont le kell venni a váltót ha jól sejtem... :D Örülni fognak neki, nemrég költöttek rá, csak azt nem tudom a ezt miért nem nézték meg.

Nah mindegy, Köszi!

Link to comment
Megosztás:

Bocsánat, hogy javítalak, de az egyes is szinkronizált, ugyanis ez ne kipolski hanem AUTÓ :rolleyes: :D A hátramenetet is vennie kellene elsőre hiába tolófogaskerekes, ha nem megy akkor jöhet a te megoldásod!

Még egyszer bocs, hogy bele vaúztam

Ezt a nem szinkronizáltat valakitől hallotaam, de úgy első hallásra logikusnak tünt, mert mi a túróért kell menet közben egyest kapcsolni. Ha mozog az autó akkor mehet kettesben is, ha meg áll akkor tudni kell kapcsolni az egyest. A duplakuplungot rükiben meg a kezelési kézikönyv írja emlékeim szerint, és eddíg nekem mindíg bejött. Ha nem veszi be elsőra akkor kuplung fel-le, és gó! :P

Link to comment
Megosztás:

Tegnap menten (volt) anyós Astrájával /C14SE/, és ezt tapasztalam: a kuplungot rohadt nehezen lehet kinyomni, azt hittem a szőnyeg visszafogja v. vmi, de semmi nem ér hozzá. A váltó jól kapcsolható, könnyen jár, nem akad. A kuplungszerkezettel lehet gond?

Kuplungbovden csere (5 perc se). Nekem így szakadt el (majdnem az m0-án), volt belőle szopás. A régi bovden tiszta rozsda volt (előző tulaj tehette be, vételnél nem fordítottam rá kellő figyelmet). A szállak, amik már megadták magukat, visszafelé voltak görbülve, alig bírtam meghámozni. Új bovdennel mint kés a vajban.

Link to comment
Megosztás:

Kuplungbovden csere (5 perc se). Nekem így szakadt el (majdnem az m0-án), volt belőle szopás. A régi bovden tiszta rozsda volt (előző tulaj tehette be, vételnél nem fordítottam rá kellő figyelmet). A szállak, amik már megadták magukat, visszafelé voltak görbülve, alig bírtam meghámozni. Új bovdennel mint kés a vajban.

Nemrég kivettem megnézegettem, amíg látni a szálakat ép, csorgattam bele olajat mindkét oldalon, nem lett jobb, igaz előtte sem volt nehéz, csak gondoltam ránézek a bowdenre. De ki kellett billentenem a helyéről a kiegyenlítőt, hogy hozzáférjek a nyíláshoz a homlokfalnál. Meg a pedált is ki kellett szerelnem, mert nem tudtam a rugó beakasztott végétől kiemelni a bowden végét a horonyból.

Link to comment
Megosztás:

ha váltót cserélek, akkor ahhoz cserélnem kellene km órát is nem??

pl ha f15ös váltót cserélek f15re csak más végáttétellel...

vagy hogy isvan ez?

Szerintem nem kell órát cserélned...

Csak gondolj bele, ha pl nem fordulatszámos az órád, és ki akarod cserélni olyanra, akkor váltót is cserélned kell hozzá????

:D

Amúgy mekkora váltót bír el az 1.4-es??? Én úgy tudom, hogy csak F13-ast. De nem vagyok benne biztos :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Nem tökmindegy? A kmora ugyis csak tájékoztató jellegű az opelekben. :rolleyes: :D

Szerintem nem kell órát cserélned...

Csak gondolj bele, ha pl nem fordulatszámos az órád, és ki akarod cserélni olyanra, akkor váltót is cserélned kell hozzá????

:P

és pont ez miatt kellett is cserélnem km óra sebességmérő részét, mert a W szám nem egyezett, ésakkor tul nagy lett volna a csalása.

Link to comment
Megosztás:

De ki kellett billentenem a helyéről a kiegyenlítőt, hogy hozzáférjek a nyíláshoz a homlokfalnál. Meg a pedált is ki kellett szerelnem, mert nem tudtam a rugó beakasztott végétől kiemelni a bowden végét a horonyból.

Ergo kivetted a bovdent! :rolleyes: Másképp nem hiszem, hogy meg lehet oldani! :D

Link to comment
Megosztás:

Kuplungbovden csere (5 perc se). Nekem így szakadt el (majdnem az m0-án), volt belőle szopás. A régi bovden tiszta rozsda volt (előző tulaj tehette be, vételnél nem fordítottam rá kellő figyelmet). A szállak, amik már megadták magukat, visszafelé voltak görbülve, alig bírtam meghámozni. Új bovdennel mint kés a vajban.

Nemrég kivettem megnézegettem, amíg látni a szálakat ép, csorgattam bele olajat mindkét oldalon, nem lett jobb, igaz előtte sem volt nehéz, csak gondoltam ránézek a bowdenre. De ki kellett billentenem a helyéről a kiegyenlítőt, hogy hozzáférjek a nyíláshoz a homlokfalnál. Meg a pedált is ki kellett szerelnem, mert nem tudtam a rugó beakasztott végétől kiemelni a bowden végét a horonyból.

Köszi gyerekek, ez megnyugtató hír :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Összefoglalva, ha gyanú van rá, hogy szőrösödik, és szakadni fog, egyszerűbb, és olcsóbb cserélni, mint kuplung nélkül hazamenni.

Ez igaz! Nekem eddig nem kellett cserélni, mikor megvettem a vasat, átnézettem, azt mondta a szerelő, hogy a kuplungszerk. nemrég lett cserélve, a bowden is jó állapotban van-volt akkor, azóta egyszer már cserélte is, csak már nem tudom mennyivel ezelőtt (vhol fel van írva) De szerencsére könnyen lehet még kuplungolni. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.