Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák


hemi

Recommended Posts

Én is erre jutottam. Tudom, hogy ez a kör már párszor le lett futva itt, csak a biztonság kedvéért kérdezem: ugye jól tudom, hogy utángyári lambda nem játszik, az új gyári meg szemtelenül drága? Ilyesmiből bontottat szerencsés beszerezni? Ugye ez az eszköz gyakran hal meg, ahogy a fórumokat olvasom, tehát gondolom rizikós, hogy egy bontott meddig bírná...

Az egyvezetékes nem olyan drága (1,5-2 tank benzin ára). Én nem kockáztatnék bontottal, ki tudja az milyen állapotú és mikor adja be a kulcsot az is. Korábban itt linkelt be valaki tök olcsón gyári lambdát. azt kellene megkeresni...

Link to comment
Megosztás:

Akkusaru levétellel sok autónál törlődik, de ha nem 20 hiba nélküli indítás után is el kell tünnie. Anno én sem töröltem és eltűnt magától.

Úgy tudom, hogy az akkusaru módszer csak a C-s motorkódúaknál működik, szóval marad a 20 hiba nélküli...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Nekem van egy Astrám 95-ös 1.6os 16szelepes 101L-as X16XEL számú ECOTEC motorral!

A problémám a következő: hideg, meleg....de inkább hideg motornál erősebb a rángatás amikor elindulok és alapjáraton gurulok, majd finoman gázt adok. gyengébben de rángat amikor menet közbe elveszem a gázt és mielött alapjáratra esik vissza a fordulat. Olyankor is csinál 1-2 gyenge rántást ha pl 3.-ban tartom a 45-50-et vagy ha vissza váltok 2-es be! a kipufogó füst színe fehér de nem füstöl nagyon! Eddig csak a gyertyákat cseréltem de nem szünt meg...

Mi lehet a probléma?

Én gondoltam hogy kicserélem a Légszűrőt, gázbowdent, meg ha nagyon-nagyon muszáj a hengerfejtömítést de ha valaki tudja ezekből a tünetekből a megoldást akkor az légyszives írja le nekem! Ha megoldódik akkor leírom mi volt a beteg! Előre is köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Nekem van egy Astrám 95-ös 1.6os 16szelepes 101L-as X16XEL számú ECOTEC motorral!

A problémám a következő: hideg, meleg....de inkább hideg motornál erősebb a rángatás amikor elindulok és alapjáraton gurulok, majd finoman gázt adok. gyengébben de rángat amikor menet közbe elveszem a gázt és mielött alapjáratra esik vissza a fordulat. Olyankor is csinál 1-2 gyenge rántást ha pl 3.-ban tartom a 45-50-et vagy ha vissza váltok 2-es be! a kipufogó füst színe fehér de nem füstöl nagyon! Eddig csak a gyertyákat cseréltem de nem szünt meg...

Mi lehet a probléma?

Én gondoltam hogy kicserélem a Légszűrőt, gázbowdent, meg ha nagyon-nagyon muszály a hengerfejtömítést de ha valaki tudja ezekből a tünetekből a megoldást akkor az légyszives írja le nekem! Ha megoldódik akkor leírom mi volt a beteg! Előre is köszönöm!

Fehér füstölést, hidegen, vagy hidegben nem kell túl komolyan venni. Gőz. Tapasztalatom egy A-Zafirából van. (szintén X16XEL) Mi az EGR szelepet iktattuk ki, és abbahagyta a rángatást. Amikor a Dízel Astrámon lezártam ott is érezhető javulás volt utána, de az előtte nem rángatott. A Zafira az elég csúnyán rángatta a népeket benne. A Csekkendzsín nem világít? :lol:

Link to comment
Megosztás:

Fehér füstölést, hidegen, vagy hidegben nem kell túl komolyan venni. Gőz. Tapasztalatom egy A-Zafirából van. (szintén X16XEL) Mi az EGR szelepet iktattuk ki, és abbahagyta a rángatást. Amikor a Dízel Astrámon lezártam ott is érezhető javulás volt utána, de az előtte nem rángatott. A Zafira az elég csúnyán rángatta a népeket benne. A Csekkendzsín nem világít? :lol:

nem világít semmi...ha kiiktatom az EGR szelepet tulajdonképpen lehet megszűník a rángatás de nem fog jobban füstölni, miben lessz rosszabb?? :)

Link to comment
Megosztás:

nem világít semmi...ha kiiktatom az EGR szelepet tulajdonképpen lehet megszűník a rángatás de nem fog jobban füstölni, miben lessz rosszabb?? ;)

Abban hogy folyamatosan világítani fog a CheckEngine ;) (legalábbis amíg meg nem tuningolod a csatlakozóját) Azt még valahogy ki kell játszani belőle hogy zárt állapotban legyen kiiktatásnál. :lol: Egyszerűen lehúzod a csatlakozóját, és meglátod hogy jobb lett -e vagy nem. Ha zárt állapotban lehúzod a csatiját, mész vele egy kört, és ha nem rángat akkor örülsz, ha rángat akkor vársz amíg valakinek nem lesz másik ötlete :) :P Maradandót nem alkotsz ezzel, vissza lehet csinálni :P

Link to comment
Megosztás:

Abban hogy folyamatosan világítani fog a CheckEngine ;) (legalábbis amíg meg nem tuningolod a csatlakozóját) Azt még valahogy ki kell játszani belőle hogy zárt állapotban legyen kiiktatásnál. :lol: Egyszerűen lehúzod a csatlakozóját, és meglátod hogy jobb lett -e vagy nem. Ha zárt állapotban lehúzod a csatiját, mész vele egy kört, és ha nem rángat akkor örülsz, ha rángat akkor vársz amíg valakinek nem lesz másik ötlete :) ;) Maradandót nem alkotsz ezzel, vissza lehet csinálni :P

Pont most kerestem rá...micsoda szerencse hogy egy olyan motorról van szó mint ami nekem van:

--

Na akkor ahogy ígértem, megosztom veletek eddigi tapasztalatom AGR (más nyelv szerint EGR) szelep ügyben. Az autó egy X16XEL 96-os F Astra, ami eredetileg családautónak indult, de végülis versenyautó lett belőle.

1. Miután megvettem 70e km-rel az autót 4 éve, nem sokkal utána jelentkezett a műszerfal sárgába borulása. Én sem ismertem még akkoriban ezt az AGR problémát, így mindjárt vittem Tech2-re. Az egyértelműen kiírta (az én vezérlőm olyan verzió, hogy csak a következő gyújtásráadásig őrzi meg az AGR hibakódot, de hallottam már olyanról is, ami utána is megőrizte) hogy ezzel a szeleppel volt a gond, de mivel azt mondták hogy nem kell vele törődni, mentem tovább...

2. Pár ezer km megtétele után azonban a műszerfal megint sárgába borult, és az autó meg is állt, nem lehetett elindítani (ráadásul pont egy puszta közepén). Ekkor végignéztem a szelepvezérlést és a szenzorokat, és miután mindent rendben találtam, próbáltam kis hűlés után újraindítani, ami végül sikerült is. Azonban itt már az első utam a szerelő volt, aki kivette és jól megpucolta, kiáztatta a szelepet. Ezek után ment is az autó vagy 10e km-t sárgulás nélkül...

3. Az említett km megtétele után azonban kezdődött előlről a dolog, már meg sem ijedtem. Ekkor kezdett kicsit idegesíteni, úgyhogy jobban utánajártam a témának. Ekkoriban ismertem meg a mostani szerelőmet, akivel együtt építettük át versenyautónak az autót a későbbiekben. Ő rögtön szóvá is tette, hogy jó lenne lezárni, mert nincs haszna, sőt, inkább negatívuma ennek a szelepnek (csakis az ECOTEC felirat miatt kell, kissé csökkenti a károsanyag-kibocsájtást).

4. De mivel akkoriban még szigorúan családi autónak volt használva, inkább megragadtam egy lehetőséget, és vettem egy bontott 40E km-es szelepet (ismerőstől, garantáltan annyi volt benne). Ezt kipucoltuk és beraktuk. Ezzel ment is az autó sárgulás nélkül újabb 20e km-t. Aztán kezdődött ismét előlről. Már rutinosan kezeltem a dolgot, immunis lettem a sárga lámpára...

5. Ekkortájt már megtörténtek az első kezdetleges átalakítások az autón, kezdte felvenni a sportos jelleget. Ezzel együtt újra felmerült a szelep lezárásának gondolata. Miután ennyit küzdöttem a témán, nem sokat gondolkodtam rajta, ráadtam a fejem, lezártuk. Eredmény: Azóta mentem vele 50e km-t, nem volt gond a szeleppel. A motor karakterisztikája alsó tartományban teljesen megváltozott, jobb lett. Eltűntek a kicsi rángatások, egyenletesebb a járása, dinamikusabb.

Mellesleg a lezárás után lett csinálva a műszaki és a zöldkártya, és simán átment a szelep nélkül. Pedig akkor már 130e km körül volt a motorban. A fogyasztás nem lett nagyobb.

Összegzésül: Ezekkel a tapasztalatokkal mégegyszer nem járnám végig ugyanezt az utat, hanem a gyári szelep első megakadásának megtörténte után lezárnám, nem várnám meg amíg a halálba kopik, mert úgy már a lezárás sem fogja megoldani a hibát, másikat kell venni bele.

Sőt, a szerelőm nem egy vadi új autón végezte el ezt a műveletet.

Végezetül kis technikai háttér:

A hiba leginkább az X-es motoroknál jelentkezik hamar, a Z-s motoroknál tapasztalatom szerint nagyságrendekkel később.

A hiba oka: A koromtól a szelep szára folyamatosan kopik. Egy idő után ez a kopás olyan mértékű lesz, hogy szelep szára könnyen megszorul a vezetőben.

A hiba tünete: kigyullad a check engine sárga lámpa, és attól függően hogy a szelep hol és mennyire akadt meg, a következő dolog tapasztalható:

- Ha zárt állapotban, akkor ugyanúgy megy tovább az autó, esetenként hamar el is alszik a sárga lámpa.

- Ha nyitott állapotban, akkor a nyitottság mértékétől függően rángatni kezd az autó, elmegy az alapjárat, illetve teljesen meg is áll.

Hiba tüneti kezelése egy pusztán, ha megállt az autó: Hagyjuk kicsit kihűlni a motort, meg is lehet kocogtatni a szelepet kicsit.

Hiba tüneti kezelése pár ezer kilóméter távlatára: Ki kell szedni a szelepet és kimosni, kitisztítani.

Hiba kezelése jópár tízezer km távlatára: le kell zárni a szelepet. Ha már halálba kopott a szelep, akkor ez sem segít sajnos...

AGR szelep helye X16XEL motornál (általában a 16v motoroknál): Szemből nézve a motor jobb felső sarkában hátul, kicsit a szívósor szintje alatt. Egy kb. 5-6 cm átmérőjű hengeres tárgy, ami két torx csavarral van rögzítve, 5 pólusú csatlakozó megy rá.

AGR szelep lezárása: Egy vékony de erős fémlemezt kell kivágni az eredeti tömítés mintájára, de az átmenő lyukak (nem a csavarokét...) helyét nem kell kifúrni. Ezt kell a szelep alá rakni, majd a szelepet visszacsavarozni.

Remélem tudtam segíteni...

Üdv:

Opel16v

gabor@opel16v.hu

www.opel16v.hu

--

akkor a napokban szerintem ez lessz az aminek neki fogok ugrani :P

Azért köszi a segítséget

Link to comment
Megosztás:

Pont most kerestem rá...micsoda szerencse hogy egy olyan motorról van szó mint ami nekem van:

Ha a csatlakozó lehúzása után sem szűnik meg a probléma, akkor a gyertyán kívül van ám még más gyújtás alkatrész is ami tud terhelésen rángatást okozni pl.:Trafó ,gyújtókábel, de lehet benzinnyomás probléma is, ami pumpa, szabályzó, szűrő hármas ellenőrzésével zárható ki!

Sok sikert és számolj be a fejleményekről

Link to comment
Megosztás:

Én mindig azon gondolkozom, hogy nekem ennyi km-el még nincs semmi gondom az EGR-el. Van még vki, akinek nincs?

Mert ez nem szerencse kérdése az tuti.

Nekem se volt (illetve nem tudtam róla) aztán lezártam, és olyan lett mintha visszalapátoltam volna bele pár pacit. (kár hogy a téli hidegindításán nem segített :) ) Most az új mocival indul, megy mint az álom, elvileg gond sincs vele, de nyáron majd kíváncsiságból lecsukom hogy lesz -e akkora változás mint az előzőnél. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ha a csatlakozó lehúzása után sem szűnik meg a probléma, akkor a gyertyán kívül van ám még más gyújtás alkatrész is ami tud terhelésen rángatást okozni pl.:Trafó ,gyújtókábel, de lehet benzinnyomás probléma is, ami pumpa, szabályzó, szűrő hármas ellenőrzésével zárható ki!

Sok sikert és számolj be a fejleményekről

Le lett húzva a kábel a csekkdzsin lámpa kigyulladt de 1-2 perc múlva kialudt! Rángatás megmaradt...Ki cseréltem a levegőszűrőt...semmi változás..

amúgy az EGR szelepet hogy szedjem le? mert a felső csavarhoz épp hogy hozzá lehet férni de az alsóhoz már kicsit nehezebb mutatvány mivel nem is látom:D

Link to comment
Megosztás:

Én mindig azon gondolkozom, hogy nekem ennyi km-el még nincs semmi gondom az EGR-el. Van még vki, akinek nincs?

Mert ez nem szerencse kérdése az tuti.

Gondolom nem mindegy, hogy a 200+e. km az főleg országút (pl. Pécs-Győr), vagy nagyobb részben város (főleg BP)

Azért városban biztos kormolódik, de mijaza EGR/AGR ? :) :lol:

Link to comment
Megosztás:

Gondolom nem mindegy, hogy a 200+e. km az főleg országút (pl. Pécs-Győr), vagy nagyobb részben város (főleg BP)

Azért városban biztos kormolódik, de mijaza EGR/AGR ? ;) :)

Egy szelep ami visszaengedi a kipufogógázt a motorba még egy körre. Csóró moci tiszta levegő helyett így azt a levegő-kipufgázt kapja :lol: Mintha a f.ngját kéne visszalélegezni az embernek mert az úgy ekotekk ;)

Link to comment
Megosztás:

Egy szelep ami visszaengedi a kipufogógázt a motorba még egy körre. Csóró moci tiszta levegő helyett így azt a levegő-kipufgázt kapja :lol: Mintha a f.ngját kéne visszalélegezni az embernek mert az úgy ekotekk ;)

Köszi, és nekem az hol van ? :) :P ;)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Mitől durrog a kipufogóm alapjáraton.csak nagyon halkan puffog ha üresben jár.vagy ez normális?

Köszi!

Az enyém is csinálja, meg más 1.4-estől is hallottam, sztem ez tipus jellegű dolog. Komolyra fordítva, szerelőm szerint valamelyik szelep nem zár rendesen (gondolom kipuffszelepre gondolt), és amiatt van. Nem kell vele foglalkozni, ha más gondot nem okoz.

Link to comment
Megosztás:

Az enyém is csinálja, meg más 1.4-estől is hallottam, sztem ez tipus jellegű dolog. Komolyra fordítva, szerelőm szerint valamelyik szelep nem zár rendesen (gondolom kipuffszelepre gondolt), és amiatt van. Nem kell vele foglalkozni, ha más gondot nem okoz.

hát remélem nem lesz gond....köszi

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.