Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


uhuhu

Recommended Posts

Akkor az "autonkba" altalanos alany? :) Mindenki hasznaljon gyari olajat, plane az, akinek kerdeznie kell, mit tegyen bele :)

Autónk = Opel Astra H típus.

Csupán kíváncsi letten volna mi a különbség a két olaj között. Nem azért mert ki akarnám próbálni. Főleg mert alig 2 hónapja volt olajcserém gyári olajjal. Személyes érdeklődésből érdekelt volna.

Veled még nem volt olyan, hogy valami érdekelt, de kipróbálni nem akartad volna?

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

Auntónk = Opel Astra H típus.

Csupán kíváncsi letten volna mi a különbség a két olaj között. Nem azért mert ki akarnám próbálni. Főleg mert alig 2 hónapja volt olajcserém gyári olajjal. Személyes érdeklődésből érdekelt volna.

Veled még nem volt olyan, hogy valami érdekelt, de kipróbálni nem akartad volna?

A "melyik elonyosebb" nem azonos azzal, hogy mi a kulonbseg...

Melyik elonyosebb, a 17-es, vagy a 19-es villaskulcs? :)

A 0W40 melegebb eghajlaton kell, es valahol azt olvastam, hogy annal stabilabb egy olaj, minel kisebb a ket szam kozti kulonbseg.

Az 5W30, mint gyari eloiras, valoszinuleg nem veletlen...

Link to comment
Megosztás:

A stabilitás mit takar?

Nem valtoznak olyan gyorsan a tulajdonsagai; arrol regeltek, hogy a 0W40 viszonylag hamar elmegy az 5W40, 10W40 iranyba...

Anno kulon volt teli es nyari olaj, feltehetoen a ketfokozatu olajok annal "egyszerubbek", minel kisebb

homersekleti tartomanyt kell atfogjanak.

Link to comment
Megosztás:

A "melyik elonyosebb" nem azonos azzal, hogy mi a kulonbseg...

Melyik elonyosebb, a 17-es, vagy a 19-es villaskulcs? :)

A 0W40 melegebb eghajlaton kell, es valahol azt olvastam, hogy annal stabilabb egy olaj, minel kisebb a ket szam kozti kulonbseg.

Az 5W30, mint gyari eloiras, valoszinuleg nem veletlen...

Ha azt írtam volna ki, hogy mi a különbség, akkor valaki jött volna és leírja, hogy más a kinematikai viszkotitásuk. Amivel igaza is lett volna, csak ezzel nem lettem volna bejjebb.

De oké, akkor legyen neked igazad. Te biztos jobban tudod, hogy mit akartam írni és azt is jobban tudod mint én, hogy mire gondoltam.

Link to comment
Megosztás:

Ha azt írtam volna ki, hogy mi a különbség, akkor valaki jött volna és leírja, hogy más a kinematikai viszkotitásuk. Amivel igaza is lett volna, csak ezzel nem lettem volna bejjebb.

De oké, akkor legyen neked igazad. Te biztos jobban tudod, hogy mit akartam írni és azt is jobban tudod mint én, hogy mire gondoltam.

Eppen ellenkezoleg: nem tudom, mit akarsz kerdezni... A gyari eloiras 5W30, ehhez kepest nehez ertelmezni a "0W30 vagy 0W40 elonyosebb" kerdest.

De ha mondjuk egen foldon nem lehetne 5W30-at kapni, akkor inkabb a 0W30-at tennem bele, az van kozelebb hozza.

Link to comment
Megosztás:

Az aktuális gyártóművi előírás a GM dexos2.

Így, és ennyi.

Igen, az eloiras nem volt jo kifejezes, mondjuk inkabb azt, hogy a gyari ajanlas kozepeuropai klimara 5W30, es szerintem normal hasznalatban semmi ok nincs az ettol valo elteresre, ami valoszinuleg inkabb art, mint hasznal.

És mi a különbség a GM (gyári olaj) Dexos 2 és mondjuk egy Mobil 1 Dexos 2-t teljesítő olaj között?

A gyari 5W30-as, a Mobil pedig 0W30, vagy 0W40, tehat a legfobb kulonbseg ez. Nem azonos korulmenyek kozotti hasznalatra vannak kitalalva.

Link to comment
Megosztás:

Eppen ellenkezoleg: nem tudom, mit akarsz kerdezni... A gyari eloiras 5W30, ehhez kepest nehez ertelmezni a "0W30 vagy 0W40 elonyosebb" kerdest.

De ha mondjuk egen foldon nem lehetne 5W30-at kapni, akkor inkabb a 0W30-at tennem bele, az van kozelebb hozza.

Az én szervizkönyvemben is van viszkozikásra ajánlás. (Mikor íródott, szerintem még nem volt Dexos2, mert csak a két GM szabványt emlegeti.) Eszerint ajánlott viszkozizás a gyári szabvány teljesítése mellett: 0W30, 5W30, 0W40, 5W40.

Tehát a másik három azóta átkerült volna a nem ajánlott, vagy tilos kategóriába?

Az hogy egy olaj hidegen folyósabb, jobban szivattyúzható, hidegindításkor hamarabb eljut a kritikus helyekre és egyébként teljesíti a gyártóművi Dexos2 szabványt is, az mért baj?

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

Az én szervizkönyvemben is van viszkozikásra ajánlás. (Mikor íródott, szerintem még nem volt Dexos2, mert csak a két GM szabványt emlegeti.) Eszerint ajánlott viszkozizás: 0W30, 5W30, 0W40, 5W40.

Tehát a másik három azóta átkerült volna a nem ajánlott, vagy tilos kategóriába?

Az hogy egy olaj hidegen folyósabb, jobban szivattyúzható, és egyébként teljesíti a gyártóművi Dexos2 szabványt is, az mért baj?

A dexos2 fuggetlen a viszkozitastol, es nyilvan nem tilos az emlitett, nem 5W30-as olajak hasznalata. Egy GM anyagban azt olvastam, hogy az 5W30 az alap, de ha a klima szuksegesse teszi, hasznalhato a tobbi is.

Az nem lenne gond, ha hidegen folyekonyabb az olaj, a baj az, hogy ez a tulajdonsaga nincs ingyen, mert kuzdeni kell, hogy melegen se legyen "tul hig", stb.

Az az olaj, amit kenyelen lennel Sziberiaban hasznalni, nalunk telen folosleges, nyaron, es hosszabb tavon pedig valoszinuleg rosszabb, mint az 5W30-as.

Ha minden kliman a 0W40 lenne idealis, eleg lenne ezt az egy felet gyartani...

Link to comment
Megosztás:

Az nem lenne gond, ha hidegen folyekonyabb az olaj, a baj az, hogy ez a tulajdonsaga nincs ingyen, mert kuzdeni kell, hogy melegen se legyen "tul hig", stb.

Konkrétan az általad fentebb összehasonlított 5W30 és 0W30-as olajra gondoltam. Utóbbi semmivel nem hígabb üzemmelegen, viszont azt gondolnám, hogy hidegindításkor nem rosszabb. Mindkettő teljesíti a Dexos2-t. Akkor konkrétan miben, milyen tulajdonságában jobb az 5W30?

Link to comment
Megosztás:

Konkrétan az általad fentebb összehasonlított 5W30 és 0W30-as olajra gondoltam. Utóbbi semmivel nem hígabb üzemmelegen, viszont azt gondolnám, hogy hidegindításkor nem rosszabb. Mindkettő teljesíti a Dexos2-t. Akkor konkrétan miben, milyen tulajdonságában jobb az 5W30?

Hidegen inkabb jobb, de abban nem lennek biztos, hogy melegen egyformak. Sok parameter van, ezeket nem lehet egy szammal jellemezni, az csak arra utal, hogy bizonyos ertekeket mindketto eler, de ettol meg nyilvan kulonboznek.

Nem vagyok olajszakerto, csak probalom az innen-onnan osszeszedett informaciokat osszerakni es megerteni. Az, hogy egy olaj nagyon hidegen es nagyon melegen is optimalis legyen, egyertelmuen ket ellentetes kovetelmeny.

Altalanossagban pedig igaz, hogy ha tobb parametert egy szukebb homerseklettartomanyban kell optimalizalni, akkor az adott tartomanyban az egyes parameterek jobbak lesznek, mint amikor az optimalizalas egy szelesebb tartomanyra tortenik.

Link to comment
Megosztás:

T Astra555!

"... különbség ..."

-Gyártó:

Lukoil / ExxonMobil

-Alapolaj:

API Group III / IV

hidrokrakk / polialfaolefin

-Ár:

1.590,- / 3.090,-

Köszönöm. Valójában csak arra voltam kíváncsi, hogy most mindegy, hogy melyiket teszem a motorba, vagy ez az árkülönbség nem csupán marketingfogás, hanem tényég jobb is a drágább.

Most konkrétan ugyanolyan viszkozitású olajra gondolok mindkét esetben (csak nem ugrott be, hogy a Mobil 1-ben nincs 5W30).

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm. Valójában csak arra voltam kíváncsi, hogy most mindegy, hogy melyiket teszem a motorba, vagy ez az árkülönbség nem csupán marketingfogás, hanem tényég jobb is a drágább.

Most konkrétan ugyanolyan viszkozitású olajra gondolok mindkét esetben (csak nem ugrott be, hogy a Mobil 1-ben nincs 5W30).

Van, csak az nem dexos2-es: http://www.mobil1.co.uk/synthetic-engine-oils/esp-formula-5w-30.aspx

Persze ettol meg eppen tudhatja, csak nem vittek at a proceduran...

Kulonbseg: biztos van, mas adalekok, mas ez, mas az, de ebbol sosem fogod megtudni, melyik a jobb.

Olyan tesztet meg nem lattam, hogy fogtak 20 egyforma autot, 10-ben az egyik, 10-ben a masik olajjal mentek darabonkent 300ezer kilometert, azonos korulmenyek kozott, aztan szetszedtek a motorokat, es megneztek, mi van.

Link to comment
Megosztás:

Van, csak az nem dexos2-es: http://www.mobil1.co.uk/synthetic-engine-oils/esp-formula-5w-30.aspx

Persze ettol meg eppen tudhatja, csak nem vittek at a proceduran...

Kulonbseg: biztos van, mas adalekok, mas ez, mas az, de ebbol sosem fogod megtudni, melyik a jobb.

Olyan tesztet meg nem lattam, hogy fogtak 20 egyforma autot, 10-ben az egyik, 10-ben a masik olajjal mentek darabonkent 300ezer kilometert, azonos korulmenyek kozott, aztan szetszedtek a motorokat, es megneztek, mi van.

Igen, tudom, hogy van, csak az nekünk nem jó.

Én eddig elégedett vagyok a gyári olajjal, csak arra vagyok kíváncsi, hogy a drágább jobb-e, vagy sem. Nem vágna földhöz a drágább, de feleslegesen meg nem akarom kidobni a pénzt.

Link to comment
Megosztás:

"... Olyan tesztet meg nem lattam ..."

Kifizeted?

Miert fizetnem ki? Nem en akarom okvetlenul megtudni, melyik a jobb; beleteszem a gyarit, aztan csokolom...

Az olajos cegek ki tudnak fizetni, de nyilvan azt is tudjak, hogy nem jonne ki belole semmi rendkivuli.

Azt en nem hiszem el, hogy valami azert jobb, mert dragabb, de mivel boven vannak ilyenek, a cegeknek ennyi eleg is.

Link to comment
Megosztás:

T csaba66!

"... Miiért fizetném ki ..."

Te hiányoltad a 10 autós, 300 ekm-es, motorszétszerelős teszt eredményeit.

Ha te erre kíváncsi vagy, nyilván te kifizeted?

Nem?

Hogyhogy?

Csak a más f ...-val van meg a kellő bátorság a csalánban?

"... valami azert jobb, mert dragabb ..."

Ne keverd az okot az okozattal.

Az állítás így hangzott:

Jobb. Ezért drágább.

Ebben a sorrendben

Link to comment
Megosztás:

Te hiányoltad a 10 autós, 300 ekm-es, motorszétszerelős teszt eredményeit.

Ha te erre kíváncsi vagy, nyilván te kifizeted?

Nem?

Hogyhogy?

Csak a más f ...-val van meg a kellő bátorság a csalánban?

Ne keverd az okot az okozattal.

Az állítás így hangzott:

Jobb. Ezért drágább.

Ebben a sorrendben

Hat persze; mivel rajtam kivul senkit sem erdekel, nyilvanvaloan nekem kell kifizetnem :)

Mivel indoklast elfelejtettel mellekelni, csak a piac itelete marad tampontkent: vannak, akik hajlandok tobbet fizetni erte, igy elvileg jobb kene legyen.

De ebben en nem hiszek, ha szabad...

És miért? Mi van, ha végig gyári olajat használok és nem a "prémiumot"? Hamarabb elkopik a motor?

Ilyen kerdest csak akkor van jogod feltenni, ha finanszirozod a teszteket :) Es igen; hamarabb elkopik, es nagyobb valoszineseggel dob ki a baratnod is :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

4. éve vagyok Opel tulajdonos. Szeretem a fórumot, sok-sok dolgot tudtam meg innen. Külön örültem az "olajos-topik"-nak, mert sokunknak számít mit öntünk és

milyen sűrűn az autóba!

Ha a gyári előírást és a gyári olajat szeretné itt használni mindenki, akkor mi értelme lenne a topik-nak? Itt van a 30000Km -es olajcsere: a gyár ezt mondja (mondtak már többet is) de én korábban cserélem és úgy gondolom ezért még nem vagyok hülye.

T. Mantec mostanság már két típusú olajat is a legjobbak közé sorol, én a következő cserénél a Castrol-t öntöm az autómba! Merthogy az 0W30-as és azt hiszem

a mostanában csak 75-80C-fokos motoromnak jobb lessz, mint a 40-es melegoldali. Szerintetek?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.