Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Egyéb csevegés


gsi.tamás

Recommended Posts

Másik dolog, a fosszilis tüzelőanyagok kimerülése. Bár erre azért már vannak alternatív megoldások, de szerintetek olyan könnyű lesz az átállás ? Te, Józsi, tedd már tele az autót hidrogénnel ! Vagy, töltsd már fel az akkukat !

Sajnos kapacitásban sehol sincsenek még az alternatív megoldások...

És szerinted a "töltsd már fel az akkukat" hogy történik? Milyen energiával? Mert jelenleg a villamosenergia

nagy része is foszilis erőforrásokból van fedezve a világon :P

Tegnapi hiradóban szörnyűlködve néztem Sólyom nyilatkozatát, nem tudom hogy nem lehet ennyire

képben egy első ember... kb tök hülye a témához, amiben nyilatkozott. A téma: az új atomerőmű

építése. Sólyom kiemelte, hogy nem új erőműveket kell építeni, hanem a fogyasztás hatásfokát javítani.

Addig egyet is értek vele, hogy a hatásfokon van mit javítani. Viszont: az új erőmű nem azért létkérdés,

hogy újabb légkondikat tudjunk beüzemelni jövő nyáron, hanem azért, mert Paks erősen nyugdíjas

korban van, már régóta hosszabbított engedéllyel üzemel, de ez már nem mehet sokáig. És helyette kell

kitalálni és megépíteni másikat, méghozzá mielőbb, mert egy erőmű építése jelenleg 10 évre rúg.

Mivel az ország villamosenergia-ellátásának közel a felét adja, ezért elég fontos a kérdés (és így is

egy csomó MW-ot importálunk külföldről drágán). Ezt ő is tudhatná, de vagy nem tájékozódik,

vagy csak tetszelegni akar az egyszerű emberek előtt. :(

Arról meg asszem nem érdemes vitát nyitni, hogy az országban csak az atomerőmű az egyetlen megoldás a kieső

kapacitás pótlására (sőt, nagyobb kapacitásra, ami kiválthatja a jelenleg működő foszilis erőműveket), és hát

szerintem abban sincs vitára ok, hogy ez jelenleg az egyik "legzöldebb" megoldás. :cry:

Link to comment
Megosztás:

Sajnos kapacitásban sehol sincsenek még az alternatív megoldások...

És szerinted a "töltsd már fel az akkukat" hogy történik? Milyen energiával? Mert jelenleg a villamosenergia

nagy része is foszilis erőforrásokból van fedezve a világon :cry:

Tegnapi hiradóban szörnyűlködve néztem Sólyom nyilatkozatát, nem tudom hogy nem lehet ennyire

képben egy első ember... kb tök hülye a témához, amiben nyilatkozott. A téma: az új atomerőmű

építése. Sólyom kiemelte, hogy nem új erőműveket kell építeni, hanem a fogyasztás hatásfokát javítani.

Addig egyet is értek vele, hogy a hatásfokon van mit javítani. Viszont: az új erőmű nem azért létkérdés,

hogy újabb légkondikat tudjunk beüzemelni jövő nyáron, hanem azért, mert Paks erősen nyugdíjas

korban van, már régóta hosszabbított engedéllyel üzemel, de ez már nem mehet sokáig. És helyette kell

kitalálni és megépíteni másikat, méghozzá mielőbb, mert egy erőmű építése jelenleg 10 évre rúg.

Mivel az ország villamosenergia-ellátásának közel a felét adja, ezért elég fontos a kérdés (és így is

egy csomó MW-ot importálunk külföldről drágán). Ezt ő is tudhatná, de vagy nem tájékozódik,

vagy csak tetszelegni akar az egyszerű emberek előtt. :(

Arról meg asszem nem érdemes vitát nyitni, hogy az országban csak az atomerőmű az egyetlen megoldás a kieső

kapacitás pótlására (sőt, nagyobb kapacitásra, ami kiválthatja a jelenleg működő foszilis erőműveket), és hát

szerintem abban sincs vitára ok, hogy ez jelenleg az egyik "legzöldebb" megoldás. :D

nos igen, van igazad.

de azért a hatékonyság is fontos dolog, gondoljunk csak arra, hogy a hagyományos izzók az energia 98%át használták melegedésre és 2%át csak avilágításra... Ami 1 izzónál nem tétel, de 7milliárdnál azért már igen...

atomerőmű... elterjedt, "zöld" is, vagy inkább enyhén sárga, de azért a kiégett fűtőelemek elég sok gondot tudnak okozni ( + a szivárgó hűtővíz + még 1000 más dolog). ráadásul ha egy vízerőműben történik vmi gikszer, kiönt a tározó, ha egy atomerőműben... és itt nem csernobilra kell gondolni, minden hülye egyből arra gondol.

szerintem az alternatív energia akkor lesz igazán "fajin" - legalábbis Magyarországon -, ha nem 2,3 meg 10 MW-os egységek lesznek ( szemben Paks 1840jéval ), hanem min 200-300 ( bár az Itaipu azért rendesen odatesz a nemtudom hányezer megawattal :P ).

szummázva, az atomenergia nem rossz, van nála sokkal jobb is, rosszabb is, jelenleg szerintem ez a leggazdaságosabb, és legelterjedtebb, és ha rendeltetésszerűen van üzemeltetve, a környezetterhelése messze elmarad mondjuk egy széntüzelésű erőműétől.

Link to comment
Megosztás:

Átalakítást mindenképpen kell végezni, ugyanis az E85-ből 30%-al több kell, mint a benzinből, ezért

érdemes az üzemanyagnyomás növelésével, és a motorvezérlő chip átírásával átállni.

Inkább nagyobb injektorokkal a növelt nyomás helyett.

Én még azt sem tartom kizártnak, hogy egy jó megválasztott mérettel a programhoz sem kellene nyúlni. Igaz minden bizonnyal nem lenne olyan jó, mint egy behangolt rendszer.

Link to comment
Megosztás:

Ugy értettem létezik az a kütyü amivel meghosszabítod az injektorok nyitvatartási idejét... ez megoldhatja a több üzemanyag kérdést....Azért kiváncsi lennék, hogy Braziliába tényleg minden autó amibe alkoholt töltenek, spéci fel van készitve, vagy ez csak egy ujabb marketingdolog, hogy eladható legyen a zöld autó is....

Jó az atomerömü, persze, csak egy a gond... ha nagyon elterjednek, akkor én munka nélkül maradok, mert én egy gázasban dolgozom :(

Link to comment
Megosztás:

Azért csak olcsóbb az átálás E85-re, ha csak ennyit kell cserélni, mint gázra... és még vizsgáztatni sem kell. Megfontolandó, nem?

Technikailag tényleg nem ördöngősség, kis utánajárás, kis pénzmag. :(

Viszont amíg csak pár kút van az országban, addig nem jó alternatíva sajnos.

És egyelőre nem úgy néz ki, mintha rohamosan terjedni akarna. Ennek pedig az

az oka, hogy a gazdaságokban kevés a felesleges kapacitás erre jelenleg, és aki

ebbe bele is vág, az is jórészt saját részre termel etanolt (saját gépeit üzemelteti

belőle).

Link to comment
Megosztás:

de azért a hatékonyság is fontos dolog, gondoljunk csak arra, hogy a hagyományos izzók az energia 98%át használták melegedésre és 2%át csak avilágításra... Ami 1 izzónál nem tétel, de 7milliárdnál azért már igen...

Annyira azért ne nagyoljuk a dolgot, mert az izzószálas égők csak kis hányadát képezik a fogyasztóknak

a nagy rendszerben. :( És azt is mérlegelni kell, hogy ha tömegével kerülnek ki az ilyen fogyasztók a

hálózatból, az felborítja a fázisegyensúlyt (fizika, rezgőkörök, kapacitás-induktivitás-reduktancia), és

drága fázisjavítókkal kell pótolni utána ezeket. Nem ezen lehetne a hatásfokot érezhetően jobban növelni.

Napjaink legnagyobb háztartási fogyasztója pl a légkondi. Ha normális hőszigetelt házakban használnának

teljesítményoptimalizált légkondikat, azzal pl többet lehetne elérni, mint az összes izzószálas égő energiatakarékosra

cserélésével :P

Link to comment
Megosztás:

Inkább nagyobb injektorokkal a növelt nyomás helyett.

Én még azt sem tartom kizártnak, hogy egy jó megválasztott mérettel a programhoz sem kellene nyúlni. Igaz minden bizonnyal nem lenne olyan jó, mint egy behangolt rendszer.

Ez is jó megoldás :( De szerintem a legjobb eredményhez mindenképpen újra kell programozni a

vezérlőt.

Link to comment
Megosztás:

A tendencia jelenleg az, hogy minél nagyobbat épiteni.... 7-800 MW-os blokkokat... igy az olcsóbb.../MWh

Így igaz, nagyon erős érv az, hogy minél olcsóbb legyen a MW előállítása. És ezt nem lehet decentralizált

módon megoldani. Viszont annak meg az az előnye, ha kiesés van egy helyen, akkor nem omlik össze az

egész rendszer (lásd: nagyvárosokban közelmúltban egész napos áramkimaradások).

Részemről nagyon jó zöld energiaforrásnak tartom a szélerőműveket, amivel tele lehetne rakni

Fejér megye nagy részét, mert az szinte egész évben szeles vidék :( Megfelelő számú ilyen szélerőművel

egész szép energiamennyiséget lehetne tolni a hálózatba (hallottam már olyan számítást, hogy az

országos szükséglet 20%-át). Szerintem elég jó befektetés is lenne magánbefektetők részére, ha végre

megalapoznák a törvényi-szabályozási hátterét (ez a liberalizálás most pont ezt is elősegíti). :P

Link to comment
Megosztás:

erőművekre picit vissza...

Az atomerőmű a legzöldebb a Víz, a Szél, és a Nap után.

Sajnos a Vízes dolog hazánkban nem a legjobb, mert gyorsfolyású, nagy vízhozamú folyó nem sok van. Na meg 20 km-enként csak nem kéne építeni ilyeneket, meg árvíz idején kicsit necces az üzemeletésük.

A nap és a szél meg erősen időjárás függő. Mi akkor az, ami "zöld", és emellett állandó? Az atom.

Veszélyes, de ha nem spórolnak az építkezésnél(mondjuk ettől azért félek), valamint kellő műszerezettség, képzett személyzet működteti, akkor túl sok gond nem lehet.

Link to comment
Megosztás:

Így igaz, nagyon erős érv az, hogy minél olcsóbb legyen a MW előállítása. És ezt nem lehet decentralizált

módon megoldani. Viszont annak meg az az előnye, ha kiesés van egy helyen, akkor nem omlik össze az

egész rendszer (lásd: nagyvárosokban közelmúltban egész napos áramkimaradások).

Azért ilyen szempontból inkább a vezetékek labilisabbak s azok is vannak folyamatosan a határértéken, pont a piac miatt.... azaz ott veszem ahol olcsóbb és szálítom irtó messzire... sokszor keleteurópából nyugatra vagy forditva.... és ha kiesik egy vonal....omlik minden (azaz ha kiesik kettő... mert az un. n-1 kritériumot azért betartják). És a blokkieséseket az összekapcsolt európai rendszer elég jól tolerálja.... na persze megint a vezetékeken keresztül

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.