Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Egyéb csevegés


gsi.tamás

Recommended Posts

A környezetvédelmi osztály jelzés

(kód)

A környezetvédelmi osztályt meghatározó jellemző

0 - katalizátor nélküli, Otto-motoros,

- a jóváhagyási előírások szerint nem minősített Dízel-motoros,

- ENSZ-EGB 83.00-83.01/A vagy 49.00-49.01/A előírás szerinti jóváhagyási jellel ellátott Dízel-motoros;

1 - katalizátoros, nem szabályozott keverékképzésű, Otto-motoros;

2 - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, Otto-motoros [kivéve a 4. osztályba sorolt

ENSZ-EGB 83.02/B. előírás (Euro-II.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott gépjárművet]1;

3 - az ENSZ-EGB 83.01/C, vagy 49.02/A előírás (EURO-I.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott,

Dízel-motoros;

4 - az ENSZ-EGB 83.02/B. előírás (Euro-II.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű - Otto-motoros1,

- az ENSZ-EGB 83.02/C, 83.03/C, 83.03/D, 83.04/C, 83.04/D, illetőleg a 49.02/B és 51.02 előírások (EURO-II.) szerinti jóváhagyási jellel ellátott Dízel-motoros;

5 - tiszta gázüzemű- vagy elektromos meghajtású, illetőleg

- hybrid (a gépjárművet meghajtó elektromos-, valamint Ottó- vagy Dízel-motorral is ellátott) hajtású;

6 - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, az ENSZ-EGB 83.05 előírás B jóváhagyás A. szintje2 szerint jóváhagyott, OBD-rendszerrel ellátott Otto-motoros (EURO-III);

7 - az ENSZ-EGB 83.05 előírás C és D jóváhagyás (A)2, illetőleg a 49.03 előírás I. jóváhagyás3 és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel ellátott Dízel-motoros (EURO-III);

8 - az ENSZ-EGB 83.05 előírás C és D jóváhagyás (A)2, vagy 49.03 előírás I. jóváhagyás3 és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (EURO-III);

9 - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, az ENSZ-EGB 83.05 előírás B jóváhagyás B. szintje4 szerint jóváhagyott, OBD-rendszerrel ellátott Otto-motoros (EURO-IV.);

10 - az ENSZ-EGB 83.05 előírás C jóváhagyás (B)4 és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (EURO-IV.);

11 - az ENSZ-EGB 49.03 előírás II jóváhagyás5 és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (EURO-IV.);

12 - az ENSZ-EGB 49.03 előírás III jóváhagyás6 és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (EURO-V.);

13 - az ENSZ-EGB 49.03 előírás IV jóváhagyás7 és 51.02 előírás szerinti jóváhagyási jellel, OBD-rendszerrel ellátott Dízel-motoros (EEV)8

euro-besorolás

A = Österreich

C = Euro 1

E = Euronorm

S = Schweden "A 10/11"

X = 96/69/EG, D3 / D4

Y = 98/69/EG, Euro 3

Z = 98/69/EG, Euro 4

Link to comment
Megosztás:

A környezetvédelmi osztály jelzés

(kód)

A környezetvédelmi osztályt meghatározó jellemző

0 - katalizátor nélküli, Otto-motoros,...

huh :(

a teljesség igénye nélkül :P

köszi !

Lehetőség szerint kerüljük már az ilyen hosszú idézeteket.

Én most rövidebbre vettem. Gepard.

Link to comment
Megosztás:

CO alapjárat 0,11

Emelt CO 0,01

Bár ez nem az Astra, hanem a családi ótó :(

Én 2 hete voltam zöldkártyán a 204000 km-es ótómmal:

alapjárati CO: 0,00

emelt üresjárati: 0,08

lamda: 1,00

Nem is rossz!

Kicsit belejavítottam itt is az idézetbe. Gepard

Link to comment
Megosztás:

Van egy érdekes cikk a Totalcar-on.... tapasztalatok egy Swift-el, amelyikbe 25 ezer km-en át E85-öt töltöttek. Szerintetek a mi autóink mennének ezzel?

A Vectrán nem merem kipróbálni, de a régi Astrát megpróbáltam volna....

olvastam én is a cikket, azért a gumitömítéseknek és egyéb műanyag-alkatrészeknek nem kimondottan tesz jót az alkohol.

Van, aki százezer kilómétereket jár teszkós benzinnel, de van, akinek az 5. tankolásnál megadja magát a benzinpumpa...

üdv

Link to comment
Megosztás:

Mint már sokszor említettem, jó dolog az az E85 :D

De mint itt is említitek, bezony hamarabb tönkrevágja a gumicsöveket (és egyes acél alkatrészeket is),

mint a benzin (mert az is, csak az szolidabban :( ). Ezért az E85-re való áttérésnél fontos szempont,

hogy a szóba kerülő alkatrészeket lecseréljék az üzemanyagútban. Tudtommal az injektorok és az AC

pumpa is saválló acél alkatrészeket tartalmaz, tehát azokat lehet hagyni. Lényegében az injektorhíd,

nyomásszabályzó, benyaszűrő és a csövek jönnek szóba.

Átalakítást mindenképpen kell végezni, ugyanis az E85-ből 30%-al több kell, mint a benzinből, ezért

érdemes az üzemanyagnyomás növelésével, és a motorvezérlő chip átírásával átállni.

A totalcar cikkhez azért hozzátenném, hogy kicsit elnagyolt számításokat lehet ott látni, és néhány

dolgot figyelmen kívül hagynak. Először is, kukoricából kb 1:10 térfogatarányban lehet előállítani a

bioetanolt. Másodszor pedig az ugar nagy része nem azér ugar, mert nincs mit termelni, hanem mert

a mezőgazdaságban köztudott, hogy néha kell hogy ugar legyen :P A bioetanol termeléséhez bevonható

termőföld nagyságrenddel kisebb, mint ahogy azt ott írták. Továbbá nem számolnak azzal, hogy ebből

a területből nagy részt kell fordítani a vetőmag termesztésre is, különben nem lehet fenntartani a

költség oldal reális szinten maradását.

Tehát mai állás szerint, ha minden lehetőséget kihasználnánk a bioetanol előállítására, akkor sem

tudnánk kiváltani a jelenleg használt foszilis üzemanyagokat (még felearányban sem).

Egyébként meg az is téves, hogy a kukorica a fő szóbajöhető alapanyag, mert mellette ott van az

országban nagy terméshozamot elérő repce és cukorrépa, amiből jobb térfogatarányt lehet elérni,

és az alapanyag térfogatra számított termőföldigénye is kisebb ;)

Érdemes szakmai fórumokon tájékozódni a témáról, mert érdekes dolgokat lehet megtudni :cry:

Kaposváron egyébként már nagyon régóta működik egy olyan rendszer, miszerint a cukorgyárban

a répahulladékból gyártják az etanolt, és egyrészt a cukorgyár így kevesebb külső energiára kell

hagyatkozzon, másrészt meg a helyi tömegközlekedés (buszok) nagy része is onnan kapja az

üzemanyagot. Példának lehet állítani más városok elé... :P

Link to comment
Megosztás:

Mint már sokszor említettem, jó dolog az az E85 ;)

De mint itt is említitek, bezony hamarabb tönkrevágja a gumicsöveket (és egyes acél alkatrészeket is),

mint a benzin (mert az is, csak az szolidabban :( ). Ezért az E85-re való áttérésnél fontos szempont,

hogy a szóba kerülő alkatrészeket lecseréljék az üzemanyagútban. Tudtommal az injektorok és az AC

pumpa is saválló acél alkatrészeket tartalmaz, tehát azokat lehet hagyni. Lényegében az injektorhíd,

nyomásszabályzó, benyaszűrő és a csövek jönnek szóba.

Átalakítást mindenképpen kell végezni, ugyanis az E85-ből 30%-al több kell, mint a benzinből, ezért

érdemes az üzemanyagnyomás növelésével, és a motorvezérlő chip átírásával átállni.

A totalcar cikkhez azért hozzátenném, hogy kicsit elnagyolt számításokat lehet ott látni, és néhány

dolgot figyelmen kívül hagynak. Először is, kukoricából kb 1:10 térfogatarányban lehet előállítani a

bioetanolt. Másodszor pedig az ugar nagy része nem azér ugar, mert nincs mit termelni, hanem mert

a mezőgazdaságban köztudott, hogy néha kell hogy ugar legyen :P A bioetanol termeléséhez bevonható

termőföld nagyságrenddel kisebb, mint ahogy azt ott írták. Továbbá nem számolnak azzal, hogy ebből

a területből nagy részt kell fordítani a vetőmag termesztésre is, különben nem lehet fenntartani a

költség oldal reális szinten maradását.

Tehát mai állás szerint, ha minden lehetőséget kihasználnánk a bioetanol előállítására, akkor sem

tudnánk kiváltani a jelenleg használt foszilis üzemanyagokat (még felearányban sem).

Egyébként meg az is téves, hogy a kukorica a fő szóbajöhető alapanyag, mert mellette ott van az

országban nagy terméshozamot elérő repce és cukorrépa, amiből jobb térfogatarányt lehet elérni,

és az alapanyag térfogatra számított termőföldigénye is kisebb :P

Érdemes szakmai fórumokon tájékozódni a témáról, mert érdekes dolgokat lehet megtudni :cry:

Kaposváron egyébként már nagyon régóta működik egy olyan rendszer, miszerint a cukorgyárban

a répahulladékból gyártják az etanolt, és egyrészt a cukorgyár így kevesebb külső energiára kell

hagyatkozzon, másrészt meg a helyi tömegközlekedés (buszok) nagy része is onnan kapja az

üzemanyagot. Példának lehet állítani más városok elé... :P

nem is tudtam, hogy egy őstermelő-gazda-üzemmérnök-mezőgazdász veszett el benned :D

Link to comment
Megosztás:

nem is tudtam, hogy egy őstermelő-gazda-üzemmérnök-mezőgazdász veszett el benned :P

nem kell mindenhez érteni, elég ha vannak hozzáértő barátaid a témában :cry:

somogyi gyerkőc lévén, elég sok gazda ismerősöm van, akikkel szoktam is

néha agyalni a világ dolgain, ha otthon járok :(

meg hát ahogy említettem, érdekes dolgokat lehet olvasni a szakmai fórumokon :D

Link to comment
Megosztás:

nem kell mindenhez érteni, elég ha vannak hozzáértő barátaid a témában :cry:

somogyi gyerkőc lévén, elég sok gazda ismerősöm van, akikkel szoktam is

néha agyalni a világ dolgain, ha otthon járok :(

meg hát ahogy említettem, érdekes dolgokat lehet olvasni a szakmai fórumokon :D

nos igen, írott médiumokból sok mindent meg lehet tudni.

most nem tudom, hogy off leszek-e, de én is olvastam egy könyvben, hogy 2030 környékére az emberiség népessége meghaladja a 8 milliárdot. Ez mondjuk egy 70es években íródott könyv, lehet, hogy azóta a számok változtak, a lényeg hogy gyarapodunk.

A termőterületek nagysága viszont lassan eléri felső határát. Most ha több kaját kell ugyanannyi területen termelni, akkor csak a termésátlag növelése az egyetlen megoldás.

Ezért ehetünk annyi génkezelt, vegyszerekkel mérgezett kaját, mert máshogy nem lenne elég - legalábbis az én meglátásom szerint.

Most én akkor azt kérdezem, hogy mi lesz akkor, ha leszünk 8-9-10 milliárdan ? Mi lesz majd akkor ? Az elmaradottabb területeken valószínűleg éhínségek lesznek, milliók fognak éhenhalni, ez lenne a jövő ?

Van egyáltalán kiút ?

Másik dolog, a fosszilis tüzelőanyagok kimerülése. Bár erre azért már vannak alternatív megoldások, de szerintetek olyan könnyű lesz az átállás ? Te, Józsi, tedd már tele az autót hidrogénnel ! Vagy, töltsd már fel az akkukat !

Mindenképp érdekes...

Gondolkodtatok már ezen ?

Ha nagyon off, akkor kérem törölni a bejegyzést.

egyébként ez az egész az előbbi mezőgazdasági dolgokról jutott eszembe :P

Üdv, szobikari

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.