Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Egyéb csevegés


gsi.tamás

Recommended Posts

khm... a tömény fagyálló miért ne védene a fagytól? pont az véd akár -70 esetén is.

Ez fatális tévedés. A tömény, etilén-gikol alapú fagyálló -15 Celsius fok körül megfagy. Vízzel higítva viszont akár -69 Celsius fokig csökkenthető a fagyáspontja. Az Opel Astra F kézikönyve éppen azért írja, hogy 60%-ot nem haladhatja meg a fagyálló térfogata, mert az utóbb említett fagyáspontnál az elegy összetétele 66% etilén-glikol és 33% víz. Ha az elegy 66%-nál több fagyállót tartalmaz, akkor a fagyáspont gyorsan emelkedik (egészen -15 Celsius fokig). A tömény fagyálló tehát egyáltalán nem alkalmas téli használatra, arról nem is beszélve, hogy a fagyálló sokkal rosszabb hővezetésű, mint a víz, ezért a túlhevülés veszélye is fennáll.

Link to comment
Megosztás:

Ez fatális tévedés. A tömény, etilén-gikol alapú fagyálló -15 Celsius fok körül megfagy. Vízzel higítva viszont akár -69 Celsius fokig csökkenthető a fagyáspontja. Az Opel Astra F kézikönyve éppen azért írja, hogy 60%-ot nem haladhatja meg a fagyálló térfogata, mert az utóbb említett fagyáspontnál az elegy összetétele 66% etilén-glikol és 33% víz. Ha az elegy 66%-nál több fagyállót tartalmaz, akkor a fagyáspont gyorsan emelkedik (egészen -15 Celsius fokig). A tömény fagyálló tehát egyáltalán nem alkalmas téli használatra, arról nem is beszélve, hogy a fagyálló sokkal rosszabb hővezetésű, mint a víz, ezért a túlhevülés veszélye is fennáll.

tömény fagyállót írtam, :lol: nem etilén-glikolt.

Másrészt pont le is lett írva, hogy a tömény fagyálló már 33% vizet is tartalmaz. na akkor most mi a helyzet? :lol:

És ebből kiindulva nem ajánlatos keverni a fagyálló és az etilén-glikolt, mint fogalmakat. Mint pl. ahogy ez az idézetben is előfordult.

Amúgy a mai viszonyok és szélsőséges időjárás mellett én a -25-öt picit keveslem, inkább a -35-re belőtt rendszerre esküszöm. Nem lennék túl boldog, ha -29 fokban a -25-re belőtt fagyálló miatt keletkezne 200-300e kár, miközben 1 liter fagyálló ennek töredékébe kerül.

előfordult már erre is igen hideg idő.

Link to comment
Megosztás:

Ha már itt fagyálló a téma... Nem tudjátok kb mennyi hűtőfolyadék megy bele a motorba? Tegnap voltam Tescoban, vettem fagyállót meg téli szélvédőmosót, viszont ioncserélt vizet elfelejtettem. Most mondtam faternak hogy ugyan... cseréljük má le a hűtővizet a kocsimban... Me nemtom milyen van benne... 5literes flakonban van, -35ig jó, higítás nélkül is használható. Szerintetek 5lityi kevés lehet? :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ha már itt fagyálló a téma... Nem tudjátok kb mennyi hűtőfolyadék megy bele a motorba? Tegnap voltam Tescoban, vettem fagyállót meg téli szélvédőmosót, viszont ioncserélt vizet elfelejtettem. Most mondtam faternak hogy ugyan... cseréljük má le a hűtővizet a kocsimban... Me nemtom milyen van benne... 5literes flakonban van, -35ig jó, higítás nélkül is használható. Szerintetek 5lityi kevés lehet? :lol:

Csak egy oldalt olvass vissza. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ha erre gondoltál azt láttam, de ez nem válasz arra hogy kb hány liter megy bele amikor teljesen lecseréled. :lol:

Hmm.

Könyv szerint a feltöltési mennyiségek a következők:

C14NZ, X16SZ, C16NZ 5,7L

X14NZ, C14SE, X14XE 5,8L

X16XEL 6,0L

C18NZ, C18XEL, C18XE, C20NE 7,2L

X18XE, C20XE 6,9L

X17DT, X17DTL, 6,8L

Erre gondoltam.

Link to comment
Megosztás:

Hmm.

Könyv szerint a feltöltési mennyiségek a következők:

C14NZ, X16SZ, C16NZ 5,7L

X14NZ, C14SE, X14XE 5,8L

X16XEL 6,0L

C18NZ, C18XEL, C18XE, C20NE 7,2L

X18XE, C20XE 6,9L

X17DT, X17DTL, 6,8L

Erre gondoltam.

Ohh, b.sszus ezt észre sem vettem. :lol: Bocsi. :lol: Nagyon köszi a segítséget. :lol:

Link to comment
Megosztás:

tömény fagyállót írtam, :lol: nem etilén-glikolt.

Másrészt pont le is lett írva, hogy a tömény fagyálló már 33% vizet is tartalmaz. na akkor most mi a helyzet? :lol:

És ebből kiindulva nem ajánlatos keverni a fagyálló és az etilén-glikolt, mint fogalmakat. Mint pl. ahogy ez az idézetben is előfordult.

Jogos az észrevétel, nem fogalmaztam pontosan. Mentségemre szolgáljon, hogy 3 óra vezetés után éjjel fél 4-kor írtam a bejegyzést. Arról van tehát szó, hogy a kevert hűtőfolyadékban 60%-ot nem haladhatja meg az etilén-glikol (értsd: fagyálló) térfogata. Mínusz 69 Celsius fokos fagyáspontnál a hűtőfolyadék összetétele ugyanis a már leírt 66% etilén-glikol és 33% víz. Értelemszerűen, ha 66%-ot meghaladja az etilén-glikol térfogata a hűtőfolyadékban, akkor rohamosan növekszik a fagyáspont -15 Celsius fok felé.

És persze igazad van, mert tömény fagyállót írtál, csakhogy ez az esetek döntő többségében egy etilén-glikol bázisú fagyállót jelent, amely -15 Celsius fok körül megfagy, ezért sem használható higítás nélkül. A másik, ritkábban alkalmazott típus a propilén-glikol alapú, amely állítólag nem mérgező.

Link to comment
Megosztás:

Áhoj!

Érdemes ellenőriztetni az övfeszítőt és a légzsákot ilyen korú autókon, vagy bízzak benne, hogy működni fog, ha esetleg kell... (Kopp-kopp, sose kelljen.) A visszajelző lámpa rendben kialszik indítás után és még a gyári szerelésűek benne ezek az egységek.

Választkösz

Link to comment
Megosztás:

Mivel jobb topicot nem találtam, itt búcsuzok tőletek. Az asrtámat eladtam mert az árából kaptam egy fullos nissan primerát. Köszönöm a sok segitséget és hasznos infót. Azért még be fogok ide nézni hátha tudok tanácsot adni, mert 8 éevet opeloztam.

Link to comment
Megosztás:

Mivel jobb topicot nem találtam, itt búcsuzok tőletek. Az asrtámat eladtam mert az árából kaptam egy fullos nissan primerát. Köszönöm a sok segitséget és hasznos infót. Azért még be fogok ide nézni hátha tudok tanácsot adni, mert 8 éevet opeloztam.

Sztem még fogsz is Opelezni, ha meglátod mennyibe kerülnek az alkatrészek a Nissanhoz :lol:

Viccet félretéve sok örömöt és kevés gondot az új autóhoz :lol:

Link to comment
Megosztás:

Sztem még fogsz is Opelezni, ha meglátod mennyibe kerülnek az alkatrészek a Nissanhoz :lol:

Viccet félretéve sok örömöt és kevés gondot az új autóhoz :lol:

hát gond az van mert a váltót cserélni kell és nem annyi mint az astrába de fullos a gép ennyi még belefér. tavagy 4kilót költött rá az öcsém, tehát egyben van, és az astrára kellett volna költsek egy kisebb vagyon mert szarul nézett ki. nekem fontosabb volta az hogy ne hagyjon cserben de nem fizették meg, mindenki azt nézte hogy le kell fujn az egyész kocsit. azt már senki nem nézte hoyg a futómű fel lett ujitva , és a moci pöpec volt.

Link to comment
Megosztás:

hát gond az van mert a váltót cserélni kell és nem annyi mint az astrába de fullos a gép ennyi még belefér. tavagy 4kilót költött rá az öcsém, tehát egyben van, és az astrára kellett volna költsek egy kisebb vagyon mert szarul nézett ki. nekem fontosabb volta az hogy ne hagyjon cserben de nem fizették meg, mindenki azt nézte hogy le kell fujn az egyész kocsit. azt már senki nem nézte hoyg a futómű fel lett ujitva , és a moci pöpec volt.

azért nem tünök el ha tudok segitek, és ez egy jó csapat itt. nem fogok eltűnni csak ugy. ha tudom akkor osztom az észt :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ja-ja. :lol:

csak ezzel a felszereltséggel horror áron van.

ami hirtelen eszembe jut 116ló, klima 4 el ablak abs, vezető oldali lufi, gerinctámasz, elekrtomos tükör, 15-ös lu kerék 14" es gyári kerék,plüss kárpit, állitható bőr kormány 177e km, stb stb 200e ft-ért meg kellett vegyem és kész. ti sem hagytátok volna ki szerintem-

Link to comment
Megosztás:

csak ezzel a felszereltséggel horror áron van.

ami hirtelen eszembe jut 116ló, klima 4 el ablak abs, vezető oldali lufi, gerinctámasz, elekrtomos tükör, 15-ös lu kerék 14" es gyári kerék,plüss kárpit, állitható bőr kormány 177e km, stb stb 200e ft-ért meg kellett vegyem és kész. ti sem hagytátok volna ki szerintem-

Milyen idős?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.