Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Kisblokkos 16szelepesek


tourist

Recommended Posts

X16XE akár 185LE-ig...

na ja, 4900 fontért :? az egy gyors számolás után 1 876 700 Ft középárfolyamon számolva

igaz ennyi lóvéért ahogy nézem kb egy full mocicserét kapsz, de ez akkor is arcátlanság :evil:

de a legjobban ez tetszik

Kit Power (1400) Power (1600) Cost

Turbo System lots also lots tba (lots)

alsó hangon 300 lóerőt várnak :) :lol:

Link to comment
Megosztás:

X16XE akár 185LE-ig...

na ja, 4900 fontért :? az egy gyors számolás után 1 876 700 Ft középárfolyamon számolva

igaz ennyi lóvéért ahogy nézem kb egy full mocicserét kapsz, de ez akkor is arcátlanság :evil:

de a legjobban ez tetszik

Kit Power (1400) Power (1600) Cost

Turbo System lots also lots tba (lots)

alsó hangon 300 lóerőt várnak :D :lol:

háát, nem a legolcsóbb variáns...:)

akkor lássuk ezt: www.risse-motorsport.de

szvsz az egyik legkomolyabb Opel specialista

csak X14(16)XE-hez 11 féle vezértengely :lol:

zsíros katalógus pdf-ben (németül) 49 oldal tömény élvezet:)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...
A Courtenay készített anno a Mantákból Turbo változatot. Szerintem elég nagy tapasztalata leheta cégnek Opel ügyben ! :)

Ó nem csak mantára%!!! Minden szarra:)))

Viccet félre tévve Calira és GSI-ra, új ECO motorokhoz elég durva megoldásaik vannak!

Kedvencem a compr.-os Astra lenne:))

Link to comment
Megosztás:

  • 9 months later...

Hát, fölrakom ide is, meg elküldöm Heminek is, aztán majd eldönti, hogy érdemes-e a magazinban megjelentetni.

Az anyagot a Közlekedési Felügyeletek (www.kff.hu) honlapján találtam.

Tehát:

Átalakítási engedélyezési ügyek

A rendelet alkalmazásában jármű átalakítása a már forgalomba helyezett jármű olyan megváltoztatása, amely a típusbizonyítványban, az összeépítési engedélyben vagy a korábbi átalakítási engedélyben meghatározott adat, illetőleg közlekedésbiztonsági, vagy környezetvédelmi jellemző módosítását eredményezi, valamint a gépkocsi alvázának (az alváz szerepét betöltő, az alvázszámot viselő szerkezeti elemének) cseréje.

A jármű átalakítása minden olyan alkatrész, fődarab, tartozék, vagy berendezés cseréje, valamint ezeknek a járműre történő fel,- vagy leszerelése, amely a típusbizonyítványban rögzített adat módosulásával jár. Típusbizonyítvánnyal nem rendelkező járművek esetében ez azokat az adatokat jelenti, amit a típusbizonyítvány tartalmazna.

Továbbá átalakításnak minősül az ADR hatálya alá tartozó jóváhagyásra kötelezett járművé történő átalakítás, illetve az engedélyezett, szállítható veszélyes anyagok körének bővítése.

A legfontosabb adatok az alábbiak:

jármű fajtája és jellege

a jármű geometriai méretei

a jármű saját- és össztömege

nyomtávok és tengelytávok

a jármű tengelyterhelései

az alkalmazott kerékpántok mérete

a meghajtó-motor gyártmánya, típusa, hajtóanyaga

sebességváltó gyártmánya, típusa áttételei

a rugózás, kerékfelfüggesztés kialakítása

a futóművek gyártmánya, típusa

a fékrendszer bármely átalakítása

a jármű körvonalrajza, alakja

a kormányműbe történő bármely beavatkozás

a kormánymű (kormányszarv) mérete

a kipufogórendszer kialakítása (utólagosan felszerelt katalizátor)

a vontatásra vonatkozó adatok

a felépítmény jellemző adatai stb.

Nem minősül átalakításnak

olyan tartozéknak a járműre történő felszerelése, amelynek felszerelését a műszaki rendelet előírja, vagy megengedi;

a motor azonos típusú motorra történő cseréje, / az eredetivel gyártmány és típusjelzés tekintetében maradéktalanul megegyezik /

a járműre engedélyezett cserefelépítmény felszerelése;

a járműbe beépített ülőhelyek számának ideiglenes csökkentése;

szabványos, illetőleg járműtípushoz rendszeresített vonószerkezet felszerelése, amennyiben a jármű egyébként vontatásra alkalmas;

a gyártómű által rendszeresített oldalkocsinak motorkerékpárra történő felszerelése, amennyiben a motorkerékpár oldalkocsi csatlakoztatására alkalmas;

a jármű olyan mértékű megváltoztatása, amelyet a Közlekedési Főfelügyelet engedély nélkül megvalósíthatónak minősít. (műanyag spoilerek, csomagtartók stb.).

Nem minősül továbbá átalakításnak a típusbizonyítványban szereplő, vagy gyárilag is alkalmazott keréktárcsák, valamint az ezekhez szerelhető gumiabroncsok alkalmazása (pl. széles, vagy alacsony nyomású abroncsok), ha ezek terhelhetősége és sebességkategóriája megfelelő. A gumiabroncsok cseréje a segédmotoros kerékpároknál és lassú járműveknél a megengedett sebesség túllépését nem eredményezheti.

Nem minősül átalakításnak a jármű eredeti alkatrészeinek a járműtípushoz tartozó és minősített (H) alkatrésszel történő cseréje, vagy kiegészítő alkatrész, illetőleg tartozék beszerelése, amennyiben ezek alkalmazása a járművön további beavatkozást nem igényelnek. A (H) engedélyt kiadó hatóság a minősítési okmányban meghatározza, ha a minősített alkatrész felszerelése átalakítási engedélyezési eljárást is maga után von, vagy a járművet műszaki vizsgára kell bemutatni /(pl. vonóhorog felszerelése stb).

Nem minősül átalakításnak, ha az ADR hatálya alá tartozó jóváhagyásra kötelezett járművel szállítható veszélyes áruk köre oly módon bővül, hogy az nem igényli a jármű átalakítását. Ekkor a jóváhagyási igazoláson történő jegyzék bővítése műszaki vizsga alkalmával megtehető. Ha a szállítandó áruk körének bővítése miatt a járművet át kell alakítani, az csak külön szabályozott átalakítási eljárás keretei között tehető meg.

A forgalomban levő jármű kialakítása, felszereltsége és tulajdonságai csak abban az esetben változtathatók meg, ha a változás a jármű közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi jellemzőit nem rontja le.

A már forgalomba helyezett gépjármű, mezőgazdasági vontató és ezek pótkocsija átalakításához szükséges előzetes engedélyt a területi közlekedési felügyelet, a járművek sorozatszerű (5 darabot meghaladó mennyiségű) átalakításakor a Központi Közlekedési Felügyelettől kell a jármű tulajdonosának kérnie. A kérelemhez csatolni kell az elbíráláshoz szükséges műszaki dokumentációt, melyet gépész,- vagy közlekedés technikus, gépészmérnök, vagy közlekedésmérnöknek ill. üzemmérnöknek kell elkészítenie kettő példányban, melyből az egyik a kiadott engedély melléklete. A dokumentációnak tartalmaznia kell az elbíráláshoz szükséges rajzokat és számításokat.

Amennyiben az átalakítás során a jármű megengedett legnagyobb össztömegét, vagy tengelyterhelését, illetve geometriai méreteit a gyári, ill. a típusbizonyítványban meghatározottakhoz képest növelni (csökkenteni) kívánják, a gyártómű magyarországi vezérképviselete szakvéleményét is csatolni kell.

Az eljáró hatóság az ügyfél költségére indokolt estben szakértői vizsgálatot is elrendelhet.

Az engedélyben a területi közlekedési felügyelet feltételeket határozhat meg. Az előírt feltételek teljesítését - az engedélyben meghatározott esetekben - az előzetes engedélyt kiadó szerv az engedély záradékolásával igazolja.

Az átalakítás során a jármű fajtája csak abban az esetben változtatható meg, ha

különleges indokolt esetben - speciális rendeltetésű tehergépkocsi keletkezik,

3500 kilogrammot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi átalakítása során lakó felépítményű gépkocsi keletkezik,

az átalakítás során keletkező járműfajta az átalakításra kerülő típus gyári változataként is létezik; motorkerékpár segéd-motorkerékpárrá ebben az esetben sem alakítható át,

65 kW (88,4 LE) motorteljesítményt és 6000 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó mezőgazdasági vontató átalakítása során lassú jármű keletkezik.

A jármű átalakításához új, felújított, javított, illetve bontás során kinyert, javítás nélkül beépíthetőnek minősített alkatrészek használhatók.

A gépkocsi alvázszámát megváltoztató átalakításához csak gyári új alváz, karosszéria, illetőleg alvázszámot viselő szerkezeti elem használható fel. Nem engedélyezhető a jármű olyan átalakítása, amely a közlekedésbiztonsági vagy környezetvédelmi követelmény tekintetében a jármű gyárilag kialakított jellemzőinek romlását eredményezi.

Az átalakított járművet időszakos vizsgálatra a területi közlekedési felügyeletnél be kell mutatni. A vizsgálatot az átalakításra adott engedély illetőleg, ha a területi közlekedési felügyelet az átalakításra ilyen feltételt szabott, a feltétel teljesítését igazoló záradékkal ellátott engedély birtokában lehet kérni.

Ha az átalakított jármű a követelményeknek megfelel, az átalakítással érintett változásról a területi közlekedési felügyelet adatlapot állít ki a jármű hatósági (forgalmi) engedélyébe történő bevezetése érdekében, mely a területi Önkormányzatok Okmányirodáinak kötelezettsége.

A 3500 kg össztömeget meg nem haladó, személy és tehergépkocsiként gyári kivitelben egyaránt létező járművek átalakítása során a jogszabály lehetőséget ad a járműfajta megváltozatására.

Tehergépkocsiból személygépkocsi létrehozása során a típushoz tartozó üléseket és biztonsági öveket kell alkalmazni, illetve utólag gyártott, minősített esetében kizárólag a járműtípushoz gyártott, és minősített, M1 típusú járműre alkalmazható ülések szerelhetők be. A jármű minden ülését, a járműhöz illetve az üléshez minősített biztonsági övvel kell ellátni.

Személyszállító járműből tehergépkocsi létrehozása esetén szintén törekedni kell a gyári kivitel létrehozására. A jármű rakodóterén lévő (vagy megmaradó) ablakokat védeni kell (ráccsal stb.) az áruval szemben, továbbá megfelelő védelmet kell biztosítani a vezető és a szállítható személyek részére. Egyedi rácsot, ill. válaszfalat műszakilag dokumentálni kell. /anyaga, rögzítettsége, mérete stb./

Lakógépkocsinak csak az a jármű minősíthető, amelynek felépítménye, méretei /belső magassága/ és maradandóan beépített belső berendezései alapján a tartós emberi tartózkodásra alkalmas.

A lakófelépítményt megfelelő méretű ablakkal és ajtóval kell ellátni. A természetes szellőzés lehetőségét biztosítani kell. Az alváshoz beépített fekhelyet, a ruhanemű, edényzet stb. részére szolgáló tárolóhelyet szilárdan és maradandóan kell rögzíteni. Gáz alkalmazása esetén a vonatkozó szabványt teljesíteni kell. Hálózati elektromos csatlakozás esetén az érintésvédelem megfelelőségét is tanúsítani kell. Ezen átalakításokat is műszaki dokumentációval kell bemutatni, belső elrendezéssel és műszaki számításokkal.

A lassú jármű és pótkocsija átalakításához szintén előzetesen engedély szükséges, melynek eljárási rendje megegyezik a gépjármű átalakításnál felsoroltakkal.

Jármű összeépítés

A jármű összeépítése: a jármű egyedi előállítása, illetőleg fődarabokból, alkatrészekből történő összeszerelése, ha e járművek száma öt darabnál nem több.

A jármű összeépítéséhez szükséges engedélyt a területi közlekedési felügyelet adja ki. Az engedély iránti kérelemhez csatolni kell a mellékletben felsoroltak közül az elbíráláshoz szükséges műszaki dokumentációt. A területi közlekedési felügyelet a kérelmező költségére külső szakértőt is igénybe vehet.

Az összeépítési engedélyben a területi közlekedési felügyelet feltételeket határozhat meg. Az előírt feltételek teljesítését - az engedélyben meghatározott esetekben - a területi közlekedési felügyelet az engedély záradékolásával igazolja.

Járművet összeépíteni csak kísérleti célra vagy olyan különleges egyedi rendeltetésre szabad, amelyre a hazai kereskedelem járművet nem forgalmaz. Összeépíthető ezen kívül pótkocsi és 30 évnél régebbi típusú gépjármű, valamint a - Magyar Nemzeti Autósport Szövetség Technikai Bizottságának szakvéleménye alapján - az igazolt sportegyesület vagy versenyző tulajdonában lévő, kizárólag versenyzési célra készülő, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) sportszabályainak megfelelő feljavított túrakocsi és feljavított terepjáró kocsi.

Nem kell előzetes hatósági (összeépítési) engedély a segédmotoros kerékpárnak, a közúton személy,- vagy teherszállítást nem végző, pótkocsit nem vontató lassú járműnek és a műszaki rendeletben említett lassú járműnek, valamint a lassú jármű teherszállítást nem végző pótkocsijának az összeépítéséhez.

A jármű összeépítéséhez új, felújított, javított, illetőleg bontás során nyert és javítás nélkül beépíthetőnek minősített alkatrészek használhatók.

Lassú jármű nem készülhet összeépítés útján gépkocsialváz, vagy karosszéria felhasználásával.

Az összeépített járművet forgalomba helyezés előtti vizsgálat céljából be kell mutatni a területi közlekedési felügyeletnek. Az összeépített jármű forgalomba helyezés előtti vizsgálata során az érvényes összeépítési engedély egyedi forgalomba helyezési engedélynek minősül. Ha a területi közlekedési felügyelet az összeépítésre feltételt állapított meg, a feltétel teljesítését is igazolni kell.

A kérelemhez csatolni kell az elbíráláshoz szükséges műszaki dokumentációt, melyet gépésztechnikus, gépészmérnök, vagy közlekedésmérnöknek kell elkészítenie kettő példányban, melyből az egyik a kiadott engedély melléklete, valamint az eljárási díj befizetését igazoló bizonylat.

A jármű összeépítéséhez szükséges műszaki dokumentációk:

A fődarabok (motor, váltómű, kormányberendezés, futóművek, alváz vagy önhordó kocsiszekrény, felépítmény) típusának és főbb műszaki adatainak leírása.

A fődarabok beépítésének műszaki leírása, a csatlakozási pontok részletrajzai, illetve típusbizonyítvány nélküli járműtípushoz tartozó fődarabok felhasználása esetén számításokkal kiegészített részletrajzai.

A fődarabok beépítésének összeállítási rajzai.

A jármű fő méreteit tartalmazó rajz.

A tervezett méret, tömeg és tengelyterhelés adatok üres és terhelt állapotra.

A jármű kormányozhatóságára vonatkozó adatok.

A jármű rugózására, felfüggesztésére, gumiabroncsaira vonatkozó adatok.

A fékberendezés elvi felépítésének sémája, az alkalmazott szerkezetek típusának leírása.

Az egyes fékrendszerek (üzemi, biztonsági, rögzítő) hatásosságára vonatkozó számítások.

Az elektromos berendezések kapcsolási vázlata, az alkalmazott szerkezetek típusának leírása.

A világító és fényjelző berendezések elhelyezését tartalmazó rajz.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.