Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

elárulnád hova lettek ledek pakolva benne? mert én kísérleteztem már de sehogy sem akart elfogadható szórása lenni a ledeknek így mindig foltos lett... (gondolom nem csak a fényvezetőknél van) sok idő lesz ezt kitapasztalni ezért gondoltam h kérdezek az okosoktól <_<

Az enyém ledszalagból van csinálva. ebből van 6 csík szét osztva. Vhol a gyari vilagítás helyére víve.

Link to comment
Megosztás:

Nekem annó sikerült eltörnöm az immo vevőt ami a zárbetét körül van. Ekkor rájöttem a MŰKÖDÉSÉRE. Tehát kulcsba benne a CSIP ami befelé néz a zár fele.

Imó vezérlő ami a zárhenger körül van. NA ez az a karika ami komunikál a kulcsal. Ahogy tekered a kulcsot úgy engedélyezi a dolgokat sorba majd a végső állásba enged indítani és indul. Tehát a relytély nem a kormány oszlop alatti imo dobozkába van és a karika amivel a zárhengerre csatlakoztatod az nem csak a rögzítést szolgálja hanem valójában az a vevő. Az az egésznek az agya.

JA és imó hibával enged indítozni teker is forog is de nem indul be. Azt nem tudom miért nem műkszik csak a tapasztalatomat írtam le hátha segít valamit.

Gondolom az Opel inmo is RFID technikával működik!

Valamikor régen foglalkoztam ilyen elektronikákkal. Ezek úgy működnek, hogy a a kulcsban levő transpondernek nem kell táp. Illetve kell neki, amit úgy állítanak elő, hogy az olvasó egy 100egynéhány khz-es impulzussorozatot küld egy antennatekercsre, ami tulajdonképpen egy pici energiakisugárzás. Ez az energia a kulcs transponder hasonló pici tekercsében feszültséget indikál, ami a tápját fogja biztosítani, egyenirányítás után. Az antennatekercs egyik pillanatban energiát sugároz, majd utána fülel, várja egy transponder válaszát. A transponder ha már tápot kapott, nincs más dolga, mint egy romban tárolt egyedi azonosítót visszasugározni az olvasó felé. Nagy vonalakban ennyi a működése. Vannak olyan transponderek, amiknek van írható olvasható tárrésze is. Egy új transpondert, hogy megfelelően működjön az inmo-val, "be kell mutatni", meg kell tanítani a transponder kódjára. De az is lehetséges, hogy megfelelő eszközzel a transponderbe írják be az egyedi azonosítót.

Az ilyen technikának van más autós felhasználása is. Például a kulcs nélkül kinyíló autóajtó. Elég ha a transponder a zsebedben van. Olvastam, hogy vannak országok, ahol az autópályadíjat automatizált módon szedik be. A "bérlet" megvásárlásakor a szélvédőre ragasztanak egy transpondert, ami hasonlóan működik, mint az előbbi inmo alkalmazás. A fel-lehajtóknál, az út mellé telepített hatalmas antennatekercsekkel olvassák le ezeket a transpondereket.

De van még rengeteg más, érdekes nem autós felhasználás is. Például Magyarországon is sok tehenészetben, a tehén fülében is ilyen transponder van. Az automata fejőgép azonosítja a bocit, és a transponderre könyveli is a lefejt mennyiséget. Sok kutyába, macskába is tesznek ilyen transpondert. Állítólag a birkákkal megetetik a hosszúkás kivitelű transpondert és soha többet nem tudják kitojni, mert az nem kerek bogyó! <_<

Vannak bankkártya kivitelű transponderek, amik például az egyetemistákat azonosítja a vizsgákon, vagy a könyvtárban. Az egyik Olimpián a tudósítókat ilyennel azonosították. Egy épületben, ha a belépéskor a látogató nyakába tesznek ilyet, akkor például automatikusan lehet működtetni az ajtókat. Csak azok az ajtók nyílnak ki, amire jogosultsága van az illetőnek. Szóval rengeteg helyen használják ezt a technikát.

Link to comment
Megosztás:

Az enyém ledszalagból van csinálva. ebből van 6 csík szét osztva. Vhol a gyari vilagítás helyére víve.

köszi, igazából sejtettem h ez a megoldás, csak én ennél is jobbat szeretnék picivel, úgy h teljesen homológ legyen az egész, nem akarok fényesebb-sötétebb foltokat...

már az is idegesít h a középkonzolnál bár a ledezés király lett de a matrica (ami izzóhoz lett tervezve fényáteresztésileg) elcseszte az egészet <_<

a ledsorral az a bajom h annyira nem lehet szépen hajtogatni...

Link to comment
Megosztás:

köszi, igazából sejtettem h ez a megoldás, csak én ennél is jobbat szeretnék picivel, úgy h teljesen homológ legyen az egész, nem akarok fényesebb-sötétebb foltokat...

már az is idegesít h a középkonzolnál bár a ledezés király lett de a matrica (ami izzóhoz lett tervezve fényáteresztésileg) elcseszte az egészet <_<

a ledsorral az a bajom h annyira nem lehet szépen hajtogatni...

Rakj minden rész elé egy potit. akkor szabadon allithatod....

Link to comment
Megosztás:

én inkább a szenvedősebb megoldást választom <_< drótlábú ledekkel minden egyes ledet bepozicionálva és nem túl közel rakva a plexihez mert akkor ott túl világos folt lesz

de kösz a segítőkészséget

Ragassz öntapadós fehér papírt a plexire. Hidd el, csodákat tesz :P Folteltüntetőkézikészülék.......... :angry:

Link to comment
Megosztás:

én inkább a szenvedősebb megoldást választom <_< drótlábú ledekkel minden egyes ledet bepozicionálva és nem túl közel rakva a plexihez mert akkor ott túl világos folt lesz

de kösz a segítőkészséget

http://www.opelforum.hu/index.php?autocom=...si&img=2886

Élőben pedig már teljesen homogén. Fényképezni nem jó, mert az mindig elbacca :angry:

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lenne 1 apró problémám. A napokban kicseréltük a gyári kazettás rádiót egy CD-sre. Minden szépen a helyén, de a dátum és időkijelző világítása nem működik. A kijelző igen, mert a dátum, idő, hőfok megjelenik, csak nincsenek megvilágítva. Valaki tud erre valamit mondani? Az stimm, hogy valahogy összeköttetésben van a gyári magnó a kijelzővel (RDS), de ezek szerint valami olyan vezetéket kihagytunk amit nem kellett volna?

Köszi előre is!

Link to comment
Megosztás:

elárulnád hova lettek ledek pakolva benne? mert én kísérleteztem már de sehogy sem akart elfogadható szórása lenni a ledeknek így mindig foltos lett... (gondolom nem csak a fényvezetőknél van) sok idő lesz ezt kitapasztalni ezért gondoltam h kérdezek az okosoktól <_<

Szia! Bocs, hogy így minden további nélkül beleugatok, de hátha... Én anno kék ledesre cseréltem a műszerfalban szinte minden izzót. Óracsoport, középkonzol, dátumkijelző, kesztyűtartó, belső világítás. Első lépésben az óracsoport házát(a fehér műanyag) totál lecsupaszítottam és egy bizonyos "króm festék spray"-nek nevezett valamivel kifújtam. Ez a festék ilyesmi célra jó csak, semmi másra. Aztán ami az óraegységek közti részt takarja és egyben a plexi rész is, annak a hátoldalát is lefújtam. Ezután szépen 180 fokos szórt fényű ledek a gyáriak helyére és totális az öröm. A dátumnál és középnél csak simán a 180 fokos ledeket, kesztyűtartó + belső világításnál pedig 6 ledes sofitákat használtam. Nem lett pont szerű sehol, és gyenge sem.

Link to comment
Megosztás:

Szia! Bocs, hogy így minden további nélkül beleugatok, de hátha... Én anno kék ledesre cseréltem a műszerfalban szinte minden izzót. Óracsoport, középkonzol, dátumkijelző, kesztyűtartó, belső világítás. Első lépésben az óracsoport házát(a fehér műanyag) totál lecsupaszítottam és egy bizonyos "króm festék spray"-nek nevezett valamivel kifújtam. Ez a festék ilyesmi célra jó csak, semmi másra. Aztán ami az óraegységek közti részt takarja és egyben a plexi rész is, annak a hátoldalát is lefújtam. Ezután szépen 180 fokos szórt fényű ledek a gyáriak helyére és totális az öröm. A dátumnál és középnél csak simán a 180 fokos ledeket, kesztyűtartó + belső világításnál pedig 6 ledes sofitákat használtam. Nem lett pont szerű sehol, és gyenge sem.

Én meg semmi extrát nem csináltam a műszeregységgel. Csak 180 fokos 5 chippes ledeket kapott a gyári helyre. Tökéletes. <_<

Link to comment
Megosztás:

Szia! Bocs, hogy így minden további nélkül beleugatok, de hátha... Én anno kék ledesre cseréltem a műszerfalban szinte minden izzót. Óracsoport, középkonzol, dátumkijelző, kesztyűtartó, belső világítás. Első lépésben az óracsoport házát(a fehér műanyag) totál lecsupaszítottam és egy bizonyos "króm festék spray"-nek nevezett valamivel kifújtam. Ez a festék ilyesmi célra jó csak, semmi másra. Aztán ami az óraegységek közti részt takarja és egyben a plexi rész is, annak a hátoldalát is lefújtam. Ezután szépen 180 fokos szórt fényű ledek a gyáriak helyére és totális az öröm. A dátumnál és középnél csak simán a 180 fokos ledeket, kesztyűtartó + belső világításnál pedig 6 ledes sofitákat használtam. Nem lett pont szerű sehol, és gyenge sem.

huhh ez a festék dolog nekem nagyon új de kösz a tippet, a fehér ház belsején kívül miket kell még lefújni? azt nem írtad h csak az izzófoglalatba raktál ledeket vagy még máshova is pakoltál?

Link to comment
Megosztás:

huhh ez a festék dolog nekem nagyon új de kösz a tippet, a fehér ház belsején kívül miket kell még lefújni? azt nem írtad h csak az izzófoglalatba raktál ledeket vagy még máshova is pakoltál?

Amit még fújni kell azt írtam. Az a plexis takaró műanyag hátoldala(ami takar az órák között). Én szerkesztős kedvembe voltam ezért a gyári foglalatba rakosgattam ledeket ellenállásokkal, de lehet kapni készen foglalatostul. Egyébként csak a gyáriak helyére raktam. Vatera a barátod. 2db-os szettben 300 Ft készen. De megéri így venni, sok a kínlódás vele...

PL:

http://auto-motor.vatera.hu/alkatresz_fels...1446834606.html

Link to comment
Megosztás:

Amit még fújni kell azt írtam. Az a plexis takaró műanyag hátoldala(ami takar az órák között). Én szerkesztős kedvembe voltam ezért a gyári foglalatba rakosgattam ledeket ellenállásokkal, de lehet kapni készen foglalatostul. Egyébként csak a gyáriak helyére raktam. Vatera a barátod. 2db-os szettben 300 Ft készen. De megéri így venni, sok a kínlódás vele...

PL:

http://auto-motor.vatera.hu/alkatresz_fels...1446834606.html

Aztán miután megvette, sok kínlódással tehet egy rendes ellenállást a benne levő helyére, mert rövid időn belül kipusztul <_< (és akkor még a foglalata is szutyok)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok van egy olyan problémám hogy az elsö ablaktörlöm 1es fokozatbn csak fél fordulatot tesz meg egyszere.Azt mondják hogy a végálás kapcsololt kéne megnéznem,de fogalmam sincs hogy hol van?Bent lehet az ablaktörlö motorban vagy valahol máshol?

Igen, benne van. A gyik-ben találsz leírást hogyan férsz hozzá a motorhoz.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Hadd kérdezzek tőletek valamit, mert évek óta megoldhatatlan a titok. Egy 2002-es 16SZR Astrám van, amelyet ismerőstől vettem. Már három éve, a vásárláskor 180E km volt benne, de nagyon jó állapotú, vezetett szervizkönyves példány volt. A próbaúton a hideg motor erőtlen volt és enyhén rángatott, de megvettem. Sokáig csak annyi volt a teendő, hogy hidegen pici gázzal, csigalassan kellett indulni, mert különben lefulladt vagy rondán rángatott. Aztán egyszer télen indítás után már az alapjárat is köpködve rángatott, és az autó sehogy sem akart elindulni. Bemelegedés után a rángatás elmúlt, de a motor furcsán reagált a gázadásra, kettesbe kapcsolásnál visszarántott, teljes gáznál pedig mintha valami visszahúzta volna. A hiba kiszámíthatatlan, néha alig észrevehető, máskor nagyon erős. A szervizben nem találták meg a probléma okát. Kicserélték a gyújtáskábeleket, valamint a komplett benzinpumpát szűrőkkel. Nagyon drága volt, de nem segített.

Aztán egy autóvillamossági szerelő következett, aki kiolvasta a hibakódokat, de nem talált semmit. Ezután egy ismerősével telefonon konzultálva megnézte a vákuumcsöveket. A MAP szenzor csöve repedt volt. A szaki rövidebbre vágta a csövet és visszatette!! Az autó állapota csak nagyon kicsit javult. Később én, SK, kicseréltem a MAP szenzort és a csövet, de ez sem igen segített. Ráadásul olvastam, hogy a csőnek pontosan meg van adva a kívánt hossza, csakhogy ezt én sehol sem tudtam megtalálni, és a vilcsi szerelő az előzőt levágván, lemérni sem tudtam, tehát most találomra van levágva, kb. amekkorára kellhet. Ez is okozhatná a hibát (nem megfelelő a nyomás jel), de a baj kiszámíthatatlansága miatt én más elektromos hibára gyanakszom. Sajnos nemrég újra kiolvasták a hibakódokat, és továbbra se volt semmi. Közben cserélve lett a termosztát (a motor sose melegedett be rendesen) és az alapjárati motor, de csekély eredménnyel.

Pillanatnyilag az autó hidegen megint indítható kis gázzal, de nagy gáz nem javasolt, és néha, főleg hidegben, lefullad vagy kettesbe kapcsolva gázadásra leáll a motor. Általában ha kis fordulaton elmegy, akkor jó, de nagy fordulaton elfogy a kakaó (lekókad vagy leáll a motor). Pár óra állás után, félig melegen a legrosszabb, ekkor néha fel sem pörög indításkor a fordulatszám, hanem alacsony és köpködő erőlködés hallatszik, vagy spontán gázfröccsök jönnek (magát rugdossa, ugrál az alapjárat). Indulni próbálva leáll a motor, vagy ha nagyon nagy gázadással csúsztatva engedem rá a kuplungot, több másodperces fuldoklás után, késéssel megjön a kakaó, a kerék kipörög és az autó szinte irányíthatatlanná válik. Bemelegedve nagyrészt eltűnnek a tünetek, de a motor nem szereti a nagy gázt, vonakodva reagál rá. Már a jelenlegi szerelőm (ismerős testvére) is kétségbeesetten bizonygatja, hogy ő nem észlel komoly problémát, tehát láthatóan meg akar szabadulni tőlem.

A fórumon olvasottak alapján két kérdésem lenne hozzátok. 1) Milyen hibára tippeltek? Amit olvastam, abban a főtengely jeladó hiba tünetei álltak a legközelebb a tapasztalataimhoz, de van-e az SZR motoron főtengely jeladó, és ha van és rossz, akkor miért nincs hibakód?? Rossz lenne a számítógép? (A műszerfali visszajelző lámpáim lehet, hogy nem mind működnek, mert a műszerfal jelentős része sötét.) 2) Valaki meg tudná mondani, hogy ennél a típusnál a MAP szenzor gumicsöve milyen hosszú? Előre is köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

...

A fórumon olvasottak alapján két kérdésem lenne hozzátok. 1) Milyen hibára tippeltek? Amit olvastam, abban a főtengely jeladó hiba tünetei álltak a legközelebb a tapasztalataimhoz, de van-e az SZR motoron főtengely jeladó, és ha van és rossz, akkor miért nincs hibakód?? Rossz lenne a számítógép? (A műszerfali visszajelző lámpáim lehet, hogy nem mind működnek, mert a műszerfal jelentős része sötét.) 2) Valaki meg tudná mondani, hogy ennél a típusnál a MAP szenzor gumicsöve milyen hosszú? Előre is köszönöm!

Szia!

Én adnék egy tippet még a motorhőfok jeladóra is, ami az ECUnak adja a jelet a motor jelenlegi hőmérsékletéről. Van főtengely jeladó. Ha a főtengely jeladó rossz, akkor el sem indul a motor, vagy ökörködik szerintem. Az ECU lehet rossz is, a lamdaszonda hibát kizárnám, bár hasonló jelenséget mutat az is, ha az haldoklani kezd (váltások utáni gázadásra torpan, majd erőre kap a motor). Alapvetően 4 vagy 5 dolognak kéne világítania gyújtás ráadásakor: kézifék (ha be van húzva), akkor a sárga motor jel (Check Engine), aztán az olajnyomás hibalámpa, majd a töltés hibajelző és ha van légzsák, akkor annak a jelzőnek kell még felvillannia pár másodpercre. Ez így balról jobbra haladva.

Második kérdésre nem tudok választ adni.

Egyébként kitakarítanám még a teljes injektorházat, alapjáratit is kivenni, hogy koszos-e. Olajat nem zabálja? Egy kompressziómérést sem ártana megejteni (pontosabban sűrítési végnyomást).

Enyém SZR is érdekesen járt, remegett a motor üzem melegen, de mint kiderült azért, mert 1 henger kb nem is üzemelt. Én tuti, hogy a hőmérséklet (kétvezetékes!) jeladóval kezdeném.

Ja, meg az EGR szelepet sem ártana leszedni, nincs-e beragadva. Az injektorház fedele és a szelepfedél között van, csatlakozó megy rá. Bár arra meg dobná a hibakódot.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.