Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

Mondasz valamit, bár az én véleményem: ha valaki ilyesmire adja a fejét, az ne csak az elektromosságból legyen valamennyire felkészült, hanem a hatályos szabályokkal is legyen tisztában, hogy a vizsgán se bacogassák!

És egyáltalán nem nagyképűségnek vagy sértésnek szántam :) :D

Hátigen. Nekem gyári, úgyhogy nagyon nem is érdekel. Gyárilag meg lehet az első ködöst felkapcsolni tompított mellett is és úgy van megoldva, hogy helyzetjelzőnél felkapcsolható a hátsó, ha bekapcsolod az elsőt. ;)

Link to comment
Megosztás:

Gondolom így akarta megoldani, hogy felkapcsolt tompított esetén a ködöst ne tudjad, mert ugye ha világít a tompított, akkor a ködös kapcsolótól fesz kiegyenlítődik a relé tekercsén, így az nem húz be, illetve elenged ha úgy van éppen.

Day ezt szerintem rosszul látod!.......

Pont Day látja jól!

Mivel negatív testelésű autóink vannak, ezért nem kapcsolgatunk testet kapcsolóval! Az említett rajznak pont az a célja, hogy ne lehessen felkapcsolni a ködöst, ha megy a tompított. Bár elég ökör megoldás a refi izzót használni relé működtetésére, de elméletben működhet.

Miért nem kapcsolgatunk negatívat? Számtalan olyan u.gy. ködös létezik ahol csak egy szál madzag jön ki a lámpából, azt hogy kapcsolod fel negatívval? Akkor folyamatos + kéne a lámpának ami akár tűzveszélyes is lehet, elég egy hibás csatlakozó! Arról nem is beszélek, hogy a biztosítéktábla is értelmét veszti....

Link to comment
Megosztás:

Pont Day látja jól!

Mivel negatív testelésű autóink vannak, ezért nem kapcsolgatunk testet kapcsolóval! Az említett rajznak pont az a célja, hogy ne lehessen felkapcsolni a ködöst, ha megy a tompított. Bár elég ökör megoldás a refi izzót használni relé működtetésére, de elméletben működhet.

Miért nem kapcsolgatunk negatívat? Számtalan olyan u.gy. ködös létezik ahol csak egy szál madzag jön ki a lámpából, azt hogy kapcsolod fel negatívval? Akkor folyamatos + kéne a lámpának ami akár tűzveszélyes is lehet, elég egy hibás csatlakozó! Arról nem is beszélek, hogy a biztosítéktábla is értelmét veszti....

Köszönöm. :)

Amúgymeg gyárilag felkapcsolható az első ködös a tompított mellé, tehát nem kell ez a kis "védelem".

Link to comment
Megosztás:

Hátigen. Nekem gyári, úgyhogy nagyon nem is érdekel. Gyárilag meg lehet az első ködöst felkapcsolni tompított mellett is és úgy van megoldva, hogy helyzetjelzőnél felkapcsolható a hátsó, ha bekapcsolod az elsőt. :)

Igazából elővizsgán nem nézték, hogy felkapcsolható a-e a hátső tompított nélkül, de ez szerintem az emberkétől függ, mennyire alapos.

Link to comment
Megosztás:

Pont Day látja jól!

Mivel negatív testelésű autóink vannak, ezért nem kapcsolgatunk testet kapcsolóval! Az említett rajznak pont az a célja, hogy ne lehessen felkapcsolni a ködöst, ha megy a tompított. Bár elég ökör megoldás a refi izzót használni relé működtetésére, de elméletben működhet.

Miért nem kapcsolgatunk negatívat? Számtalan olyan u.gy. ködös létezik ahol csak egy szál madzag jön ki a lámpából, azt hogy kapcsolod fel negatívval? Akkor folyamatos + kéne a lámpának ami akár tűzveszélyes is lehet, elég egy hibás csatlakozó! Arról nem is beszélek, hogy a biztosítéktábla is értelmét veszti....

Sajnos te is rosszul látod, ez a rajz szerint muszáj testet kapcsolni a kapcsolóval, különben nem fog működni (egyébként ez egy hátsó ködlámpa rajza nem az első és hátsóé!

Testet nagyon sok minden kapcsol a kocsiban, nem is hinnéd pl.: ajtó kapcsoló, belsőtér világítás kapcsoló, hogy a jeladókról ne is beszéljünk!

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm. :)

Amúgymeg gyárilag felkapcsolható az első ködös a tompított mellé, tehát nem kell ez a kis "védelem".

Így van mivel az első mehet csak helyzetjelzővel, tompítottal, meg távolságival, a hátsó meg csak az elsővel, vagy ha az nincs akkor tompítottal meg távolságival!!!

Link to comment
Megosztás:

Pont Day látja jól!

Mivel negatív testelésű autóink vannak, ezért nem kapcsolgatunk testet kapcsolóval! Az említett rajznak pont az a célja, hogy ne lehessen felkapcsolni a ködöst, ha megy a tompított. Bár elég ökör megoldás a refi izzót használni relé működtetésére, de elméletben működhet.

Miért nem kapcsolgatunk negatívat? Számtalan olyan u.gy. ködös létezik ahol csak egy szál madzag jön ki a lámpából, azt hogy kapcsolod fel negatívval? Akkor folyamatos + kéne a lámpának ami akár tűzveszélyes is lehet, elég egy hibás csatlakozó! Arról nem is beszélek, hogy a biztosítéktábla is értelmét veszti....

A megkapott +kell védeni és kész is a védelem, egyébként ezzel csak a relének adsz negatívot, attól még az izzó + fog kapni!

Link to comment
Megosztás:

Sajnos te is rosszul látod, ez a rajz szerint muszáj testet kapcsolni a kapcsolóval, különben nem fog működni (egyébként ez egy hátsó ködlámpa rajza nem az első és hátsóé!

Testet nagyon sok minden kapcsol a kocsiban, nem is hinnéd pl.: ajtó kapcsoló, belsőtér világítás kapcsoló, hogy a jeladókról ne is beszéljünk!

Aztán itt le is zárhatod a sort. A "nagy" fogyasztók közül hirtelen egyet sem tudok ami kapcsolt negatívval működne, csak ha relézve van.

A gyári megoldás szerint nekem relé nélkül működött a hátsó ködös, aztán mikor bekerültek az elsők be kellett dugni a reléket hozzá és láss csodát kötögetés nélkül elindultak. Ha negatívat kapcsolna a kapcsoló olyan szép zárlatot csinált volna, hogy csak na.

Az adott rajzon a relé működhet ha nincs felkapcsolva a refi, mert az izzón keresztül kap testet. Mivel a relének kisebb fogyija van, mint az izzónak, így az fog bekapcsolni. Nem szerencsés dolog ez a megoldás....

Link to comment
Megosztás:

Hali!!

Se búgás se kattanás,az AC-relét megtalalálom simán a bizti táblán??

Nem. Jobb lábtérnél van, a küszöbburkolat mögött, ahol az ECU is található. Négy csavar tartja, ha van kesztyűtartó alatti polc is a kocsidban, akkor azt is le kell venni a takaró levételéhez. Rózsaszínű relé lesz elvileg.

Link to comment
Megosztás:

Aztán itt le is zárhatod a sort. A "nagy" fogyasztók közül hirtelen egyet sem tudok ami kapcsolt negatívval működne, csak ha relézve van.

A gyári megoldás szerint nekem relé nélkül működött a hátsó ködös, aztán mikor bekerültek az elsők be kellett dugni a reléket hozzá és láss csodát kötögetés nélkül elindultak. Ha negatívat kapcsolna a kapcsoló olyan szép zárlatot csinált volna, hogy csak na.

Az adott rajzon a relé működhet ha nincs felkapcsolva a refi, mert az izzón keresztül kap testet. Mivel a relének kisebb fogyija van, mint az izzónak, így az fog bekapcsolni. Nem szerencsés dolog ez a megoldás....

Ezen vitatkozhatunk, ha gondolod: Szerinted mi fog történni, ha a kapcsolójával +-ot kapcsol? elmondom 1: ha a kormánykapcsoló utáni tompítottra köti, akkor a tompított izzóján keresztül fog a relé teste kapni, így amikor felkapcsolja a tompítottat, lekapcsol a ködlámpa, mert két +-tól nem fog kapcsolni a relé, ha ezek után felkapcsolja a refit, megint bekapcsol a ködlámpa is(biztos így kell működjön???)

2: Ha kormány kapcsoló előttire köti, akkor még refivel sem fog menni a ködlámpa, csak helyzetjelzőről(biztos így kell működjön???)

3: Beköti ahogy mondtam és jó lesz!

4: Beköti ahogy mondtad és el fog vele akadni és csak arra fog emlékezni, hogy félre lett vezetve!!!

Egyébként meg reléket kapcsolgatunk, nem pedig nagy fogyasztókat, hogy a te lelked is meg nyugodjon :)

Link to comment
Megosztás:

Ezen vitatkozhatunk, ha gondolod: Szerinted mi fog történni, ha a kapcsolójával +-ot kapcsol? elmondom 1: ha a kormánykapcsoló utáni tompítottra köti, akkor a tompított izzóján keresztül fog a relé teste kapni, így amikor felkapcsolja a tompítottat, lekapcsol a ködlámpa, mert két +-tól nem fog kapcsolni a relé, ha ezek után felkapcsolja a refit, megint bekapcsol a ködlámpa is(biztos így kell működjön???)

2: Ha kormány kapcsoló előttire köti, akkor még refivel sem fog menni a ködlámpa, csak helyzetjelzőről(biztos így kell működjön???)

3: Beköti ahogy mondtam és jó lesz!

4: Beköti ahogy mondtad és el fog vele akadni és csak arra fog emlékezni, hogy félre lett vezetve!!!

Egyébként meg reléket kapcsolgatunk, nem pedig nagy fogyasztókat, hogy a te lelked is meg nyugodjon :)

Sokkal ésszerűbb lenne a gyári rend szerint, de mindegy.

Link to comment
Megosztás:

Sokkal ésszerűbb lenne a gyári rend szerint, de mindegy.

Azt is leírtuk a Daykillerrel, hogy hogyan van kötve a gyári, azt az se volt jó!

Mégegyszer a srác azt kérdezte, hogy mit kell a rajza szerint kapcsolnia a kapcsolónak pluszt vagy minuszt, szerintem minuszt és ezt tartom is és azt is tartom, hogy ez egy hátsó ködlámpa bekötési rajza!

Link to comment
Megosztás:

Sokkal ésszerűbb lenne a gyári rend szerint, de mindegy.

Szerintem is. :)

Azt is leírtuk a Daykillerrel, hogy hogyan van kötve a gyári, azt az se volt jó!

Mégegyszer a srác azt kérdezte, hogy mit kell a rajza szerint kapcsolnia a kapcsolónak pluszt vagy minuszt, szerintem minuszt és ezt tartom is és azt is tartom, hogy ez egy hátsó ködlámpa bekötési rajza!

Tökmindegy. Az Opelben a vezérlések nagyon nagy része pozitív vezérléses és nem értem miért olyan nehéz megoldani kis átkötéssel, hogy maradjunk a pozitív vezérléses dolognál, ha már ebben a szerencsétlen autótípusban ezt alkalmazták. Venni kell gyárit, bedugni a reléket, kapcsolókat esetleg vezetékeket pótolni ha hiányzik a kötegből és szevasz. :D Nem értem minek otthon összegányolni valamit ami nem is igazán a rendszerrel kompatibilis.

Szerintem senki sem vitatta, hogy a gyári bekötés nem jó, mert az úgy jó, ahogy gyárilag van és a rajz is erről tanúskodik. Invi és Hening kartársak is utólag rakták be az első ködösöket és mindkettejüknek így van kötve. Enyém gyárilag első ködösökkel gurult ki. ;)

Link to comment
Megosztás:

Így van mivel az első mehet csak helyzetjelzővel, tompítottal, meg távolságival, a hátsó meg csak az elsővel, vagy ha az nincs akkor tompítottal meg távolságival!!!

Innentől márcsak az nem világos, minek az első ködlámpával szerelt autóknál a hátsó ködlámpának külön kapcsoló, ha úgyis csak együtt mehetnek :)

Link to comment
Megosztás:

Az adott rajzon a relé működhet ha nincs felkapcsolva a refi, mert az izzón keresztül kap testet. Mivel a relének kisebb fogyija van, mint az izzónak, így az fog bekapcsolni. Nem szerencsés dolog ez a megoldás....

Visszanézve a ködlámpa problémát elektromos oldalról a következőt látom:

Szerencsés megoldás, hogy idézzelek. Ezzel zárja ki azt, hogy a refi izzóval együtt világítson a ködlámpa. ( egyébként tilos együtt világítani.) A logikája az amit leírtál és korrekt.

Ellenben a rajzon ha jól látom az szerepel, hogy a ködlámpa a 15-ös pontról (gyújtáskapcsoló) kap áramot. Na ez nekem nem tetszik. Gyakorlatilag a gyújtáskapcsolót megterheli szerintem egy 8A-es felesleges árammal. Mivel egy ködlámpa legalább 50 W körül mozog, és két darabról beszélünk. A relén pedig az szerepel, hogy 30-as pont, amit egy biztosítékon keresztül el is tudok képzelni az aksira kötve. Ha hátsó köd, akkor is azt tudom elfogadni, hogy relét működtetek és a lámpa biztosítón keresztül a 30-as pontról (akku) kap feszültséget.

Fényszóró: tompított vagy távolsági? Távolsági, csak a rajz készítője nem figyelt oda.

A relé működtetéséhez mint amire a kérdés vonatkozott pozitívat kell kapcsolnia.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.