Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

Ezek még megvannak (mondjuk csak ilyen szinten sajnos), most konkértan arra lettem volna kíváncsi, hogy az indításnál pl. mi zajlik le, mik a vezérlés irányelvei. Tehát mondjuk nézi a pillangószelep állását, ami akkor jó, ha..., ha nyitva ezt csinálja hogy..., ha zárva ezt ..., mit csinál ha nincs jel, hogyan olvassa be egy jeladó értékeit és tárolja el a későbbi összehasonlítás végett (ha egyáltalán csinál ilyet), meg ilyenek. Padlógáznál nyit-e az alapjárai motor hogy még több levegőt kapjon, más-e a padlógáz fogalma 40 fokos és ~97 motor esetében, fékezésnél mikor növeli az alapjáratot, meg ilyenek. :lol:

Hmm. ebben vannak izgi kérdések..pl ma én is elgondolkodtam, amikor sajna félig hideg motornál kellett egy padlót nyomnom egy marha miatt, hogy ilyenkor nincs-e valami kis védelme..pl nem enged annyi kraftot vagy ilyesmi.. bár sztem nincs, mert hidegen még mintha jobban is menne. gondolom mert még tojik a lambda jelére.

Mondjuk padlógázra biztos csinál valamit,mert ott a kis mikrokapcsoló padlógázra... valami neve is van, csak most nem ugrik be...

Na de most rohanok.. Barinővel talizok.. sétálunk egyet a szigeten..

Ez tök jó! Általában 8 bites a mintavétel? Van értelme ennél tovább menni?

Wow.. nah innentől el vok veszve én csak egy egyszerü elektromüszerész sulit végeztem 10éve :lol: :D Már azt is elfelejtettem.... na pá! de okfejtsetek.. ez érdekes téma... :D

Link to comment
Megosztás:

Érzékelönkánt más.. pl vizhőfok egy ellenállás.. megkapja a gondolom 12 v....

Hőérzékelőknél a feszültségesést lehet nézni, az ecu felhúzó ellenállásával sorosan van kötve, így a köztük

kialakult feszültség függ a hőmérő ellenállás változásától.

A lambda nem aktív, az egy kapacitív elven működő passzív eszköz. Nem egyszerű integráló áramkör

tartozik hozzá ecu oldalon.

A kopogásérzékelő egy szelektív-keskeny sávszélességű mikrofon, ehhez egy analóg előerősítő tartozik

ecu oldalon, mielőtt digitalizálva vagyon.

Légtömegmérő amit írtál, az a forrófilmes verzió. Van még a régebbi csappantyús, ami egy könnyű

csúszkás potit hajt. És a modern megoldás, ami kiváltja őket: a MAP szenzor, ami a szívócsőnyomást nézi.

Ajaj.. Gabi javits ki ha valamiben marhaságot írtam.. csak logikázok :lol:

megvolt :lol:

Rövidebbre vettem az idézetet. Gepard

Link to comment
Megosztás:

Légtömegmérő amit írtál, az a forrófilmes verzió. Van még a régebbi csappantyús, ami egy könnyű

csúszkás potit hajt. És a modern megoldás, ami kiváltja őket: a MAP szenzor, ami a szívócsőnyomást nézi.

megvolt :lol:

MAP és légtömegmérő együtt nincsen?

Link to comment
Megosztás:

Ez tök jó! Általában 8 bites a mintavétel? Van értelme ennél tovább menni?

Nincs értelme, bár sok procinál már a beépített ADC 10 bites.

Nekem a fedélzeti komputerembe is ilyen proci van, de csak 8 bites mintavételezés van

beállítva neki, az gyorsabb is. :lol:

MAP és légtömegmérő együtt nincsen?

Még nem láttam ilyet, nem is lenne sok értelme. :D

Ezek még megvannak (mondjuk csak ilyen szinten sajnos), most konkértan arra lettem volna kíváncsi, hogy az indításnál pl. mi zajlik le, mik a vezérlés irányelvei. Tehát mondjuk nézi a pillangószelep állását, ami akkor jó, ha..., ha nyitva ezt csinálja hogy..., ha zárva ezt ..., mit csinál ha nincs jel, hogyan olvassa be egy jeladó értékeit és tárolja el a későbbi összehasonlítás végett (ha egyáltalán csinál ilyet), meg ilyenek. Padlógáznál nyit-e az alapjárai motor hogy még több levegőt kapjon, más-e a padlógáz fogalma 40 fokos és ~97 motor esetében, fékezésnél mikor növeli az alapjáratot, meg ilyenek. :lol:

Semmi különös nem zajlik szerintem egy átlagos vezérlőben. Amíg nem lesz üzemmeleg a motor,

addig egy másik táblát használ az üzemanyag befecskendezési adatokhoz, ami kihagyja a lambdát

a számításból, és dúsabb keveréket használ. Az előgyújtási adatok is asszem ilyenkor visszább vannak

fogva (ez is ad bele, hogy erősebbnek érezhető az autó alacsonyabb fordulatról húzáskor, így nyomatékosabb lehet).

A folytószelep potiról pl. csinál statisztikákat és hibának fogja kidobni egy idő után, ha pl. sosincs

alaphelyzetben.

Link to comment
Megosztás:

Hőérzékelőknél a feszültségesést lehet nézni, az ecu felhúzó ellenállásával sorosan van kötve, így a köztük

kialakult feszültség függ a hőmérő ellenállás változásától.....

nah.. akkor nem is olyan nagyon lötem mellé..

Hőérzékelőknél akkor a gyakorlatilag a feszosztó "alsó" eleme..

lambdát nem értem.. akkor hogy ad feszültséget? nem úgy gondoltam hogy elektronika van benne, hanem hogy mint pl vmi piezó csak ez mondjuk a co hatására ad feszt..

Kopogásérzékelő.. telitalálat.. légtömeg is :D szal jóóó vok :lol: :lol:

Semmi különös nem zajlik szerintem egy átlagos vezérlőben. Amíg nem lesz üzemmeleg a motor,

addig egy másik táblát használ az üzemanyag befecskendezési adatokhoz, ami kihagyja a lambdát

a számításból, és dúsabb keveréket használ. Az előgyújtási adatok is asszem ilyenkor visszább vannak

fogva (ez is ad bele, hogy erősebbnek érezhető az autó alacsonyabb fordulatról húzáskor, így nyomatékosabb lehet).

Jaja.. pont erről van szó..

Rövidebbre vettem az idézetet. Gepard

Link to comment
Megosztás:

lambdát nem értem.. akkor hogy ad feszültséget? nem úgy gondoltam hogy elektronika van benne, hanem hogy mint pl vmi piezó csak ez mondjuk a co hatására ad feszt..

Nem a lambda adja a feszültséget. Az egy bonyolultabb villamosságtani folyamat eredménye.

A lényeg, hogy a lambdaszonda helyettesítő képe egy kondenzátor lehet, ami földre van kötve.

Ezt "töltögeti" az ecu, és a szondában a kapacitásérték a co alapján változik, így más-más lesz

egy töltési periódus karakterisztikája (jellemző adat a jelmeredekség). Egy integráló áramkör

végzi ezt a feldolgozást, onnan lesz először analóg, majd digitális jel.

Link to comment
Megosztás:

Nem a lambda adja a feszültséget. Az egy bonyolultabb villamosságtani folyamat eredménye.

A lényeg, hogy a lambdaszonda helyettesítő képe egy kondenzátor lehet, ami földre van kötve.

Ezt "töltögeti" az ecu, és a szondában a kapacitásérték a co alapján változik, így más-más lesz

egy töltési periódus karakterisztikája (jellemző adat a jelmeredekség). Egy integráló áramkör

végzi ezt a feldolgozást, onnan lesz először analóg, majd digitális jel.

És ezt miért kell ilyen bonyolultan csinálni?

Link to comment
Megosztás:

Ha már a témánál vagyunk... álló helyzetben alapjárati motor 2000-es fordulat után zár teljesen C14NZ esetében, gondolom a többi motornál is így működik. :lol:

Opel16V!

Szerinted az órajel változtatásával lehet-e fentebb húzni az ECU-t kb. 15 %-al, van egyátalán értelme ilyenekkel kisérletezni?

Link to comment
Megosztás:

Szerinted az órajel változtatásával lehet-e fentebb húzni az ECU-t kb. 15 %-al, van egyátalán értelme ilyenekkel kisérletezni?

Nem, sőt, nem is működne. Időalapok vannak hozzáigazítva a kvarc frekijéhez, és ha ezt

megváltoztatod, akkor borul az egész.

Egyébként sem lenne értelme... nem is igazán értem hogyan jött ez az ötlet. :lol:

Link to comment
Megosztás:

:lol:

http://www.magnumtuning.hu/index.phtml?op=...t&termek_id=652

Ennek sincs értelme akkor marad a hagyományos módszer chiptuning azaz adatok módosítása stb.

Hát igen :lol:

Ahogy a magnumtól megszoktuk, ismét egy értelmetlen parasztvakítás eszközét sikerült

piacra dobniuk :D

(egyébként elképzelhetőnek tartom, hogy néhány vezérlőnél működik az órajel

pár százalékos eltolása, ahol a vezérlő relatív időket használ a rendszerműveletekhez,

de ott is teljesen szétcseszi a motorvezérlést ezzel, elcsúsznak akkor az összes gyújtási

és befecskendezési idők, és az biztos hogy ez nem tesz jót semminek. Ilyen vezérlők

inkább az egyszerűbb régi típusok lehetnek)

Link to comment
Megosztás:

Na ma megnéztem a barátom Astráját, amit most vett. 1992-es, fehér Caravan. Svájci autó 270 ezerrel az órában. Vagy igaz, vagy nem, de tény, hogy szép hangja van a motornak, nem füstöl és viszonylag tiszta is. Na meg ismerősé volt. Egyébként hengerenkénti befecsis C14SE motor, elektomos ablakos, kponti záras tükörfűtéses, van rajta BC, még a gyári rádió van benne nincs karikába hajtva és tök jól megy. Szóval nem piszkáltak bele. Még a roló is megvan hátul.

Néha nem indul be. :lol: ??? Önindító forgat. Vmi kontakthiba lehet, mert szikrát ad. Ha már beindul, nem áll le, de a check lámpa világít néha. Egyszer a trafó alatt hozzányúltam egy csatihoz, amire gyanakodtam és egyből beindult. Utána nem produkálta a hibát, így nem tudom, hogy tényleg ott van-e a gond, vagy csak véletlen. Na mindegy, nem megoldást várok levelezőn, csak gondoltam elmondom asztrás élményemet. (Visznt azt sem tudom, hogy hol van rajta az AC relé... Mert ilyesmivel kellene kezdeni a próbálkozást egy kontakttisztítás után.)

Link to comment
Megosztás:

Azt a csatit a gyújtásnál sztem húzzátok le és nézzétek meg, lehet, hogy el van oxidálódva. Engem már szivatott hasonló dolog, csak az az ECU tápcsatija volt (azóta összeforrasztottam, zsugorcsöveztem). Egyúttal megnézhetitek az összes ilyen csatit, nem tart sokáig, amelyik oxidos, azt megpucolni, rugós érintkezőket előfeszíteni, és úgy visszadugni a helyére. Nekem a napokban a fékfolyadék-visszajelzőm gyulladt ki (pontosabban nem aludt el indítózás után), és annak a csatija is oxidálódott volt a fékfolyadéktartály tetején.

Ami a check-lámpát illeti, próbáljátok meg kivillogtatni a hibakódokat, hátha tárolt valamit.

Az AC-relével kapcsolatban, lehet most hülyeséget írok, de nekem úgy rémlik, hogy a jobb oldali A-oszlopon van a műanyag küszöbburkolat mögött :lol:

Link to comment
Megosztás:

Na ma megnéztem a barátom Astráját, amit most vett. 1992-es, fehér Caravan. .....

Akkor mégsem olyan fapados az!

Nekem ugyan nincs benyásom,de uncsitesóm astráján(c14nz) ugyanaz a csatlakozó volt szörnyen oxidos,amiről irtál!Szétszed,féktisztítóval befúj és örül! :lol: A kontakt spray-t nem nagyon ajánlom,mert az inkább mar és hosszútávon nem igazán jó!Esetleg WD-40!

Rövidebbre vettem az idézetet. Gepard

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a tanácsokat, ez lesz. Mindenképp a kontakthibánál fogjuk kezdeni. Holnap úgyis megyünk át hozzájuk.

Csak azért írtam hogy fapados, mert azt mondta. És a 14SE motorról sok jót hallottam. Az biztos, hogy jobb, mint a 14NZ. Legalábbis modernebb. Vagy nem? :lol:

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a tanácsokat, ez lesz. Mindenképp a kontakthibánál fogjuk kezdeni. Holnap úgyis megyünk át hozzájuk.

Csak azért írtam hogy fapados, mert azt mondta. És a 14SE motorról sok jót hallottam. Az biztos, hogy jobb, mint a 14NZ. Legalábbis modernebb. Vagy nem? :lol:

Erősebb, az biztos. Modernebbnek nem mondanám, kb. egyidősek. Egyébként nem tudom, mennyivel megbízhatóbb, mint az NZ, szerintem az NZ az egyszerűbb szerkezete miatt talán megbízhatóbb lehet, bár nem hallottam rosszat az SE-ről sem. A lényeg, hogy karavanhoz nagyon kevés lenne az NZ (elvileg) 60 lóereje, a 82 azért kicsit fürgébben mozgatja gondolom :D A 16-szelepesekhez képest biztos kevesebb gond lesz vele :D

Ezt az autót azért én sem mondanám fapadosnak, sok olyan dolog van benne, amiről én egyelőre csak álmodozom :lol:

Link to comment
Megosztás:

Greg!

Csatlakozom a többiekhez kontakthibára gyanakszom én is, de azért nem ártana kivillogtatni a hibakódokat... AC relét a jobb oldalon találod a mocivezérlő mellett.

Lehetne egy kérésem?

A váltót kellene megnézni milyen azonosító számok vannak rajta, mert a C14NZ váltója nem igazán jó C14SE motorhoz túl hosszú neki. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Greg!

Csatlakozom a többiekhez kontakthibára gyanakszom én is, de azért nem ártana kivillogtatni a hibakódokat... AC relét a jobb oldalon találod a mocivezérlő mellett.

Lehetne egy kérésem?

Nem lesz kivillogtatva, tech műszerre szeretnénk vinni.

A váltót kellene megnézni milyen azonosító számok vannak rajta, mert a C14NZ váltója nem igazán jó C14SE motorhoz túl hosszú neki. :lol:

Szívesen megnézem neked. De abból kiindulva, hogy a 14NZ gyengébb, szerintem rövidebb a váltója nem?

...Na ez nem villanytéma, tehát pü v váltó topik. Sztem. Mert még összevesznek rajtunk a modik. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.