Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

E85 a gyakorlatban


mélykék76

Recommended Posts

Üdv Tomy!

Majd megírhatnád a tapasztalataidat az autódnál az E85 használatáról itt is, biztos érdekli az ittenieket :)

Gondoltam, itt is kavarok egy kicsit. Tahitótfaluba vitt az utam. Hát a régi TSZ telepen látok egy magán benzinkútat. Tankolni kellene lassan, még kb 10 lityi benya lötyögött a Lacsi tankjában. Sosem szerettem nagyon lefogyasztani a tankot. Látom ám, hogy E85-ös kútfejük is van, ráadásul működik is. Lesz ami lesz, hirtelen felindulásból betankoltam 40 liter bioetanolt. Néztek egy páran, jó ez igy? Mondtam, hogy majd hazafelé kiderül, minden esetre a telefonomat bekapcsoltam. Kellemes meglepetésként ért a Lacsi működése. Talán egy kicsit nyúlósabb lett, de különben finoman autózható. Az indítással és gyorsítással kapcsolatban sem tapasztaltam semmi különlegességet. Azt hiszem, a napokban meghágom vele a teljesítménymérő padot. Kíváncsivá tett a projekt, ha már más nem, akkor majd én! Megtörtént az etanolos teljesítménymérés. Nagyjából azt kaptam, amit a közúti próba sejtetett. Na meg egy pár kiegészítő eredmény is számszerűsítve. Hát, lássuk a "medvét".

A mérésekdiagramjai és táblázata az alábbi helyen megtalálhatóak, bocsi a rossz minőségért, technikai okokból csak ennyire futotta most.

etanol diagram

etanol táblázat

benzin-etanol összehasonlítás

Az első kép: 10l 95 okt benzin és 40l bioetanol keverékével történt mérési diagramm.

A második kép: a hozzá tartozó mérési táblázat.

A harmadik kép: egymásra vetítve a benzines és etanolos teljesítmény ill. nyomatéki görbe.

Érdekes megfigyelni, hogy etanollal kb 3200-as fordulatig nyomaték és teljesítményszegényebb a motor. Viszont az emissziós értékek figyelemre méltóak. Az alsó fordulatszám tartományi gyengülés ellenére elég jól autózható maradt a kocsi, 3200 ford. felett azonban még javultak is a telj. és nyomaték értékek. Ráadásul a CO jelentősen, a HC kevésbé, de csökkent. Nem elfelejteni: padlógázas gyorsításról van szó! További magyarázatot -úgy gondolnám-az esetleges kérdések alapján, célirányosan készségesen adnék. Nem módositó elektronikával mértem. A célom az volt, hogy mindenféle átalakítás nélkül hol az a határ (benzin-etanol keverési arányra és menetteljesítményre vonatkozóan) ami még nem okoz jelentős fogyasztás töbletet, emissziós értékekben nem lépi át a szélsőséges határokat (a túl szegény állapotra gondolok), a menetdinamika esetleges jelentős romlása nélkül működik a jármű. Mind ezt annak fényében tettem, hogy sajnos kevesünknek lakozik a zsebében 45-65000HUF.

A mérési paraméterekröl: a padunk két teljesítmény értéket ad, az egyik a méréskori környezeti hömérsékleten, -páratartalmon, -légköri nyomáson mért érték, a másik pedig egy javitó képlettel módosított érték 20 C fokra, 30% páratartalomra és 1000hpa léköri nyomásra vonatkoztatott érték. A fogatónyomatékot is már korrigálva kapjuk meg.Az üzemanyagok hőfoka is természetesen fontos, hiszen labor mérésröl beszélünk, igyekezni kell azonos feltételek mellett elvégezni a méréseket. A mi padunk gyártója nem tartotta fontosnak. Azért érdemes belegondolni, hogy mennyire szélsőséges hőmérsékleti értékeket érhet el üzem közben az üa. A Diesel autóknál már régóta figyeli az ECU, kezd terjedni a benzineseknél is.

Arról nem is beszélve, hogy mennyire típus függő a vizsgálat.A különféle vezérlőegység programok mind másképp tolerálják a beavatkozásokat.Az enyém pl. pechlámpával válaszolt a 100% E85-re. A lambda adaptáció lekoppant 25%-nál. Viszont 80% E85-tel remekül müködik. Sajnos még kevés az E85-ös kút. Persze lehet kannázni (mint anno a mosóbenzinnel), azért az otthoni biztonságos tárolás nem mindenkinek adatik meg.Én nem a teljesítmény növelés (tuning) oldaláról próbálok közelíteni, hanem a hétköznapi felhasználó szempontjából. Úgy gondolom, egyenlöre ennyi. Ha van kérdés, természetesen igyekszek válaszolni, ha tudok. Majd elfelejtettem, a mért autó: 2004. évjáratú, Chevrolet Lacetti (Daewoo Nubira III) 1,8 CDX, 48000 km-t futott.

Üdv:Tomy61

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 7,4k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

Mióta van f astrában X14XE-d? :) Cseréltél motort a két autóban? :)

Amúgy de, kábelvágás mindenképpen kell a beépítéshez. A motortér kábelkötegben az ecunál

el kell vágni a 4 injektor vezetékét, és a lambda vezetékét, valamint vágás nélkül ugyan, de rá

kell kötni a TPS és ICT szenzorra is egy-egy kábelt, aztán meg föld és gyújtás + is kell.

Az eredeti állapot könnyen visszaállítható innen :D

Nem értelek!

A corsában van az X14XE.

Megbeszéljük a dolgot,mert engem érdekel a móka!

Link to comment
Megosztás:

J0hnny!

Megoldás egyszerű mocit cserélsz a Dezsőbe... :D :)

Tomy!

Üdvözöllek a fórumon, elektronika nélkül faterom Daewoo Nexiája max. 40%-ig jó, utána kigyullad a "pechlámpa".

Nem értem minek neki F astra! :lol: Ugyanaz a moci!

Mindegy,darabolja akkor más kábelkötegét,én majd az SP1-es csomagnál áttérek a flextekről. :)

Link to comment
Megosztás:

Nem értem minek neki F astra! :D Ugyanaz a moci!

Mindegy,darabolja akkor más kábelkötegét,én majd az SP1-es csomagnál áttérek a flextekről. :)

Nem biztos hogy teljesen ugyanaz a motor...a Tigra X14XE motorja is más mint az Astráé... bele is buktam egy szíjtárcsával...5 ezresem bánja... :)

Link to comment
Megosztás:

Szívósor is más biztosan vannak eltérések...sőt a tiédből pár ecotech dolog ki lett szedve...tehát nem gyári. :) Mi kivárjuk a sorunkat...viszont érdekes lenne lemérni az Fx-et Flextek-el, Hunflex-el és a Gabi féle elektronikával. :)

Link to comment
Megosztás:

Szívósor is más biztosan vannak eltérések...sőt a tiédből pár ecotech dolog ki lett szedve...tehát nem gyári. :lol: Mi kivárjuk a sorunkat...viszont érdekes lenne lemérni az Fx-et Flextek-el, Hunflex-el és a Gabi féle elektronikával. :lol:

Te biztos kapsz még tesztlehetőséget, csak először a fentebb említett két motoron szeretném tesztelni

a kütyüt, mert ezekben vannak olyan vezérlők, amiket még ki kell próbálni vele B) F astra pedig azért

lényeges a corsával szemben, mert több hely van a bűvészkedésre, és most minden kis idő számít a

tesztnél, nem a hozzánemférhetőséggel akarok még szívni :) Azért is írtam a nagyobb mocihoz inkább

az omegát is, mert abban legkönnyebb a vezérlőhöz férni :)

Még egyelőre most az eco módot finomhangolom a kütyüben, azt tesztelgetem. Aztán lesz még egy

hitelesítő mérés a szenzor bemeneteknél, illetve egy részterheléses emissziómérés, hangolni kell még

a hidegindításon is kicsit, és már kész is lesz a v1.0 :D

Link to comment
Megosztás:

Te biztos kapsz még tesztlehetőséget, csak először a fentebb említett két motoron szeretném tesztelni

a kütyüt, mert ezekben vannak olyan vezérlők, amiket még ki kell próbálni vele :P F astra pedig azért

lényeges a corsával szemben, mert több hely van a bűvészkedésre, és most minden kis idő számít a

tesztnél, nem a hozzánemférhetőséggel akarok még szívni :) Azért is írtam a nagyobb mocihoz inkább

az omegát is, mert abban legkönnyebb a vezérlőhöz férni :)

Még egyelőre most az eco módot finomhangolom a kütyüben, azt tesztelgetem. Aztán lesz még egy

hitelesítő mérés a szenzor bemeneteknél, illetve egy részterheléses emissziómérés, hangolni kell még

a hidegindításon is kicsit, és már kész is lesz a v1.0 :D

Drusza, nem sürgetni akarlak, de én hamarosan lelépek messze... Ha engem választasz akkor hamarosan be kéne rakni a cuccot (akár nem 100%os ecomód ban sem (nálam az a pár% úgyse számít ;) :lol: ) mert fater max elhordja a "kötelező" tesztekre a kocsit, de tuti, hogy a beépítésre nem "szán" időt.

Ha lesz más az sem baj, nem az ingyencuccra hajtok. Azt majd megveszem :lol: - eccer ha hazajutok B)

Link to comment
Megosztás:

Drusza, nem sürgetni akarlak, de én hamarosan lelépek messze... Ha engem választasz akkor hamarosan be kéne rakni a cuccot (akár nem 100%os ecomód ban sem (nálam az a pár% úgyse számít :lol: :) ) mert fater max elhordja a "kötelező" tesztekre a kocsit, de tuti, hogy a beépítésre nem "szán" időt.

Ha lesz más az sem baj, nem az ingyencuccra hajtok. Azt majd megveszem :) - eccer ha hazajutok :D

Sajna nem megy ez olyan gyorsan. Legalább 1 hónap még, hogy 6 hengeresre tesztkütyüt adjak ki. de majd kedvezményesen

megszámolom neked, ha hazatévedsz :lol:

Link to comment
Megosztás:

Szerintetek mitől nő folyamatosan a fogyasztásom??

Megint lementem 500 KM-et és most 8.8-ra jött ki.(7.5 - 8 - 8.5 - 8.8)

Az autó még mindíg 2005 Astra G Z16XE.

Jár valaki valaki ilyen autóval??? Mennyit kellene ennek zabálnia?

a mi off autónknál is ez volt.2-3000 km alatt felment a fogyi a benyás 6-6.5-ről 8.5-10-re.igaz nekünk tisztán ment szesszel és jól is kezelte a ecu.......

Link to comment
Megosztás:

a mi off autónknál is ez volt.2-3000 km alatt felment a fogyi a benyás 6-6.5-ről 8.5-10-re.igaz nekünk tisztán ment szesszel és jól is kezelte a ecu.......

Nekem is tiszta szesszel megy. Már nem szarakodok a hunflex beállítással. Holnap megkapom az új kütyüt. Gyorsan be is forrasztom aztán meglátjuk azzal mit mutat.

Link to comment
Megosztás:

Nekem is tiszta szesszel megy. Már nem szarakodok a hunflex beállítással. Holnap megkapom az új kütyüt. Gyorsan be is forrasztom aztán meglátjuk azzal mit mutat.

nekünk nem kellett semmi kütyü.simán elkocog a verda mindennel.

csak már lejöttem a cuccról :) elgázositottam az asszony autóját is.az gazdaságosabb.

Link to comment
Megosztás:

Szerintetek mitől nő folyamatosan a fogyasztásom??

Megint lementem 500 KM-et és most 8.8-ra jött ki.(7.5 - 8 - 8.5 - 8.8)

És mennyit jársz vele rövid útra (<10km)? Mennyit városban? Sokat számít... :)

Még egyszer mondom, ne a nyári benzines fogyasztásodhoz számold a +20%-ot,

hanem vedd figyelembe, hogy zimában többet eszik benzinből is :)

Link to comment
Megosztás:

És mennyit jársz vele rövid útra (<10km)? Mennyit városban? Sokat számít... :)

Még egyszer mondom, ne a nyári benzines fogyasztásodhoz számold a +20%-ot,

hanem vedd figyelembe, hogy zimában többet eszik benzinből is :)

tavaly ijentályt volt az asszonynak 13 literes fogyija is itt a városban.10 km-re melózik......

Link to comment
Megosztás:




×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.