Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

Könnyített lendkerék???

Előnyei???

Hátrányai???

Ezt írták róla:

- sokkal jobb gázreakció

- teljesítmény és nyomaték növekedés

- gyorsabb váltás

- jobb gyorsulás

Ebből mennyi igaz?

- A kisebb lendtömeg miatt a motor pörgősebb lesz, viszont elveszti a rugalmasságát. Alacsony fordulaton nincs elegendő nyomaték, mert a lendkerékben tárolt energia csökken, ezért folyamatosan magas fordulaton kell tartani a motort. Leginkább versenyzők alkalmazzák, mert náluk jobban számít a tömeg csökkentése, gyors felpörgése, mint a motor rugalmassága.

- Teljesítménynövekedés a kisebb mozgatandó tömeg miatt lehetséges, de szerintem nem számottevő napi használat során.

- A forgatónyomaték szerintem nem lesz nagyobb, mert sem a dugattyúra ható nyomóerőt, sem az erőkart nem növeled (forgatónyomaték = erő x erőkar).

- A váltás gyorsasága szerintem leginkább a jó kuplungon, a jó sebességváltón, na és persze a jó sofőrön múlik.

- Jobb gyorsulás elérhető, mert a motor hamarabb pörög föl.

Lehet, hogy egy-két dologban tévedek, de mindent összevetve szerintem csak a lendkerék könnyítését nem érdemes választani tuningolás céljából. Ez az eljárás egy jó tuning sok apró lépésének csak az egyike.

Link to comment
Megosztás:

Ismét gyújtókábel:

A champion után most 16eFt-ért próbáltam ki egy kisipari jó minőségűnek mondott gyújtókábel készletet. Ezzel is megy az autó, de sötétben ez is szépen áthúz a hengerfejhez ahol hozzáér, pláne ha kis párát spriccelek rá. Így ezt is viszem vissza. :huh:

Van valakinek gyári garantáltan jó kábel garnitúrája? Mielőtt egy rakat pénzt beleölnék kíváncsi lennék, hogy azzal is látom-e ezeket az apró szikrákat.

Link to comment
Megosztás:

Ismét gyújtókábel:

A champion után most 16eFt-ért próbáltam ki egy kisipari jó minőségűnek mondott gyújtókábel készletet. Ezzel is megy az autó, de sötétben ez is szépen áthúz a hengerfejhez ahol hozzáér, pláne ha kis párát spriccelek rá. Így ezt is viszem vissza. :huh:

Van valakinek gyári garantáltan jó kábel garnitúrája? Mielőtt egy rakat pénzt beleölnék kíváncsi lennék, hogy azzal is látom-e ezeket az apró szikrákat.

Úgy látom, ezzel tényleg nem szabad spórolni :)

Link to comment
Megosztás:

Úgy látom, ezzel tényleg nem szabad spórolni :huh:

de milyen jó, hogy ezzel lehetne a legtöbbet szinte :)

16ért vett egy valamilyet, és a gyári meg 50ezer körüli áron megy :D

wzsolt:

azt nem próbáltad, hogy + szigetelést raktál esetleg rá?

egy próbát megérne szerintem, az nem kerül semmibe.

nekem 8 éves lesz nemsokára, és gyári kábelei vannak benne, egy féléve nézegettem és nem láttam semmi szikrázást.

Link to comment
Megosztás:

- A kisebb lendtömeg miatt a motor pörgősebb lesz, viszont elveszti a rugalmasságát. Alacsony fordulaton nincs elegendő nyomaték, mert a lendkerékben tárolt energia csökken, ezért folyamatosan magas fordulaton kell tartani a motort. Leginkább versenyzők alkalmazzák, mert náluk jobban számít a tömeg csökkentése, gyors felpörgése, mint a motor rugalmassága.

- Teljesítménynövekedés a kisebb mozgatandó tömeg miatt lehetséges, de szerintem nem számottevő napi használat során.

- A forgatónyomaték szerintem nem lesz nagyobb, mert sem a dugattyúra ható nyomóerőt, sem az erőkart nem növeled (forgatónyomaték = erő x erőkar).

- A váltás gyorsasága szerintem leginkább a jó kuplungon, a jó sebességváltón, na és persze a jó sofőrön múlik.

- Jobb gyorsulás elérhető, mert a motor hamarabb pörög föl.

Lehet, hogy egy-két dologban tévedek, de mindent összevetve szerintem csak a lendkerék könnyítését nem érdemes választani tuningolás céljából. Ez az eljárás egy jó tuning sok apró lépésének csak az egyike.

xyz: Most akkor változik a nyomaték vagy nem? :D

xyz: :huh: :lol: :) Te hogy definiálnád a rugalmasságot?

Könnyített lendkerék??? Előnyei??? Hátrányai???

Ezt írták róla:

- sokkal jobb gázreakció

- teljesítmény és nyomaték növekedés

- gyorsabb váltás

- jobb gyorsulás

Ebből mennyi igaz?

Keress rá. F astra tuningban is van, az talán rövidebb valamivel.

Én a gyári öntvényt nem nagyon nyirbálnám meg (kis könnyítésnek tényleg szinte semmi értelme), az acél meg nem olcsó. Egyébként jó móka. :D

Link to comment
Megosztás:

xyz: Most akkor változik a nyomaték vagy nem? :D

xyz: :huh: :lol: :) Te hogy definiálnád a rugalmasságot?

Keress rá. F astra tuningban is van, az talán rövidebb valamivel.

Én a gyári öntvényt nem nagyon nyirbálnám meg (kis könnyítésnek tényleg szinte semmi értelme), az acél meg nem olcsó. Egyébként jó móka. :D

Erre gondoltam.

Link to comment
Megosztás:

xyz: Most akkor változik a nyomaték vagy nem? :D

xyz: :huh: :D :) Te hogy definiálnád a rugalmasságot?

A rugalmasság egy idióta fogalom. Az autós újságírók a 80-120 gyorsulásra értik a rugalmasságot.

Viszont a rugalmasság helyesen használva nem autóspecifikus tulajdonság, hanem csakis a motorra értendő, vagy fordulatszámra, vagy nyomatékra vonatkoztatva, esetleg a kettőt összeszorozva összrugalmasság.

Link to comment
Megosztás:

A rugalmasság egy idióta fogalom. Az autós újságírók a 80-120 gyorsulásra értik a rugalmasságot.

Viszont a rugalmasság helyesen használva nem autóspecifikus tulajdonság, hanem csakis a motorra értendő, vagy fordulatszámra, vagy nyomatékra vonatkoztatva, esetleg a kettőt összeszorozva összrugalmasság.

Kétféle rugalmasság van:

- Nyomatékrugalmasság: A nyomatékmaximum és a legnagyobb teljesítményhez tartozó nyomaték hányadosa ( Mmax /M0)

- Fordulatszámrugalmasság: a teljesítménymaximumhoz és a nyomatékmaximumhoz tartozó fordulatszámok hányadosa (n2/n1)

Szerintem ugyan lehetne autóra is alkalmazni, de tényleg nem innen indul, viszont tekintsünk is el ettől.

Teljesen laikusan én is azt mondanám, hogy akkor rugalmas egy autó ha két adott sebesség (vagy fordulatszám) között a lehető leggyorsabban tud váltani természetesen pozitív irányban.

Ilyeténformán, ha valami gyorsabban pörög fel akkor rugalmasabb is. A kollega viszont szembeállította a két fogalmat egymással ezért voltam kíváncsi az ő definíciójára.

Link to comment
Megosztás:

de milyen jó, hogy ezzel lehetne a legtöbbet szinte :huh:

16ért vett egy valamilyet, és a gyári meg 50ezer körüli áron megy :)

wzsolt:

azt nem próbáltad, hogy + szigetelést raktál esetleg rá?

egy próbát megérne szerintem, az nem kerül semmibe.

nekem 8 éves lesz nemsokára, és gyári kábelei vannak benne, egy féléve nézegettem és nem láttam semmi szikrázást.

Igen a plusz szigetelésen gondolkodtam, de azt gány és ideiglenes megoldásnak gondolom, persze most pénz szűkében lehet ez lesz az ideiglenes megoldás. Tulképpen így sincs vele semmi gond kivéve azt az havi 1-2 párás reggelt amikor kb 15mp-ig nem megy vmelyik henger. Bár lehet ennek nem is a kábel az okozója...

Link to comment
Megosztás:

Kétféle rugalmasság van:

- Nyomatékrugalmasság: A nyomatékmaximum és a legnagyobb teljesítményhez tartozó nyomaték hányadosa ( Mmax /M0)

- Fordulatszámrugalmasság: a teljesítménymaximumhoz és a nyomatékmaximumhoz tartozó fordulatszámok hányadosa (n2/n1)

Szerintem ugyan lehetne autóra is alkalmazni, de tényleg nem innen indul, viszont tekintsünk is el ettől.

Teljesen laikusan én is azt mondanám, hogy akkor rugalmas egy autó ha két adott sebesség (vagy fordulatszám) között a lehető leggyorsabban tud váltani természetesen pozitív irányban.

Ilyeténformán, ha valami gyorsabban pörög fel akkor rugalmasabb is. A kollega viszont szembeállította a két fogalmat egymással ezért voltam kíváncsi az ő definíciójára.

Oké...csak gondoltam ha már szóba jött, leírom...sokkal jobb ha helyesen használjuk a fogalmakat. :huh:

Link to comment
Megosztás:

A rugalmasság egy idióta fogalom. Az autós újságírók a 80-120 gyorsulásra értik a rugalmasságot.

...

Ami már csak azért sem jó (legalábbis minden autótípusra), mert pl. egy 6000 köbcentis dög is lehet rugalmas úgy, hogy a 80-ról 120-ra gyorsulása megegyezik egy akármilyen kis autóéval, de csak azért, mert mondjuk a kipörgő kerekek miatt nem megy át az asztfaltra az erő. Attól még rugalmas, mert a teljesítmény a megfelelő időn belül leadódik, csak nem megy rá az asztfaltra egyből. :huh:

Link to comment
Megosztás:

xyz: :huh: :D :) Te hogy definiálnád a rugalmasságot?

Arra az esetre gondoltam, amikor hegymenetben, vagy előzés estén hamarabb kell visszaváltani egy fokozatot, mert a fordulatszám csökkenésével hamarabb száll el az erő a verdából. Tehát nem elég csak padlóig nyomni a gázpedált.

Link to comment
Megosztás:

Más téma.

Tegnap olajat cseréltem a verdában. Ha már lúd, legyen kövér alapon kicseréltem az olajteknő tömítést és kiszedtem a kipufogóleömlőbe beleszakadt csavarokat is. Ami a kipufogóban a szemem elé tárult, sz önmagáért beszélt.

Néhány kép a látottakról:

http://kepfeltoltes.hu/090306/20090305174_...ltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/090306/20090305175_...ltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/090306/20090305176_...ltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/090306/20090305177_...ltoltes.hu_.jpg

A teljesség kedvéért:

Az autót kb. 153.000 km-el vásároltam 2002. decemberében. Addigi előéletéről semmit sem tudok motorikus szempontból. Kb. 175.000 km-nél kellett hengerfejtömítést cserélnem 2003-ban. Azóta nem kellett megbontanom a motort. 2007. októbere óta használom a Metabond adalékokat a motorban és az üzemanyagban. Most láttam meg a hatását. Az autóban jelenleg 278.364 km van.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.