Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

Életkor kérdésében azért azt hiszem kiállnám a próbát veled.... durvaságban nem.

Arról már nem is beszélve, hogy zotyának igaza van. Termosztátról nem vitatkozom veled, mert már volt szerencsém párat látni és kimérni. Annyiban van igazad csak, hogy van egy tűszúrásnyi luk a szeleptányéron, de az csak a vízszivattyú működésének, és a legbuborék eltávolításának segít. A hűtésben vajmi kevés szerepe van.

Kartergáz szűrőről tudnék néhány új dolgot mesélni neked, mivel nem az elsőt készítettem már és van vele tapasztalatom. Igenis kiszűri a vizet a visszakeringetett kartergázból és nem dúsul fel vízzel az olaj. Nálam nincs trutyi a sapkán belülről.

Csodálom, hogy újonc létedre ilyen nagy mellénnyel dobod be magad erre a fórumra. :rolleyes:

Arról nem is beszélve, hogy a termosztát az üzemi hőfok elérésekor kezd nyitni. A teljes nyitás 100 oC körül van.

Ebben meg teljesen igazad van.

Link to comment
Megosztás:

most komolyan

neked sok mocid volt, amik léghűtéssel mentek, vagy ott a trabi, annak is volt télére takarója.

én se azt mondom, hogy huh betakarom a hűtőt, és rögtön felmelegszik, sőt írtam is hogy nem vettem észre nagyon, hogy hamarabb melegedett volna fel, talán annyival, amennyivel kevesebb hideglevegő áramlik be a mocitérbe, vissza lehet olvasni ott van előző hozzászólásomban, én csupán annyit mondtam, hogy ha már kinyit a termosztát, legalább a menetszél nem hűti le annyira nagy intenzitással mint takarás nélkül.

ez adódik abból, hogy a hűtő nem érintkezik akkora felületen a hideg levegővel.

bödönöm nincs, de a trutyi ha jol gondolom a víz és az olaj keveredéséből adódik, tehát sztem is a vizet szűri ki...sztem kicsapatás elvén nem?

értem ezt ugy, hogy abemenő csövön érkezika meleg gáz, ami lelfelé megy, és felfelé inkább már csak a meleglevegő fog menni, bár... a szivacs átengedi a vizet alapból nem? festőknél van a légszűrőben olyan, ami pörgést kihasználva kicspja a levegőből a vizet, én ehhez hasonlónak képzelem el a leválasztást a bödönben is.

az meg hogy ki mennyi ideje van itt a fórumon sokat nem számít, kitudja hányéves, mióta foglalkozik autókkal...

Azért ne vegyünk már egy lapon egy léghűtéses motort egy folyadékhűtésessel. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

most komolyan

neked sok mocid volt, amik léghűtéssel mentek, vagy ott a trabi, annak is volt télére takarója.

én se azt mondom, hogy huh betakarom a hűtőt, és rögtön felmelegszik, sőt írtam is hogy nem vettem észre nagyon, hogy hamarabb melegedett volna fel, talán annyival, amennyivel kevesebb hideglevegő áramlik be a mocitérbe, vissza lehet olvasni ott van előző hozzászólásomban, én csupán annyit mondtam, hogy ha már kinyit a termosztát, legalább a menetszél nem hűti le annyira nagy intenzitással mint takarás nélkül.

ez adódik abból, hogy a hűtő nem érintkezik akkora felületen a hideg levegővel.

bödönöm nincs, de a trutyi ha jol gondolom a víz és az olaj keveredéséből adódik, tehát sztem is a vizet szűri ki...sztem kicsapatás elvén nem?

értem ezt ugy, hogy abemenő csövön érkezika meleg gáz, ami lelfelé megy, és felfelé inkább már csak a meleglevegő fog menni, bár... a szivacs átengedi a vizet alapból nem? festőknél van a légszűrőben olyan, ami pörgést kihasználva kicspja a levegőből a vizet, én ehhez hasonlónak képzelem el a leválasztást a bödönben is.

az meg hogy ki mennyi ideje van itt a fórumon sokat nem számít, kitudja hányéves, mióta foglalkozik autókkal...

Novy, szeretnélek meggyőzni, nem azért mert idősebb vagyok nálad, hanem azért, hogy világos legyen számodra.

A motor hűtését a termosztát "szabályozza". A szabályzás abban különbözik a "vezérléstől", hogy a szabályzó által kiadott jel hatását a szabályzó műszer visszacsatolás útján érzékeli, (jelen esetben a visszatérő víz hőmérsékletét) és annak megfelelően ha kell módosítja a szabályzott jelet, hogy a kívánt értéket tartsa. Ez van a vízhűtéses Opelban.

Ha a hűtőhatás az átlagosnál nagyobb (mert hideg van) akkor a termosztát érzékeli a hidegebb visszatérő vízhőmérsékletet és kicsit visszazár (kisebb rést állít). Normális esetben egy résznyitással akár órákon át is működhet a motor ilyenkor. Természetesen a hűtő kapacitását a legmelegebb környezetre méretezik, de a termosztát feladata a szükséges kapacitás felhasználásának szabályzása. Még a léghűtéses motoroknál is alkalmazták, lásd kis Polski, vagy Fiat 500. A Trabi és a kétütemű, de akár a négyütemű léghűtéses motorkerékpárok többsége nem rendelkezik semmiféle szabályzással, csak egy vezérlés jellegű méretezett hűtéssel. Ezek általában a szokásos legnagyobb környezeti melegre vannak méretezve. Ez határozza meg a vezérelt motor hőmérsékletet. Nincs visszacsatolás. Itt be tudsz avatkozni egy letakarással.

A bödönömben a szivacs az ütközés elvén csapja ki a kartergázból a vízpárát. A kis szálló cseppecskék ütköznek a szivaccsal és kicsapódnak benne, illetve kondenzálódik is a hidegebb szivacson. Ezután lecsöpög a szivacsról az üveg aljára. Ugyanez mondható el az olajpáráról is. Most nem akarok a rövid és a hosszú szénláncok hasznos illetve haszontalanságáról értekezni, de valójában csak a még hasznos gázokat szívja vissza a motor a bödön esetében és a haszontalan, káros vizet és a hosszú szénláncú szénhidrogéneket nem.

Link to comment
Megosztás:

nem egy lapon

de ha a hűtő egy része le van takarva, az szerintem sokat tud segíteni abban, hogy nem hül le annyira, mint takarás nélkül.

Ha már itt tartunk, én is véleményezek egyet. :rolleyes:

A takaróelem nyilván ér valamennyit, de ez szerintem elenyésző. Hiszen annak csak akkor van szerepe, ha a termosztát már nagyobb térfogatáramot enged, ekkor viszont már a víz nem olyan hideg. Persze ennek a pontos megállapítására kellene egy termosztát karakterisztika hogy pontosan mikor mekkora a nyitása.

Másrészt a valamivel a hűtő elé helyezett takarólap széleinél haladás esetén erős leválások tapasztalhatóak (tehát mögé ugyanúgy beáramlik a friss levegő, csak lassabban) , amik valamennyire mégiscsak hűtik a hűtőben levő vizet.

Link to comment
Megosztás:

Tök jó, csak egyszer vagyok távol a fórumtól pár órát, és már meg is támadnak, a cartársak meg védenek. :rolleyes: Igen nagyjából sejtem a termosztát működését, már cseréltem is, utánna megnéztem a régi nyitásást-zárását forró vízben. Én is úgy tudom, hogy régen a döglött termosztátú autókat védték takarással, mert állandóan nyitva volt a termosztát, fel se melegedett a motor. Trabantunk nekünk is volt, annak tényleg volt takarója, de nem a venti és a motor között. De most látom már elkéstem a magyarázattal. :)

Link to comment
Megosztás:

igazából... azzal tisztában vagyok voltam, hogy a bödön arra a célra szolgál, hogy megszűrje, és ne a trutyit engedje vissza, csak a szivacsot nem értettem, de ha visszaveródik róla, meg visszahülve visszacsepeg, akkor már azt is értem.

kiváncsian várom zotyának mikorra sikerül üzemképessé hozni a dolgot :rolleyes:

a termosztát dolog... én nézegettem a régi és uj termosztát közötti különbséget, olyan 30 Celsius volt köztük a különbség, de mind a kettő olyan hirtelen nyitott, hogy szerintem csak pár fok különbség lehetett a nyitás kezdete, és a teljes nyitás közt, bár zárt renszerben lehet másképp működik.

ebből én arra gondoltam, hogy a termosztát mikor kinyit és átfordul a víz, és hidegebb lesz akkor lezár teljesen.

mindezektől függetlenül, akkor is igaz az amit mondok, hogy ha letakroma hűtő egy részét nem fog visszahülni annyira, lehet felesleges, mivel a termosztát szabályozza, de legalább a menetszél nem hűti addig sem a mociteret, főleg mivel nekem már a gyári takarólemezek sncsenek meg az őzikés esetem óta :S de ha 5 perccel is hamarabb melegszik fel, akkor már jó :) egyszer kell betenni azt a papírt tavasszal meg eccer kivenni :)

Link to comment
Megosztás:

igazából... azzal tisztában vagyok voltam, hogy a bödön arra a célra szolgál, hogy megszűrje, és ne a trutyit engedje vissza, csak a szivacsot nem értettem, de ha visszaveródik róla, meg visszahülve visszacsepeg, akkor már azt is értem.

kiváncsian várom zotyának mikorra sikerül üzemképessé hozni a dolgot :)

a termosztát dolog... én nézegettem a régi és uj termosztát közötti különbséget, olyan 30 Celsius volt köztük a különbség, de mind a kettő olyan hirtelen nyitott, hogy szerintem csak pár fok különbség lehetett a nyitás kezdete, és a teljes nyitás közt, bár zárt renszerben lehet másképp működik.

ebből én arra gondoltam, hogy a termosztát mikor kinyit és átfordul a víz, és hidegebb lesz akkor lezár teljesen.

mindezektől függetlenül, akkor is igaz az amit mondok, hogy ha letakroma hűtő egy részét nem fog visszahülni annyira, lehet felesleges, mivel a termosztát szabályozza, de legalább a menetszél nem hűti addig sem a mociteret, főleg mivel nekem már a gyári takarólemezek sncsenek meg az őzikés esetem óta :S de ha 5 perccel is hamarabb melegszik fel, akkor már jó :) egyszer kell betenni azt a papírt tavasszal meg eccer kivenni :D

Napok kérdése, de lehet csak jövőre lesz kész. :D Elgyúrtad szegény Bambit? :rolleyes: :)

Link to comment
Megosztás:

elgyurtam jah de kéthéttel később majdnem egy másikat is, de az nem lett volna mókás, az már nagy volt, a feje görnyedve is bőven a tükröm felett volt, épp kikerültem.

ez amit elkaszáltam valami kölök lehetett, mert a lámpámat meg az indexemet ütötte ki, behajlott a zárhíd, a hűtőmaszk egy helyen elrepedt, meg a rács töredezett össze, és a mocitetőn lett 4 horpadás, 3 kihozható lenne festés nélkül is, ragasztós kihúzóval, az egyik viszont már nem mert nyúlt a lemez.

zárhidat helyrerángattam, kapott uj indexet meg lámpát, a lógó részeket levágtam és ennyi, ja meg kijavítgattam a zárhídról lepattanó festéket.

Link to comment
Megosztás:

Tök jó, csak egyszer vagyok távol a fórumtól pár órát, és már meg is támadnak, a cartársak meg védenek. :rolleyes: Igen nagyjából sejtem a termosztát működését, már cseréltem is, utánna megnéztem a régi nyitásást-zárását forró vízben. Én is úgy tudom, hogy régen a döglött termosztátú autókat védték takarással, mert állandóan nyitva volt a termosztát, fel se melegedett a motor. Trabantunk nekünk is volt, annak tényleg volt takarója, de nem a venti és a motor között. De most látom már elkéstem a magyarázattal. :)

Bocs, ha megsértettelek ill. bárkit megsértettem azzal, hogy hozzászóltam a topicotokhoz. Én azt gondoltam, hogy a fórum arra való, hogy egymást segítsük a tapasztalatainkkal.

Végül is én ezt tettem, Te meg lefikázod azt, amit beírtam! Szóval azon a támadás dolgon még érdemes lenne gondolkodni...

Még annyit, hogy nem azért takarták le a hűtőket régen, mert " megdöglött" a termosztát, hanem azért, mert

1. Régen még termosztát nélküli rendszerek is voltak - ezt hívták termoszifon elvű hűtésnek, és takarás nélkül befagyott volna a víz a rendszerbe és a fűtés is gyenge volt a kocsiban.

2. Hamarabb elérik azt a köztes állapotot, amit a cartársad leírt. Pl. a régi Wartburgokban gyárilag volt a hűtő előtt szabályozható zsalu.

3. a Trabitokon meg azért volt takaró, hogy legyen az utastérben meleg, mivel annak a fűtése a kipufogódobtól nyert hővel volt fűtve!! Amúgy a léghűtés miatt erre nem lett volna szükség.

Még egyszer bocs!

Link to comment
Megosztás:

Bocs, ha megsértettelek ill. bárkit megsértettem azzal, hogy hozzászóltam a topicotokhoz. Én azt gondoltam, hogy a fórum arra való, hogy egymást segítsük a tapasztalatainkkal.

Végül is én ezt tettem, Te meg lefikázod azt, amit beírtam! Szóval azon a támadás dolgon még érdemes lenne gondolkodni...

Nem a hozzászólással volt a baj, hanem a stílussal. Baráti stílusban szoktunk írogatni, ahol nincs helye sem sértődésnek sem bántásának sem durvaságnak.

Javítsatok ki ha tévedek... :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Nem a hozzászólással volt a baj, hanem a stílussal. Baráti stílusban szoktunk írogatni, ahol nincs helye sem sértődésnek sem bántásának sem durvaságnak.

Javítsatok ki ha tévedek... :rolleyes:

kussolj!!!

na itt a helye :)(csak vicc) :)

am nincs persze, itt leginkább mellébeszélések szoktak lenni, nekem is volt már epk val is meg mással is

ez a termosztát is olyasmi lesz sztem.

uj emberek és régiek szokni kell egymást :)

Link to comment
Megosztás:

Hogyne!

1. Ha rendszeresen rövid távokon használod, akkor időnként vidd ki a kocsit egy-egy hosszabb útra pl. családi kirándulás, ahol fel tudod rendesen melegíteni a motort üzemi hőfokra. Na, utána nézd majd meg a sapka belsejét...

Ez a különben azért is javallott, mert a kondenzvíz a kipufogódobodban is lecsapódik, ahol az égéstermékkel savas közeget alkotva szépen korrodálják a dobot. Ha pedig soha nem melegíted fel a rendszert, akkor ez a vizes oldat állandóan jelen van...

2. Takarjad le a hűtőd egy részét - én pl. egy vékony, perforált lemezt készítettem erre a célra - amivel elősegíted a hűtőfolyadék gyors felmelegedését -> a motor is hamarabb melegszik fel, takarékosabb és környezetbarát!

3. Vezess óvatosan ! Ilyenkor jobban csúszik... :rolleyes: :)

Köszönöm szépen a Jótanácsokat! A termosztát ki lett cserélve kb 2 hónapja mert vezérlés csere volt. Azzal nincs baj:) Jövőhónapban megyek majd Olajcserére. A jelenlegi Valvoline MaxLife van benne. 163.000KM van az autómban. + lesz majd egy karter tömités csere is. Szerintetek ugyanezt az olajat tegyem bele vagy másfajtát? Előre is köszönöm szépen.

Üdvözlettel

Imike20

B.Ú.É.K.

Link to comment
Megosztás:

Bocs, ha megsértettelek ill. bárkit megsértettem azzal, hogy hozzászóltam a topicotokhoz. Én azt gondoltam, hogy a fórum arra való, hogy egymást segítsük a tapasztalatainkkal.

Végül is én ezt tettem, Te meg lefikázod azt, amit beírtam! Szóval azon a támadás dolgon még érdemes lenne gondolkodni...

Még annyit, hogy nem azért takarták le a hűtőket régen, mert " megdöglött" a termosztát, hanem azért, mert

1. Régen még termosztát nélküli rendszerek is voltak - ezt hívták termoszifon elvű hűtésnek, és takarás nélkül befagyott volna a víz a rendszerbe és a fűtés is gyenge volt a kocsiban.

2. Hamarabb elérik azt a köztes állapotot, amit a cartársad leírt. Pl. a régi Wartburgokban gyárilag volt a hűtő előtt szabályozható zsalu.

3. a Trabitokon meg azért volt takaró, hogy legyen az utastérben meleg, mivel annak a fűtése a kipufogódobtól nyert hővel volt fűtve!! Amúgy a léghűtés miatt erre nem lett volna szükség.

Még egyszer bocs!

Gond egy szál se , de most lehet nekem is meg kell nézni a termosztátot, annyit írogattatok róla, majd délután beindítom, és tapizom a csövet, mikor kezd melegedni. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Elgyúrtad szegény Bambit? :) :)

Nekem eddig három Bambi szárad a lelkemen. Egyet egy Skodával, aztán egyszerre kettőt az előző Astrámmal sikerült elütni. 3.ban, tiltásközeli sebességgel.

Más. Többen kinlódtok itt a bödönnel. Tényleg megér ez ennyi kínlódást, szenvedést, fúrást-faragást? Ezek az autók már több mint tíz évesek. Eddig is elmentek

nélküle, szerintem ezután is mennének. Igy tervezték ezeket a motorokat, annak idején, és igy működtek eddig is. Az a szmötyi amit a befőttes üveggel kicsapattok, nem hiszem akkora gondot okozna a motornak. Ha meg túl sok gyűlik össze, akkor ott már a motorral van gond, és szerintem inkább azt kellene orvosolni. Mindenesetre én már csak a befőttesüveg látványa miatt sem tenném bele. Már régen a Daciák üveg kiegyenlítőtartálya miatt is mosolyogtunk. De ez csak az én véleményem, nem akarok ezzel senkit megbántani, és ne kövezzetek meg emiatt. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Más. Többen kinlódtok itt a bödönnel. Tényleg megér ez ennyi kínlódást, szenvedést, fúrást-faragást? Ezek az autók már több mint tíz évesek. Eddig is elmentek

nélküle, szerintem ezután is mennének. Igy tervezték ezeket a motorokat, annak idején, és igy működtek eddig is. Az a szmötyi amit a befőttes üveggel kicsapattok, nem hiszem akkora gondot okozna a motornak. Ha meg túl sok gyűlik össze, akkor ott már a motorral van gond, és szerintem inkább azt kellene orvosolni. Mindenesetre én már csak a befőttesüveg látványa miatt sem tenném bele. Már régen a Daciák üveg kiegyenlítőtartálya miatt is mosolyogtunk. De ez csak az én véleményem, nem akarok ezzel senkit megbántani, és ne kövezzetek meg emiatt. :rolleyes:

Itt azt hiszem egy kicsit félreértetted a dolgot.

Volt egy cikk a Totalcarban a "bödönről". Vélemények itt pro és kontra. Volt aki belefogott megcsinálta, volt aki csak a kétségeit sorolta. Nekem például akkor jött meg a kedvem, amikor sokan minden tapasztalat nélkül fikázták, ezért készítettem egyet, ráadásul nem az ott javasolt szerkezeti kialakításban, hanem a nálam más területen bevált befőttes üveg kialakításban. Továbbá elolvastam az elérhető angol nyelvű szakirodalom jó részét, ami több mint 15 évre nyúlik vissza. Ebből elég sokat meg lehet érteni a miértből és a hogyanból, és a várható motor élettartam növekedésről és a környezetszennyezési adatok javulásáról. (ez utóbbi itt sokaknak vörös posztó.)

Aki mindezt csak kínlódásnak és szenvedésnek tartja és nem tud mit kezdeni egy üveg látványával a motortérben az ne fogjon hozzá. Sőt, ha nem tetszik valami, nem is kell foglalkozni vele. Jelzem az USÁ-ban ugyanezt megveheted 5-600 dollárért rozsdamentes acélból. És veszik! Ott is használják ám még a 15-25 éves "track"-okat és boldogok velük.

Aki nem szeret "bütykölni" ott, az megveszi készen és beszerelteti.

Itt nálunk az a helyzet, hogy aki egy kicsit beleássa magát a témába és elkészít valamit, azután közzéteszi az eredményt mások okulására az többnyire leszólást kap azoktól akiknek lövésük sincs a dologhoz. Nincs ellenérv.

Ami itt a fórumon "kínlódásként" megjelent a napokban az a zotya készülékéről szólt. Azért próbáltam neki tanácsokat adni, mert én már mindezen túl vagyok és talán előny ha a tapasztalataimat megosztom vele, akiben "buzog a tettvágy" :) . Ha megfogadja ha nem, az ő dolga, az ő kocsija. Ha valaki mást is érdekel szívesen segítek, elérhető irodalommal is, ha valaki veszi a fáradtságot...... olvasni... nota bene angolul.

Link to comment
Megosztás:

epk.

Bocs, de én nem leszoltam, csak az én véleményem szerint, nekem nem érne ennyi szenvedést. Az pedig igaz, hogy Zotya egy kicsit tulbonyolitja

a saját dolgát. Nem akartam vitát szítani, soha nem volt ez a szándékom. csak megkérdeztem megér e ennyit. Te válaszoltál, hogy igen. Jó elfogadom, és megértettem. :rolleyes: :)

Link to comment
Megosztás:

én is szeretném megoldani ezt a szűrőt, 7 éves kocsi, ilyenkor méginkább meg lehet növelni az autó élettartamát.

már egyszer kérdeztem, de nem vettem észre hogy reagálás lett volna hozzá.

a szűrőneka lényege: hogy "tiszta levegő" kerüljön a szívósorra a kartergázból is ugye?

nos van egy vastagabb cső amit zotya már ráhekkelt, meg egy kicsi vékonyka.

az lenne a lényeg, hogy a kétcsövet bevezetni a szűrőbe, és onnét vissza a helyére igaz?

na most kimentem megnézni a garázsba, hogy is néz ki pontosan

két cső megy a szlepdekliből egyik az injektor elé, a gyűjtőtérbe, eza vastagabb, másik pedig közvetlenül a szívósorba.

jól gondolom, azt, hogy egyik csövet akár le is lehetne dugózni, és a bödönből kijövő csövet elágaztatni?

ha jolemlékszep neked is (epk) van benne T elágazó, és dugózva is van egyik csöved neked is.

legjobb megodás az lehetne, hogy külön bödön mind a két csőnek, így mgfigyelhető lenne melyik csőből jön nagyobb trutyi pl... de legegyszerűbb meg ugy, hogy ledugózni az egyiket, és a bödönből két csővel továbbmenni.

Link to comment
Megosztás:

én is szeretném megoldani ezt a szűrőt, 7 éves kocsi, ilyenkor méginkább meg lehet növelni az autó élettartamát.

már egyszer kérdeztem, de nem vettem észre hogy reagálás lett volna hozzá.

a szűrőneka lényege: hogy "tiszta levegő" kerüljön a szívósorra a kartergázból is ugye?

nos van egy vastagabb cső amit zotya már ráhekkelt, meg egy kicsi vékonyka.

az lenne a lényeg, hogy a kétcsövet bevezetni a szűrőbe, és onnét vissza a helyére igaz?

Befelé elég csak a vastagabb is, a vékonyat meg ledugózod a szelepfedélen, azok ugyanonnan jönnek. Kifelé kell a vékony is, meg a vastag is.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.