Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

Elviekben a szíj nem rezonálhat, mert akkor nincs rendesen megfeszítve. Az Astrákban már feszítőgörgővel lehet ezt

elvégezni - korábbi évjáratoknál pl. Kadettnél - a vízpumpával feszítették a szíjat. A helyes feszítettség ellenőrzésére van egy egyszerű módszer: a húzóágat max. 90fokig tudod elfordítani, ha OK a feszesség. Ha ennél többet tudsz tekerni rajta, akkor laza, ha kevesebbet, akkor túl van feszítve.

Amennyiben görgős feszítésű a rendszered, úgy a vízpumpát csak egy pozícióban lehet rögzíteni - a blokkon meg van jelölve. Ha nem így van berakva, akkor a görgővel nem lehet soha elérni a kívánt feszességet!!

Persze, a zaj megszüntetésére jobb lennem ha a burkolatok is rendesen rögzítve lennének.

Az Ő motorján pedig a vízpumpával állitják be a feszítő alaphelyzetét.És ehez forgatni kell a pumpát. Az általad leírt módszer az 1.8, és attól nagyobb motorokra igaz, vmint a dizilekre (az isuzu még ettől is külömbözik), és a 16V-sekre. De mindez csak a 92 utáni motorokra érvényes. Előtte csak a pumpával feszítették a szíjat, míg egy mérőeszközzel (Opel KM 510) ellenőrizték annak feszességét.

A burkolat rögzítésében igazad van

Link to comment
Megosztás:

az astráknál is van olyan, mint pl a c14nz vagy x14 nz vagy a c16nz...amit vízpumpával feszítesz.

egy calibrán egyszer olyan laza volt a szíj, hogy nagyon sokat tudtunk rajta mozgatni, és mégse rázta magát.

egyik renaulton meg annyira feszes a szíj, igaz ez generátoré, hogy alig birtuk a feszítőt berkani a helyére, mégis rezonál az is és nem is kicsit...

szíj volt cserélve, feszítő is, és mégis...

neked most vezérlés is volt cserélve ugye?

nem lehet hogy abban rossz valami?

A feszítőt meg a szíjat cseréltem, a vízpumpát nem, abban csak 10e volt. úgy csináltam a feszítést mint a könyvben le van írva, kipeckeltem a feszítőgörgőt, utána a vízpumpával megfeszítettem a szíjat, majd pöcköt ki, és a feszítőn ellenőriztem a mutatót a kis horonnyal egybe essen, úgy volt. Abban nem voltam elég biztos, hogy a feszítőt jó helyen akasztottam meg az olajszivattyún, de ott asszem egy mélyedés volt, és ugyanúgy áll mint azelőtt, sztem jó. A vízpumpa csavarokat is jól meghúztam, nem hinném, hogy el tudna fordulni. Mondjuk mikor az eredeti motort szedtem szét durván túl volt feszítve, a kis mutató ütküzésig fent volt, alig bírtam leszedni a szíjat. Holnap vagy holnapután megszakértem, lehet megpróbálom a régi görgővel.

Link to comment
Megosztás:

A feszítőt meg a szíjat cseréltem, a vízpumpát nem, abban csak 10e volt. úgy csináltam a feszítést mint a könyvben le van írva, kipeckeltem a feszítőgörgőt, utána a vízpumpával megfeszítettem a szíjat, majd pöcköt ki, és a feszítőn ellenőriztem a mutatót a kis horonnyal egybe essen, úgy volt. Abban nem voltam elég biztos, hogy a feszítőt jó helyen akasztottam meg az olajszivattyún, de ott asszem egy mélyedés volt, és ugyanúgy áll mint azelőtt, sztem jó. A vízpumpa csavarokat is jól meghúztam, nem hinném, hogy el tudna fordulni. Mondjuk mikor az eredeti motort szedtem szét durván túl volt feszítve, a kis mutató ütküzésig fent volt, alig bírtam leszedni a szíjat. Holnap vagy holnapután megszakértem, lehet megpróbálom a régi görgővel.

Csak óvatosan, ha szakad, csúnya dolgokat csinálhat. Egy kis elrettentés. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Ma én kicseréltem a vízpumpát, szíjjat, meg a GÖRGŐT. 71e van a kocsiban de nem gyengén szólt a feszítőgörgő csapágya. Úgyhogy

elmehet a ..#&+%§#&@-ba aki kitalálta, és be merte írni a szervízkönyvbe, hogy a classicba már elég csak 120ezrenként ezt megcsinálni. Tuti, hogy beállt volna a csapágy 120-ig. Meg a motor is. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Ma én kicseréltem a vízpumpát, szíjjat, meg a GÖRGŐT. 71e van a kocsiban de nem gyengén szólt a feszítőgörgő csapágya. Úgyhogy

elmehet a ..#&+%§#&@-ba aki kitalálta, és be merte írni a szervízkönyvbe, hogy a classicba már elég csak 120ezrenként ezt megcsinálni. Tuti, hogy beállt volna a csapágy 120-ig. Meg a motor is. :)

Egyértelmű, általában 60-ezer km a csereperiódus. Csak szeretik úgy hirdetni a kocsit, hogy jó sokáig nincs vele gond.Egyik munkatársamnak azt mondták amikor vette a suzukit, hogy a vezérműlánca örökös, addíg bírja amig a motor. Végül is nem hazudtak, nekünk sem bírja tovább a motor, mint a vez.műszíj. :) Egyik sem működik tovább a másik nélkül. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Este jöttem haza e melóból és gondoltam szétnézek a mocitérben ablakmosó, fagyálló stb... letekertem az olajbeöntő nyílás sapkáját és fura színe volt. Mellékeltem képet. Ez miért lehet?

http://kepfeltoltes.hu/081227/DSC01059_www...ltoltes.hu_.jpg

Előre is köszike

Sztem emulzió, víz és olaj keveréke. Ha gyakran mész a kocsival rövid távokat, akkor természetes jelenség, hogy kicsapódik a víz a motorban és az olajba keveredik.

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm szépen. Van esetleg valami amit tudni kellene így tél idején?

Hogyne!

1. Ha rendszeresen rövid távokon használod, akkor időnként vidd ki a kocsit egy-egy hosszabb útra pl. családi kirándulás, ahol fel tudod rendesen melegíteni a motort üzemi hőfokra. Na, utána nézd majd meg a sapka belsejét...

Ez a különben azért is javallott, mert a kondenzvíz a kipufogódobodban is lecsapódik, ahol az égéstermékkel savas közeget alkotva szépen korrodálják a dobot. Ha pedig soha nem melegíted fel a rendszert, akkor ez a vizes oldat állandóan jelen van...

2. Takarjad le a hűtőd egy részét - én pl. egy vékony, perforált lemezt készítettem erre a célra - amivel elősegíted a hűtőfolyadék gyors felmelegedését -> a motor is hamarabb melegszik fel, takarékosabb és környezetbarát!

3. Vezess óvatosan ! Ilyenkor jobban csúszik... :rolleyes: :)

Link to comment
Megosztás:

Hogyne!

1. Ha rendszeresen rövid távokon használod, akkor időnként vidd ki a kocsit egy-egy hosszabb útra pl. családi kirándulás, ahol fel tudod rendesen melegíteni a motort üzemi hőfokra. Na, utána nézd majd meg a sapka belsejét...

Ez a különben azért is javallott, mert a kondenzvíz a kipufogódobodban is lecsapódik, ahol az égéstermékkel savas közeget alkotva szépen korrodálják a dobot. Ha pedig soha nem melegíted fel a rendszert, akkor ez a vizes oldat állandóan jelen van...

2. Takarjad le a hűtőd egy részét - én pl. egy vékony, perforált lemezt készítettem erre a célra - amivel elősegíted a hűtőfolyadék gyors felmelegedését -> a motor is hamarabb melegszik fel, takarékosabb és környezetbarát!

3. Vezess óvatosan ! Ilyenkor jobban csúszik... :rolleyes: :)

A 2-es pontot nem nagyon értem, mivel a termosztát amúgy is akkor nyit, amikor a motor már eléri az üzemi hűfokot, sőt túlmegy rajta, és a hűtővizet keringetné szerencsétlen a hűtőn keresztül, hogy a motor ne melegedjen túl, és akkor itt találkozik azzal a tényel, hogy a gondos gazdi letakarta a hűtő egy részét, csökkentve ezzel a levegő áramlást. Szóval ez szerintem nem jó dolog, mert amíg hideg a motor amúgy sincs arra áramlás, amikor meg meleg, akkor direkt azért megy arra a víz, hogy lehüljön. Minek ezt takarással késleltetni?

Az 1-as pontról csak annyit, hogy a vizet a rendszerből el lehet távolítani, erre jó pölö a kartergáz-szűrő.

A 3.-as pont jó tanács, fogadd meg!

Link to comment
Megosztás:

aham...nekemis le volt takarva multéven mégse főtt meg a moci, az is igaz, hogy hude nagyon hamarabb nem is melegedett fel...de ha csak a beáramló hideglevegő egy részét elfogja akkor nagyon jó már :rolleyes:

szóval ezért jó az a letakarás, na meg az se mindegy, hogy a termosztát ki be zárogat, mert eléri a nyitást, kinyit aztán rögtön zár le

Link to comment
Megosztás:

aham...nekemis le volt takarva multéven mégse főtt meg a moci, az is igaz, hogy hude nagyon hamarabb nem is melegedett fel...de ha csak a beáramló hideglevegő egy részét elfogja akkor nagyon jó már :)

szóval ezért jó az a letakarás, na meg az se mindegy, hogy a termosztát ki be zárogat, mert eléri a nyitást, kinyit aztán rögtön zár le

Kösz hogy kiáltál mellettem! :rolleyes: :) :)

Link to comment
Megosztás:

aham...nekemis le volt takarva multéven mégse főtt meg a moci, az is igaz, hogy hude nagyon hamarabb nem is melegedett fel...de ha csak a beáramló hideglevegő egy részét elfogja akkor nagyon jó már :)

szóval ezért jó az a letakarás, na meg az se mindegy, hogy a termosztát ki be zárogat, mert eléri a nyitást, kinyit aztán rögtön zár le

A letakart hűtő csak a KO-s termosztát esetén segít (egy kis ideig!) . :rolleyes:

A termosztátnak meg az a dolga, hogy nyisson, zárjon. Arról már nem is beszélve, hogy ha beáll a kívánt hőmérséklet, akkor egy köztes pozícióban megáll amíg nem változnak a körülmények. :)

Link to comment
Megosztás:

A 2-es pontot nem nagyon értem, mivel a termosztát amúgy is akkor nyit, amikor a motor már eléri az üzemi hűfokot, sőt túlmegy rajta, és a hűtővizet keringetné szerencsétlen a hűtőn keresztül, hogy a motor ne melegedjen túl, és akkor itt találkozik azzal a tényel, hogy a gondos gazdi letakarta a hűtő egy részét, csökkentve ezzel a levegő áramlást. Szóval ez szerintem nem jó dolog, mert amíg hideg a motor amúgy sincs arra áramlás, amikor meg meleg, akkor direkt azért megy arra a víz, hogy lehüljön. Minek ezt takarással késleltetni?

Az 1-as pontról csak annyit, hogy a vizet a rendszerből el lehet távolítani, erre jó pölö a kartergáz-szűrő.

A 3.-as pont jó tanács, fogadd meg!

Drága Barátom ! Mondd csak, Te ismered a termosztát működését ?? Ezt azért kérdezem, mert akkor nem írnál le ilyen butaságokat...

Az ugyanis folyamatosan működik, a teljes nyitást éri el az üzemi hőfoknál... és ha a hűtőközeg nem tud felmelegedni, mert a beáramló HIDEG LEVEGŐ túlhűti a rendszert, akkor ebből az következik, hogy a motorra is folyamatosan hideg anyagot küldd a vízpumpa -> lassabban melegszik fel a motor.

Nem szeretnék Veled vitatkozni, a tanácsot nem is Neked adtam, ha akarod megfogadod, ha akarod nem!

Tudod, én is voltam fiatal és az idősebbektől kapott tanácsokat általában meg szoktam fogadni, mert az okos ember nem a saját kárán tanul.

Amit a kartergáz szűrőről írtál, azzal meg nem a vizet távolítod el, hanem a felhabosodott trutyit fogod fel, hogy ne kerüljön be oda, ahol nem kívánatos.

Na, azért nincs harag, mert az Opelesek jó emberek, meg a fiatalok időnként előbb cselekszenek, mint gondolkodnak, szóval részemről a téma lezárva !

Link to comment
Megosztás:

Drága Barátom ! Mondd csak, Te ismered a termosztát működését ?? Ezt azért kérdezem, mert akkor nem írnál le ilyen butaságokat...

Az ugyanis folyamatosan működik, a teljes nyitást éri el az üzemi hőfoknál... és ha a hűtőközeg nem tud felmelegedni, mert a beáramló HIDEG LEVEGŐ túlhűti a rendszert, akkor ebből az következik, hogy a motorra is folyamatosan hideg anyagot küldd a vízpumpa -> lassabban melegszik fel a motor.

Nem szeretnék Veled vitatkozni, a tanácsot nem is Neked adtam, ha akarod megfogadod, ha akarod nem!

Tudod, én is voltam fiatal és az idősebbektől kapott tanácsokat általában meg szoktam fogadni, mert az okos ember nem a saját kárán tanul.

Amit a kartergáz szűrőről írtál, azzal meg nem a vizet távolítod el, hanem a felhabosodott trutyit fogod fel, hogy ne kerüljön be oda, ahol nem kívánatos.

Na, azért nincs harag, mert az Opelesek jó emberek, meg a fiatalok időnként előbb cselekszenek, mint gondolkodnak, szóval részemről a téma lezárva !

Életkor kérdésében azért azt hiszem kiállnám a próbát veled.... durvaságban nem.

Arról már nem is beszélve, hogy zotyának igaza van. Termosztátról nem vitatkozom veled, mert már volt szerencsém párat látni és kimérni. Annyiban van igazad csak, hogy van egy tűszúrásnyi luk a szeleptányéron, de az csak a vízszivattyú működésének, és a legbuborék eltávolításának segít. A hűtésben vajmi kevés szerepe van.

Kartergáz szűrőről tudnék néhány új dolgot mesélni neked, mivel nem az elsőt készítettem már és van vele tapasztalatom. Igenis kiszűri a vizet a visszakeringetett kartergázból és nem dúsul fel vízzel az olaj. Nálam nincs trutyi a sapkán belülről.

Csodálom, hogy újonc létedre ilyen nagy mellénnyel dobod be magad erre a fórumra. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

most komolyan

neked sok mocid volt, amik léghűtéssel mentek, vagy ott a trabi, annak is volt télére takarója.

én se azt mondom, hogy huh betakarom a hűtőt, és rögtön felmelegszik, sőt írtam is hogy nem vettem észre nagyon, hogy hamarabb melegedett volna fel, talán annyival, amennyivel kevesebb hideglevegő áramlik be a mocitérbe, vissza lehet olvasni ott van előző hozzászólásomban, én csupán annyit mondtam, hogy ha már kinyit a termosztát, legalább a menetszél nem hűti le annyira nagy intenzitással mint takarás nélkül.

ez adódik abból, hogy a hűtő nem érintkezik akkora felületen a hideg levegővel.

bödönöm nincs, de a trutyi ha jol gondolom a víz és az olaj keveredéséből adódik, tehát sztem is a vizet szűri ki...sztem kicsapatás elvén nem?

értem ezt ugy, hogy abemenő csövön érkezika meleg gáz, ami lelfelé megy, és felfelé inkább már csak a meleglevegő fog menni, bár... a szivacs átengedi a vizet alapból nem? festőknél van a légszűrőben olyan, ami pörgést kihasználva kicspja a levegőből a vizet, én ehhez hasonlónak képzelem el a leválasztást a bödönben is.

az meg hogy ki mennyi ideje van itt a fórumon sokat nem számít, kitudja hányéves, mióta foglalkozik autókkal...

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.