Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

Új adatok: 31,5cm 29,5cm. Ugyanis benn van a sárga Koni gátló és a rugó a gépben. Röviden összegezve: Ááááááááááááááááááááá. :) Háromszor körbeszaladtam a várost, különböző tempóban áthajtottam az összes fekvőrendőrön és ahol a kinyúlt gyárival sikerült a földet megérinteni, ott most semmi. A kanyarstabilitás egyenesen félelmetes, észre sem veszi az ember, hogy milyen gyorsan veszi a kanyart csak az óráról. És mindezt a legpuhább álláson. Egyébként nem olyan vészes így, mint számítottam, sőtt kifejezetten kényelmes. Érdekes módon az eddig rezgő, nyiszorgó műszerfalpárna is elcsendesült. Egy nagy hátrányát tudom csak felhozni (az árán kívül): az eddig kényelmesen lendületesnek tűnű Isuzu motor, most érzésre lassú csigaként mozgatja a kasznit.

A szakiktól kérdezném: hogyan érdemes nekifogni a beállításának? Simán érzésre, vagy valamilyen paramétereket ki tudnak valahol mérni és azok alapján?

Link to comment
Megosztás:

A szakiktól kérdezném: hogyan érdemes nekifogni a beállításának? Simán érzésre, vagy valamilyen paramétereket ki tudnak valahol mérni és azok alapján?

Csak hogy próbálj valami logikát is belevinni a dolgokba, persze úgyis érzésre megy: http://en.wikipedia.org/wiki/Racing_setup

Ezzel és a guminyomásokkal elég jól el lehet játszani.

Én egy ideje úgy használom, hogy az elsők ~3/4-ig a hátsók ~1/2-ig vannak feltekerve. Tök semlegesnek érzem az autót, mióta így van. (jó persze kitolja az orrát, ha nagyon akarom)

Nem tudom hogy áll az autód, de lehet még fokozni kanyarstabilitást. (nem menne a kényelem rovására sem) :)

Link to comment
Megosztás:

Csak hogy próbálj valami logikát is belevinni a dolgokba, persze úgyis érzésre megy: http://en.wikipedia.org/wiki/Racing_setup

Ezzel és a guminyomásokkal elég jól el lehet játszani.

Én egy ideje úgy használom, hogy az elsők ~3/4-ig a hátsók ~1/2-ig vannak feltekerve. Tök semlegesnek érzem az autót, mióta így van. (jó persze kitolja az orrát, ha nagyon akarom)

Nem tudom hogy áll az autód, de lehet még fokozni kanyarstabilitást. (nem menne a kényelem rovására sem) :)

Köszönöm a tippet, a kanyarstabilitás fokozásáról minden részlet érdekel, bár most egy darabig még minden szép lesz.:) A kocsival egyébként semmi különös, kissé le volt lakva a vételkor és nem lesz soha egy pimp járgány (kívülről a gyári állapotot favorizálom, többé-kevésbé), csak mivel nagyon kényelmes számomra, ezért sokáig szeretném megtartani, így amit lehet és érdemes azt javítgatom/javítgattatom rajta. Szóval nem az alapoktól építem újra, csak szép sorjában, így mindig új autóm van.:)

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a tippet, a kanyarstabilitás fokozásáról minden részlet érdekel, bár most egy darabig még minden szép lesz.:) A kocsival egyébként semmi különös, kissé le volt lakva a vételkor és nem lesz soha egy pimp járgány (kívülről a gyári állapotot favorizálom, többé-kevésbé), csak mivel nagyon kényelmes számomra, ezért sokáig szeretném megtartani, így amit lehet és érdemes azt javítgatom/javítgattatom rajta. Szóval nem az alapoktól építem újra, csak szép sorjában, így mindig új autóm van.:)

Olvasgass a neten a témáról sokminden le van írva.

Kényelemvesztés nélkül:

- jobb gumira csere,

- nyomtávszélesítés ésszerű keretek közt, felni ET-vel tudsz játszani (tengelytáv is lehetne, de azt kicsit nehéz kivitelezni :) )

- rugózatlan tömeg csökkentése

- súlypont/tömegközéppont magasságának csökkentése

- általános tömegcsökkentés (jó helyről, szoros kapcsolatban az előzővel)

- vastagabb stabilizátorok

Ezek közül a legolcsóbb, legegyszerűbb az utolsó. (~10e)

De lehet kihagytam valamit.

Link to comment
Megosztás:

Olvasgass a neten a témáról sokminden le van írva.

Kényelemvesztés nélkül:

- jobb gumira csere,

- nyomtávszélesítés ésszerű keretek közt, felni ET-vel tudsz játszani (tengelytáv is lehetne, de azt kicsit nehéz kivitelezni :) )

- rugózatlan tömeg csökkentése

- súlypont/tömegközéppont magasságának csökkentése

- általános tömegcsökkentés (jó helyről, szoros kapcsolatban az előzővel)

- vastagabb stabilizátorok

Ezek közül a legolcsóbb, legegyszerűbb az utolsó. (~10e)

De lehet kihagytam valamit.

Felni és gumicsere volt az első a vétel után, így 15-ös G Astra felnin vannak 195/50-es P6-ok, igaz az Astra felni meg rendesen alárak az kis rugózatlan tömegnek, de tényleg sokat lendített a szélesebb gumi a stabilitáson. A súlypont most már eléggé lenn van (pláne ha én is beleülök...), a stabilizátoroknak utána keresek. Amire gondoltam még, az a toronymerevítő, csak kicsit félek tőle, mert egy ismerős elég szépen szétcsavargatta vele a karosszériáját.

Link to comment
Megosztás:

Felni és gumicsere volt az első a vétel után, így 15-ös G Astra felnin vannak 195/50-es P6-ok, igaz az Astra felni meg rendesen alárak az kis rugózatlan tömegnek, de tényleg sokat lendített a szélesebb gumi a stabilitáson. A súlypont most már eléggé lenn van (pláne ha én is beleülök...), a stabilizátoroknak utána keresek. Amire gondoltam még, az a toronymerevítő, csak kicsit félek tőle, mert egy ismerős elég szépen szétcsavargatta vele a karosszériáját.

Acélfelni? Akkor nem lehet olyan vészes súlyban, de az ET-je szerintem lehetne kisebb. P6-ot nem tartom valami nagyon jó guminak. Neked nem hangos? (másik autón másik méretben iszonyat hangja van)

Súlypont akkor van elég lenn, ha lentebb van mit az út síkja. :) Esetleg ha pont ott. :)

Valóban a toronymerevítőt kihagytam. Én még nem láttam ilyen esetet, úgyhogy nekem benn van. :)

Link to comment
Megosztás:

Acélfelni? Akkor nem lehet olyan vészes súlyban, de az ET-je szerintem lehetne kisebb. P6-ot nem tartom valami nagyon jó guminak. Neked nem hangos? (másik autón másik méretben iszonyat hangja van)

Súlypont akkor van elég lenn, ha lentebb van mit az út síkja. :) Esetleg ha pont ott. :D

Valóban a toronymerevítőt kihagytam. Én még nem láttam ilyen esetet, úgyhogy nekem benn van. :)

"Könnyűfém" Astra g gyári ötküllős a gyönyörűségem. 49-es az et-je. Nagyon nehéz, de iszonyat erős. Jó két hónapja a Hungárián vagy 70-nel beleszánkáztam egy gödörbe (nem tudtam félrerántani a kormányt, akkora volt a kátyú), meg is álltam egyből, hogy itt kerékcsere lesz, de szerencsére semmi baja nem lett, csak a gumin látszott hol kapta el az élét a gödörnek.

A toronymerevítővel kétszer is megjárt az ismerős: egyszer lecsapták az elejét, amikor kigurult az útra és elvitte a másik oldalát is az elejének a merevítő, úgy hogy húzatni kellett. Másodszor meg a barátnője éjjelre az egyik első kerékkel felállt egy kisebb padkára, aztán reggel meg csodálkozott, hogy félrehúz a kocsi. (Bár ezt megoldotta úgy, hogy vagy két órára felállt az ellenkező kerékkel a padkára.)

A gumiról: A diesel kerregése mellett gördülési zajt nem hallok városi tempónál a P6-tal, autópályán pedig a szélzaj mindent elnyom. :lol: Komolyra fordítva a szót, nagy összehasonlítási alapom nincs, előtte csak kisebb gumival szerelt kocsit hajtottam, most pedig maximum a télivel tudom összehasonlítani (Pirelli WinterSport, bár ami ennél elsőnek feltűnt az a jóval nagyobb gördülési zaj és a pocsék száraz aszfaltos tapadás a P6-hoz képest.) Ami nagyon tetszik a nyárinál az az aszfalton való tapadás. Ha van legalább 20 fok egyszerűen csak úgy tudom elblokkoltatni a kereket, ha csak arra figyelve teljesen beleállok a fékbe :) . Vízen is egész szimpatikus jóval később kezd felúszni, mint a szüleim Astráján használ Michelin Energy, pedig az csak 175-ös. Szóval nekem nagyon tetszik, ellenben a WinterSport-tal, de a téli gumikat egyébként sem szeretem túlzottan.

Link to comment
Megosztás:

erre van egy találmány, az alu merevítő, mert az összecsuklik ilyen nagy erőhatásra, illetve az acélbol készült merevítővel is van oylan verzio, ami ki van könnyítve, szoval az is összecsuklik nagy erőhatásra...

ha jol tudom legalábbis :)

de ha nem lett volna benne, akkor leht kapott volna olyat az az egy oldala, hogy helyre se lehetett volna rakni...

az a padkás dolog elég furának hangzik.... akkor ha merevítő nélkül is felállok a apdkára, ugy is kéne huznia...

ennyire nem lenne szabad tekerednia váznak, sok autoban már gyárilag is van, és ha ennyire nagy hibaforrás lenne nem tennék bele...

Link to comment
Megosztás:

"Könnyűfém" Astra g gyári ötküllős a gyönyörűségem. 49-es az et-je. Nagyon nehéz, de iszonyat erős. Jó két hónapja a Hungárián vagy 70-nel beleszánkáztam egy gödörbe (nem tudtam félrerántani a kormányt, akkora volt a kátyú), meg is álltam egyből, hogy itt kerékcsere lesz, de szerencsére semmi baja nem lett, csak a gumin látszott hol kapta el az élét a gödörnek.

6,5-es vagy 7-es? (szélesség) Nekem 7-es van et 37-el. :)

Mérted is a súlyát? (pár kilós könnyítés kerekenként érezhetően hozna erőben és fogyasztásban is)

A toronymerevítővel kétszer is megjárt az ismerős: egyszer lecsapták az elejét, amikor kigurult az útra és elvitte a másik oldalát is az elejének a merevítő, úgy hogy húzatni kellett. Másodszor meg a barátnője éjjelre az egyik első kerékkel felállt egy kisebb padkára, aztán reggel meg csodálkozott, hogy félrehúz a kocsi. (Bár ezt megoldotta úgy, hogy vagy két órára felállt az ellenkező kerékkel a padkára.)

Igaza van Novyy-nak. Ha toronymerevítővel megcsavarodott az eleje, akkor nélküle is kell. Én mondjuk már régen nem állok fel egy kerékkel padkára, éppen ezért.

Ami nagyon tetszik a nyárinál az az aszfalton való tapadás. Ha van legalább 20 fok egyszerűen csak úgy tudom elblokkoltatni a kereket, ha csak arra figyelve teljesen beleállok a fékbe.

Milyen féked van? :) Nekem akkor volt hasonló, amikor felraktam a nagy kereket, a 236-os sima fékre.

Link to comment
Megosztás:

6,5-es vagy 7-es? (szélesség) Nekem 7-es van et 37-el. :lol:

Mérted is a súlyát? (pár kilós könnyítés kerekenként érezhetően hozna erőben és fogyasztásban is)

7 coloson neked milyen széles papucs van? :) Az enyém 6-os. Súlyát nem mértem, de jóval nehezebbnek tűnt a 13-as acélfelninél. Mondjuk 15-ös acéllal kellene összemérnem, de azom nincs.

Igaza van Novyy-nak. Ha toronymerevítővel megcsavarodott az eleje, akkor nélküle is kell. Én mondjuk már régen nem állok fel egy kerékkel padkára, éppen ezért.

Mondjuk az tény, de nekem a gyári felfüggesztésben simán volt 7-8 centi tartalék.:) Most már én sem állnék fel sehová, meg nem is nagyon tudnék. :D

Milyen féked van? :) Nekem akkor volt hasonló, amikor felraktam a nagy kereket, a 236-os sima fékre.

236-os hűtött kb. élete felénél. A távlati terv a 256-os hűtött Brembo + Ferodo betét kombo, csak pénz legyen rá, mert még a rozsda és a nagy fogyasztás (7 liter:D) ellen is harcban állok. Tényleg a nyereg csere simán ment? Úgy értem nem kellett hozzá más alkatrész plusszban?

Most jöttem megy egyébként a lengéscsillapító állítgatásból és első körben megszavaztam elől 180°-ot, hátul 360°-at. Lényegesen stabilabb lett, mint a legpuhább álláson.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.