Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

AUTÓHIFI


ViSoR

Recommended Posts

  • Hozzászólások 5,9k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Köszönöm az infot!

nincsmit! mivel rejtve van, nem érdekes hogy túl tökéletes legyen... körzővel rászerkesztettem a fára magát a karikát, amibe a hangszórót biztonságosan be lehet csavarozni, majd szemmértékre/nagyjából bemérve felrajzoltam a lemezhez rögzítő 3 fület. kivágtam kívül/belül lombfűrésszel, majd a helyére fogva bejelöltem a felső csavart, kifúrtam, rögzítettem, majd így fixálva a másik kettőt is jelöltem, fúrtam... a linkelt kép alapján az F-hez is hasonló karika kell mint a H-hoz, és kb fél óra alatt meglett a 2 darab, ennél a guglizás is tovább tart... :lol:

ja, és az anyag vastagságának megválasztásánál figyelj arra hogy mennyire mély a hangszóró, nehogy koppanjon az üveg :lol:

Link to comment
Megosztás:

Hali :lol:

Volna egy kérdésem a hozzáértőkhöz (én nem érteni elektronika, az lenni nekem kínai :lol: ). Adott pl. egy 3 Ohm-os szett (mélyközép-magas-hangváltó). Mi lesz akkor, ha a mélyet kicserélem egy 4 Ohm-os hangszóróra? Nagyon rosszat teszek vele? Mi változik ezzel?

ugyan 3 Ohm-os szettről még nem hallottam, de ha a kisebb mellé teszel egy nagyobbat, akkor az eredő ellenállás felfelé fog kúszni, tehát ha a 3-ast biztonságosan viszi az erősítőd, akkor az új felállást még biztonságosabban... viszont ha az eredeti keresztváltót használod, az nagyon nem ahhoz a hangszóróhoz lett tervezve, és lehet hogy nem fog szépen szólni vele... ha már minden megvan, akkor nyugodtan próbáld ki, hogy hogyan szól...

Link to comment
Megosztás:

ugyan 3 Ohm-os szettről még nem hallottam, de ha a kisebb mellé teszel egy nagyobbat, akkor az eredő ellenállás felfelé fog kúszni, tehát ha a 3-ast biztonságosan viszi az erősítőd, akkor az új felállást még biztonságosabban... viszont ha az eredeti keresztváltót használod, az nagyon nem ahhoz a hangszóróhoz lett tervezve, és lehet hogy nem fog szépen szólni vele... ha már minden megvan, akkor nyugodtan próbáld ki, hogy hogyan szól...

Csak példának írtam a 3 Ohm-ot, de amúgy egy JBL GTO szettről van szó. Az "papíron" 2 Ohm, a gyakorlatban meg 2.7. Én pedig a 165-ös mély helyett raknék be 2db 130mm-es 8 Ohm-os Sony hangszórót párhuzamosan bekötve. Így ha jól tudom 4 Ohm-osnak felelne meg.

Most még csak 2 db ilyen Sony-m van, de vennék még 2-t, mert tetszik :lol: . Csak előbb ugye érdeklődök, hogy kivitelezhető-e...

Szóval akkor lehet, hogy a keresztezési frekvencia környékén előfordulhat gebasz? :lol:

Link to comment
Megosztás:

Csak példának írtam a 3 Ohm-ot, de amúgy egy JBL GTO szettről van szó. Az "papíron" 2 Ohm, a gyakorlatban meg 2.7. Én pedig a 165-ös mély helyett raknék be 2db 130mm-es 8 Ohm-os Sony hangszórót párhuzamosan bekötve. Így ha jól tudom 4 Ohm-osnak felelne meg.

Most még csak 2 db ilyen Sony-m van, de vennék még 2-t, mert tetszik :lol: . Csak előbb ugye érdeklődök, hogy kivitelezhető-e...

Szóval akkor lehet, hogy a keresztezési frekvencia környékén előfordulhat gebasz? :lol:

sry, de újra átgondolva hülyeséget írtam :lol:

eredő ellenállás:

1/R1 + 1/R2 + 1/R3 ... = 1/Re

vagyis 8 és 8 és 2 ohm eredője 1.33 ohm - amit nagyon kevés erősítő visel el...

valószínűleg 4+4 ohmos lehet az a jbl szett, így jön ki az eredő 2, de azért mérj rá... így jó lehet az a megoldás, hogy fogsz egy 4 csatornás erősítőt, az egyik párra kötöd a magasakat, a másik párra pedig párhuzamosan 4 ohm eredő ellenállásra kötve a 2-2 8 ohm-ost...

Link to comment
Megosztás:

sry, de újra átgondolva hülyeséget írtam :lol:

eredő ellenállás:

1/R1 + 1/R2 + 1/R3 ... = 1/Re

vagyis 8 és 8 és 2 ohm eredője 1.33 ohm - amit nagyon kevés erősítő visel el...

valószínűleg 4+4 ohmos lehet az a jbl szett, így jön ki az eredő 2, de azért mérj rá... így jó lehet az a megoldás, hogy fogsz egy 4 csatornás erősítőt, az egyik párra kötöd a magasakat, a másik párra pedig párhuzamosan 4 ohm eredő ellenállásra kötve a 2-2 8 ohm-ost...

A magasat mértem csak meg, az 2.7 Ohm volt. És csak fejről hajtanám. Azért gondolkozok a mély cseréjén, mert nagyon-nagyon-nagyon sokáig nem lesz pénzem erősítőre és ládára, és ez a Sony sokkal mélyebbre megy, mint a JBL, csak így egymagában nem nagyon bírja a nagyobb hangerőt :lol: . E miatt gondoltam hogy ha lenne oldalanként 2, az már odab@szna :lol: .

Itt is 2 Ohm-osnak írják amúgy a szettet.

Link to comment
Megosztás:

A magasat mértem csak meg, az 2.7 Ohm volt. És csak fejről hajtanám. Azért gondolkozok a mély cseréjén, mert nagyon-nagyon-nagyon sokáig nem lesz pénzem erősítőre és ládára, és ez a Sony sokkal mélyebbre megy, mint a JBL, csak így egymagában nem nagyon bírja a nagyobb hangerőt :lol: . E miatt gondoltam hogy ha lenne oldalanként 2, az már odab@szna :lol: .

Itt is 2 Ohm-osnak írják amúgy a szettet.

akkor lehet inkább a bitumenezésben kéne gondolkodnod, az marha sokat számít a mélyeknek! nekem az 5 ajtós H-ba az első két ajtót kívül-belül bélelve bő 2nm kellett, és még a kárpit belső felületére is raktam rendesen... úgy megjöttek tőle a mélyek hogy csak néztem, a 16-os filléres vacak szettem is meglepőt produkált... katt

Link to comment
Megosztás:

A magasat mértem csak meg, az 2.7 Ohm volt. És csak fejről hajtanám. Azért gondolkozok a mély cseréjén, mert nagyon-nagyon-nagyon sokáig nem lesz pénzem erősítőre és ládára, és ez a Sony sokkal mélyebbre megy, mint a JBL, csak így egymagában nem nagyon bírja a nagyobb hangerőt :D . E miatt gondoltam hogy ha lenne oldalanként 2, az már odab@szna :D .

Itt is 2 Ohm-osnak írják amúgy a szettet.

Öööö.... két ohmos szettet nem hajtanék fejegységről, mert nem jó ómen.... szerintem.

Kelleni fog az az erősítő sürgősen, azt hiszem.

...az első két ajtót kívül-belül bélelve bő 2nm kellett, és még a kárpit belső felületére is raktam rendesen...

Azannya, apppppááám!!!! Kemény technológiával dolgozhatsz, ez kb. a P4 processzorok csíkszélességének megfelelő... :lol: :lol: :lol: :lol:

De félre a tréfát. Bitumen sokat segít, tényleg. Meg, ha tudsz, tegyél a hangszóró mögé valamit még, ami szórja is a hanghullámokat, mint a süketszobában. Pl. akuszikus szivacsot. Az se rossz. Megakadályozza a nem kívánt kiemelést azokon a frekiken, amiken egyébként állóhullám alakulna ki a hangszóró meg a lemez közt.

Link to comment
Megosztás:

akkor lehet inkább a bitumenezésben kéne gondolkodnod, az marha sokat számít a mélyeknek! nekem az 5 ajtós H-ba az első két ajtót kívül-belül bélelve bő 2nm kellett, és még a kárpit belső felületére is raktam rendesen... úgy megjöttek tőle a mélyek hogy csak néztem, a 16-os filléres vacak szettem is meglepőt produkált... katt

A bitumenezés most drága lenne... És mondom, megvannak a mélyek ezzel a Sony-val, csak azért dupláznék belőlük, mert akkor talán feljebb tudnám tekerni a hangerőt :lol: . És ez nem mellesleg olcsóbb is lenne, mint a bitumen, ajtópanelhez meg van minden, ami kell :lol: .

Öööö.... két ohmos szettet nem hajtanék fejegységről, mert nem jó ómen.... szerintem.

Kelleni fog az az erősítő sürgősen, azt hiszem.

Azt hiszem JBL-ék is emiatt tesztelték jónéhány fejegységen, és egyikkel sem lett baj, ha jól emlékszem :D . Persze nem voltam ott, csak leírták, én meg elhiszem :lol: .

Link to comment
Megosztás:

A bitumenezés most drága lenne... És mondom, megvannak a mélyek ezzel a Sony-val, csak azért dupláznék belőlük, mert akkor talán feljebb tudnám tekerni a hangerőt :lol: . És ez nem mellesleg olcsóbb is lenne, mint a bitumen, ajtópanelhez meg van minden, ami kell :lol: .

...

Azt hiszem JBL-ék is emiatt tesztelték jónéhány fejegységen, és egyikkel sem lett baj, ha jól emlékszem :D . Persze nem voltam ott, csak leírták, én meg elhiszem :lol: .

szűk 10e-ből be lehet tekerni a két első ajtót, és rengeteget számít, valszeg többet mint még egy hangszóró... nálam előtte irtó satnya mélyeket produkáltak a 16-osok, de a bitumenezéstől egyenesen megtáltosodtak...

a fejeket tényleg nem 2 ohm-ra tervezték, én se nagyon erőltetném, peches esetben akár tüzet is okozhat...

Link to comment
Megosztás:

szűk 10e-ből be lehet tekerni a két első ajtót, és rengeteget számít, valszeg többet mint még egy hangszóró... nálam előtte irtó satnya mélyeket produkáltak a 16-osok, de a bitumenezéstől egyenesen megtáltosodtak...

a fejeket tényleg nem 2 ohm-ra tervezték, én se nagyon erőltetném, peches esetben akár tüzet is okozhat...

Én elhiszem hogy jó dolog a bitumen, meghozza az "eltűnt" mélyeket, jót tesz a hangzásnak, nem enged be annyi zajt, de attól még nem fog hangosabban szólni a hangszóróm :D . A JBL a gyári specifikációk szerint 55Hz-től szól lineárisan, az meg elég sovány ahhoz képest, hogy ez a 130-as Sony már 35-40Hz-től annak hallható mindenféle kiemelés vagy bitumen nélkül (a füleim és egy tesztlemez alapján :lol: ). Ja, és amit még nem írtam: 900Ft-ért kapható (nem röhög, tényleg ennyi :lol: ), ennél olcsóbb megoldást nem tudok a hangerő növelésére :lol: . De szerintem Ti sem :D .

Amire még gondoltam: vennék 2 db 4 Ohm-os hangváltót, a 2.7 Ohm-os magas kapna egy 1.3 Ohm-os ellenállást sorba kötve, és a 2db 8 Ohm-os mélyközép lenne párhuzamosan. Ez járható út szerintetek? Így nem lenne veszélyben a fejegység, magasabb lenne a hangerő, és 5 db ezresből kijönne minden.

Link to comment
Megosztás:

Én elhiszem hogy jó dolog a bitumen, meghozza az "eltűnt" mélyeket, jót tesz a hangzásnak, nem enged be annyi zajt, de attól még nem fog hangosabban szólni a hangszóróm :lol: . A JBL a gyári specifikációk szerint 55Hz-től szól lineárisan, az meg elég sovány ahhoz képest, hogy ez a 130-as Sony már 35-40Hz-től annak hallható mindenféle kiemelés vagy bitumen nélkül (a füleim és egy tesztlemez alapján :lol: ). Ja, és amit még nem írtam: 900Ft-ért kapható (nem röhög, tényleg ennyi :lol: ), ennél olcsóbb megoldást nem tudok a hangerő növelésére :D . De szerintem Ti sem :D .

Amire még gondoltam: vennék 2 db 4 Ohm-os hangváltót, a 2.7 Ohm-os magas kapna egy 1.3 Ohm-os ellenállást sorba kötve, és a 2db 8 Ohm-os mélyközép lenne párhuzamosan. Ez járható út szerintetek? Így nem lenne veszélyben a fejegység, magasabb lenne a hangerő, és 5 db ezresből kijönne minden.

szted akkor minek tesznek mélyládát egyesek a kocsiba, ha egy 13-as hangszóró is le tud menni 35-40Hz-ig? :lol: mert nem tud... egy jobb 16-os akár 50-60-ig is lemehet, de a 13-asból még a legjobb is csak valamivel feljebb. ez persze nem azt jelenti hogy nem hallod ha ráereszted a 35-40Hz-et, csak majd szépen búg és szakad idővel ha nagyon erőlteted. ezekkel a papírra leírt számokkal ne foglalkozz, tisztán a fül a mérvadó. persze lehet hogy az emlegetett sony tényleg mélyebbre tud menni mint a jbl, de a 25-30 centis hangszóróval szerelt mélyláda funkcióját aligha tudja átvenni...

elhelyezni hogy akarod azt a +1 párt? hátul, és akkor ugyanolyan hangerővel szól az első és hátsó? akkor meg az lesz a sánta...

a keresztváltó/hangváltó az nem egészen olyan dolog hogy bemész a boltba és veszel egyet. egy 40-50e-es szettnél már több mint a vételár felét a váltó és a magas hangszóró teszi ki! nem véletlenül ennyi, hatalmas fejlesztői munka úgy összehangolni a 3 komponenst, hogy jól is szóljon a végeredmény... ha van lehetőséged próbára a vásárláselőtt akkor persze lehet vele játszani, mit is tudsz kihozni belőle...

nemtom hány valós watt-tal lehet számolni a magas hangszórónál, de rendesen túl kell méretezni az ellenállás teljesítményét hogy ne legyen baj, egy 5W-ra terhelt ellenállás már nagyon tud fűteni. mondjuk 4 db 5.6 ohm @ 5W párhuzamosan kötve eredő 1.4 ohm-ot ad, a terhelhetősége pedig 20W lesz, tehát már valószínűleg elég, egy fejből a ráírtak ellenére úgysem tud ~14W-nál több kijönni... de ha találsz 5.6 ohm @ 10W ellenállatkákat, vagy még több 5W-osból építed meg az eredő bő 1 ohm-ot, az még jobb...

Link to comment
Megosztás:

szia

mióta van benn a bitumen nálad?

nem olvadt le nyáron?

Nekem két éve van, a tetőn is, és nem olvad le. Ugyanis nem a bitumen köt a lemezhez, hanem az a ragasztófólia, ami rá van kasírozva. :lol:

Azok a hangszigetelő masszák meg, amikkel ki szokták kenni az ajtókat, nem bitumenalapúak, csak kényelmesebb így mondani, hanem műanyagok, leginkább uretán-származékok, tehát azok se folynak le az ajtó aljába :lol:

Link to comment
Megosztás:

szted akkor minek tesznek mélyládát egyesek a kocsiba, ha egy 13-as hangszóró is le tud menni 35-40Hz-ig? :lol: mert nem tud... egy jobb 16-os akár 50-60-ig is lemehet, de a 13-asból még a legjobb is csak valamivel feljebb. ez persze nem azt jelenti hogy nem hallod ha ráereszted a 35-40Hz-et, csak majd szépen búg és szakad idővel ha nagyon erőlteted. ezekkel a papírra leírt számokkal ne foglalkozz, tisztán a fül a mérvadó. persze lehet hogy az emlegetett sony tényleg mélyebbre tud menni mint a jbl, de a 25-30 centis hangszóróval szerelt mélyláda funkcióját aligha tudja átvenni...

elhelyezni hogy akarod azt a +1 párt? hátul, és akkor ugyanolyan hangerővel szól az első és hátsó? akkor meg az lesz a sánta...

a keresztváltó/hangváltó az nem egészen olyan dolog hogy bemész a boltba és veszel egyet. egy 40-50e-es szettnél már több mint a vételár felét a váltó és a magas hangszóró teszi ki! nem véletlenül ennyi, hatalmas fejlesztői munka úgy összehangolni a 3 komponenst, hogy jól is szóljon a végeredmény... ha van lehetőséged próbára a vásárláselőtt akkor persze lehet vele játszani, mit is tudsz kihozni belőle...

nemtom hány valós watt-tal lehet számolni a magas hangszórónál, de rendesen túl kell méretezni az ellenállás teljesítményét hogy ne legyen baj, egy 5W-ra terhelt ellenállás már nagyon tud fűteni. mondjuk 4 db 5.6 ohm @ 5W párhuzamosan kötve eredő 1.4 ohm-ot ad, a terhelhetősége pedig 20W lesz, tehát már valószínűleg elég, egy fejből a ráírtak ellenére úgysem tud ~14W-nál több kijönni... de ha találsz 5.6 ohm @ 10W ellenállatkákat, vagy még több 5W-osból építed meg az eredő bő 1 ohm-ot, az még jobb...

Ajtópanelt csinálnék neki. Egymás mellett lennének egy légtérben. Hátul nekem ne szóljon semmi. Ovált nem rakok be, ládára meg erősítőre nem telik (csak azért meg nem veszek valami gagyit, hogy legyen :D ).

A magas nem kapna túl nagy terhelést, mint említettem, fejről lenne hajtva. 1 db 5W-os szerintem simán elég kell, hogy legyen.

És elég mélyre tud menni ez a Sony, viszont pont azért ,mert nagy kilengésre képes, hamar torzítás lesz a vége a kergetésnek. A JBL terhelhető, de nem megy le eléggé, ez meg lemegy, csak nem bírja a kakaót...

Végülis normál hangerő mellett tökéletes így ahogy van, és legalább nem süketülök meg, úgyhogy akkor lehet hagyom a fenébe az egészet... :lol:

Most hanyagolom a témát, inkább befejezem a csipogók lakhelyét, mert sose leszek kész.

Köszi szépen a tanácsokat :lol:

Link to comment
Megosztás:

szia

mióta van benn a bitumen nálad?

nem olvadt le nyáron?

az enyém tuti hogy bitumen, érezni lehetett a szagán amíg friss volt... :lol: viszont nem szimpla bitumen, hanem egy eltéphetetlen erős szövet (üvegszálas? v vmi) két oldalára van rádolgozva. az egyik oldalán vékony védőfólia, a másikon lehúzható fólia alatt bivalyerős ragasztó. ha rásimítod a lemezre, alig lehet letépni, olyan erősen tapad. fontos az alapos előkészítés is: a felületet lakkbenzinnel vagy nitrohigítóval le kell mosni/törölni - óvatosan mert ha a külső fényezésre jut akkor azt lemattítja, és jöhet a takarítás, polírozás... idén nyáron csináltam, a legnagyobb melegeket már megkapta, és nem jött le - egy hibát kivéve, amit én követtem el: olyan lyukat is lefedtem hátulról, amibe utána a kárpitnak egy vastag pöcke nyomódik bele. a jobb ajtómon hamar kijött, kente az ablakot, szétkaptam, lemostam, oda vissza nem raktam az anyagot és kész. ahol felfekszik a lemezen és nem nyomja ki semmi ott nem mozdult meg. lassan kezd rajzolni a bal ablakomra is ugyanazon a ponton, szóval szimmetrikusan követtem el a hibát, nemsokára kénytelen leszek azt is szétszedni... :lol: :lol: érdemes úgy dolgozni vele, hogy zárt dobozzá váljon az ajtó (az alsó kifolyó lyukakat persze nem szabad lefedni, ne pangjon a víz), vagyis a külső lemezre ahol csak lehet (ide mehet kisebb darabokban is, ha nincsen kedved kiszedni az ablakemelő mechanikát), és az ajtó belső lemezére a kárpit alá nagy darabokban, hogy "légmentesen" lezáródjon a doboz. utána ami marad azt meg közvetlenül a kárpit belső felére a hangszóró köré , valamint a nagyobb rezgésveszélyes felületekre el lehet szórni...

Link to comment
Megosztás:

hátra a gsi-be mekkora és milyen alakú a gyári hangszóró? nem volt időm 7végén kimókolni...

előre menne egy szett 165 mm-es talán ha elfér meg a csipogó felülre.

hátra meg akkor kis hangfal és ládika mégis és akkor lesz mély hangom is de nem kell a kalaptartót tönkretennem.

asszem az lesz a koncepcióm hogy ma/holnap veszek egy szettet és a 4 napos szünetben behekkelem.

hm 1

hm 2

szett pakk ?

innen valami ötlet?

Link to comment
Megosztás:

...

egymás mellé ok, akkor tényleg nem sérül a színpadkép...

van RCA kimenet a fejen? esetleg összedobhatsz egy egyszerű erősítő kapcsolást (ugyanolyan IC-s mint a fejben lévő), és arra kötheted a csipogókat, így megmarad a fej 4 csatornája a 4 hangszórónak! első nekifutásra 2 ohm stabilat a TDA7560-ast találtam (elektrokontha.hu 2140 pénz - de ez feleslegesen 4 csatornás, tuti van olcsóbb is), alig kell köré pár alkatrész, nem túl vaskos tápkábel + biztosíték, valami hűtőfülre kell csavarozni és had szóljon...

Link to comment
Megosztás:

hátra a gsi-be mekkora és milyen alakú a gyári hangszóró? nem volt időm 7végén kimókolni...

előre menne egy szett 165 mm-es talán ha elfér meg a csipogó felülre.

hátra meg akkor kis hangfal és ládika mégis és akkor lesz mély hangom is de nem kell a kalaptartót tönkretennem.

asszem az lesz a koncepcióm hogy ma/holnap veszek egy szettet és a 4 napos szünetben behekkelem.

hm 1

hm 2

szett pakk ?

innen valami ötlet?

Én akartam hátra is hangszórót tenni,de mindenki lebeszélt róla,mert felesleges......És igazuk is lett :lol: Ha ládát is akarsz berakni,akkor teljesen felesleges a hátra hangszóró mert a mély úgy is elnyomja......

Link to comment
Megosztás:

Én akartam hátra is hangszórót tenni,de mindenki lebeszélt róla,mert felesleges......És igazuk is lett :lol: Ha ládát is akarsz berakni,akkor teljesen felesleges a hátra hangszóró mert a mély úgy is elnyomja......

Meg aztán az úgynevezett virtuális szinpad úgyis előtted van ( a szinházban sem ülsz az előadásnak háttal )

Link to comment
Megosztás:

Én akartam hátra is hangszórót tenni,de mindenki lebeszélt róla,mert felesleges......És igazuk is lett :lol: Ha ládát is akarsz berakni,akkor teljesen felesleges a hátra hangszóró mert a mély úgy is elnyomja......

a jó láda nem nyomja el a hátsó hangszórót, mert a jó ládánál csak hallod a mélyeket, de fogalmad sincsen honnan jön a hang... az már rég rossz ha azért nem hallod a hátsókat mert a puffogás bekever... :lol:

ettől függetlenül a hátsó hangszórókról nagyon megoszlanak a vélemények. az igazi guruk abszolút ellenzik, mert rontja a színpadképet... egy darabig én is hiányoltam a hátsókat, de amint rendes erősítőt raktam az első mélyközepek és magasak alá, betekertem bitumennel az ajtókat valamint normálisra cseréltem a hangkártyámat ( mintha minőségi fej lenne, csak nem az :lol: ), totál elmúlt a hiányérzet... és most még csak egy olcsó impulse szettem van, tervezem hogy lecserélem valami ütősebb audiosystem-re, akkor már valszeg ellenezni fogom én is a hátsót... :D

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.