Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

AUTÓHIFI


ViSoR

Recommended Posts

Nem nagyon van időm mostanában hifire, az oldalam is ezer éve vár a frissítésre, de.......

Ma beugrott egy Syrincs Sub Control II az ótóba, tesztelésileg, de asszem megtartom. Nagyon érdekes, teljesen megváltozott a szub karaktere, teltebb lett a hangzás, és mivel ezen a kütyün a fázist is lehet állítani 0-180 analógban, szépen összehoztam a szubot az elejével. Kicsit a legeslegaljából visszavett, mert 10Hz helyett 25Hz-en kezd vágni a subsonic filtere - az jó egy oktáv difi, de nem olyan nagy baj, így is ott van az ember gyomrában, érzetre nem vészes a különbség. Meg legalább a hangszóró tovább bírja. :rolleyes:

Meg vettem egy aktív váltót a kick-hez is, az is bekerül majd. Talán összeáll már a rendszer valamikor. Mondjuk, amennyi időm várhatóan lesz, lehet, hogy csak év végére...... :mellow:

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...
  • Hozzászólások 5,9k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Sziasztok,

van egy 3 ajtós G Astra-m és szeretném pótolni a hiányzó hátsó hangszórókat.

Alapból 0 van benne <_< Egy parám van , nem tudom hogy hogyan szedjem le a hátsó oldalkárpitot, úgy hogy még vissza is lehessen szerelni! :rolleyes:

Valaki esetleg tudna segíteni ? Plííííííííííz

Link to comment
Megosztás:

Hello

Olyan kerdesem van! Hogy ismerősőm használ egy Mac Attack 2100 2 csatornás erősítőt hidbakötve a mélyladajara! És néha nem mindg előfordul az hogy amikor a fejegységet kikapcsolja vagy bekapcsolja pukkan egyet! Azt hiszem ezt hivja kippanás védelemnek lehet hogy ez el van szálva az erősítőben?

Köszi

Link to comment
Megosztás:

Hello

Olyan kerdesem van! Hogy ismerősőm használ egy Mac Attack 2100 2 csatornás erősítőt hidbakötve a mélyladajara! És néha nem mindg előfordul az hogy amikor a fejegységet kikapcsolja vagy bekapcsolja pukkan egyet! Azt hiszem ezt hivja kippanás védelemnek lehet hogy ez el van szálva az erősítőben?

Köszi

Ja, azt a funkciót Soft Start-nak hívják, és valószínűleg nem elég "szoft".... vagy nincs is benne olyan. Erősítője válogatja.

De az is lehet, hogy a fejegység előbb kiadja a REMOTE jelet, azután késleltetve kapcsolja be az RCA kimeneteket. Akkor is van puki.

Ki kellene próbálni, hogy leköti a REMOTE-ot az erőlködőről, bekapcsolja a fejet, és utána 5 mp-el beköti (odanyomja) a REMOTE vezetéket az erősítőre. Ha akkor is pukkan, az erősítő a ludas. Ha nem, akkor meg kell késleltetni a REMOTE jelet, de ehhez már egy kis elektronikát kéne barkácsoljon.... <_<

Erről tudna nekem mondani valamilyen vélemyényt? Monacor HPB-1502

Sajnso ami nekem a legfontosabb lene a a Csillapitási tényező nincs megdva!

Az, hogy nincs megadva, meg a 0.2% THD, mutatja, hogy nem túl hifi a cucc... A Monacornak vannak nagyon jó és nagyon gagyi cuccai is, úgyhogy mivel nem ismerem ezt az erősítőt, nem mondok véleményt.

Szerintem, ha már külön erősítő lesz a szubra, és gondolkozol monoblokkon is, akkor ne vegyél 2 ohm stabil cuccot. Mér' jó az, ha hídban csak 4 ohmot nyom? Már egy rendes duplatekercses szubbal is gondod lesz, nemhogy egy rendes dupla ládával.... (Ha már én így jártam, ne fuss ugyanabba a "hibába") ;) :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Wow! Akkor most megint nem értem a dolgot! 0.2% THD ez példaul mit is jelent! Most azt nem értem még hogy ha esetleg nem ad ki mono blockot mert abol igen kevés van akkor két csatornásból milyet kellene venni mert hogy ne legyen 2 ohm stabil ezt nem igazan értem! :rolleyes: na mostmar tényleg nem vagom mit kell figyelni! Linkel be légyszi egy olyan erősítőt amit te vennél elsőszetre és amit mélyladara esetleg több variáció is johet!

Link to comment
Megosztás:

Wow! Akkor most megint nem értem a dolgot! 0.2% THD ez példaul mit is jelent! Most azt nem értem még hogy ha esetleg nem ad ki mono blockot mert abol igen kevés van akkor két csatornásból milyet kellene venni mert hogy ne legyen 2 ohm stabil ezt nem igazan értem! <_< na mostmar tényleg nem vagom mit kell figyelni! Linkel be légyszi egy olyan erősítőt amit te vennél elsőszetre és amit mélyladara esetleg több variáció is johet!

Balázsnak igaza van - a lé definiál :rolleyes: Hiába a profi D-osztályú monoblokk, ha nincs rá zsé..... Nem is akarlak összezavarni, vedd meg ami tetszik. próbáld ki, aztán bizniszeld el, ha nem olyan, amilyet akartál.

Addig is, egy kis elmélet:

Szóval a THD a teljes harmonikus torzítás, azaz az elvileg tiszta beadott szinuszos jelnél a kimeneten mennyi felharmonikus jelenik meg (egyszerűbben: mennyire torzít) - persze a csatornánként 0.2% nem sok, de hídban ez többszöröse lehet. Gyakorlatilag a teljesítményt adott THD mellett adják meg. A gyengébb cuccot is nagyobb teljesítményre lehet specifikálni, ha a THD-t nagyra hagyod. Magyarul nagyot szól, de torzít...... erről ennyit.

Itt van az én tíz éves, öreg MTX 2150x-em - ennek high-end spec. szerint 12 V-on (!) a kimenő teljesítménye 2 x 75W RMS, 0,01% THD mellett. Ez nem tűnik soknak, de hídban és 13.8V-on ez 325W RMS, 0.1% THD-vel. Ha most 0.2% THD-re nézném, lehet, hogy 5-600W jönne ki, nade valahol meg kell húzni a határt.... ;) Ezért van az, hogy nagy a káosz a piacon, mert össze-vissza definiálják a teljesítményeket. Ennyit az elméletről. Szerintem a korrekt definíció az a high-end speckó, magyarul 12V-on, 0.01% THD mellett mit tud a cucc. A többi smafu. Mondjuk az is igaz, hogy ha szubhoz kell, akkor a 0.2% THD nem gond, a mélyhangoknál nem érzed annyira a harmonikus torzítást, mint a közép-magas tartományban....

Az hogy "hány ohm stabil" az erősítő, azt mutatja meg, mekkora a terhelhetősége, mennyi áramot tud magából kipumpálni anélkül, hogy elmelegedne és megsülne. Nyilván minél kisebb az impedancia, annál nagyobb az áram, így a terhelés. Az alap a 2 ohm stabil, azaz csatornánként min. 2 ohm kell legyen a hagszórók impedanciája. Hídban ez az érték feleződik. Azaz egy ilyen erősítőre min. 4 ohmos mélynyomót kell rakni, máskülönben baj lesz. Értelemszerűen egy 1 ohm stabil erősítő már hídban 2 ohmos hangszórót is képes meghajtani, tehát erre dupla ládát, vagy kéttekercses hangszórót is rá lehet bízni (hídban - azaz most nem arról van szó, hogy a dupla ládát, vagy a duplatekercses szub spulnijait egy-egy független csatornával hajtod, mert akkor értelemszerűen a kimenő teljesítmény is kisebb lesz)

Hab a tortán, hogy minél nagyobb az áramkihajtási képessége egy erősítőnek, annál nagyobb a damping faktor is, tehát egy 1 ohm stabil erősítőnél többszöröse lehet, mint egy 2 ohm stabilnál....

A legtöbb monoblokk is 1 ohm stabil, de itt csak egy csatorna van, tehát arra értendő, nem feleződik, mert nincs további hidalás. Ezért olyan kajdik ezek, és ezért lehet velül szinte minden szubot jól széthajtani. Tovább bírják cérnával :D Persze a torzítást inkább hagyjuk, abban nem olyan nagy sztárok, de már mondtam, hogy a szubnál a torzítás valójában kevésbé lényeges, mert úgysem hallod meg. (talán pár white-fülű)

Mivel nem akarlak végképp összezavarni, most abba már ne is menjünk bele, hogy a hangszóró impedanciája dinamikusan változik a frekvencia függvényében. A rezonancia freki (f0) környékén megnő, egyébként akár kisebb is lehet. Ezért volt az szerintem, hogy Balázskának párszor elfüstölt az erősítője, pedig papíron ugye minden rendben volt az impedanciákkal - de lehet, hogy egy adott frekin leesett a szub impedanciája, és ezt nem díjazta a végfok..... De ez ritkán adódik elő, abban a kategóriában amiben mi gondolkozunk, ha figyelsz az impedanciára nem lesz semmi gond.

Tanács: Ha lehet, akkor szubhoz olyan erősítőt vegyél, amin a "fázis" állítható (legalább 0 és 180 fok, de ha analóg, az a tuti) Jót tesz a mélyeknek, ha a szub fázisban jön velük, különben "lyukas" lehet a hangzás, meg "elkenődött".

Link to comment
Megosztás:

Tanács: Ha lehet, akkor szubhoz olyan erősítőt vegyél, amin a "fázis" állítható (legalább 0 és 180 fok, de ha analóg, az a tuti) Jót tesz a mélyeknek, ha a szub fázisban jön velük, különben "lyukas" lehet a hangzás, meg "elkenődött".

NA jó értettem mindent! Most marcsak a fazis álíthatóságot kellene valahogy elmondani hogy ez miként van leirva egy erősítőre hogy álítható!

Link to comment
Megosztás:

Srácok, engem úgy elbizonytalanítottatok, hogy a Trabiból kiszedett VT rádiót rakom be a Mantába Tesla hangszóróval. :rolleyes:

Te úgyis a motor hangjában, meg az elkaparó kerekek visításában gyönyörködsz <_< ;)

Most garázsépítésből kifolyólag van pár hifi és kevésbé hifi cuccom amit selejtezek, ha kell valami, szólj, mert lehet, épp van "raktáron"

NA jó értettem mindent! Most marcsak a fazis álíthatóságot kellene valahogy elmondani hogy ez miként van leirva egy erősítőre hogy álítható!

Nem kell ezt azért olyan komolyan venni :D Általában olcsó erősítőkön nem állítható. Itt max azt csinálhatod, hogy fordítva kötöd be a hangszórót, és máris 180 fok a fázistolás.

A 100 ezer alatti kategóriában választható szokott lenni 0 vagy 180 fok. 90%-ban ez is elég ahhoz, hogy szinkronban jöjjenek a mélyek. (Ha hátul van a láda).

Drágább cuccokban előfordul a folyamatos állíthatóság, azzal elvileg bárhol elhelyezheted a szubot, be lehet lőni a fázist.

Link to comment
Megosztás:

Abban bizva hogy a fejgységemre csatlakoztatható mikrofon elvileg saját magát be tudja állítani ugyhogy lehet hogy megoldja ő a problémát! habár nem tudom hogy ez hogy mukodik!

Én is így gondoltam, aztán kiderült, hogy 3 utas módban nem működik. :rolleyes:

Utána ezt a hibát kiküszöböltük, mértünk párat, már az automata EQ full FLAT, tehát mikrofon szerint nem kellett (volna) semmit állítgatni, viszont érzésre a magas levitte a fejemet...

Megoldottuk ezt is. Finomhangolásnál jött az a probléma, hogy a színpadot belőtte a műszeregység elé, kb. 35cm szélesre, és ráadásul elég keményen vándoroltak a zenészek...

Ennyi szopás után inkább állítgatunk fülre, a "gyári mikrofont" pedig csak iránymutatónak használjuk...

Egyébként mélynél elég érdekesen kell beállítani a fázisokat ahhoz, hogy tényleg egyszerre szóljon minden <_<

Link to comment
Megosztás:

Én is így gondoltam, aztán kiderült, hogy 3 utas módban nem működik. :rolleyes:

Utána ezt a hibát kiküszöböltük, mértünk párat, már az automata EQ full FLAT, tehát mikrofon szerint nem kellett (volna) semmit állítgatni, viszont érzésre a magas levitte a fejemet...

Megoldottuk ezt is. Finomhangolásnál jött az a probléma, hogy a színpadot belőtte a műszeregység elé, kb. 35cm szélesre, és ráadásul elég keményen vándoroltak a zenészek...

Ennyi szopás után inkább állítgatunk fülre, a "gyári mikrofont" pedig csak iránymutatónak használjuk...

Egyébként mélynél elég érdekesen kell beállítani a fázisokat ahhoz, hogy tényleg egyszerre szóljon minden <_<

Na pont ezért foglak meghivno pár sörre ha késsz a rendszer hogy segíts nekem mert ehez aztán tényleg láma vagyok!

Link to comment
Megosztás:

10 rugó körül kapsz már FM-modulátort...

Szivargyújtócsatiba be, IPOD kap egy 3.5jack-et, és ennyi...

Amúgy van olyan változat, ami USB csatival is rendelkezik, így pl. egy Pendrive-al MP3 lejátszó faragható belőle.

A nagy előny, hogy szinte akármilyen autóban használható, és csak a rádión kell a megfelelő frekvenciát behangolni.

Occcó, jóóóó, kínai :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

10 rugó körül kapsz már FM-modulátort...

Szivargyújtócsatiba be, IPOD kap egy 3.5jack-et, és ennyi...

Amúgy van olyan változat, ami USB csatival is rendelkezik, így pl. egy Pendrive-al MP3 lejátszó faragható belőle.

A nagy előny, hogy szinte akármilyen autóban használható, és csak a rádión kell a megfelelő frekvenciát behangolni.

Occcó, jóóóó, kínai :rolleyes:

Hangnyomasra is alkalmas!

Link to comment
Megosztás:

Te úgyis a motor hangjában, meg az elkaparó kerekek visításában gyönyörködsz ;) :D

Hic, erről mi már beszéltünk valamikor, vagy csak ennyire ismersz? <_< A készlettel meg ne várj rám, ha van rá érdeklődő, akkor vigye. Először valamelyik dög (a szó legnemesebb értelmében) álljon össze, a hang a legutolsó (mármint hangszóróból :rolleyes:). De azért kösz a felajánlást, jólesett! :P

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.