Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

AUTÓHIFI


ViSoR

Recommended Posts

Sziasztok!

Vettem egy jelszintátalakítót (mert ugyen nem RCA-s a fejegységem 04720.jpg), és elkezdeném összehozni a cuccot. DE!!! Megakadtam,és inkább kérdezek mint baromságot csináljak. A jelszintátalakítón van ugye " left és " right hangfaltsineg amit ugye átalakít nekem RCA jellé. Mivelhogy az erősítőmnek úgyis csak az egyik oldalát fogom igénybevenni (jólmondva az egyik oldalt hídba kötöm) akkor az átalakítónak is csak az egyik oldalát kell használnom? akkor elméletileg elég egy ilyesmi RCA kábellel összekötnöm az erősítőt és a átalakítót: unas_400037.jpg

Elméletileg így jó? vagy nem :lol: ?

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 5,9k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

De nekem nem a belső világítás vibrál (bár azt még nem figyeltem, lehet h az is), hanem a fedélzeti computer, a dátum, óra, hőfok kijelzőm.....

Eddig nem volt benne az erősítő nem csinálta, tehát nálam nem a fejegység veszi fel azt az áramot, hanem egyértelműen a mélyláda,ill. az erősítő.

Milyen vastag a tápkábeled?

Ilyet szokott okozni ha a tápkábel keresztmetszete kicsi.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Vettem egy jelszintátalakítót (mert ugyen nem RCA-s a fejegységem [im]https://www.sal.hu/termekkepek/04720.jpg[/im]), és elkezdeném összehozni a cuccot. DE!!! Megakadtam,és inkább kérdezek mint baromságot csináljak. A jelszintátalakítón van ugye \" left és \" right hangfaltsineg amit ugye átalakít nekem RCA jellé. Mivelhogy az erősítőmnek úgyis csak az egyik oldalát fogom igénybevenni (jólmondva az egyik oldalt hídba kötöm) akkor az átalakítónak is csak az egyik oldalát kell használnom? akkor elméletileg elég egy ilyesmi RCA kábellel összekötnöm az erősítőt és a átalakítót: %7Boption%7Dhttp://shop5.unas.hu/shop_ordered/5495/shop_pic/unas_400037.jpg[/mg]

Elméletileg így jó? vagy nem :lol: ?

Az a baj, h ha a kábelban csak simán közösítik a két szálat, akkor le fog monósodni az egész rendszer. Visszafelé is, a fejegység is.

Egy ilyesmi kapcsolást kell csinálni:

http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/linesum.html

Ez csak annyi h a két jelvezetékbe kell egy-egy 10k-s ellenállás és csak aztán összekötni a két kábelt, ami bemegy az erősítő egy bemenetére! Ezek megakadályozzák a monósodást. :)

Link to comment
Megosztás:

No bedobtam az erőlködőt, mélyládát végre, így már egész szépen (hangosan) szól a zene...

A testet hagytam a lámpánál lévő csavaron, nem kapcsolgat ki be, tehát jó az testnek tökéletesen.

A gumidugót kivéve (belülről kinyomva) simán kivittem a tápkábelt a pedálok fölött. A gumidugón fúrtam egy lukat, átfűztem bele a kábelt és kész is :lol:

Olyan 6-7órám ráment, de megspóroltam vele 12-15ezer forintot, ennyiért akarták ugyanis berakni.

Ami nem tetszik, bár érthető szerintem a jelenség, hogy a dátumkijelző vibrál, azaz el-elhalványul a baxxus ütemére, sőt talán mintha a helyzetjelzőt is "visszafogná" kicsit dry.gif

Ilyenkor jól meghúzza az akksit az biztos. Úgy emlékszem az F astrában nem produkált ilyet, ott csak a fejegység kijelzőjén látszott hasonló pulzálás.

Köszi a tanácsokat mkinek!!!

Ez lehet a rossz test,vagy gyenge aksi miatt...Vagy akár lehet a vékony tápkábel miatt is....Szoktak a fejegységnek külön aksiról behúzni,tápot és testet is(ez pszilajnak is szól)Ettöl pl.elmúlhat az Ő problémája :)

Link to comment
Megosztás:

Ez lehet a rossz test,vagy gyenge aksi miatt...Vagy akár lehet a vékony tápkábel miatt is....Szoktak a fejegységnek külön aksiról behúzni,tápot és testet is(ez pszilajnak is szól)Ettöl pl.elmúlhat az Ő problémája :lol:

Akksi 55Ah GM 3éves

Tápkábel: 10mm ez van ráírva, persze nem 1 centi vastagságot jelent

Test: nem akksiról megy, hanem kasztnihoz van rögzítve

Link to comment
Megosztás:

Akksi 55Ah GM 3éves

Tápkábel: 10mm ez van ráírva, persze nem 1 centi vastagságot jelent

Test: nem akksiról megy, hanem kasztnihoz van rögzítve

Sztem kevés az a 10es táp.

Min egy 20 as kéne, de ha fejleszteni is szeretnél késöbb, akkor a 35 ös kéne.

55 ös akksi nekem hamar kidölt, most egy 70 es van, az már birja, még álló helyzetben is a döngetést.

Link to comment
Megosztás:

Az a baj, h ha a kábelban csak simán közösítik a két szálat, akkor le fog monósodni az egész rendszer. Visszafelé is, a fejegység is.

Egy ilyesmi kapcsolást kell csinálni:

http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/linesum.html

Ez csak annyi h a két jelvezetékbe kell egy-egy 10k-s ellenállás és csak aztán összekötni a két kábelt, ami bemegy az erősítő egy bemenetére! Ezek megakadályozzák a monósodást. :lol:

Értem. viszont mi van abban az esetben ha ugye a két hátrafelé jövő hangszórókábelt bekötöm. (ugye mind a 2 oldalt.) Úgy csatlakoztatom rca kábellel az erősítőhöz. Akkor elméletileg nem lehet gond. Az erősítőnél azt mondták hogy az nem baj ha a 4 csatornából csak egy egyik oldalt használom (hídbakötve)

Link to comment
Megosztás:

Sztem kevés az a 10es táp.

Min egy 20 as kéne, de ha fejleszteni is szeretnél késöbb, akkor a 35 ös kéne.

55 ös akksi nekem hamar kidölt, most egy 70 es van, az már birja, még álló helyzetben is a döngetést.

Álló motorral nem szokás döngetni.Az erősítők nagy része 14V adja le maximális teljesítményt....Nagy a torzítás kockázata,ami hangszóró károsodáshoz vezethet :lol:

Link to comment
Megosztás:

Álló motorral nem szokás döngetni.Az erősítők nagy része 14V adja le maximális teljesítményt....Nagy a torzítás kockázata,ami hangszóró károsodáshoz vezethet :)

Szép nyári estéken, szalonnasütés közben, nem kellemes ha jár a motor is ;)

Olyankor csak a zene kell :lol:

Link to comment
Megosztás:

Értem. viszont mi van abban az esetben ha ugye a két hátrafelé jövő hangszórókábelt bekötöm. (ugye mind a 2 oldalt.) Úgy csatlakoztatom rca kábellel az erősítőhöz. Akkor elméletileg nem lehet gond. Az erősítőnél azt mondták hogy az nem baj ha a 4 csatornából csak egy egyik oldalt használom (hídbakötve)

Abban az esetben, ha csak jelszint illesztés van, és a sztereó mindkét szálát (közösítés nélkül) bekötöd az erőlködőbe, akkor nem lesz gond. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ez lehet a rossz test,vagy gyenge aksi miatt...Vagy akár lehet a vékony tápkábel miatt is....Szoktak a fejegységnek külön aksiról behúzni,tápot és testet is(ez pszilajnak is szól)Ettöl pl.elmúlhat az Ő problémája :)

Igen ezt gondoltam. Mert a fejegységben is majdnem akkora bizti van, mint az erősítőmben. Ergo kb egyforma teljesítményt vesznek fel.

De nem fogom ezért szét buherálni, mert csak álló motornál és gyomorrengetésnél látszik! :lol:

Link to comment
Megosztás:

Igen ezt gondoltam. Mert a fejegységben is majdnem akkora bizti van, mint az erősítőmben. Ergo kb egyforma teljesítményt vesznek fel.

De nem fogom ezért szét buherálni, mert csak álló motornál és gyomorrengetésnél látszik! :lol:

Pedig elég sokat változna töle..valószínű a fejegység se tudja felvenni a neki szükséges maximális teljesítményt.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
Sziasztok.Lehet hülye kérdés,de nem értek hozzá.Vettem a napokban egy dupla tekercses hangszórót,és hát ugye azon két bekötés van.Van a jobb oldalán egy + - ,és van a bal oldalán is egy + - . A kérdésem az lenne,hogy ezt hogyan lehet bekötni? Előre is köszönöm a válaszokat

Itt meg itt találsz infót ha tudsz angolul.

Dióhéjban:

Megnézed hány ohm-os a hangszóró egy tekercse, majd:

összekötöd az egyik + másik - és akkor dupla annyi ohm lesz.

vagy

összekötöd mindkét + meg mindkét - és akkor a reciprokösszegük.

Link to comment
Megosztás:

A kettős hangtekercs univerzális bekötési lehetőségeket biztosít.

Egyrészt – a négy különálló kivezetés bekötésétől függően –

egyaránt használható monó vagy sztereó végerősítőkhöz, másrészt

a terhelő impedancia előre meghatározható.

Ennek megfelelően a

következő módokon működtethető:

monó 2 Ohm: párhuzamos a tekercsek kapcsolása

monó 8 Ohm: soros a tekercsek kapcsolása

sztereó 2 x 4 Ohm: a tekercsek nincsenek összekapcsolva egymással, az erősítő két

csatornája külön hajtja meg azokat

Persze ha 2 Ohm -ban használod, akkor ide már illik minőségi, profi erősítőt használni, ami stabil 2 Ohmot tudja és bírja is. igaz sok erősítőn szívesen töntetik fel ezt a tulajdonságot a gyártók, de az igazság az, hogy nagyon kevés erősítő teljesíti ezt a paramétert, pontosabban ezek az erősítők már felső kategóriásak... :)

Link to comment
Megosztás:

Persze ha 2 Ohm -ban használod, akkor ide már illik minőségi, profi erősítőt használni, ami stabil 2 Ohmot tudja és bírja is. igaz sok erősítőn szívesen töntetik fel ezt a tulajdonságot a gyártók, de az igazság az, hogy nagyon kevés erősítő teljesíti ezt a paramétert, pontosabban ezek az erősítők már felső kategóriásak... ;)

Link to comment
Megosztás:

Vagy ha pl: meghajtom egy 2csatornás erősítővel,ami esetleg nem bírja stabilan a 2 Ohm-ot? Mit lövök ki vele?

Semmit, az erősítő fog lekapcsolni a védelem miatt.....

De egy négycsatornás erősítő nem is igazán erre való, vagy ha mégis duplatekercses nyomót akarsz meghajtani akkor simán használd csak az egyik kivezetését a hangszórónak, a másikat hagyd szabadon és így is tökéletesen fog működni.

Komolyabb rendszereknél használnak 2 vagy 1 Ohm stabil erősítőket (monoblokk) ezek kifejezetten ilyen szubok hajtására valók, bírják is tartósan a terhelést és nagyon nagyot tudnak szólni.

Összefoglalva: a dupla tekercs-dupla kivezetés egy lehetőség, Te döntöd el hogy milyen módban használod, hány Ohm ellenállással.

Link to comment
Megosztás:

Semmit, az erősítő fog lekapcsolni a védelem miatt.....

De egy négycsatornás erősítő nem is igazán erre való, vagy ha mégis duplatekercses nyomót akarsz meghajtani akkor simán használd csak az egyik kivezetését a hangszórónak, a másikat hagyd szabadon és így is tökéletesen fog működni.

Komolyabb rendszereknél használnak 2 vagy 1 Ohm stabil erősítőket (monoblokk) ezek kifejezetten ilyen szubok hajtására valók, bírják is tartósan a terhelést és nagyon nagyot tudnak szólni.

Összefoglalva: a dupla tekercs-dupla kivezetés egy lehetőség, Te döntöd el hogy milyen módban használod, hány Ohm ellenállással.

Nekem egy 2 csatornás erősítőm van,amit hidalva használtam eddig,de nem gondoltam volna ettől a mélynyomótól hogy ez ennyire brutál.Szó szerint a 2db 30A-es biztosítékról a műanyag ház le olvadt :) :D

Link to comment
Megosztás:

Na most át is kötöttem csak az 1-ik tekercs szól,de ez is elég brutálisan mozgatja a dolgokat a kocsiban.Főleg a visszapillantót kell állandóan állítani,mert szó szerint eltekeri a helyéről.Nagyon kemény.Azért vagyok így meglepődve,mert eddig nekem egy rockfordfosgate PUNCH P2-es 38cm volt a ládában,ami asszem 500W volt,csak az sajna egy teszt cd során elpukkant :) És most ez csak egy 30cm-es 2000W :D Jóval ütősebbet szól,mint a 38cm.Pedig a 38cm hangszóró,állítólag szebb és ütősebb mélye van.De ezt cáfolom ;)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.