Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

AUTÓHIFI


ViSoR

Recommended Posts

  • Hozzászólások 5,9k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

ŐŐ.. ezen nem is filóztam el eddig, mert magától érthetődőnek gondoltam, de ugye az autórádióknál nem úgy van mint a Home Hi-Fi-knél, hogy az RCA kimeneten egy (relative) fix szintű jel jön ki, hanem a hangerő fügvényében az is állítódik?!

Ugyanúgy működik itt is minden.... mit értesz, relatív fix szintű jelen?

"Kimenni" nem fog fix szintű jel, elvileg nincs DC csatolás a forrás és az erősítő között. Ha valahol fix DC szintet mérsz, akkor az ellenoldalon tuti le van választva kondival.

Link to comment
Megosztás:

Ugyanúgy működik itt is minden.... mit értesz, relatív fix szintű jelen?

"Kimenni" nem fog fix szintű jel, elvileg nincs DC csatolás a forrás és az erősítő között. Ha valahol fix DC szintet mérsz, akkor az ellenoldalon tuti le van választva kondival.

Neeemm.. nem úgy értem.. az persz hogy nincs..

Hanem, hogy a váltakozo fesz szintje relative állandó vagy ahogy növelem a hangerőt, az is növekszik? (tudom, amúgy se lehet állandó,hiszen a zene nem állandó)

De teszem azt legyen egy stabil fix teszt hang mondjuk 1khz

Fej mondjuk 10es hangerő állásban.

Ekkor RCA-n mondjuk 0,7v jel..

Akkor a hangszóró kimeneten van mondjuk 2volt.. (hasra ütve)

Ha a hangerőt növelem a fejegységen, akkor a hangszórón is növekszik a fesz ez egyértelmü..

Viszont az RCA-kon lévő fesz is vele növekszik, vagy az nem változik?

Mert ha jól tom, a házi hifiken ez stabil maradna.. (vonal kimenet)

Itt meg asszem nem kellene,hiszen akkor a subot pl külön kellene minden hangerő állításhoz állítani.

Arról nem is beszélve, hogyha a front(ok) is erősítőről mennének rca-ról....

(ezzel asszem meg is válaszoltam magam, mert nem láttam még senkit az erösítökhöz rohangálni hangerőt állítani, és normál esetben nem a hangszóró kimenetekről mennek az erösítők) :lol: :blush:

ui: irtam Pü-t is... gondolom megkaptad..

Link to comment
Megosztás:

Na igen..... :)

Ezen már én is elgondolkodtam, hogy hogy is erősít az erősítő??

Mert ugye alapból a fejegység küldi neki a jelet, de mégsem az erősítő GAIN tekerőjét állítjuk, hanem a fejegységen tekerjük a hangerőgombot, de ugye mégsem a fejegység saját erősítője erősít......

Akkor most a fejegység "növeli" a kimenő jel nagyságát és beleszól annak minőségébe minden gyengeségével együtt?

Mert mi van, ha van egy csúcs erősítőm, de a fej ami a jelet adja, amin növeled a volumét, meg sem közelíti minőségben az erősítőt....??

Home hifinél az erősítőn adom a hangerőt, a műsorforrás mint olyan, csak jelet szolgáltat, de nem befolyásolja a "hangosságot"...

És mi van akkor, ha olyan profi a fejegységem, hogy le lehet kapcsolni a saját kis "erősítőjét"....?

Valaki mondjon már ezekre valami okosságot..... :blush: :lol:

Link to comment
Megosztás:

Neeemm.. nem úgy értem.. az persz hogy nincs..

Hanem, hogy a váltakozo fesz szintje relative állandó vagy ahogy növelem a hangerőt, az is növekszik? (tudom, amúgy se lehet állandó,hiszen a zene nem állandó)

De teszem azt legyen egy stabil fix teszt hang mondjuk 1khz

Fej mondjuk 10es hangerő állásban.

Ekkor RCA-n mondjuk 0,7v jel..

Akkor a hangszóró kimeneten van mondjuk 2volt.. (hasra ütve)

Ha a hangerőt növelem a fejegységen, akkor a hangszórón is növekszik a fesz ez egyértelmü..

Viszont az RCA-kon lévő fesz is vele növekszik, vagy az nem változik?

Mert ha jól tom, a házi hifiken ez stabil maradna.. (vonal kimenet)

Itt meg asszem nem kellene,hiszen akkor a subot pl külön kellene minden hangerő állításhoz állítani.

Arról nem is beszélve, hogyha a front(ok) is erősítőről mennének rca-ról....

(ezzel asszem meg is válaszoltam magam, mert nem láttam még senkit az erösítökhöz rohangálni hangerőt állítani, és normál esetben nem a hangszóró kimenetekről mennek az erösítők) :lol: :blush:

ui: irtam Pü-t is... gondolom megkaptad..

Megkaptam, persze, intézkedem :)

Nem, a jel szobai hifinél sem állandó. Legalábbis akkor, ha végfoknak megy. A szobai hifiknél általában más a felosztás - ott a jelforrás külön van, viszont nagyon gyakran az előerősítő és a végfok egyben. (kommersz cuccok). Azért is az erősítőn állítod a hangerőt. Igazi high-end szetteknél külön végerősítő és előerősítő van. Amit mondasz, az a jelforrás és az előerősítő között érvényes. Ott tényleg fix kivezérlés van, az előerősítő változtatja aztán a jelszintet a végfok részére.

Az autóhifinél a forrás és az előerősítő van egyben - ez a fejegység. (ja, persze, végfok is van benne, de az tudjuk, milyen). Épp ezért itt a fejegységen állítod a hangerőt - az erősítő csak egyszerű végfok, fix erősítéssel. Na jó, sok esetben itt is van előerősítő - itt a "bemenet érzékenységén" tudsz állítani. De lényegében nem ezt tekergeted, ha halk, vagy hangos a zene, ezt egyszer beállítod és kész.

Link to comment
Megosztás:

HIC!

..motyókhoz mikor tudnék hozzájutni, és hogyan? Már a csomiban az erősítőd... :)

Bármikor.

Napközben a munkahelyemen, este otthon. Akkor ma este összeszedem a cuccokat. :blush:

Hívj fel, hogy mikor jössz, hogy tényleg ott legyek, ahol kell :lol:

Link to comment
Megosztás:

Megkaptam, persze, intézkedem :blush:

Nem, a jel szobai hifinél sem állandó. Legalábbis akkor, ha végfoknak megy. A szobai hifiknél általában más a felosztás - ott a jelforrás külön van, viszont nagyon gyakran az előerősítő és a végfok egyben. (kommersz cuccok). Azért is az erősítőn állítod a hangerőt. Igazi high-end szetteknél külön végerősítő és előerősítő van. Amit mondasz, az a jelforrás és az előerősítő között érvényes. Ott tényleg fix kivezérlés van, az előerősítő változtatja aztán a jelszintet a végfok részére.

Az autóhifinél a forrás és az előerősítő van egyben - ez a fejegység. (ja, persze, végfok is van benne, de az tudjuk, milyen). Épp ezért itt a fejegységen állítod a hangerőt - az erősítő csak egyszerű végfok, fix erősítéssel. Na jó, sok esetben itt is van előerősítő - itt a "bemenet érzékenységén" tudsz állítani. De lényegében nem ezt tekergeted, ha halk, vagy hangos a zene, ezt egyszer beállítod és kész.

Köszönöm!

Akkor végülis úgy van ahogy én gondoltam.. tehát az RCA-n változik a jel szintje..

Home hifi.. jaja..igaz.. nekem csak elő-végfok egyben cucc volt :lol:

Rolo:

Gyakorlatilag két külön ágról van szó(ha jól vágom)

Leegyszerűsítve:

Jön mondjuk a cd hangja.. megy ezen azon át..(hangszín, balance hangerő állító stb), és elér egy bizonyos szintü jelet, ami már elég egy végfok meghajtásáa.

Itt "kettéágazik" egyik megy az RCA-ra(bár gondolom ennek is van egy kis jel-illesztő-erősítője), a másik meg megy tovább a saját kis végfokára, ami küldi a hangszórókat.

Ahol le lehet kapcsolni a saját "erősítőt", ott én úgy gondolom, hogy ezt az erősítőt, végfokot lehet OFF-olni.

Link to comment
Megosztás:

Minden erősítőben(persze ez alatt nem a high-end kategóriát értem)van előerősítő és ennek az erősítését növeled/csökkented a GAIN(erősítés) szabályzással.Jobb erősítőkön ez csatornánként is megtehető.

Szerintem ezt érdemes végiogolvasni...

Gyakran előfordul, hogy újonnan beszerelt erősítőnk nem megfelelő hangerővel, dinamikával szólal meg. Ám ez nem minden esetben jelenti az erősítő vagy a fejegység hibáját.

A probléma megoldását az RCA, vagyis a kis jelszintű körben kell keresni, mert a fejegység nem tudja kellő feszültségű RCA jellel ellátni az erősítőt a megfelelő működéshez. De miért nem szabványosak ezek a paraméterek? Miért kell többféle jelszint? - joggal tesszük fel ezeket a kérdéseket. Nos, 1998-ig nem volt ilyen probléma, hiszen a fejegységek többsége 500 mV, vagyis 0,5 V kimenő jelszinttel rendelkezett. Az erősítők bemeneti érzékenysége 0,2-2 V-ig volt szabályozható. Ez azt jelentette, hogy a fejegység RCA kimenetén a zene hangerejétől függően 0-0,5 V közötti jelszintet mérhetünk. Az erősítők bemenetiszint(hangerő)-szabályozójának működési elve, hogy az erősítő névleges teljesítményét a szabályzóval beállított bemeneti feszültség hatására éri el. Tehát egy 0,2-2 V-ig állítható erősítő bemeneti szabályzójának maximális állásában 0,2 V hatására éri el névleges kimenő teljesítményét. 1998 után viszont (az egyre növekvő minőségű rendszerek miatt) áttértek a 4 V-os rendszerre, mely azt jelenti, hogy az erősítők 0,4-4 V-ig fogadják az RCA jeleket. Ennél a rendszernél a fejegység RCA kimenetének jelszintje a zene hangerejétől függően 0-4 V között változhat, tehát jelentősen megnő a dinamika. Az erősítők bemeneti érzékenysége 0,4-4 V-ra változott. Maximális állásnál 0,2 V helyett 0,4 V szükséges a teljes teljesítmény eléréséhez. Azt tisztán láthatjuk, hogy mindkét rendszer esetében van némi átfedés, melyre azért van szükség, hogy az erősítőket megfelelően tudjuk halkítani illetve hangosítani.

Mitől jobb ez a rendszer? Elsősorban, attól hogy kevésbé érzékeny a külső zavaró jelekre, hiszen beláthatjuk, hogy ha egy 0,5 V-os jelre 0,1 V-os zavarjel (pl.: generátorzaj) kerül, akkor a zavarjel a hasznos jel 20%-a. Míg a 4 V-os rendszernél 0,1 V-os zavarjel csupán 2,5%. A probléma abból adódik, hogy a legújabb sorozatú fejegységek közül is 4 V-os RCA kimenettel csak a felső-közép kategóriától kezdve rendelkeznek a készülékek. Ennek magyarázata, hogy ehhez az emelt RCA jelszinthez a fejegységekben kapcsoló üzemű tápegységet és komolyabb kivitelezésű kimeneti áramköröket kell alkalmazni. Így tehát belátható, hogy ez a technika nem "fér bele" egy kiskategóriás fejegység árába. Ezekben a készülékekben továbbra is 0,5 V-os, esetleg ritka esetben, 8 V-os RCA kimeneti jelszint áll rendelkezésre. Vizsgáljunk meg néhány példát. Adott egy fejegység, melynek RCA kimenete 0,5 V-os. Erre csatlakozik egy 0,4-4 V-os bemeneti érzékenységű erősítő, mely mondjuk, egy subwoofert hajt. A fejegység beépített 4 x 45 W-os végfokozatáról 2 pár hangsugárzó csatlakozik. A fejegység hangerősugárzójának skálája 0-35-ig terjed. A fejegységet folyamatosan hangosítva, a hallgatott zenétől függően 30-32 értéknél a beépített végfokozat torzítani kezd. Az RCA kimeneten ennél az állásnál torzítatlan, ámde 0,25-0,35 V-os jelet mérhetünk, amely nem elegendő az erősítő 0,4 V-os igényének, tehát az erősítő kimeneti teljesítménye elmarad az elérhető maximumtól. Következő példánkban, a fejegység 4 V-os RCA kimenettel rendelkezik, hangerőszabályzójának skálája 0-35-ig terjed. Egy régi szabványnak megfelelő 0,2-2 V-os bemeneti érzékenységű erősítő hajt meg egy első hangszórószettet. Egy újabb típusú 0,4-4 V-os bemeneti érzékenységű erősítő pedig egy subwoofert. Belátható, hogy a régebbi erősítő hangerőszabályzóját 2 V-os állásba kell állítanunk két okból is:

- A 0,2 V-os állásban a fejegység kb 10-es hangerőfokozatánál már ez az erősítő túlvezérelt lenne, a kimeneten mérhető kb. 0,3 V miatt. - A subwoofert hajtó erősítő még nem érné el hangereje maximumát a 0,4 V miatt. Ennél a rendszernél a beállítás a következőképpen zajlik:

Mindkét erősítő hangerőszabályzóját csavarjuk minimum-állásba (2 ill. 4 V). A fejegység hangerejét addig növeljük, míg az első szett torzítani nem kezd (kb. 27cs állás). Innen szükség szerint egy vagy két hangerőszintet léptessünk vissza, ez lesz a maximális hangerőállás (kb. 25). Ekkor az RCA kimeneten kb. 2 V feszültség mérhető. A subwoofer erősítőjének szabályzóját állítsuk be a kívánt hangerőre. Mindkét erősítőből kivehető a maximális teljesítmény, hiszen a 2 V-os kimeneti szint 0,4 és 4 V között van. Tehát az újabb erősítő is maximálisan kivezérelhető. A 4 V-os fejegység 0,4-4 V közötti erősítőkkel minden gond nélkül üzemeltethető, ám a beállítást itt is hasonlóképpen a minimumállásban kell kezdeni. A kis jelszintű (0,5 V-os) fejegységek problémája több okból is nehezen orvosolható:

- Alkalmazhatunk hangszórójelből RCA jelátalakítókat, mert ezek kimeneti szintje elérheti a 2 V-ot. Ámde a fejegység beépített végfokozata miatt a hang minősége jelentősen romolhat. - Beiktathatunk az RCA jel útjába előerősítő fokozatot, de ebből Magyarországon csak két típus volt kapható, a Magyar gyártású HSL 20 kb. 10 000 Ft-ért; sajnos, ennek gyártása már megszűnt, így tehát csak használtan kapható. A másik típus a Phoenix Gold PLD1-ese, mely képes 5 V-ot is kiadni magából, csakhogy ezért nekünk 25-35 ezer forintot kell kiadnunk!!!

Link to comment
Megosztás:

Ennek majdnem minden szava igaz. Egy dologgal vitatkoznék:

Ennek magyarázata, hogy ehhez az emelt RCA jelszinthez a fejegységekben kapcsoló üzemű tápegységet és komolyabb kivitelezésű kimeneti áramköröket kell alkalmazni.

Ez marhaság, csak a második fele igaz. NAGYON kevés (értsd 1-2) fejegységben van kapcsolóüzemű táp. Ha lenne, akkor nem lenne gond nagyobb teljesítmény sem, minthogy gyakrolatilag a teljesítmény erősítő arról szól, hogy kapcsolóüzemű táppal nagyobb tápfeszt állítanak elő, amiből már könnyen ki lehet hozni a kívánt teljesítményt. Ahhoz, hogy 12V-os rendszeren 4Vpp kimenő jelet kapjunk, nem kell kapcsolóüzemű táp. De még az én fejegységem 6.5V-os kimenetéhez sem. Manapság már 5V-os kivitelben is olcsón lehet kapni rail-to-rail műveleti erősítőket, amiknél gyakorlatilag minimum a 4,6Vpp max.kivezérlés lehetséges, szóval 12V-on nem lehet ez probléma. Inkább a linearitása és kis zaja miatt kerül sokba egy előerősítő IC, amit az olcsóbb fejegységekből kispórolnak. És főleg a linearitás miatt nem mennek 6-6,5V fölé, még ha elméletben lehetséges is lenne.

A többivel viszont egyetértek.

Link to comment
Megosztás:

"A fejegységet folyamatosan hangosítva, a hallgatott zenétől függően 30-32 értéknél a beépített végfokozat torzítani kezd. Az RCA kimeneten ennél az állásnál torzítatlan, ámde 0,25-0,35 V-os jelet mérhetünk, amely nem elegendő az erősítő 0,4 V-os igényének, tehát az erősítő kimeneti teljesítménye elmarad az elérhető maximumtól."

"Mindkét erősítő hangerőszabályzóját csavarjuk minimum-állásba (2 ill. 4 V). A fejegység hangerejét addig növeljük, míg az első szett torzítani nem kezd (kb. 27cs állás). Innen szükség szerint egy vagy két hangerőszintet léptessünk vissza, ez lesz a maximális hangerőállás (kb. 25). Ekkor az RCA kimeneten kb. 2 V feszültség mérhető"

Ezeket nem igazán értem... az egyiknél 30nál kezd el torzítani, a másiknál 27-nél... és a 0.4V-os ilyesmi állásban 0.25-0.35V feszültséget szolgáltat, míg a másik 27ből 25-nél kb. 2 V-ot?

Csak én látok it ellentmondásokat? Akkor az is 1.25-1.75között kéne legyen,nem?

No meg a másik,hogy a hangerőszabályzás nem lineárisan megy,hanem logaritmikusan,nem?!? Mármint teljesítmény szempontjából,mert ugye a hangosságérzet logaritmikus és egy lineáris hangerőszabályzóval nem sokra mennénk,mert az elején hirtelen rengeteget hangosodna a 0-hoz képest,aztán szinte semmit... így a hozzá tartozó RCA jelszintek sem lehetnek lineárisan erősödőek a hangerő feljebb tekerésével...

Nyugodtan javítsatok ki,ha tévednék...

Link to comment
Megosztás:

...

Nyugodtan javítsatok ki,ha tévednék...

Nem, ebben igazad van, a hangerőszabályzás logaritmikus.

A fenti példában a számokat nyugodtan ki lehet hagyni, max. arra jó, hogy érzékeltesse az arányokat. Tudod:

"Mennyi? ... Harminc! ... Mi harminc?! ... Mi mennyi?!"

Minden fejegységnek más és más, hogy milyen felbontással és mekkora skálán mozog a hangerő értéke. Az csak egy szám. Valószínűleg emberünk egy konkrét példán akarta illusztrálni a lényeget. Volt még 97-ben egy Kenwood kazettás fejegységem (az után már csak cd volt), az viszonylag korrekt volt ilyen téren. A max. hangerő volt a 0dB és ahhoz képest írta ki, mennyi a csillapítása. A minimum az OFF volt, aztán -90dB-től indult felfelé. Az legalább egy érthető mértékegység volt, a többi csak egy tetszőleges skála.

Link to comment
Megosztás:

nah beraktam a SAL-t.... egy kicsit kellett alá emelni, hogy beférje de pont meglehetett úgy csinálni, hogy a rács még visszarakható legyen...(majd rakok fel képet)

Erősítőre még nicns rákötve, járatom egy kicsit :lol: :) :D nahjó nem.. arra már nem maradt időm mert besötétedett :blush:

Link to comment
Megosztás:

nah beraktam a SAL-t.... egy kicsit kellett alá emelni, hogy beférje de pont meglehetett úgy csinálni, hogy a rács még visszarakható legyen...(majd rakok fel képet)

Erősítőre még nicns rákötve, járatom egy kicsit :lol: :) :D nahjó nem.. arra már nem maradt időm mert besötétedett :blush:

Nah. bakker.. nem szóótáá.. bár szerdán asszem nappalos voltam, és csak 18után értem volna rá...

ui: ma se dicsekedtél vele :D egyedül csináztad?

Képeket majd tóóljál...ééés miilyen? jobb mint a gyári?

HIC: nekem sikerült megszerezni a cuccost?

Link to comment
Megosztás:

Nah. bakker.. nem szóótáá.. bár szerdán asszem nappalos voltam, és csak 18után értem volna rá...

ui: ma se dicsekedtél vele :lol: egyedül csináztad?

Képeket majd tóóljál...ééés miilyen? jobb mint a gyári?

HIC: nekem sikerült megszerezni a cuccost?

Ma reggel rendelem csak meg, mert nem jött össze előbb a limit. Ma viszont már meg kell rendelnem, mert holnap vége az akciónak..... :blush:

Link to comment
Megosztás:

Ma reggel rendelem csak meg, mert nem jött össze előbb a limit. Ma viszont már meg kell rendelnem, mert holnap vége az akciónak..... :blush:

Jah.. oksi.. ezekszerint valami összeg felett kell,hogy rendelj..

Szóólhattál volna.. max. még valamit néztünk volna hozzá :)

(majd pl fog kelleni valami olcsó tápkábel is.. igaz, nem most...)

ui: nem sürgetésnek, csak érdeklődés szinten kérdeztem... :lol:

Link to comment
Megosztás:

Jah.. oksi.. ezekszerint valami összeg felett kell,hogy rendelj..

Szóólhattál volna.. max. még valamit néztünk volna hozzá :)

(majd pl fog kelleni valami olcsó tápkábel is.. igaz, nem most...)

ui: nem sürgetésnek, csak érdeklődés szinten kérdeztem... :blush:

Nem gond, megrendeltem - hétfőn itt van. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Hali.

A tápkábelnek mindenképp fúrnom kell a tüzfalat?

Elsö ránézésre nem találtam sehol sem lyukat, ahol átférne valami mellett.

Második ránézésre... :blush:

neeem kell... a vezetö oldali gumi csatit kicsit megvágod és egy erős dróttal átszúrod...

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.