Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

AUTÓHIFI


ViSoR

Recommended Posts

Én 120W RMS-el hajtom az első szettemet,ami papíron 100W.....És ezt meg fogom fejelni azzal,hogy külön 120W küldök,a mélyközépre,és külön 75W a magasra...Semmi baja nem lesz tőle....csak ésszel kell használni.A hangszórót sokkal inkább tönkre teszi a torz kocka jel......sőt,olyat is tudok aki a 140W első szettjét 320W hajtja,és semmi baja nincs 1 éve :blush:

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 5,9k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

ugy néz ki pedig hogy az első szettet is erősítővel fogom hajtani ijen esetben pedig mijen hangszórókat vegyek ami bele is fér

és hogyha már ugy döntöttem hogy az első szettet is erősítővel hajtom akkor gondolom már illő lenne hátulra is új hangszórókat venni

a kérdés a pénz,a pénz,a pénz... erősítőre kötni első szetet akkor érdemes,ha van pénzed normális erősítőre és első szetre. Ha nincs,mint esetedben a büdzsé, akkor szerintem felesleges. Hátulra továbbra sem ajánlok semmilyen hangszórót...ültem már elég sok autóban hátul,ahol csak elöl szólt a zene+láda és hidd el,nem volt vészes....

Link to comment
Megosztás:

Azért a torzítás elég sokmindentől függ.

HF erősítők torzításai...

Másrészt sokan nincsennek tisztában azzal mi mit is jelent!

RMS: Root Mean Square - Effektív teljesítmény,a zenei teljesítmény átlagértéke ez jelenti a valós kimeneti teljesítményt.

PMPO: Peak Momentary Power Output - a teljes frekvenciamenet kiemelkedő csúcsértékét jelenti. Ez az elérhető legnagyobb teljesítmény.Nem valós szám, ha egy hangfal PMPO-ja 200W akkor az RMS-e mondjuk 50W.

Amire emléxem még a torzításhoz:

A DIN szabvány szerint a teljesítményt az 1KHz szinuszos mérőjel esetén addig növelik míg a harmonikus torzítás el nem éri az 1%-ot.

Az RMS esetén ez az érték 1KHz-en 10%.

Link to comment
Megosztás:

Azért a torzítás elég sokmindentől függ.

HF erősítők torzításai...

Másrészt sokan nincsennek tisztában azzal mi mit is jelent!

RMS: Root Mean Square - Effektív teljesítmény,a zenei teljesítmény átlagértéke ez jelenti a valós kimeneti teljesítményt.

PMPO: Peak Momentary Power Output - a teljes frekvenciamenet kiemelkedő csúcsértékét jelenti. Ez az elérhető legnagyobb teljesítmény.Nem valós szám, ha egy hangfal PMPO-ja 200W akkor az RMS-e mondjuk 50W.

Amire emléxem még a torzításhoz:

A DIN szabvány szerint a teljesítményt az 1KHz szinuszos mérőjel esetén addig növelik míg a harmonikus torzítás el nem éri az 1%-ot.

Az RMS esetén ez az érték 1KHz-en 10%.

A specifikáció gyártófüggő. Van aki a DIN/ISO szerint adja meg, van aki pontosan leírja, milyen feltételek mellett érvényes a specifikáció (jobb gyártók). Példa:

A mostani front erősítőm specifikációja (Helix HXA20X): 2x60W RMS @ 4 ohm, 14.4V, 0,009% THD

Az előző front erősítőm specifikációja (MTX 250X): 2x25W RMS @ 4 ohm, 12V, 0,01% THD

Érzetre nincs azért akkora nagy különbség a kettő között, mivel a tápegységük nem stabilizált, így hiába fele teljesítménynek tűnik az MTX, valójában 14.4V-on kb. 35-40W-ot ad le hasonló torzítás mellett. Ezért szoktam mindig mondani, hogy a wattok önmagukban sz@rt se jelentenek. Ha egy gagyi erősítőt 100W-ra specifikálnak és tényleg 10% THD mellett adják meg az RMS teljesítményét, akkor az a specifikáció kb. annyit ér, amennyit a papír, amire nyomták. Ennyit az 1000W-os csodákról..... :blush:

PS: Vannak azért 1-2000W-os erősítők, amik valóban tudják is ezt a teljesítményt, csak az nem az az árkategória :lol:

Link to comment
Megosztás:

Hic!

Mondj már valami okosságot az "első szett és beállításai" kérdésemre is..... :blush:

Már írtam - nem az a baj, ha az erősítő nagyobb teljesítményű, mint a szett, hanem az, ha ráengeded a nagy teljesítményt a szettre.

Lehet, hogy 300W-ot tud egy erősítő, de ha abból csak 80-at engedsz a szettre (ld. Gain) akkor nem lesz baj. Az erősítőnek az a jó, ha nem jár a max. teljesítménye közelében, mert ott kezd el progresszíven nőni a torzítása.

Használd a szettet nyugodtan, csak úgy állítsd be az erősítőd, hogy ne tudd ellőni.... :lol:

Link to comment
Megosztás:

Már írtam - nem az a baj, ha az erősítő nagyobb teljesítményű, mint a szett, hanem az, ha ráengeded a nagy teljesítményt a szettre.

Lehet, hogy 300W-ot tud egy erősítő, de ha abból csak 80-at engedsz a szettre (ld. Gain) akkor nem lesz baj. Az erősítőnek az a jó, ha nem jár a max. teljesítménye közelében, mert ott kezd el progresszíven nőni a torzítása.

Használd a szettet nyugodtan, csak úgy állítsd be az erősítőd, hogy ne tudd ellőni.... :blush:

Valahogy így próbálom, de nem tudom meddig szabad / illik leengedni egy első szettet?

Ha nagyon mélyre megyek hamar fel fog koppanni, nem is kell hozzá nagy hangerő.

Én olyan 80-100 Hz körülre gondoltam.

Eleve próbálom úgy beállítani az egészet, hogy a max. hangerőn se torzítson, azaz visszaveszem az érzékenységét.

Jó lenne egy leírás vagy segítség, hogyan "lőjjön be" az ember egy rendszert normálisan! :lol:

Most kezdek elbizonytalanodni: egy kellemes hangú simulékony kevésbé hajtható szett (pl. egy mikrodimension) , vagy egy ütősebb igazán jól hajtható elsőszett (100-120W RMS) .....??

Link to comment
Megosztás:

Valahogy így próbálom, de nem tudom meddig szabad / illik leengedni egy első szettet?

Ha nagyon mélyre megyek hamar fel fog koppanni, nem is kell hozzá nagy hangerő.

Én olyan 80-100 Hz körülre gondoltam.

Eleve próbálom úgy beállítani az egészet, hogy a max. hangerőn se torzítson, azaz visszaveszem az érzékenységét.

Jó lenne egy leírás vagy segítség, hogyan "lőjjön be" az ember egy rendszert! :blush:

Szerintem ezt nem lehet leírni,hallani kell......Elolvasod az erősítő leírását....Abban le van írva mettől meddig tud fogadni...Belövöd amit a fejegység tud,azt meg úgy is hallod ha túl mélyre van engedve......Nekem is meg úgy emlékszem Hic-nek is 50Hz környékén van......

Link to comment
Megosztás:

Én eddig úgy gondoltam hogy a Gain-nal nem Watt-ot állítunk,hanem a fejegységből kijövö jel erőségét :blush:

Persze, hogy azt. Az erősítés nagysága fix egy teljesítményerősítőn, viszont a bemenő jelét manipulálod.

De a leadott teljesítmény függ attól mekkora jelet erősítünk. A maximális teljesítményt nyilván a lehető legnagyobb kivezérlés mellett adja le. Mivel az erősítés fix, kisebb bemenő jelre kisebb lesz a kimeneten megjelenő jel amplitúdója , így a kimenő teljesítmény is.

A teljesítmény a feszültség és áram szorzata - illetve Ohm törvényének folyományaként a feszültség négyzetének és a terhelő ellenállásnak a hányadosa.

P = U2 / R

Példa: Az erősítő tápegysége állítson elő mondjuk +/- 40V-ot, a terhelés 4 ohm, az erősítő erősítése fix 40.

1. Upp = 250mV-os bemenő jelre a kimeneti feszültség Upp=10V lesz - ez szinuszos jelnél Ueff=3,5V-nak felel meg, tehát a kimenő teljesítményünk kb. 3W lesz.

Ha feljebb tekered a gain-t, akkor az erősítő bemenetén a jelszint megváltozik:

2. Upp = 2V esetén a kimeneti jel feszültsége Upp=80V lesz, ez a maximális kivezérlés (-40V-tól +40V-ig, valójában ennél kisebb lenne, mert a végfok tranzisztorainak maradékfeszültsége még lejön, de ettől most tekintsünk el). Ekkor az effektív feszültség Ueff=23,3V, tehát a kimenő teljesítmény kb. 135W. Brutál, mi?

Más szóval, a bemenet érzékenységével a kimenő teljesítmény négyzetesen arányos. Minél nagyobb a bemenő jel szintje, a kimenő teljesítmény négyzetesen nagyobb lesz. :lol:

Persze van határ. Mivel a tápegység biztosította feszültségnél nem tudsz nagyobb kimenetet produkálni, ha a maximális kivezérlés fölé nyomod a bemenetet, akkor a jel "beveri a fejét" - jön a clipping, torzítani fog, mint az állat. Egyébként ez egy NAGYON elnagyolt példa volt. Az erősítő nem csak azért torzít, mert eléred a max. kivezérlést, valójában a harmonikus torzítás már sokkal hamarabb megjelenik - ezek az erősítők nagyrészt AB osztályúak, tehát igazán csak kis kivezérlés mellett lineáris az erősítésük.... de ebbe most ne is menjünk bele, inkább lapozzatok fel egy elektronikával foglalkozó könyvet.

Link to comment
Megosztás:

Ja, igen. Nekem 63Hz-nél van vágva az eleje. Amíg 80Hz-nél volt, addig hátulról lehetett hallani a szubot egy kicsit. Így viszont hamarabb kezd torzítani (észreveszed, mert ahogy növeled a hangerőt, a színpad kezd zsugorodni, és középre húzódik mindenki). De nem kell annyira bömböltetni - nekem a kényelmesnél nagyobb hangerőn is jó még, bár Coupénak az még kevéske, ő hangosabban szereti.... :lol: :blush:

Link to comment
Megosztás:

Egyébként ez egy NAGYON elnagyolt példa volt. Az erősítő nem csak azért torzít, mert eléred a max. kivezérlést, valójában a harmonikus torzítás már sokkal hamarabb megjelenik - ezek az erősítők nagyrészt AB osztályúak, tehát igazán csak kis kivezérlés mellett lineáris az erősítésük.... de ebbe most ne is menjünk bele, inkább lapozzatok fel egy elektronikával foglalkozó könyvet.

Pontosan így van.

A szomorú az,hogy egy hifi boltban elkezdesz erről kérdezni,azt sem tudják mi van.Fingjuk nincs róla mi az az AB osztály,a torzításokról nem is beszélve.

Nekik egy lényeg,jó nagy különbözeti haszonnal eladják a SAL-t! :blush:

Link to comment
Megosztás:

...

1. Upp = 250mV-os bemenő jelre a kimeneti feszültség Upp=10V lesz - ez szinuszos jelnél Ueff=7,07V-nak felel meg, tehát a kimenő teljesítményünk kb. 12,5W lesz.

...

Az Upp alatt csúcstól csúcsig mért feszültséget értesz? Mert akkor kéne még egy kettes osztás a dologba. Ha Upp=10V, az sztem csak 3.5Veff. Persze ha Upp alatt a nullától a csúcsig mért feszültséget érted, akkor stimmel a dolog.

Link to comment
Megosztás:

Az Upp alatt csúcstól csúcsig mért feszültséget értesz? Mert akkor kéne még egy kettes osztás a dologba. Ha Upp=10V, az sztem csak 3.5Veff. Persze ha Upp alatt a nullától a csúcsig mért feszültséget érted, akkor stimmel a dolog.

Nem, igazad van. :blush: Mindent osszunk kettővel, illetve a teljesítményt néggyel. Szerkesztem is a hozzászólást, hogy ne maradjon benne zöldség. Túl sokat dolgozom már digitális technikával.... :lol: :)

Link to comment
Megosztás:

Nem, igazad van. :blush: Mindent osszunk kettővel, illetve a teljesítményt néggyel. Szerkesztem is a hozzászólást, hogy ne maradjon benne zöldség. Túl sokat dolgozom már digitális technikával.... :D :D

Azt kellett volna írni,hogy ellenörzöd ki figyel :lol: :) :D :D

Link to comment
Megosztás:

lenne pár kérdésem az erősítőkkel kapcsolatban

pl ennél az erősítőnél: http://www.expressz.hu/szorakoztatoelektro...rt12984779.html

ez ugye 4 csatornás 250wX4

jó lenne ugy hogy 2 csatornát hídba kötnék és vennék hozzá egy 500w os erősítőt

a maradék 2 csatornáról pedig hajtanám a 2db 50 w-os első hangszórókat?

Minek kell még egy erőstő?2csatorna az első szettre,a másik kettő hídalva a mélyre..... :blush:

Mit vársz a hátsó +hangszóróktól????De komolyan.Se hangosabb,se szebb nem lesz a hangzás sőt......Akár milyen hifis fórumot olvasol,mindenhol ezt fogják írni :lol:

Egyszerüen lassú lesz a hátsó hanszóró,mivel messzebb van ez elsőtől,és késleltetve fogod hallani....Így tudnám a legegyszerübben leírni,miért is nem kell hátra még 2 hangszóró.....Elég egy sub :)

Link to comment
Megosztás:

lenne pár kérdésem az erősítőkkel kapcsolatban

pl ennél az erősítőnél: http://www.expressz.hu/szorakoztatoelektro...rt12984779.html

ez ugye 4 csatornás 250wX4

jó lenne ugy hogy 2 csatornát hídba kötnék és vennék hozzá egy 500w os erősítőt

a maradék 2 csatornáról pedig hajtanám a 2db 50 w-os első hangszórókat?

Az erősítő helyett gondolom mélyládát akartál írni... :blush:

Link to comment
Megosztás:

jah mélyládát akartam írni az erősítő helyett

amugy nem akarok én hátulra hangszórókat hátul azok lesznek benne amik most is benne vannak és a fejegységről fognak menni

csak előre fogok venni 2 db 50w os hangszórót amit az erősítő fog hajtani+mélyládát hátra

de mondja már meg vki hogy ez így jó lessz -e?

az 500 w os mélyláda gondolom jó lessz mert hogyha hídba kötöm ennél az erősítőnél :http://www.expressz.hu/szorakoztatoelektronika/autohifi/erosito/showAdvert12984779.html

a kettő csatornát akkor kiadja az 500 w ot ami mehet a mélynyomóba de a maradék 2 csatornán is 500w jönne ki 2 db 50w os hangszórónak és emiatt félek hogy az első hangszórók esetleg elszálhatnak

Link to comment
Megosztás:

jah mélyládát akartam írni az erősítő helyett

amugy nem akarok én hátulra hangszórókat hátul azok lesznek benne amik most is benne vannak és a fejegységről fognak menni

csak előre fogok venni 2 db 50w os hangszórót amit az erősítő fog hajtani+mélyládát hátra

de mondja már meg vki hogy ez így jó lessz -e?

az 500 w os mélyláda gondolom jó lessz mert hogyha hídba kötöm ennél az erősítőnél :http://www.expressz.hu/szorakoztatoelektronika/autohifi/erosito/showAdvert12984779.html

a kettő csatornát akkor kiadja az 500 w ot ami mehet a mélynyomóba de a maradék 2 csatornán is 500w jönne ki 2 db 50w os hangszórónak és emiatt félek hogy az első hangszórók esetleg elszálhatnak

Már leírtam az elöbb is

2csatorna az első szettre,a másik kettő hídalva a mélyre..... :blush:
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.