Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

AUTÓHIFI


ViSoR

Recommended Posts

sziasztok

tervezem hog 1992 es évjáratú f-es opel astrámban teljesen kicseréltetem a hangfalcuccokat új fejegységet hangszórókat és mélynyomót is szeretnék bele tetetni de sajnos teljesen amatőr vagyok ezen a szinten nem tudom hogy mijen erősítő és hangszóró kellene bele és hogy hány wattos

lécci segítsetek

kb 50-55 ezer forintot szánnék az egész rendszerre de az biztos hogy

szeretnék bele egy JVC KD-G342E fejegységet ami kb 15 ezer ft

így az 50 ezerből már csak 35-40 maradna és ebből a pénzből kéne még a kocsiba mélynyomó(aktív szubcső én egy SAL - XB8/AHX-ra gondoltam) erősítő és 4 db hangszóró

de azt se tudom hogyan kell összekötözgetnem majd őket és nem akarok egy vagyont beszerelésre költeni

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 5,9k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

sziasztok

tervezem hog 1992 es évjáratú f-es opel astrámban teljesen kicseréltetem a hangfalcuccokat új fejegységet hangszórókat és mélynyomót is szeretnék bele tetetni de sajnos teljesen amatőr vagyok ezen a szinten nem tudom hogy mijen erősítő és hangszóró kellene bele és hogy hány wattos

lécci segítsetek

kb 50-55 ezer forintot szánnék az egész rendszerre de az biztos hogy

szeretnék bele egy JVC KD-G342E fejegységet ami kb 15 ezer ft

így az 50 ezerből már csak 35-40 maradna és ebből a pénzből kéne még a kocsiba mélynyomó(aktív szubcső én egy SAL - XB8/AHX-ra gondoltam) erősítő és 4 db hangszóró

de azt se tudom hogyan kell összekötözgetnem majd őket és nem akarok egy vagyont beszerelésre költeni

Ennyi pénzből elölre ezt az Alpine szettet esetleg - 13k

Szubnak talán inkább ezt az aktív ládát - 23k

Hátra meg max. ezt, de én inkább nem is raknék hátra hangszórót....

Ezzel hátsó hangszóróval 41, anélkül 36..... necces....

Az aktív láda helyett egyébként talán jobb lenne erősítő+láda külön - szerintem erősen el kellene gondolkoznod használt cuccokon, ha ilyen kicsi a keret.

Az a gond, hogy F Astrába első szettet elég nehéz berakni, a "lapos" szettek kivételével. Azokból a tisztességes darabok eleve 30 ezertől indulnak.....

Olcsóbb szettet be lehet faragni, max. 56-58mm beépítési mélységig, minimális faragással. E felett már elég macerás.

Használtan egyébként elég jó áron lehet venni erősítőt és mélyládát. Mindenképpen javaslom, nézz körül a Carstylingon, Vaterán.....

Link to comment
Megosztás:

köszi a segítséget és szerinted ez az alpine szett be fog férni előre?és az nem baj hogy csak 45 wattos mert a fejegység csatornánként 50 wattos lessz nem fogja széthajtani a hangszórókat?

illetve hátulra rakhatnék ijen hangszórókat?: http://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=7982

meg még azt szeretném kérdezni hogy az aktív láda lehet mondjuk 80 wattos is?

és hogyha külön vennék erősítőt és ládát akkor mijet ajánlanál?

Link to comment
Megosztás:

köszi a segítséget és szerinted ez az alpine szett be fog férni előre?és az nem baj hogy csak 45 wattos mert a fejegység csatornánként 50 wattos lessz nem fogja széthajtani a hangszórókat?

illetve hátulra rakhatnék ijen hangszórókat?: http://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=7982

meg még azt szeretném kérdezni hogy az aktív láda lehet mondjuk 80 wattos is?

Nem fogja széthajtani, mert az "50 Wattos" fejgység jó, ha valójában 20-22W-ot tud :blush: (csak az RMS teljesítmény számít)

Ez az Alpine szett kifejezetten fejegységről való meghajtásra készült. Ráadásul az "easy-fit" kategória, be lehet rakni szívás nélkül az F Astrába.

Ja, tényleg. Hangszórókeret kell hozzá, mint minden utólagos hangszóróhoz. + 2k....

Rakhatsz hátra olyat is, de mondom, szerintem akkor sem jársz rosszul, ha semmilyet sem raksz :lol: A hangképet csak összekuszálja, ha a hátad mögül is szól a zene. Ha válogathatsz, rakj olyan hangszórót hátra, aminek az érzékenysége közel azonos, vagy kisebb, mint az első szetté. Ez itt speciel ua. széria, mint az első szett.

Azért azt ellenőrizd, hátra milyen hangszóró kell, mert azt tudom, hogy G Astrába 13-as, de F Astráról igazából lövésem sincs.....

Link to comment
Megosztás:

f astrába is 13 as kell

és ehhez a szetthez rakhatnék ijen ládát is: http://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=7094

de hogyha külön vennék erősítőt és ládát akkor mijet kéne vennem?

az ugy jó lenne mondjuk hogy vennék egy ijen erősítőt: http://www.expressz.hu/szorakoztatoelektro...rt12984779.html

és hozzá egy ijen mélyládát: http://www.expressz.hu/szorakoztatoelektro...rt12845243.html

ja am tök hüje vok ijen erősítős szinten ugyhogy lécci válaszoljatok már ezekre:

am tökre nemtudom hogy az erősítőn mit jelent hogy hány csatornás gondolom azt hogy ha csak 2 csatornás akkor csak 2 hangszórót lehet vele működtetni ha meg 4 csatornás akkor meg 4 et de ha nem így van akkor javítson ki vki

és am bármijen erősítőt vehetek a hangfalrendszerhez?

mert hogyha megvenném azt az 1000Watt os erősítőt meg melléje mondjuk egy 300 wattos mélyládát akkor az széthajtaná a hangszórókat ugye?

meg hogyha a fejegység 200 wattos azt bele kell számolnia az összteljesítménybe hogyha van mellette erősítő?

Link to comment
Megosztás:

sajnos teljesen amatőr vagyok ezen a szinten nem tudom hogy mijen erősítő és hangszóró kellene bele és hogy hány wattos

lécci segítsetek

Szia!

Én azt javaslom, hogy mielőtt bármihez hozzáfognál téjékozódj egy kicsit az autohifi világában és légy tisztába az alapfogalmakkal.

Ilyenekre gondolok: teljesítmény, terhelhetőség, impedancia, hangváltó, kersztezési frekvencia, LPF - HPF szűrők, erősítők, tápkábel, subláda, aktív - passzív rendszer, stb....

Nem kioktatásképpen írom ezeket, de ha ilyenekkel már fogalmi szinten tisztában vagy, könnyebben átlátod és megérted ezt a hobbit, vagy inkább már szakmát...

Sőt, ha vásárlásra szánod magad, nem fogsz bedőlni az 1000W -os erősítőknek és az 500W -os első szettnek sem......

Nagyon sokat tanulhatsz és sok kérdésedre megkapod a választ, ha elovasod ezt az egész topicot az elejétől a végéig!

Ha pedig tényleg az alapokról akarod kezdeni és lépésről-lépésre elsajátítani, akkor látogas ell a surányihifi honlapjára, ahol ingyenes tanfolyamra regelhetsz és mail -en keresztül olvashatsz sok okosságot! :)

Mindezektől független itt is felteheted kérdésed, hozzáértő Urak segítenek a megoldásban....!!! :blush: :lol:

Link to comment
Megosztás:

azóta már megtudtam pár dolgot pl hogy az erősítőnek ugyanagyi vagy gyengébb teljesítményűnek kell lennie mint a mélyláda mert az erősítőről csak a mélyláda megy

a többi 4 hangszóró pedig a fejegységről

tehát hogyha 4X50 w-os fejegységhez akarok hangszórókat venni akkor 4 db legalább 50 w-os teljesítményű hangszórót kell venni?

és ugye elég 2 csatornás erősítőt venni mert az erősítő ugyis csak a mélyládát működteti

Link to comment
Megosztás:

azóta már megtudtam pár dolgot pl hogy az erősítőnek ugyanagyi vagy gyengébb teljesítményűnek kell lennie mint a mélyláda mert az erősítőről csak a mélyláda megy

a többi 4 hangszóró pedig a fejegységről

tehát hogyha 4X50 w-os fejegységhez akarok hangszórókat venni akkor 4 db legalább 50 w-os teljesítményű hangszórót kell venni?

és ugye elég 2 csatornás erősítőt venni mert az erősítő ugyis csak a mélyládát működteti

te figyelsz egyáltalán arra, amit írnak neked????

nem kell 4*50W hangszórót venned, a fejegységből jó,ha 20W kijön csatornánként...

plusz: szarabbul fog szólni a több hangszóró, vegyél inkább kettőt és a maradék pénzt költsd mondjuk kábelezésre, amit szintén nem árt...tudod, tápkábel az erősítőnek meg rca kábel... egyáltalán a fejegységeden van RCA kimenet a szubnak?

Link to comment
Megosztás:

azóta már megtudtam pár dolgot pl hogy az erősítőnek ugyanagyi vagy gyengébb teljesítményűnek kell lennie mint a mélyláda mert az erősítőről csak a mélyláda megy

a többi 4 hangszóró pedig a fejegységről

tehát hogyha 4X50 w-os fejegységhez akarok hangszórókat venni akkor 4 db legalább 50 w-os teljesítményű hangszórót kell venni?

és ugye elég 2 csatornás erősítőt venni mert az erősítő ugyis csak a mélyládát működteti

"Az erősítőről csak a mélyláda megy" azért erős leegyszerűsítés..... Ha nem akarsz komoly hifit, csak egy kis tuningot, akkor lehet így is. Azért tisztességes hifiben a fejegység nem hajt semmit. Egy "alap" hifiben szerintem min. egy négycsatornás erősítő van, aminek két csatornája az első szettet hajtja, kettő pedig hídban a szubot. De mondom, lehet ennél egyszerűbben is... vannak fokozatok.

Amit írtál, 35-40 ezer forintból, nem lehet komoly hifit kihozni. Kezdő hifihez is csak nagyon szűken elég - és csak használt cuccok felhasználásával. Ha újban gondolkodsz, akkor kb. az marad, amit már írtam.

Fejegységgel normál körülmények között NEM LEHET tönkretenni egy 40W RMS terhelhetőségű hangszórót.

Mégegyszer leírom: a fejegységek specifikált max. 50W-ja valójában jó, ha 20-22W. Sohase dőlj be semmilyen maximális teljesítményadatnak CSAK AZ RMS TELJESÍTMÉNY számít, és ott sem mindegy, milyen tápfeszültségen, és milyen torzítás mellett van specifikálva.

pl. a linkelt "1000W"-os erősítő, lehet, hogy nem tud 1000W-ot, valójában max. 3-500-at - ÖSSZESEN, tehát csatornánként 60-100W között, de bármi, amit azzal építenél sokkal jobb, mint amin most töröd a fejed. Nem is összehasonlítható.

Az, hogy a hangszórónak nagyobb teljesítményűnek kell lennie, mint az erősítő, ebben a formában NEM TELJESEN IGAZ. Persze, ha ész nélkül tolod neki, egy nagy erősítő elszállíthatja a hangszórókat. DE van az erősítőn érzékenység szabályozó is :blush: Minőségi hifinél az erősítő sohasem jár a csúcsteljesítménye, de még a névleges teljesítménye közelében sem.... Azt szoktam mondani, hogy lehet nyugodtan nagyobb erősítő, CSAK ÉSSZEL.... kezdő hifisek a beállításnál elszúrhatják a dolgot.

Mélyládánál simán előfordulhat, hogy nem tudod kihajtani rendesen a ládát, ha a hangszóró érzékenysége kicsi, és az erősítő teljesítménye kisebb, mint a hangszóróé.... egyszerűen nem tudja rendesen megmozgatni. Márpedig a jó szubhoz az kell, hogy minél több levegőt tudjon megmozgatni a membrán....

Amit végképp nem szabad elfelejteni, amikor számolgatsz, hogy kábelezésre is szükség lesz (min. 4-5000 Ft). Ha van egy rendes erősítőd, akár csak a szubra is, mindenképpen tisztességesen ki kell kábelezni, mert a helytelen beszerelés - azon túl, hogy nem fog jól szólni - elektromos problémákat, sőt tüzet is okozhat. Szóval mindenképpen nézz utána legalább a neten, hogy is megy ez.

EGY SZÓ MINT SZÁZ - MIELŐTT BÁRMIT CSINÁLSZ VAGY VESZEL, GONDOLD ÁT TÖBBSZÖR ÉS HALLGASS AZOKRA, AKIKNEK TÖBB A TAPASZTALATA ÉS TUDNAK NEKED SEGÍTENI.

Link to comment
Megosztás:

HIC!

Elviekben ma útrakelt az első szettem is...

Jövő héten nincs kedved szerelgetni??? :D Mert akkor be lehetne kábelezni, beszúrni az első szettet, és lehetne nézegetni a mélyládákat... :blush: és meglássuk milyen is lett a lowcost hifim... :D

Szerelhetünk majd, meglátjuk, hogy lesz idő rá. :D

Szívásmennyiségtől függően 1-2 nap lehet, hogy kell rá.... Kábelbehúzás jó játék, és a hangszóró beszerelésnél is lehet még móka..... :lol:

Ma megjött a tápkábeled is. Teljesen korrekt hifi kábel. Legközelebb én is ilyet veszek...... :)

Link to comment
Megosztás:

Szerelhetünk majd, meglátjuk, hogy lesz idő rá. :D

Szívásmennyiségtől függően 1-2 nap lehet, hogy kell rá.... Kábelbehúzás jó játék, és a hangszóró beszerelésnél is lehet még móka..... :blush:

Ma megjött a tápkábeled is. Teljesen korrekt hifi kábel. Legközelebb én is ilyet veszek...... :lol:

Király...mondjuk én időben is a lowered versiont választanám...1 napot adok magunknak... :)

Link to comment
Megosztás:

de a mélyládához az erősítőhöz és a fejegységhez mijen vezetékek, csatlakozók szükségesek?

A mélyládához kell 1m hangszóró kábel.......az erősítőhöz kell tápkábel,testkábel,rca kábel a fejegységtől,kell biztosíték ház előre az aksihoz.A fejegységhez semmi nem kell azt álltalában adnak hozzá.........

Link to comment
Megosztás:

de a mélyládához az erősítőhöz és a fejegységhez mijen vezetékek, csatlakozók szükségesek?

Azt egyáltalán tudod,hogy a kocsit magát hogy kell szétszedni,kábeleket elvezetni stb?

Amíg nem tudod milyen cuccokat veszel,felesleges kábeleket is venni,mert az fogja meghatározni a csatlakozókat,de inkább a kábelek keresztmetszetét stb.

Szerintem ugorj neki este a netnek és olvass végig pár hifis oldalt és megfogsz világosodni. :blush:

Link to comment
Megosztás:

de a mélyládához az erősítőhöz és a fejegységhez mijen vezetékek, csatlakozók szükségesek?pl,av kábel ,rca kábel kábelsaru,kondenzátor tápkábel ?

illetve kell e még valamit vennem a szetthez pl hangváltó,stb...?

Saru függ az erősítőtől,kondi felesleges,egyenlőre biztos.tekintve hogy nem is férne bele az általad említett kölcségvetésbe.Hangváltót adnak a szetthez...legalábbis gondolom hogy ezekhez is adnak :lol: :blush:

Link to comment
Megosztás:

de a mélyládához az erősítőhöz és a fejegységhez mijen vezetékek, csatlakozók szükségesek?pl,av kábel ,rca kábel kábelsaru,kondenzátor tápkábel ?

illetve kell e még valamit vennem a szetthez pl hangváltó,stb...?

1. Ha aktív ládában gondolkodsz, mint azt az elején írtad, ahhoz adnak kábeleket is (tyúkbél :lol: :blush:)

2. Ha rendes erősítőt akarsz, akkor ahhoz min. kell egy kábelszett - pl. olyan, amit komplett lehet venni SAL-nál, MNC-nél. Abban van minden, ami kellhet egy alap hifihez. Ezekben 10-es tápkábel van (10mm2), ami kb. egy kis erősítőhöz elegendő. Egy ilyen szett Vaterán kb. 5000-ből megúszható. Egyenként is megveheted a cuccokat, de ami a szettben van, az mind kelleni fog.

3. Nagyobb erősítőhöz (ld. nagy teljesítmény -> nagy áram) ennél jóval nagyobb keresztmetszetű kábel kell, de akkor már a teljes mostani költségvetésed elviszik a kábelek, szóval inkább maradj alapszinten.

4. Az első hangszóróhoz mindent adnak, ami kell. Elsőre én nem szarakodnék, használnám a gyári hangszórókábeleket, pláne, hogy ha fejegységről akarod hajtani a szettedet.....

Coupe, most fogd be a füled:

Ahogy én látom, a következőkből ki lehetne hozni a hifid:

- megveszed a fejegységet: 15k

- megveszed hozzá azt Alpine szettet: 13k

- veszel hozzá hangszórókeretet: 2k

- veszel egy kábelkészletet: Vaterán olcsót 5k, olcsóbbat 2k

- veszel egy kis erősítőt: Pioneer 7k, Blaupunkt 8k, Magnat 8k stb. stb.

- veszel egy kis ládát: Hertz 10k, vagy akár SAL 5k ... vagy hasonlót. Egy MacAudio 300-as cső van nálam is eladó (6k)

- a hátsó hangszórókat meg elfelejted, hidd el, nem véletlenül mondjuk.

Ez így kb. 45-50 ezer Ft. Speciel az Alpine szett sem szentírás, ahelyett is lehet használt szettet nézni, ami olcsóbb, csak amint már mondtam, az F Astránál nehéz az átlagos (normál) szetteket beépíteni, mert a mélyközép hangszórónál a max. beépítési mélység (kerettel) 50-55mm körül van.

Aztán beépíted, beállítod, és hallgatod örömmel, de ne várj iszonyat nagy durranást. Mondjuk, a gyári rendszerhez képest így is nagyságrendekkel jobb lesz.

Link to comment
Megosztás:

- megveszed a fejegységet: 15k

- megveszed hozzá azt Alpine szettet: 13k

- veszel hozzá hangszórókeretet: 2k

- veszel egy kábelkészletet: Vaterán olcsót 5k, olcsóbbat 2k

- veszel egy kis erősítőt: Pioneer 7k, Blaupunkt 8k, Magnat 8k stb. stb.

- veszel egy kis ládát: Hertz 10k, vagy akár SAL 5k ... vagy hasonlót. Egy MacAudio 300-as cső van nálam is eladó (6k)

- a hátsó hangszórókat meg elfelejted, hidd el, nem véletlenül mondjuk.

Ez így kb. 45-50 ezer Ft. Speciel az Alpine szett sem szentírás, ahelyett is lehet használt szettet nézni, ami olcsóbb, csak amint már mondtam, az F Astránál nehéz az átlagos (normál) szetteket beépíteni, mert a mélyközép hangszórónál a max. beépítési mélység (kerettel) 50-55mm körül van.

Aztán beépíted, beállítod, és hallgatod örömmel, de ne várj iszonyat nagy durranást. Mondjuk, a gyári rendszerhez képest így is nagyságrendekkel jobb lesz.

Banyek...most szóltok, hogy ezt ilyen olcsón is meg lehet úszni??? :blush: :lol: :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.