Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés, és klíma


Golby

Recommended Posts

Nem teljesen ide vág a téma, remélem nem szegek meg semmilyen szabályt.

Egy élektronikában jártas colléga segítségét kérném, a jónéhány oldallal ezelőt említett állófűtéssel kapcsolatban. Ugyanis gőzerővel, (akarom mondani gázolajjal) dübörög a zaporozsec kályha projekt, most készül a hőcserélő, amiben felmelegszik a víz, de nem ez a baj. Az ördög ottlapul, hogy ezt a cuccot valahogy "programozni" kéne, mikor kapcsoljon be, ill. ki. Ha valakinek van valami jó, egyszerű, és kivitelezhető ötlete azt szívesen venném. előrre is köszönöm és bocs ha esetleg mégsem ide illő.

Az állófűtés nem az én igényeimnek megfelelő értékű megoldás volt.

Újabb törekvésem az, hogy a levegő rendszerbe egy elektromos levegő fűtést helyezzek.

A jármű indulásakor egyből szeretném lefúvatni a párát.

Az én kérdésem, hogy valaki tudna konkrét megoldásról?

Link to comment
Megosztás:

Nem teljesen ide vág a téma, remélem nem szegek meg semmilyen szabályt.

Egy élektronikában jártas colléga segítségét kérném, a jónéhány oldallal ezelőt említett állófűtéssel kapcsolatban. Ugyanis gőzerővel, (akarom mondani gázolajjal) dübörög a zaporozsec kályha projekt, most készül a hőcserélő, amiben felmelegszik a víz, de nem ez a baj. Az ördög ottlapul, hogy ezt a cuccot valahogy "programozni" kéne, mikor kapcsoljon be, ill. ki. Ha valakinek van valami jó, egyszerű, és kivitelezhető ötlete azt szívesen venném. előrre is köszönöm és bocs ha esetleg mégsem ide illő.

A legegyszerűbb megoldás talán az lenne, hogy egy egyszerű PIC-mikrovezérlővel kivitelezett órát kellene építeni, amit tudnál programozni, mint egy ébresztőórát, hogy mikor induljon a fűtés. Az a baj, hogy én nem értek a PIC-ekhez, de ha szépen megkéred Gábort, és van ideje is, sztem gyorsan megcsinálja neked :blink:

Link to comment
Megosztás:

A legegyszerűbb megoldás talán az lenne, hogy egy egyszerű PIC-mikrovezérlővel kivitelezett órát kellene építeni, amit tudnál programozni, mint egy ébresztőórát, hogy mikor induljon a fűtés. Az a baj, hogy én nem értek a PIC-ekhez, de ha szépen megkéred Gábort, és van ideje is, sztem gyorsan megcsinálja neked :)

Erről a PIC dologrol már hallottam de azt továbra sem tudom hogy eszik-e, vagy megisszák.

Köszönöm az ötletet.

Remélem Gábor nagymester szakít a drága ídejéböl egy kicsit, rám. :blink:

Link to comment
Megosztás:

Az állófűtés nem az én igényeimnek megfelelő értékű megoldás volt.

Újabb törekvésem az, hogy a levegő rendszerbe egy elektromos levegő fűtést helyezzek.

A jármű indulásakor egyből szeretném lefúvatni a párát.

Az én kérdésem, hogy valaki tudna konkrét megoldásról?

Ez az állófűtés humán oldala csak, amiről beszélsz.

De van egy olyan funkciója is, hogy ennek használatával nem éri a motort a "hidegindítás sokkja".

A szakemberek szerint egy hidegindítás és felmelegedés lényegesen többet árt a motornak (többek között a kopás miatt) mint amikor úgy rendesen meghajtja az ember az autót.

Ennek kiküszöbölése az állófűtés másik feladata, ami tulajdonképpen előmelegíti a motort... (amennyire lehet)

Link to comment
Megosztás:

Ez az állófűtés humán oldala csak, amiről beszélsz.

De van egy olyan funkciója is, hogy ennek használatával nem éri a motort a "hidegindítás sokkja".

A szakemberek szerint egy hidegindítás és felmelegedés lényegesen többet árt a motornak (többek között a kopás miatt) mint amikor úgy rendesen meghajtja az ember az autót.

Ennek kiküszöbölése az állófűtés másik feladata, ami tulajdonképpen előmelegíti a motort... (amennyire lehet)

Bizony

,bizony a jövő motorjai, rendes termopaplanban vannak burkolva. Ha nem lenne a hideg indítás a motorok élet tartalma állítolag akár a 10szerese is lehetne.

Na de akko mivan a ruszkikná?

A zapó kályha az benzines nem? A zapó is benzines volt, anno régi haver szerelt trabiba ilyen zapó kályhát.

Hát, -10ben 1 szál póloban félg lehúzott ablakkal keccseltek és mindenki csak lesett.

Link to comment
Megosztás:

A zapó kályha az benzines nem? A zapó is benzines volt, anno régi haver szerelt trabiba ilyen zapó kályhát.

Hát, -10ben 1 szál póloban félg lehúzott ablakkal keccseltek és mindenki csak lesett.

A Lexus cabriojának a prospektusában volt, hogy az autó olyan aerodinamikával rendelkezik (na meg persze olyan hatásfokú fűtéssel), hogy menet közben nyitott tetőnél -7 fokig befűti az utasteret tökéletesen! :)

Képzeljétek el télen, -5-6 fokban, egy szál pólóban... lenyitott tetővel döngetni! :D

(lehet, hogy picit OFF... bocsesz)

Link to comment
Megosztás:

Ez az állófűtés humán oldala csak, amiről beszélsz.

De van egy olyan funkciója is, hogy ennek használatával nem éri a motort a "hidegindítás sokkja".

A szakemberek szerint egy hidegindítás és felmelegedés lényegesen többet árt a motornak (többek között a kopás miatt) mint amikor úgy rendesen meghajtja az ember az autót.

Ennek kiküszöbölése az állófűtés másik feladata, ami tulajdonképpen előmelegíti a motort... (amennyire lehet)

Ezt vágom!

Először azért akartam állófűtést, csak a kedvező ár is 200ezer felett van.

Viszont 220V csak otthoni parkolásnál érhető el. A mh parkolójában nincs.

Innen kezdve 50%-os sikerrel járnék, és ennyiér?! Szval hazafele akkor is szívnék a párás ablakkal, meg hideg mocival.

Link to comment
Megosztás:

Bizony

,bizony a jövő motorjai, rendes termopaplanban vannak burkolva. Ha nem lenne a hideg indítás a motorok élet tartalma állítolag akár a 10szerese is lehetne.

Na de akko mivan a ruszkikná?

A zapó kályha az benzines nem? A zapó is benzines volt, anno régi haver szerelt trabiba ilyen zapó kályhát.

Hát, -10ben 1 szál póloban félg lehúzott ablakkal keccseltek és mindenki csak lesett.

Ja. De megy bármivel ami éghető (igaz, szalmával nem próbáltam), :) gázolajjal viszont igen.

Három évig volt zapim, és a fütése az ürtechnika volt a többihez képest.

Link to comment
Megosztás:

Pár lappal ezelőtt volt róla szó,hogy a középső szellőzőrostélyokat kivéve szivaccsal el kell zárni a hideg levegő útját,ha onnan is csak meleget szeretne az ember.Ma gyorsan túlestem ezen,mert már meguntam hogy arcomba fúj a -18 celsius! :) A fűtésem hatásfoka megháromszorozódott,majdnem lerohadt rólam a bakancs!Javaslom mindenkinek,aki még nem tette meg,és hideg jön neki középről! :D

Link to comment
Megosztás:

Nem teljesen ide vág a téma, remélem nem szegek meg semmilyen szabályt.

Egy élektronikában jártas colléga segítségét kérném, a jónéhány oldallal ezelőt említett állófűtéssel kapcsolatban. Ugyanis gőzerővel, (akarom mondani gázolajjal) dübörög a zaporozsec kályha projekt, most készül a hőcserélő, amiben felmelegszik a víz, de nem ez a baj. Az ördög ottlapul, hogy ezt a cuccot valahogy "programozni" kéne, mikor kapcsoljon be, ill. ki. Ha valakinek van valami jó, egyszerű, és kivitelezhető ötlete azt szívesen venném. előrre is köszönöm és bocs ha esetleg mégsem ide illő.

Kell venni egy bármilyen programozható, digitális szirszart 3000.-ért, abból kiherélni a 230V-os részt és 12VDC-ről megalkotni hozzá a tápot. De ha utánajársz, biztos kapsz 12V-os tápellátásút is.

Link to comment
Megosztás:

sziaztok valaki mondja el nekem legyen szíves, hogy hogyan tudom kicserélni a ventillátor kapcsolóban a hátsó ablak fűtés visszajelző izzóját. Előre is köszönöm!!!

Leveszed a gombját,aztán ha van otthon olyan méretű gumicsöved,vagy bipoláncső,akkor azt told rá,majd egy hirtelen mozdulattal huzd ki a kis rizsizzót.Visszafelé pedig a csővel szintén szépen lehet berakni az újat!

Link to comment
Megosztás:

Leveszed a gombját,aztán ha van otthon olyan méretű gumicsöved,vagy bipoláncső,akkor azt told rá,majd egy hirtelen mozdulattal huzd ki a kis rizsizzót.Visszafelé pedig a csővel szintén szépen lehet berakni az újat!

Bocsánat! Kiegészíteném J0hnny Mnemonic cartársat.

A kapcsoló levétel módja, hogy kihúzod fűtő állapotba, majd egy vélony csavarhúzóval benyúlsz a kapcsoló oldalán található nyílásba. Különben letöröd a kapcsolót. A csavarhúzóval oldod a kötést, és máris könnyen lejön a kapcsoló.

Link to comment
Megosztás:

Bocsánat! Kiegészíteném J0hnny Mnemonic cartársat.

A kapcsoló levétel módja, hogy kihúzod fűtő állapotba, majd egy vélony csavarhúzóval benyúlsz a kapcsoló oldalán található nyílásba. Különben letöröd a kapcsolót. A csavarhúzóval oldod a kötést, és máris könnyen lejön a kapcsoló.

Jogos! :) Így már tuti megtudja csinálni! :D

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sokan beszéltetek az egyéb csevegésben újra a közép fűtéséről holott ennek itt lenne a helye.

Én továbbra sem értek egyet azzal, hogy középről csak hideg tudna jönni, aki ebben kételkedik azt szivesen viszem egy körre. :) Viszont a fícsör működik. :D Mégpedig olyan formában hogy:

Ha indulok az autóval hideg motorral szép lassan melegszik ahogy kell, a szélsőktől csak egészen enyhe mértékben különbözik hőmérsékletre, akármennyit megyek vele, akárhova csavargatom közben a befúvást (magamra, lábra és ablakra szoktam leginkább) nem változik. Viszont ha a hőmérsékeltet csavarom lejjebb akár csak egy kicsivel is akkor nagyon hideg lesz, és hiába tekerem vissza ugyanolyan hideg marad.

Úgyhogy szerintem a turpisságnak a fűtéscsapnál kell lennie.

Link to comment
Megosztás:

Sokan beszéltetek az egyéb csevegésben újra a közép fűtéséről holott ennek itt lenne a helye.

Én továbbra sem értek egyet azzal, hogy középről csak hideg tudna jönni, aki ebben kételkedik azt szivesen viszem egy körre. :rolleyes: Viszont a fícsör működik. :blink: Mégpedig olyan formában hogy:

Ha indulok az autóval hideg motorral szép lassan melegszik ahogy kell, a szélsőktől csak egészen enyhe mértékben különbözik hőmérsékletre, akármennyit megyek vele, akárhova csavargatom közben a befúvást (magamra, lábra és ablakra szoktam leginkább) nem változik. Viszont ha a hőmérsékeltet csavarom lejjebb akár csak egy kicsivel is akkor nagyon hideg lesz, és hiába tekerem vissza ugyanolyan hideg marad.

Úgyhogy szerintem a turpisságnak a fűtéscsapnál kell lennie.

Valóban nem csak hideg jön középről.

A középső csap egy pillangószelepszerű műanyag szelepet zár-nyit. A pillangószelep felső fele hideglevegő útját, az alsó fele meleg levegő útját nyitja.

Nálam még az is volt a turpiszság, hogy a szelep bezárásakor is a felső része nem zárt pontosan, ezért a hideg továbbra is szivárgott.

A szelep nyitott állásában betömtem egy szivacsdarabot a felső részbe, azóta csak ugyanolyan meleg jön középről, mint oldalról.

Képes epilálni a kezem.

Link to comment
Megosztás:

És ezt mikor teszi?

Melyik állásokban?

Felül mindig jön a hideg. Nekem nem is tömítette rendesen lezáráskor, ezért zárt állapotban is.

Alul csak akkor jelenik meg a meleg, ha a levegő irányát az utas felé irányítod.

Másképpen mondva a levegő iránykapcsoló utolsó két állásában.

Link to comment
Megosztás:

Felül mindig jön a hideg. Nekem nem is tömítette rendesen lezáráskor, ezért zárt állapotban is.

Alul csak akkor jelenik meg a meleg, ha a levegő irányát az utas felé irányítod.

Másképpen mondva a levegő iránykapcsoló utolsó két állásában.

Köszi kipróbálom.

Bár nekem a középső szellőzők elzárójával is kellene valamit csinálnom, mert eltört az a műanyag izé, amibe a menetes rész bepattan.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.