Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

GSI Rulez...Chat...Jáccótér....:)


hemi

Recommended Posts

3.-ban az enyém sem tekeri a kereket és megy előre az autó....lemegyek és megnézem hátha ott lapul alatta egy 4x4 :huh: :D

(mostanában már 2.-ba húzáskor sem sikerül megnyikkantani :unsure: :lol: )

Akartam mondani hogy viszlek egy körre a GSi-vel, de rájöttem, hogy nincs olyanom... :lol: :lol: ;) :) :P

(egyébként most vizes útról volt szó, ott meg azért még a Daci Szupernova is kapar a 27éves tigar bütykösgumival)

Link to comment
Megosztás:

a Subarunál meg az Evonál ott egyforma nyomaték jut mind a 4 kerékre?

Az egyik Calis srác irta anno, hogy az ő tudomása szerint 70%-30% a tengelyek között elolsztás a kolibrinél

Hát a Subinál, meg Evonál, ott többféle verzió létezik...van olyan amiben te tudod állítani, hogy hol mekkora legyen a hajtásra jutó erő...

A Calinál, egy nyomatékra záró osztómű van...ennek előnye, hogy ha már nem kell, hogy dolgozzon, akkor leold...hátránya, hogy gyenge, és nem valami megbízható...de 4X4... :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Általában a 30%elöl 70%hátul nyomaték a jó arány, persze ez a súlyelosztástól is erősen függ.

Viszont az igazi tudományság az aktív hajtás, ami az adott körülmény függvényében realtime

tudja változtatni a nyomatékosztást ("A" csoportos Subaruk és EVO-k általában). :huh:

A főnököm EVO VIII-asában is ilyen aktív hajtás van, és így külön nagy feeling az elindulás

is vele (3mp 100-ra), meg mondjuk korforgalmon átmenni 100-al is. :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Akartam mondani hogy viszlek egy körre a GSi-vel, de rájöttem, hogy nincs olyanom... :unsure: :huh: :lol: :D ;)

(egyébként most vizes útról volt szó, ott meg azért még a Daci Szupernova is kapar a 27éves tigar bütykösgumival)

ültem már melletted amikor gyalogosokat riogattál :lol: a tiéd jólment :lol:

Link to comment
Megosztás:

4, Visco-kuplung középső osztóművel és külön lamella sorral (activ differential): - Lehet még fokozni az élvezeteket? Nos, igen. Először a Porsche 959-ben találkozhattunk ezzel a rendszerrel (Calibrába is ezt építették be). Számítógép vezérli a hajtást nagy nyomású hidraulikus rendszer segítségével. Mindig annyi hajtást kapcsol - különálló lamellák segítségével - az adott tengelyre amennyire szükség van. Gyors, nagyon hatékony, minden körülmények közt ideálisan viselkedik viszont drága és nagyon súlyos ez a rendszer is. A következő képen a Calibra osztóművét láthatjuk - a jelölések levehetők, ha rákattintunk a képre.

4x4_unmark.jpg

Jelmagyarázat: - PIROS - Lamella-sor; KÉK - bolygókerék; SÁRGA - Visco-kuplung; - ZÖLD - hajtás a motorból (váltóból); LILA (rózsaszín) - Kihajtás a tengelyekre; BARNA - a hidraolikus olaj csatlakozása a "nyomás lemezhez" (ez nyomja össze a lamella-sort a kívánt erővel)

A rendszer az ABS szenzorokkal állapítja meg a kerekek sebességét. Ahogy az első tengelyen lévő kerekek elkezdenének elforogni a vezérlő a kb. 54bar nyomású olaj segítségével egyre nagyobb erőt ad a hátsó tengelyre a következő módon. A vezérlő szelep nyitásának arányában áramlik be a nagy nyomású olaj a "nyomás lemez" belsejébe, ami a tágulás függvényében nyomja össze a lamellákat. A lamellák a fogaskerék áttételeken át adják le a nyomatékot a Visco-kuplungnak az pedig - a kardán tengelyen keresztül - a hátsó tengelynek. Amint a rendszer már nem tapasztal túlpörgést az első kerekeken - vagy a hátsók már jobban elkaparnak mint az elsők - visszaállítja a hajtást (visszanyit a szelep, az olaj visszaáramlik). Ez a rendszer teszi lehetővé a pontos szabályzást és akár a 100% hátsókerék-hajtást is - ezt persze csak szükséges helyzetben, általában rövid időre. Olyannyira jó ez a rendszer, ha teljesen hibátlan, hogy száraz úton a gyári Calibrák nem tudnak elkaparni - még a turbós is alig, az összes kerékkel, csak repülőrajtnál. Következő képek az egyetlen olyan cég oldaláról vannak akik foglalkoznak Calibra osztóművek felújításával (a svájci Dorfbrunnen Garage).

Forrás...

Vannak itt érdekes dolgok. :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Akartam mondani hogy viszlek egy körre a GSi-vel, de rájöttem, hogy nincs olyanom... :unsure: :huh: :lol: :lol: :lol:

(egyébként most vizes útról volt szó, ott meg azért még a Daci Szupernova is kapar a 27éves tigar bütykösgumival)

Redi nálam ez a mondat nem igaz (második fele) uh ha megkérsz akkor talán, csak h érezd milyen egy rozsdaboglya GSI.......

Ami megy..........

Link to comment
Megosztás:

A Calibra 4x4 viszont abból a szempontból nem túl jó, hogy az első keréken mindig 100%-ban rajta

van a nyomaték, és csak a hátsót tudja szabályozni (tehát 0-100% között, ahol a 100% az, amikor

ugyanannyi nyomaték jut hátra, mint előlre).

Ez egyenesben jó kigyorsítást tesz lehetővé, viszont kanyarban nem olyan előnyös, nem lehet vele

akkora kanyarsebességet elérni, mint ahol szabályozni lehet az első és hátsó nyomatékarányokat is.

Link to comment
Megosztás:

Redi nálam ez a mondat nem igaz (második fele) uh ha megkérsz akkor talán, csak h érezd milyen egy rozsdaboglya GSI.......

Ami megy..........

köszönöm, de az én koromban már félek egy ilyen vékony bádogdobozban száguldozni :lol: :unsure: :huh:

inkább majd cseréljünk egyszer valamelyik gyorsuláson :lol:

Link to comment
Megosztás:

Most már legalább azt is tudom, hogy hogyan jut az erö az osztómübe. :huh:

Ezek szerint ahhoz, hogy elsökerekesre legyen átépítve az F28, csak le kell takarni a külsö ricniket? Esetleg valami szimering is kell oda? :unsure:

Szerintem csak le kell dugózni.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem csak le kell dugózni.

Nem egészen...de nem kell hozzá sok motyó...

Csak itt már meg is oszlanak a vélemények...elvileg okés, hogy 280 NM-ig okés...de 4 kerékre elosztva...

De ott van pl az F18, ami ugye 180 NM-ig van ajánlva...(ezek azért mindenki tudja, hogy csak bitzonsági határértékek), de szerelték ezt C20xehez is...Na akkor...Meg hát nekem is bírja még... :unsure: :huh:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.