Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

hemi

Recommended Posts

Azért kérdeztem rá a ledesítésre, mert egy fél éve anno én is belekezdtem a neten található 1-2 leírás alapján. De nekem a leírások nagyon elnagyoltnak tűnnek. Nem ártott volna néhány figyelmeztetést belerakni. Nálam a műszerfalon kívül már minden kék, az óra is. Én a ledesítésnél a forrasztós-ragasztós verzióba fogtam bele, de az eredménnyel nem nagyon vagyok megelégedve (kivéve az órát). Le is írom a negatív tapasztalatokat:

- az előtét ellenállások értékének kiválasztásakor vigyázni kell, túl kis értéknél (<1Kohm) kisüti az ember szemét este a műszerfal. Ha túl nagy (~3,3 KOhm) akkor nappal nem nagyon lehet látni a kijelzőket.

- maga a kék szín, amit én is választottam azért macerás mert az óra háttere sötét, ergo ha azt akarod hogy nappal lásd rendesen, akkor meg a megvakulsz este.

- a ledeknek a fénye sajnos nagyon irányított, pl. a nyomógombok esetében (klíma gomb, hátsó ablakfűtés gomb stb.) és mivel a led túl közel kerül a megvilágítandó ábrához, minek következtében az ábra szélei sötétebbek lesznek(nem elegáns). Talán a 3mm ledet lecserélem 2 db smd ledere majd.

- a világításkapcsoló eredetileg 1 izzó + fényvezetővel van megoldva, ha az ember az összes kis ábrát meg akarja világítani, akkor egy marék ledet be kell forrasztani (így jártam el én is)

-a fűtéskapcsoló piros-kék világító ikonok esetében nagyon könnyen belelehet szaladni abban hogy ha a fényelválasztás nem megfelelő anyagal történik (elég vastag hogy ne engedje át a fényt) akkor abból könnyen rózsaszín háttérvilágításlehet

- az időrabló része szerintem a ledesítésnek nem a forrasztás hanem a próbálgatás. Ha nem megfelelő a piktogrammok megvilágítása akkor az egészet szétkapni ledet 2 mikronnal arrébb nyomni, összerakni megint, és imádkozni.

Na de ha megírtam a negatívumokat akkor itt néhány pozitívum

- szépen néz ki

- jó móka legalább is az első 20 kiszed-ledet pozicionál-berak metódusig

A műszerfalat múltkor kiberheltem felmérni mekkora meló lenne a ledesítése, de a sok fényvezető műanyag elbizonytalanított. Szal ezen még gondolkodom erősen.

Ha már ilyen segítőkész csapat van itt a fórumon akkor kérdeznék egy frissen jelentkezni kezdődő hibáról. Mégpedig az ABS visszajelző nem alszik el indulás után. Eddig a motor leállítása újraindítása megoldotta a problémát. Kérdésem mennyire komoly a dolog? Egyáltalán mi lehet a probléma (szenzor)? Csak véletlen lenne, hogy ebben a nagy hidegben kezdődött jelentkezni ez a probléma?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Én is ledesítettem de forrasztgatások nélkül méghozzá boltban kapható ledekkel amik 1 az 1 ben belemennek az izzók helyére és el is férnek. Kb 1 délelőttöm ment rá és a gombok kivételével minden ledes. Bár én nem kizárólag a szépségre mentem rá hanem a praktikusságra (led 10x addig világít mint az izzó) és nem is a kék színt választottam hanem a "jég kék" szint ami szinte fehér és érdekes módon szürkére változtatta a kijelzőt ami így éjjel nappal kitűnően olvasható.

Link to comment
Megosztás:

Helló mindenkinek!

Elég ritkán tudok itt olvasgatni. :rolleyes:

Lenne egy kérdésem hozzátok. Adott a vectra-m (X20XEV "97 ) melyben a két első ablak elektromos, a két hátsó nem. Hozzájutottam 2 hátsó elektromos ablakemelőhöz. Kérdésem, hogy ezeknek a kábel előre be van vezetékelve csak nincs mit rákötni, vagy nekem kell ezeket berángatni. Illetve ha jól tudom akkor ennek van valamilyen elektronikája, cserélni kell vagy nem?

Előre is köszi a válaszotokat!

Link to comment
Megosztás:

Helló mindenkinek!

Elég ritkán tudok itt olvasgatni. :rolleyes:

Lenne egy kérdésem hozzátok. Adott a vectra-m (X20XEV "97 ) melyben a két első ablak elektromos, a két hátsó nem. Hozzájutottam 2 hátsó elektromos ablakemelőhöz. Kérdésem, hogy ezeknek a kábel előre be van vezetékelve csak nincs mit rákötni, vagy nekem kell ezeket berángatni. Illetve ha jól tudom akkor ennek van valamilyen elektronikája, cserélni kell vagy nem?

Előre is köszi a válaszotokat!

Ki kell cserélned a kapcsolókat 4+1-esre középen a váltó konzolnál.

Ki kell cserélned a kábelköteget a hátsó ajtóban. Arról hiányzik a villanyablak csatlakozó.

Abba a csatlakozóba, amire a kábelköteg csatlakozik, érintkezőket kell beépítened, innen indulva be el kell vezetned a megfelelő kábeleket a váltókonzolnál lévő csatlakozóhoz. Illetve fix +12 V-os is kell adni a motoroknak.

A hátsó ajtókon van még külön kapcsoló, amivel az utas tudja működtetni a villanyablakot, ez opcionális. De ha van, akkor "lockolhatónak" kell lennie a középkonzolnál lévő kapcsolóval. Azt hiszem, úgy nagyjából ennyi.

Nézd még hogy ki va-e építve valami kábelezés, de szerintem nincs.

Nincs külön elektronikája. Minden a motoron van rajta.

Nyugi, együttérzek veled, rám tavasszal pontosan ugyanez vár :D De egy kis tapasztalatom már van, az elsőket én magam villanyosítottam az ősszel a nulláról. Kurblis volt.

Link to comment
Megosztás:

Ki kell cserélned a kapcsolókat 4+1-esre középen a váltó konzolnál.

Ki kell cserélned a kábelköteget a hátsó ajtóban. Arról hiányzik a villanyablak csatlakozó.

Abba a csatlakozóba, amire a kábelköteg csatlakozik, érintkezőket kell beépítened, innen indulva be el kell vezetned a megfelelő kábeleket a váltókonzolnál lévő csatlakozóhoz. Illetve fix +12 V-os is kell adni a motoroknak.

A hátsó ajtókon van még külön kapcsoló, amivel az utas tudja működtetni a villanyablakot, ez opcionális. De ha van, akkor "lockolhatónak" kell lennie a középkonzolnál lévő kapcsolóval. Azt hiszem, úgy nagyjából ennyi.

Nézd még hogy ki va-e építve valami kábelezés, de szerintem nincs.

Nincs külön elektronikája. Minden a motoron van rajta.

Nyugi, együttérzek veled, rám tavasszal pontosan ugyanez vár :rolleyes: De egy kis tapasztalatom már van, az elsőket én magam villanyosítottam az ősszel a nulláról. Kurblis volt.

Váltónál a 4+1 kapcsolók megvannak, ajtóra kapcsolók megvannak, ajtókba kábelkötegem megvan. A többit lecsekkolom a hétvégén, hátha kivan vezetékelve. Régebben hallottam, olvastam már nem tudom, hogy néhány vectra úgymond "sablon" (nem jut eszembe jobb szó :P ) kábelezéssel gyártottak. De eddig még nem nagyon érdekelt.

Köszi az együttérzésed :D és a gyors választ! Reméljük siker lesz belőle. Egyenlőre csak megnézem, a többi idő kérdése.

Link to comment
Megosztás:

Váltónál a 4+1 kapcsolók megvannak, ajtóra kapcsolók megvannak, ajtókba kábelkötegem megvan. A többit lecsekkolom a hétvégén, hátha kivan vezetékelve. Régebben hallottam, olvastam már nem tudom, hogy néhány vectra úgymond "sablon" (nem jut eszembe jobb szó :rolleyes: ) kábelezéssel gyártottak. De eddig még nem nagyon érdekelt.

Kösz a gyors választ!

Meg kell nézni. A villanyablak kapcsolók csatijánál hány kábel ér véget.

Holnap megnézem hánynak kell oda mennie hátsó villanyablaknál.

Link to comment
Megosztás:

Szasztok!

Csatlakozom az "el. ablak lassan megy fel" társulás egyre népesebb táborához. A jobb első nálam is akadozik, de ilyen qrva hidegben nem húzgálom. Tavasszal meg kinyírom... :D :rolleyes:

Most is azt mondom, le kell bontani a kárpitot, és ki fog derülni, mi a probléma.

Link to comment
Megosztás:

Szasztok!

Csatlakozom az "el. ablak lassan megy fel" társulás egyre népesebb táborához. A jobb első nálam is akadozik, de ilyen qrva hidegben nem húzgálom. Tavasszal meg kinyírom... :D :rolleyes:

Az enyém is így kezdte, majd megadta magát és valóban ahogyan kicsivel előttem is írták, elgörbült az emelőkar. Visszahajlít-megerősít-rendesen működik. Ahhoz képest elég gyenge anyagból csinálták az emelőkarokat.

Link to comment
Megosztás:

B1-es Vectrán van valakinek xenon szerelve..... utólag gondoltam :rolleyes: ? Milyen, mennyire szórja a fényt? Zavarja a szembejövőket? Érdemes-e beruháznom ebbe? Mert a jelenlegi világitásom elég gyenge.... lehet az izzók miatt is...

szerintem csak egy angel eye beruházása mellett válts xenonra, mert annak projectoros a fényszórója. ezek a sima lámpák nagyon szórják a fényt, én gyűlölöm mikor a suzukin meg minden szaron bent van a xenon és vakít mint az állat. Ha már volt pénze xenonra legyen pénze egy projectoros lámpára is. Külföldön ez evidens, Németországban egyetlen egy kocsit se láttam vakító xenonnal, de mondjuk ott nem is nagy divat utólag xenonozni.

ha jól tudom még pár napig van akcióban angel eye pár boltban 40e-ért.

amúgy érdemes és olcsóbb belerakni egy jó izzót, vannak amik +50,+80% fényt adnak ugyan akkora feszültségen, biztos van káros hatása is, de sokkal több fényt ad. nekem is ez van.

Link to comment
Megosztás:

Nekem az van benne az eredeti lámpában.Ha beleteszed,lentebb kell állítani a lámpát,és nem vakít.Ha meg van benne teher,akkor meg állítasz még lentebb a lámpamagasság állítóval.Biztos jobb,ha kicseréled az egész lámpát mint fentebb írták,csak hát az +40-50 ezer,a xenon meg 14.

Még azt hozzátenném a vakításhoz,hogy múltkoriban jött utánam egy 10 millás X5-ös vagy 20 kilométeren keresztül.Amiben ugye motoros lámpamagasság állító van,hogy kövesse az utat és után állítsa a lámpát.Hát nem bírta :D El kellett állítanom a tükröt.Úgyhogy ennyit a vakításról.

B1-es Vectrán van valakinek xenon szerelve..... utólag gondoltam :rolleyes: ? Milyen, mennyire szórja a fényt? Zavarja a szembejövőket? Érdemes-e beruháznom ebbe? Mert a jelenlegi világitásom elég gyenge.... lehet az izzók miatt is...
Link to comment
Megosztás:

Nekem az van benne az eredeti lámpában.Ha beleteszed,lentebb kell állítani a lámpát,és nem vakít.Ha meg van benne teher,akkor meg állítasz még lentebb a lámpamagasság állítóval.Biztos jobb,ha kicseréled az egész lámpát mint fentebb írták,csak hát az +40-50 ezer,a xenon meg 14.

Még azt hozzátenném a vakításhoz,hogy múltkoriban jött utánam egy 10 millás X5-ös vagy 20 kilométeren keresztül.Amiben ugye motoros lámpamagasság állító van,hogy kövesse az utat és után állítsa a lámpát.Hát nem bírta :rolleyes: El kellett állítanom a tükröt.Úgyhogy ennyit a vakításról.

persze, mert nem a magyar utakra tervezték:D nincs olyan motor, ami ilyen utakat tudna követni az állítgatással..

Link to comment
Megosztás:

...motoros lámpamagasság állító van,hogy kövesse az utat...

Ez tévedés, a gyári xenonokhoz adott automata lámpamagasságállító nem azért van hogy kövesse az út egyenetlenségeit (erre nem is lenne képes hogy elég gyorsan állítson a fénykévén minden egyes dombra vagy bukkanóra való fel/lehajtáskor), hanem azért hogy az autó terhelését (tehát ha sokan ülnek benne vagy meg van rakva a csomagtartó, esetleg utánfutót húz) kompenzálja, mert az autógyárak tapasztalatai szerint hiába van egy autón amúgy elektromos lámpamagasságállító (nem automata, hanem a hagyományos), az emberek elfelejtik használni azt még ilyen esetben is.

Link to comment
Megosztás:

Nem vitatkozni akarok,de ebben tévedsz.Vannak olyan autók amik figyelik az utat és hozzá állítják a fényszórókat,már ha tudják.PL A6,A8 stb

Ez tévedés, a gyári xenonokhoz adott automata lámpamagasságállító nem azért van hogy kövesse az út egyenetlenségeit (erre nem is lenne képes hogy elég gyorsan állítson a fénykévén minden egyes dombra vagy bukkanóra való fel/lehajtáskor), hanem azért hogy az autó terhelését (tehát ha sokan ülnek benne vagy meg van rakva a csomagtartó, esetleg utánfutót húz) kompenzálja, mert az autógyárak tapasztalatai szerint hiába van egy autón amúgy elektromos lámpamagasságállító (nem automata, hanem a hagyományos), az emberek elfelejtik használni azt még ilyen esetben is.
Link to comment
Megosztás:

Nem vitatkozni akarok,de ebben tévedsz.Vannak olyan autók amik figyelik az utat és hozzá állítják a fényszórókat,már ha tudják.PL A6,A8 stb

Hát tudtommal csak a fénykéve alakját változtatják a GPS jelei alapján, pl. autópálya felhajtón megnövelik a bevilágított tér hosszát, városba érve pedig széltében terítik inkább a fényt (egyfajta adaptív fényszóró, mint az Insigniánál, csak ez GPS alapon működik), illetve automatikusan váltanak a tompított és a reflektor között ha szembejövőt érzékelnek. Arról amit te írtál, sehol nem találtam leírást, még a wikipedia sem tud róla. De írhatnál linket mert szívesen utánaolvasnék.

Link to comment
Megosztás:

Egy pro és egy kontra..... szóljatok még légyszi.....

Amugy két variánst tanulmányozok: xenon szett vagy Osram Night Breaker izzók - az izzó egyharmada árban a xenonnak, de gondolom gyengébb azért jóval. Az azonban zavarna, ha betenném a xenont és szanaszét szórnék, mindenki szemébe.... nem tudom melyiket válasszam.... (van fényszórómosóm... :rolleyes: )

Link to comment
Megosztás:

Hát én még ilyen GPS-es akármit nem hallottam,ellenben kb 10 másodperc alatt ezt találtam neked:

Előnye a nagy fényteljesítmény, a szinte nappali világosságot teremető fény, és az, hogy oldalra is jobban megvilágítja az utat. Hátránya a rendkívül éles világos-sötét határ, ezért kizárólag dinamikus fényszórómagasság-állítóval kombinálva használható,

De itt a link eredeti szövegkörnyezetben,hogy nem én írtam:

EZ

Meg még egy:EZ

Ha a második oldalon a szürke részben rámész a KÖHÉM rendeletre,ott találod a Xenon rendeletet is.

Visszatárve az A6-ra amit írtam.De a többi is ilyen.Indítás után figyelve az autó terhelését,autómatikusan bepozicionálja magát a tompított fényre.Ha mondjuk egy fal felé áll az eleje mikor beindítod,látszik hogy szórakozik a szintezéssel,amit természetesen menet közben is állít már ha tudja.(de ezeken az utakon nem igazán).Meg hát nincs olyan elektronika,ami a fél méter mély kátyukat képes követni az tény.Egyszer egy eltévedt kutya megütötte ennek az A6-nak az elejét,de olyan "szerencsésen" hogy egy kicsit kapott a lökhárító meg pontosan eltörte a lámpa felső,zárhíd felöli felfüggesztését.Ezért a lámpa lentebb mozdult olyan 2-3 centit.Más sérülés nem lett rajta,sem mechanikailag,sem elektromosan.Mivel lentebb került,újra indítás után nem tudta beállítani a megfelelő értéket, ezért egyből hibát dobott a computer,és sajna cserélni kellett.

Visszatérve a Vectrához.Nekem 2008 április óta van benne.Én nem szórakoztam a trafók elhelyezésével sem,csak bedobtam az egyiket a levegőszűrő házhoz,a másikat meg a kiegyenlítő tartályhoz.Ezt azért írom mert sokan mondják hogy így meg úgy kell elhelyezni.Azóta sincs semmi baja,meg műszakira is öt perc alatt vissza lehet tenni a hagyományos izzót.Az elején mikor nem volt beállítva normálisan,még a kamion is villogott.De mióta jól be van állítva,nem villognak.Igaz,hogy egy régi foncsolú kocsiban tényleg nem lehet azért tökéletesen megszüntetni a szemből jövők "zavarását" mert néha engem is zavar hogy ha szembe jön egy ilyen,bár nem annyira hogy villogjak rá,de azért majd nézd meg,hogy hány olyan hagyományos izzóval ellátott autós kartárs van,akinek igencsak sz.rul van beállítva a lámpája,nem is beszélve a remegő lámpás kamionokról.

De mindenért kárpótol a jóval komfortosabb látás sötétben.Nem gúvad ki a szemed mondjuk 300 kilométer éjszakai vezetés után sem.Nem beszélve a kevesebb fogyasztásról,mármint áram,és hogy nagyon ritkán használok refit.

Ja és hogy minden rosszban van valami jó.Míg nem volt beállítva és villogtak,nem zavart annyira mivel a xenon fénye elnyomta a hagyományos refit :rolleyes:

Na jó ez csak vicc volt.Pár nap alatt javítottam a hibát....

Hát tudtommal csak a fénykéve alakját változtatják a GPS jelei alapján, pl. autópálya felhajtón megnövelik a bevilágított tér hosszát, városba érve pedig széltében terítik inkább a fényt (egyfajta adaptív fényszóró, mint az Insigniánál, csak ez GPS alapon működik), illetve automatikusan váltanak a tompított és a reflektor között ha szembejövőt érzékelnek. Arról amit te írtál, sehol nem találtam leírást, még a wikipedia sem tud róla. De írhatnál linket mert szívesen utánaolvasnék.
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.