Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Turbo-sokk-feltöltés


Atommanó

Recommended Posts

Aki szagatottal van aláhúzva az vagy befosott futás közben, vagy ír a fórumba...a sima csík az nem futás közben... :unsure: vagy csak olvas... ;)

köszi! vifilért osztogassák / darab?

Beszélj a Sonique-kal...neki szerintem van ilyesmi eladó...és úgy is kell neki a lóvé... ;)

Ha neki nincs akkor a Lalinak...neki is kell... :blink:

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

nehéz így belekötni, mert TIT szinten megállja a helyét szinte minden. de pl.

"Benzineseknél az előgyújtás változtatása mellett azt is kihasználják, hogy adott légmennyiség mellett befecskendezett többlet üzemanyagnak oxigén hiányában esélye sincs elégni. Teljes gáznál tehát az elképesztő sok nafta egy részét eleve nem azért porlasztják el, hogy előre hajtsák a járgányt, hanem kizárólag hogy hűtsék a turbót az elpárolgó benzinnel. Nesze neked környezetvédelem, meg kis fogyasztás. "

na most ez jól hangzik, hogy "ezzel jól odab@szunk a környezetvédelemnek", de ez a hűtésnek egy igenis jó módja. a fázisátalakulás - itt ugye a gőz lekondenzálódik folyadékká - a természetben az egyik legnagyobb hőelvonó képességű folyamat. ha ezt valamilyen más módon akarnád megoldani, az a fogyasztást szintén megdobná, még bonyolultabb szerkezet kellene, stb., nem biztos, hogy jobban járnál semmilyen tekintetben sem. tény, hogy jól kell bánni a feles benzingőzbefecskendezéssel (túlfogyasztás veszély az ott van a dologban), de attól még ez egy jó eljárás. nem véletlenül alkalmazzák.

vagy pl., nehogy elhidd, hogy a határértékek ki lennének dekázva:

van egy konkrét megvalósított folyamat, ahhoz igazított rendszerrel (turbó, stb.). az egész dinamikáját egy parcdiff egyenletrendszer írja le, aminek egy valamilyen megoldása maga a folyamat. ha a megoldás körül "stabilis" a rendszer, akkor kis paraméterkimozdításra - pl. kicsit nagyobb nyomás - a folyamat ugyanolyan karakterisztikát fog mutatni (a kocsi hasonló módon gyorsul, mint normál esetben). ezeknek a parcdiff egyenletrendszereknek meg van az a sajátossága, hogy a paraméterektől erősen függenek, tehát a karakterisztika gyorsan megváltozhat. erre alapozza - gondolom én - a magyarázatát, hogy "ki van dekázva" a dolog. azért nem ennyire kemény a helyzet. lehet, hogy a folyamat a paraméterek nagyon tág határain belül is hasonló (vagyis a megoldás stabilis) marad az eredeti karakterisztikához.

kicsit hülye magyarázat, de a lényeget megérted az elkottyantott félmondatból: kipróbálnak egy turbót a megoldáshoz, egyet a megoldástól az egyik irányba kicsit kibillentett rendszerhez, egyet meg a másik irányba, aztán valamelyik jó lesz. tágabb tartományban nem próbálják ki - nincs rá idő, se pénz. NA EZT TESZIK MEG A TUNING CÉGEK. kicsit tovább billentik a paramétereket, és az eredményt figyelgetik. az lesz a tuning cuccos, ami jobbat ad a szériához képest. ezt előre ők se tudják, melyik paraméter értékhez fog tartozni.

akkor itt van ez a butaság is a végén, hogy nyomatékot lehet emelni, de teljesítményt azt nem. ez szívó motorknál éppen fordítva van, turbós gépeknél meg mindkettőt csúnyán meg lehet emelni, csupán chippel. A teljesítmény a munka idő szerinti deriváltja, a munka meg az erő és az elmozdulás szorzata. az erő meg a nyomaték és az erőkar hányadosa. a két mennyiség tehát közvetlen (explicit) függvény kapcsolatban van (teljesítmény <-> nyomaték). ha a nyomaték változik, a teljesítmény is.

kérdezed, hogy akkor hogyan van, hogy a szívónál a nyomaték nem változik? ott az történik, hogy a kocsinak a nyomatéka magas fordulatszámon kevésbé csökken, és így lesz nagyobb a teljesítmény, a csúcsnyomaték nem nő, de a nyomatékgörbe persze teltebb lesz odafent!

ilyesmik.

Link to comment
Megosztás:

rohadt nagy meló jól tuningolni egy olyan rendszert, ahol van egy rakás paraméter:

- térfogatáram

- nyomás

- hőmérséklet

- tüzelőanyag, illetve levegő kémiai összetétele, a robbanó elegy entalpiája

- a gőz fázis sűrűség és tenzió függvénye

- az égési reakciók paraméterei

- az elkeveredés mértéke - keveredési paraméterek, amik geometria függők (hengerek, csövezés alakja, mérete)

- hőtani: sugárzási, konvektivitási, konduktivitási paraméterek

írjam még?

b@szott sokmindentől függ, hogy a leadott teljesítmény végülis mekkora lesz, és nincs könnyen meghatározható (ún. globális) optimuma az egésznek, csak valami lokális optimumot találnak meg a mérnökök, és a tuner, ha ügyes / mázlista, talál egy másik lokális optimumot, ami még jobb lesz, mint a széria rendszerhez tartozó.

bocs. ne keverd össze mindezt azzal, hogy a széria rendszerekben van tartalék, és az alap tuning - mint az én Phase-m a jópíszíre - nem több, mint ennek a tartaléknak a legyalulása. itt már a komoly tuningról beszéltem.

Link to comment
Megosztás:

Pénteken beszéltünk arról, hgoyaz S2000 dugók paszonak e a let/xe-be...

C20LET fórumon ezt találtam...

"Kolbenringe vom S2000 passen natürlich nicht einfach so. Man muss sich die Aussparungen für die Ringe so machen das es passt."

Szóval meg lehet csinálni, de alapból nem...

Csak nem hagy nyugodni amit meséltem? :unsure:

Majd akkor velem is megoszthatnátok, mert eddig ott tartok még, hogy lehet, hogy passzolnak, de még senki nem poróbálta ki, legalábbis senki nem tud róla.

Link to comment
Megosztás:

.....

2./ Anti teljesítmény

Ha a gép 1000 kg, akkor kettőnkkel volt 1160 kg. Ebben az esetben a legnagyobb teljesítménye KERÉKEN 205,06 LE volt.

Ha a gép 1100 kg, akkor kettőnkkel volt 1260 kg. Ebben az esetben a legnagyobb teljesítménye KERÉKEN 222,73 LE volt.

Valahol a kettő közt lesz az igazság. Ha kéritek a diagramot, akkor kipreparálom, mint a Tomiét, és kiteszem.

Az OPC vesztesége 18% (azzal egyébként 195 és 205 LE közé jött ki az összes mérés, amíg nem volt felhúzva). Valahol itt kell legyen az Anti vesztesége is. Szerintem kicsit több kell legyen, mint az OPC-nek, mert a C20LET motor alapból vagy 40 kg-mal nehezebb, mint a Z20LET, és az illesztések egy osztállyal pontosabbak az OPC blokkon, mint a Calibráén. De hallottam már olyat, aki szerint csak 16% a veszteség a C20LET-nél (de én nem hiszem). A lehetséges főtengelyen mért teljesítmény az alábbi lehet ezek alapján:

1160 kg / 16% veszteség -> 244,11 LE

1160 kg / 18% veszteség -> 250,07 LE

1160 kg / 20% veszteség -> 256,32 LE

1160 kg / 22% veszteség -> 262,89 LE

1260 kg / 16% veszteség -> 265,16 LE

1260 kg / 18% veszteség -> 271,62 LE

1260 kg / 20% veszteség -> 278,42 LE

1260 kg / 22% veszteség -> 285,55 LE

mindent egybevetve, Anti, a géped szerintem jelenleg olyan 260...270 LE-s lehet! nem semmi!!!!

Ma mértünk pontso súlyt, ami kb megfelel annak amikor mértünk is...

Sofőr nélkül 1140 KG kb 17l benyával

Velem + 17 lici naftával 1240 Kg

Voszi azt mondta, hogy ő 90 Kg, tehát amikor mértünk valahol 1330 kg volt a cipelendő súly... :unsure:

Ezek még a 0.9-es turbónyomással készült mérések...

Kéne mérni egy újat, hogy a + 0.3 bar az mennyit számít, és csak sofőrrel milyen 0-100-ra időt tud a masina... :blink:

Link to comment
Megosztás:

Ma mértünk pontso súlyt, ami kb megfelel annak amikor mértünk is...

Sofőr nélkül 1140 KG kb 17l benyával

Velem + 17 lici naftával 1240 Kg

Voszi azt mondta, hogy ő 90 Kg, tehát amikor mértünk valahol 1330 kg volt a cipelendő súly... :unsure:

Ezek még a 0.9-es turbónyomással készült mérések...

Kéne mérni egy újat, hogy a + 0.3 bar az mennyit számít, és csak sofőrrel milyen 0-100-ra időt tud a masina... ;)

csak 80 vagyok, ne dagadtíts ;), tehát 1320 kilcsi voltál, amiből

KERÉKEN 233,34 LE volt.

1320 kg / 16% veszteség -> 277,80 LE

1320 kg / 18% veszteség -> 284,57 LE

1320 kg / 20% veszteség -> 291,68 LE

1320 kg / 22% veszteség -> 299,15 LE

emmááááá döfi!!!!!!!

a járgány FŐTENGELYEN 290LE körül jár!

pontos főtengely értékhez a veszteség méréseket megcsináljuk!

Mondjuk a fékpad... :blink:

brutál!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.